Jump to content



Λογω ασχολιας,σκεφτομαι την αγορα ενος all-in-one pc.Θα ηθελα την βοηθεια σας


Recommended Posts

Προσφατα,ειχα κανει ενα thread σχετικα με τον αν πρεπει να αναβαθμισω τον υπολογιστη μου.Μετα απο αρκετη βοηθεια που ειχα απο καποια member του forum,κατεληξα στην αποφαση να μην αναβαθμισω τον υπολογιστη μου.Αυτη μου βεβαια η αποφαση,ηταν και αποτελεσμα του γεγονοτος οτι εχω περασει στην σχολη εμποροπλοιαρχων,αρα θα χρειαζομαι και κατι που να ειναι ευκινητο ωστε να μπορω να το περνω μαζι μου στα ταξιδια.Επειδη ομως,με τις οθονες των laptop δεν τα παω καλα(η μεγαλυτερη ειναι 18 ιντσων)σκεφτηκα να ξοδεψω τα χρηματα μου σε ενα all in one pc το οποιο εχει σχεδον τις ιδιες επιδοσεις με ενα desktop και επισης εχει και πολυ μεγαλυτερη οθονη απο ενα laptop.Δυστυχως ομως,δεν γνωριζω και πολλα απο αυτου του ειδους το pc και τα components που εχει,και ετσι θα χρειαστω την βοηθεια σας.Τι πρεπει να εχουν οι προτασεις σας:οθονη:27 ιντσων,επεξεργαστη ι7.Απο εκει και περα(δηλαδη απο την στιγμη που πληρει τα κριτηρια μου)θα ηθελα να μου πειτε εσεις για ολα τα υπολοιπα components οπως καρτα γραφικων,ssd,ram etc.Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο ποσο στο μυαλο μου αλλα θα προτιμουσα να μην ξεπερασω τα 1.700 ευρω.Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό οτι μπήκες εμποροπλοιάρχων αλλά δεν αποσαφηνίζει τι χρήση το θές.

Διάβασμα? Σερφαρισμα? Ταινίες ? Gaming? Τουλάχιστον στον τομέα gaming οτιδήποτε AIO δεν πλησιάζει ούτε λίγο τα desktops με τις κάρτες γραφικών τους. Επίσης η 27'' ΔΕΝ είναι φορητές. 

Στο θέμα μας τώρα. 3 προτάσεις.

http://www.skroutz.gr/s/3966558/Asus-ET2701INTI-i7-3770S-8GB-2TB.html

http://www.skroutz.gr/s/6042520/Lenovo-IdeaCentre-A740-i7-4558U-8GB-1TB-GeForce-GT850A.html

http://www.skroutz.gr/s/5966650/Apple-iMac-27-i7-16GB-1TB-Nvidia-GeForce-GTX-775M.html

Και μία αντιπρόταση Capture.jpg

Αλλά για καλύτερες προτάσεις προσδιόρισε τι ακριβώς θα κάνεις στα ταξίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλό οτι μπήκες εμποροπλοιάρχων αλλά δεν αποσαφηνίζει τι χρήση το θές.

Διάβασμα? Σερφαρισμα? Ταινίες ? Gaming? Τουλάχιστον στον τομέα gaming οτιδήποτε AIO δεν πλησιάζει ούτε λίγο τα desktops με τις κάρτες γραφικών τους. Επίσης η 27'' ΔΕΝ είναι φορητές. 

Στο θέμα μας τώρα. 3 προτάσεις.

http://www.skroutz.gr/s/3966558/Asus-ET2701INTI-i7-3770S-8GB-2TB.html

http://www.skroutz.gr/s/6042520/Lenovo-IdeaCentre-A740-i7-4558U-8GB-1TB-GeForce-GT850A.html

http://www.skroutz.gr/s/5966650/Apple-iMac-27-i7-16GB-1TB-Nvidia-GeForce-GTX-775M.html

Και μία αντιπρόταση Capture.jpg

Αλλά για καλύτερες προτάσεις προσδιόρισε τι ακριβώς θα κάνεις στα ταξίδια.

