Jump to content



Windows 10


Recommended Posts

αυτό που είπε ο από πάνω .

 

dsp μπορώ να περάσω στο pc μου και σε pc επιχείρησης ? δεν θέλω να έχω θέμα με activation σε περίπτωση αλλαγής hw .

 

αν είναι παλιό pc, αναβαθμίζεις τα windows που έχει.. αν είναι νέο, θα τα'χει ή θα τα πάρεις dsp ούτως ή άλλως.. 

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο ξέρω ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, οι dsp συνήθως πάνε πακέτο με κάποιο κομμάτι hardware οπότε δένουν με το hardware id κάποιου εξαρτήματα άρα σε αλλαγή hardware θα έχεις θέμα

Αναφέρεσαι για win 10. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στης dsp άδειες

Όχι δεν ισχύει πλέον για τα 7. Τώρα το πως και το γιατί πολλά μπορώ να υποθέσω. DSP=ΟΕΜ. Μπορείς να αγοράσεις τα win 7 DSP ή win 7 OEM σκέτα. Χωρίς την αγορά κάποιου hardware. Τώρα για τα 10 δεν γνωρίζω. Είναι νέο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παιδεύτικα πολύ χθες, το γράφω εδώ να υπάρχει αν τύχει και σε κανέναν άλλο.

 

Κάνοντας τις ιστορίες για να βγάλω τα bloatware κτλ, κατάφερα να κάνω το Start να μην ανοίγει. Η λύση ήταν στο μακρινάρι για την εγκατάσταση όλων αυτών απ΄την αρχή, αλλά θέλει το WIndows Firewall service να τρέχει, αλλιώς τρώει φρίκες και δεν κάνει τίποτα. Το πρόσεξα μετά από την πολλοστή φορά/restart/σκάλισμα που έκατσα να δω τι λένε τα errors που όλοι λένε να τα αγνοήσεις. Τέλος καλό, όλα καλά χωρίς να κάνω reset την εγκατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και έχει περάσει λίγος καιρός από την κυκλοφορία των 10, διαφορές σε παιχνίδια ( καλύτερα fps, ρολλάρισμα, no stutter ) και γενικά οver all χρήση σε σχέση με τα 7 αξίζει ή ακόμα υπομονή;

 

( z77 socket )

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω σημαντικό λόγο για μετάβαση. Ακόμη. Αν και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα σε κανένα απολύτως game και είχα ένα 5% up σε δυνατούς τίτλους. Αλλά όλα αυτά με το μάτι (παρακολουθώντας πριν και μετά συμπεριφορές του κάθε game ) και χωρίς κάποιο benchmark κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μoνο, αν αλλαξεις motherboard, αλλα εκει μπορεις να τα ενεργοποιησεις μονο τηλεφωνικα, για τα 10, δεν ειναι σιγουρο αν ισχυει, αλλα μια δοκιμη θα σε (μας) πεισει. ;)

Έχω ήδη διαβάσει για περιπτώσεις που έχουν ενεργοποιήσει τηλεφωνικά μετά από αλλαγή μητρικής, οπότε ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι είχα διαβάσει κάπου, το θέμα αλλαγής μητρικής εξαρτάται και από τον τύπου κλειδιού. Τα ΟΕΜ κλειδιά ισχύουν μόνο για μια ενεργοποίηση σε συγκεκριμένο υλικό(=μητρική, προφανώς το clean install δεν θεωρείται εκ νέου ενεργοποίηση καθώς το serial της μητρικής είναι συνδεδεμένο ήδη με το κλείδι). Τα retail από την άλλη έχουν  τη δυνατότητα για περισσότερες ενεργοποιήσεις, δεν θυμάμαι το ακριβές όριο.

 

Θυμάμαι οτι είχα θεωρήσει το κείμενο αρκετά έγκυρο, αλλά δεν μπορώ να βρω το link τώρα, οπότε κρατήστε και μία πισίνη.

Link to comment
Share on other sites

Μoνο, αν αλλαξεις motherboard, αλλα εκει μπορεις να τα ενεργοποιησεις μονο τηλεφωνικα, για τα 10, δεν ειναι σιγουρο αν ισχυει, αλλα μια δοκιμη θα σε (μας) πεισει. ;)

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο. Εγω αλλαξα bios καποια στιγμη και τωρα ειμαι με αν-ενεργοποιητα windows. Θελει λεει ξανα απο την αρχη win7-upgrade 10 - clean 10... FFS...

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαχθει η motherboard, τοτε απαιτειται αυτο που γραφει ο απο πανω. Τηλεφωνικη ενεργοποιηση δεν γινεται (δοκιμασμενο). Ομως...

 

...προσφατα αλλαξα motherboard, ψαχτηκα λιγο στο ιντερνετ και ανακαλυψα το εξης:

 

Στο start menu εχει μια επιλογη για support. Εκανα login με τα στοιχεια που ειχα χρησιμοποιησει στα Windows 8.1 (e-mail και password). Ανοιξα live chat, "μιλησα" με ατομο απο την Microsoft και εξηγησα το "προβλημα". Μου ζητησε ονομα/χωρα/τηλεφωνο επικοινωνιας/serial number των Windows 8.1. Με εβαλε στην αναμονη για 10 λεπτα περιπου και τελικα μου ζητησε να δεχτω να με παρει τηλεφωνο. Εδωσα ΟΚ και σε μερικα δευτερολεπτα με καλεσε και μου εδωσε καινουριο serial number, το οποιο προσθεσα. Τα Windows 10 ενεργοποιηθηκαν αμεσα.

 

PS. Μετα την αλλαγη της motherboard εβαλα καρφι τα Windows 10, τα οποια δεν εκαναν activation γιατι ειχαν "κλειδωσει" με την προηγουμενη motherboard.

Έγινε επεξεργασία από AnimaTronic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο. Εγω αλλαξα bios καποια στιγμη και τωρα ειμαι με αν-ενεργοποιητα windows. Θελει λεει ξανα απο την αρχη win7-upgrade 10 - clean 10... FFS...

Αν κάνεις flash νέο BIOS, αλλά ΔΕΝ έχεις επιλέξει το CLEAR DMI DATA POOL, τότε δε χάνεται η ενεργοποίηση.

 

Αν αλλαχθει η motherboard, τοτε απαιτειται αυτο που γραφει ο απο πανω. Τηλεφωνικη ενεργοποιηση δεν γινεται (δοκιμασμενο). Ομως...

Επειδή έχω αλλάξει μητρική, με τα 8.0, έκανα κανονικά ενεργοποίηση. Όμως, νομίζω σε αφήνει 3 φορές συνολικά (internet, phone) να την κάνεις, μετά πρέπει να μιλήσεις με τεχνικό.

 

Επίσης, στις 3 φορές, μετράνε και αλλαγές στο hw, όπως CPU, VGA, Sound, Boot disk. Οι αλλαγές αυτές αλλάζουν το Hardware ID κι έτσι θεωρεί ότι είναι άλλο μηχάνημα. Δε βγάζει μήνυμα όμως για ενεργοποίηση, αφού την κάνει αυτόματα στο background.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.