Jump to content



Windows 10


Recommended Posts

Εχθές δεν είχα χρόνο για πολλές δοκιμές, αφού έγινε format και δεν τα έχω βάλει όλα ακόμα.

Σήμερα λογικά θα προλάβω να παίξω μια γύρα BF4, οπότε θα δω και framerate αλλά και ήχο στην SB Recon3D που έχει βγάλει drivers.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωτο κουλο συνεβη. Πολυ minor. Δεν κρυβοταν με τιποτα η task bar (την εχω αυτοματη αποκρυψη). Στα καλα καθουμενα εγινε αυτο. Εκανα restart και εστρωσε :p

 

Γιαννη, εχουν πολυ minor θεματα τα Windows , σε γενικες γραμμες ειναι σταθεροτατα και θα ξαναπω οτι απ'οτι φαινεται, σε καποιους "εκατσαν" καλυτερα απ'οτι σε καποιους αλλους.. Το πιο σπαστικο ειναι αυτο που πρεπει για απλα πραγματα να ψαχνεις στα αδυτα των windows. 

Καθαρα για παραθυριστικα θεματα μιλωντας (αφηνω στην ακρη τα γνωστα features) . 

 

BF4 δε ξερω πως τα παει αλλα φανταζομαι θα τα παει καλα. Πες μας τις εντυπωσεις σου σε σχεση με 7/8.1

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ναι σύμφωνα δεν αντιλέγω. Πες ότι είναι σταθερότατα. Δεν δέχομαι όμως να χάνεται η έννοια "Λειτουργικό". Ένα OS δε απευθύνεται σε σένα και σε μένα αλλά σε όλους. Να τη βράσω τη σταθερότητα αν το OS δεν είναι εύχρηστο από τον απλό κόσμο. Ακόμα και για μένα, για ποιο λόγο να μην επιλέγω τι να κάνω update και να τι να μην κάνω? Φυσικά είναι και νωρίς ακόμα και αναμένουμε τις βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η επιλογη , αλλα ειναι καθαρα λαθος της μς να δωσει την ευκαιρια μονο απο το policy editor να κανεις την αλλαγη. Σιγα ο καθημερινος,απλος χρηστης, μη κατσει και το ψαξει (οπως και το αλλο ζητημα). Σε αυτο συμφωνουμε. Απλα για μενα το βασικο ειναι το σταθερο λειτουργικο. 

 

Φυσικα και αναμενουμε βελτιωσεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέρει κανεις κανέναν τρόπο να διορθωθεί αυτή η βλακεία που στην λίστα all apps δεν φαίνονται πολλές εφαρμογές, και το άλλο θέμα που το pin το start με έναν τόνο εφαρμογές δεν δουλεύει?

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

 

dafuk, what is this sorcery?  :hehe:

 

pluXfI4.png

:hehe:  :hehe:  :hehe:

 

Δε το βλεπω σε εμενα το ατιμο. Μηπως ειναι κανα κολπο της κορτανας;

 

 

 

Επίσης ξέρει κανεις κανέναν τρόπο να διορθωθεί αυτή η βλακεία που στην λίστα all apps δεν φαίνονται πολλές εφαρμογές, και το άλλο θέμα που το pin το start με έναν τόνο εφαρμογές δεν δουλεύει?

 

Τι εννοεις δε φαινονται πολλες εφαρμογες; Εγω τραβηξα προς τα πανω το start menu και φαινονται περισσοτερες :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δε φαινονται πολλες εφαρμογες; Εγω τραβηξα προς τα πανω το start menu και φαινονται περισσοτερες 

Δεν ξέρω αν λέει το ίδιο, πάντως αρκετές φορές ψάχνω εφαρμογή που ξέρω ότι υπάρχει με το search και δεν τη βρίσκει, ειδικά αν είναι σε φάκελλο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά απο αρκετό ψάξιμο με το θέμα του ήχου στο Realtek alc1150 codec και μετά απο δοκιμή με το τελευταίο driver (μέχρι στιγμής) V6.0.1.7581 δεν κατάφερα να λύσω ακόμα το πρόβλημα του unbalanced stereo ήχου ΑΛΛΑ έκανα μία ανακάλυψη :D. Με τον generic sound driver των Windows 10 παίζει κομπλέ αλλά δεν έχω ποιότητα και κανένα φυσικά sound panel της προκοπής για να κάνω ρυθμίσεις στον ήχο. :hehe:

Ούτως η άλλως θα κουμπώσω σύντομα PCI-E κάρτα επάνω να τελειώνουμε δεν την παλεύω άλλο καλοκαιριάτικο :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λέει το ίδιο, πάντως αρκετές φορές ψάχνω εφαρμογή που ξέρω ότι υπάρχει με το search και δεν τη βρίσκει, ειδικά αν είναι σε φάκελλο μέσα.