Μονο για gaming.Pure gaming.Τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο με αφορά ΑΙΟ για gaming τα ξεχνάς. Είναι απλά μεγάλα λάπτοπ. Μια Nvidia 980m είναι λίγο χειρότερη από μια Gtx 670-680.

Τι παιχνίδια θα παίζεις?Μήπως MMORPG. Αν όχι σκέψου την λύση του PS4.

Αλλιώς η αντιπρόταση που σου είπα πιο πάνω με ότι τροποποιήσεις δεχτεί.

Ακόμα Αφού θες μόνο gaming γιατί θες να πετάξεις λεφτά στον i7? Τα παιχνίδια παίζουν ανάλογα την κάρτα γραφικών που έχεις . Η διαφορά Ι5 με Ι7 σε gaming μπορεί και να φτάνει το 1%.Δηλαδή λιγότερο από ένα fps αν παίζεις με vsync στα 60hz

Link to comment
Share on other sites

Pure η unpure η έστω και μια στάλα gaming με aio το ξεχνάς .

Παει αυτο.

Η πας σε λαπτοπ πολυ πάνω του χιλιάρικου ,(ανάλογα τι παιχνίδια παιζεις βέβαια ,αν παιζεις lol ,μπορει και το aio ισως να παίξει )

η φτιάχνεις μικροσκοπικο πύργο που ειναι και το τρεντ της εποχής .

Μαρούλι να παιζει και ολα γίνονται .

Φορητοτητα ,games και ρηχή τσέπη δεν πάντως μαζί δυστυχώς .

Komos ,η διαφορα λαπτοπισιου i5 με i7 δεν ειναι αμελητέα .

Ψόφια και τα δυο ,αλλα εχουν διαφορά.

Edit

Βρε φιλαράκι ,θες 27αρα οθονη για φορητή ;

Μας εχεις κουφανει.

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις κάποιο μικρό gaming pc που να υποστηρίζει Vesa mount (75x75 ή 100x100) σαν αυτά http://www.gigabyte.com/products/list.aspx?s=47&ck=104&p=367&v=2 με intel & nvidia 760 και αγοράζεις και μια οθόνη/tv 23-24-26-32-40-50 inches και το κουμπώνεις επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπαδικα εξαρτήματα πάλι,αλλα σαφώς πιο δυνατο απο καθε aio .

Εγω αμα ειχα 1700 για σκότωμα ,θα επαιρνα ενα δυνατο gaming laptop +μια οθονη .

Λαπτοπ στο ταξίδι συνδεση με την οθονη στο σπιτι.

Ειναι αστείο και μονο που συζητάμε για αγορα και καλα φορητού μηχανήματος και για 27αρα οθονη.

Αμα μπορεις να κουβαλας απο δω κι απο κει μια οθονη 27" που εγω ουτε στο δωμάτιο δεν εχω γιατί τη βρίσκω τέρας ,θα μπορεις κα κουβαλας οποιοδηποτε micro atx κουτακι που θα σου ερθει και πολυ φτηνότερα.

Micro ,ουτε καν mini.

Link to comment
Share on other sites

@das, μόνο η cpu είναι "λαπτοπάδικη" όπως λές. Η κάρτα γραφικών είναι κανονική 760 με 3GB ram και όχι 760m

 

και την cpu δεν την λές και αδύναμη http://ark.intel.com/compare/78930,75122

 

brix-news-0609-4.jpg

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pure η unpure η έστω και μια στάλα gaming με aio το ξεχνάς .

Παει αυτο.

Η πας σε λαπτοπ πολυ πάνω του χιλιάρικου ,(ανάλογα τι παιχνίδια παιζεις βέβαια ,αν παιζεις lol ,μπορει και το aio ισως να παίξει )

η φτιάχνεις μικροσκοπικο πύργο που ειναι και το τρεντ της εποχής .

Μαρούλι να παιζει και ολα γίνονται .

Φορητοτητα ,games και ρηχή τσέπη δεν πάντως μαζί δυστυχώς .

Komos ,η διαφορα λαπτοπισιου i5 με i7 δεν ειναι αμελητέα .

Ψόφια και τα δυο ,αλλα εχουν διαφορά.

Edit

Βρε φιλαράκι ,θες 27αρα οθονη για φορητή ;

Μας εχεις κουφανει.

Φορητη,με την εννοια οτι μπορω να την βαλω στο κουτι της και να την παρω μαζι μου στο καραβι.Αν φτιαξω μικρο πυργο παλι δεν θα πρεπει να τον κουβαλω+την οθονη?

Λαπτοπαδικα εξαρτήματα πάλι,αλλα σαφώς πιο δυνατο απο καθε aio .

Εγω αμα ειχα 1700 για σκότωμα ,θα επαιρνα ενα δυνατο gaming laptop +μια οθονη .

Λαπτοπ στο ταξίδι συνδεση με την οθονη στο σπιτι.

Ειναι αστείο και μονο που συζητάμε για αγορα και καλα φορητού μηχανήματος και για 27αρα οθονη.

Αμα μπορεις να κουβαλας απο δω κι απο κει μια οθονη 27" που εγω ουτε στο δωμάτιο δεν εχω γιατί τη βρίσκω τέρας ,θα μπορεις κα κουβαλας οποιοδηποτε micro atx κουτακι που θα σου ερθει και πολυ φτηνότερα.

Micro ,ουτε καν mini.

παλι ομως δεν θα χρειαστει και μια οθονη?Γι'αυτο ρωταω,θα ηθελα λιγο να με ενημερωσετε σχετικα με τα mini-micro towers και τα all in one.Υπαρχει αυτο το μηχανημα στην εικονα του tifozif1?

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα αυτό το κουτί 5d845812_coolermasterelite130_zpsb2e3fdb

επειδή συνδυάζει full size τροφοδοτικό και κυρίως full size κάρτα γραφικών. Αν τα ταξίδια είναι 6μηνα δεν έγινε και κάτι να τα φορτώσεις στο αμάξι και να τα κουβαλήσεις στο πλοίο. Αν τα ταξίδια είναι των 2 εβδομάδων τότε λάπτοπ χωρίς οθόνη έξτρα. Κανένα λάπτοπ και κανένα ΑΙΟ δεν θα πιάσει επιδόσεις πλήρους desktop. Για οθόνη θα πρότεινα μια 23-25ρα 1080p φτηνή που θα την αφήσεις στο πλοίο. Και επειδή το κουράζουμε και χάνεται η ουσία

 

Η πας σε λαπτοπ πολυ πάνω του χιλιάρικου ,(ανάλογα τι παιχνίδια παιζεις βέβαια ,αν παιζεις lol ,μπορει και το aio ισως να παίξει ) η φτιάχνεις μικροσκοπικο πύργο που ειναι και το τρεντ της εποχής . Μαρούλι να παιζει και ολα γίνονται . Φορητοτητα ,games και ρηχή τσέπη δεν πάντως μαζί δυστυχώς .

 

Άμα πάς σε μικροσκοπικό πύργο και ασχοληθείς και με μεταχειρησμένα είμαι σίγουρος πως και 850€ φτάνουν και περισσεύουν.

 

 

παλι ομως δεν θα χρειαστει και μια οθονη?Γι'αυτο ρωταω,θα ηθελα λιγο να με ενημερωσετε σχετικα με τα mini-micro towers και τα all in one.Υπαρχει αυτο το μηχανημα στην εικονα του tifozif1?

 

Τα βρίσκεις εδώ είναι σχετικά μη αναβαθμίσιμα και η 760 που φέρουν είναι μέσης κατηγορίας και 2-3 χρονών παλιάς τεχνολογίας. 