Aυτο που αναφερεις μου συνεβαινε και στα 7! Δεν εβρισκε εφαρμογες απο Search , οποτε του καπνιζε! Προς το παρον 2-3 που εψαξα με αυτο τον τροπο τις βρισκει. Πχ πατησα "comodo " και ενω ειναι σε φακελο, μου την βρισκει κανονικα. Τι να φταιει αραγε που το κανει αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

Εχθές που τα έβαλα, φάνηκαν όλα μια χαρά. Σήμερα, αρχίσαμε τα προβλήματα...

Δεν έχω ήχο. Ενώ όλα δείχνουν οκ, δεν ακούγεται τίποτα, το Skype λέει "no playback device" και αν πάω να κάνω test στα ακουστικά, μου λέει "Error playing test sound!"

Δεκάδες posts για αυτό το πρόβλημα, δοκίμασα ότι βρήκα, δεν παίζει τίποτα.

Το γ@μάτο είναι πως υπάρχει το πρόβλημα από την 10130 (Μάιος), γράφει κάποιος ότι είναι σημαντικό και αν θα προλάβει να λυθεί μέχρι την κυκλοφορία και ένας π@πάρας από τη M$ του απαντάει, σιγά, δεν είναι τίποτα σοβαρό, θα το φτιάξουμε...

Ζώα...

Link to comment
Share on other sites

κανένα insider με 10525 που να είναι activated έχουμε εδώ μέσα ? αποτι φαίνεται δεν είμαι μόνος γίνετε χαμός ,σήμερα έκανα δυο φόρες install χωρίς key και πάλι τίποτα .

 

Για επιβεβαίωση: Είχες γραφτεί στο πρόγραμμα insider πριν τις 25/07 και είχες εγκαταστήσει έκδοση preview? Έχουν πει ότι δεν ενεργοποιούνται νέες εγκαταστάσεις και δεν δέχονται νέους insiders. Έχω μια insider 10240 που μπορώ να αναβαθμίσω, να δω εάν θα χάσει την ενεργοποίηση, αλλά δε νομίζω να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που είμαι στο πρόγραμμα από την 10074 δεν μου έχει έρθει ακόμη η αναβάθμιση σε 10525...

Είχε κάποιο σκάλωμα η 10074 αν είχες βάλει τα updates σε "slow mode" (δε θυμάμαι πως ακριβώς το λέει, αλλά είναι η ρύθμιση που δε στα δίνει αμέσως)

Κολλάει και δεν κατεβάζει κανένα. Κάνε μια αναζήτηση, υπάρχει workaround.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν το έθεσα σωστά. Είμαι στο πρόγραμμα από την εποχή που είχε βγει η 10074 και τώρα είμαι κανονικά στην 10240. Τελικά ήρθε η 10525 σε έναν από τους υπολογιστές που έχω περασμένα τα windows 10 σήμερα το πρωί. Προφανώς η καθυστέρηση προέκυψε γιατί η MS έστελνε την αναβάθμιση στους insiders κατά κύματα. Ειρήσθω εν παρόδω ότι η 10525 είναι ενεργοποιημένη κανονικά και έχει επανέλθει το γνωστό watermark κάτω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί με τις αναβαθμίσεις και τις ενεργοποιήσεις.

Έκανα upgrade στο λαπτοπ της γυναίκας κ όλα καλά. Ο παπαροOEM όμως είχε περασμένα 32αρια παραθυρια και θέλω να βάλω 64ρια. Αν πάρω το iso που έκανα από τον υπολογιστή μου με το media creation tool, θα ενεργοποιηθουν ή θα έχουμε ντράβαλα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί με τις αναβαθμίσεις και τις ενεργοποιήσεις.

Έκανα upgrade στο λαπτοπ της γυναίκας κ όλα καλά. Ο παπαροOEM όμως είχε περασμένα 32αρια παραθυρια και θέλω να βάλω 64ρια. Αν πάρω το iso που έκανα από τον υπολογιστή μου με το media creation tool, θα ενεργοποιηθουν ή θα έχουμε ντράβαλα;

 

Δυστυχώς δεν θα ενεργοποιηθούν. η αναβάθμιση γίνεται πάντα στην ίδια αρχιτεκτονική ανεξαρτήτου έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως το κλειδί που συνδέθηκε στη μητρική δεν έχει θέματα μεταξύ 32 κ 64 :(

Επίσης εννοούσα μετά την αναβάθμιση κ αφού πήραμε ψηφιακό κλειδί, να τραβήξω clean install με την προοπτική να ενεργοποιηθουν αυτόματα online.

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.