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα αυτό το κουτί 5d845812_coolermasterelite130_zpsb2e3fdb

επειδή συνδυάζει full size τροφοδοτικό και κυρίως full size κάρτα γραφικών. Αν τα ταξίδια είναι 6μηνα δεν έγινε και κάτι να τα φορτώσεις στο αμάξι και να τα κουβαλήσεις στο πλοίο. Αν τα ταξίδια είναι των 2 εβδομάδων τότε λάπτοπ χωρίς οθόνη έξτρα. Κανένα λάπτοπ και κανένα ΑΙΟ δεν θα πιάσει επιδόσεις πλήρους desktop. Για οθόνη θα πρότεινα μια 23-25ρα 1080p φτηνή που θα την αφήσεις στο πλοίο. Και επειδή το κουράζουμε και χάνεται η ουσία

 

Άμα πάς σε μικροσκοπικό πύργο και ασχοληθείς και με μεταχειρησμένα είμαι σίγουρος πως και 850€ φτάνουν και περισσεύουν.

 

 

Τα βρίσκεις εδώ είναι σχετικά μη αναβαθμίσιμα και η 760 που φέρουν είναι μέσης κατηγορίας και 2-3 χρονών παλιάς τεχνολογίας. 

τα ταξιδια θα ειναι τουλαχιστον 6μηνα +++.Αρα μου προτεινεις καποιο λαπτοπ ή καποιο mini tower?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα καλύτερο-φτηνότερο είναι ένα mini tower.

Θα έχεις δικό σου χώρο / γραφείο? θα το στήσεις κάπου μόνιμα η σε κάθε σου διάλειμμα θα πρέπει να το στήσεις ? Και σε διαφορετική θέση ? Να με συγχωρνάς αλλά δεν ξέρω πως είναι η ζωή σε εμπορικά πλοία.

Link to comment
Share on other sites

Αμα φεύγεις για 6 μήνες ενα κανονικό pc θες τοτε με ας πουμε μικρο πύργο ισα ισα να μην κουβαλας πολλα τη μια μερα που θα μπαίνεις .

Το κουτακι που προτάθηκε της coolermaster ειναι γνωστό,φτηνο και θαυματουργο και πολυ μικρό .

Δεν εχεις πει βέβαια τι παιχνιδια ,αν εχεις προβλημα να τα παιζεις σε πιο χαμηλές ρυθμίσεις η τα θέλεις ολα φουλ .

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα καλύτερο-φτηνότερο είναι ένα mini tower.

Θα έχεις δικό σου χώρο / γραφείο? θα το στήσεις κάπου μόνιμα η σε κάθε σου διάλειμμα θα πρέπει να το στήσεις ? Και σε διαφορετική θέση ? Να με συγχωρνάς αλλά δεν ξέρω πως είναι η ζωή σε εμπορικά πλοία.

Θα εχω δικο μου χωρο και δικο μου γραφειο.Το θεμα ειναι να μην κουβαλαω σε καθε ταξιδι ενα full ή mid tower των 10-20 κιλων + την οθονη και αφου τα στησω να πρεπει να συνδεσω 100 καλωδια και μετα να τα ξεστηνω και αντε παλι τα ιδια.Θελω κατι πιο μικρο ωστε να μπορω να το παρω σαν χειραποσκευη.Ειχα πει για all-in-one pc γιατι γνωριζω οτι ειναι μονο μια οθονη,αρα σκεφτηκα οτι θα μπορω να την βαλω στην συσκευασια της και να την μεταφερω(δεν ειναι και πολυ βαρια).Οπως μου ειπαν οπως οι προλαλησαντες το all-in-one pc δεν εχει τις ιδιες δυνατοτες με ενα desktop.Αρα τωρα κολυμπαω σε εντελως αγνωστα νερα,γιατι δεν γνωριζω καθολου απο mini towers και δεν μου ερχεται στο μυαλο καποια αλλη λυση ;/

Αμα φεύγεις για 6 μήνες ενα κανονικό pc θες τοτε με ας πουμε μικρο πύργο ισα ισα να μην κουβαλας πολλα τη μια μερα που θα μπαίνεις .

Το κουτακι που προτάθηκε της coolermaster ειναι γνωστό,φτηνο και θαυματουργο και πολυ μικρό .

Δεν εχεις πει βέβαια τι παιχνιδια ,αν εχεις προβλημα να τα παιζεις σε πιο χαμηλές ρυθμίσεις η τα θέλεις ολα φουλ .

Θελω να παιζω τα παντα στα ultra.Γι'αυτο ειμαι διατεθειμενος να ξοδεψω τοσα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας φιλο στον εμπορικο , γνωριζω πως το καραβι δεν το περνεις παντα απο εκει που γουσταρεις . Μπορει να σε στειλουν και αμερικη για να ξεκινησεις το ταξιδι σου ... συνεπως ειτε ΑΙΟ , ειτε midi tower +οθονη , θα βγαινεις υπερβαρος και θα σου ποιανουν τον κολο . 

 

Χωρις να εχω βρεθει σε θαλασσα , δεν υπαρχει κινδυνος εντως του πλοιου ? Μια φουρτουνα ? Να σου ριξει ολο το μηχανιμα κατω και μετα να κλαις στην μεση του πουθενα ? (εκτος αμα τα δενεις xD  ) 

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά ένα UPS το θεωρώ must για καράβι... Δεν είδα να το αναφέρει κάνεις και πιστεύω είναι από τα πολύ σημαντικά για να μην καίει τροφοδοτικά :)

Φυσικά αυτό που λέει ο kpetros μάλλον δεν το υπολογισες και θα βρεθείς προ εκπλήξεως εκτός και αν τα έχεις όλα αυτά κατά νου..

Έγινε επεξεργασία από liakos3
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά ένα UPS το θεωρώ must για καράβι... Δεν είδα να το αναφέρει κάνεις και πιστεύω είναι από τα πολύ σημαντικά για να μην καίει τροφοδοτικά :)

Φυσικά αυτό που λέει ο kpetros μάλλον δεν το υπολογισες και θα βρεθείς προ εκπλήξεως εκτός και αν τα έχεις όλα αυτά κατά νου..

Τι ειναι το UPS??Στο Google μου βγαζει οτι ειναι εταιρια ταχυδρομικων παραδοσεων :/ Φυσικα και τα εχω υπολογισει ολα αυτα.Υπαρχει ειδικη θεση στον τοιχο πισω απο το γραφειο οπου μπορεις να κρεμασεις/σταθεροποιησεις την οθονη ή οτι αλλο εσυ βαλεις.Γι'αυτο σκεφτομουν απ'εξαρχης να αγορασω ενα all in one pc,αλλα απαγοητευτηκα απο τις επιδοσεις του.Και τωρα φυσικα,εχω κολλησει και δεν ξερω τι να αγορασω :/

Link to comment
Share on other sites

UPS - uninterruptible power supply

 

Short for uninterruptible power supply, a power supply that includes a battery to maintain power in the event of a power outage. Typically, a UPS keeps a computer running for several minutes after a power outage, enabling you to save data that is inRAM and shut down the computer gracefully.

 

Link to comment
Share on other sites

UPS με δυο λόγια είναι συσκευή που περιέχει μπαταρία. Αν πέσει το ρεύμα ο υπολογιστής σου θα συνεχίσει να δουλεύει λόγο της μπαταρίας. Βέβαια δεν το αφήνεις ώρα. 2-3 λεπτά αρκούν έτσι να κλείσεις το pc σου με λογικό τρόπο. Επίσης βοηθά ώστε να μην περνάνε υπερτάσεις. Δες τι σοι είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.