Jump to content



Windows 10


Recommended Posts

Χωρίς να έχω Bluetooth συσκευή όποτε του καπνίσει εμφανίζεται το παρακάτω.

 

post-38861-0-93882400-1448520547_thumb.j

 

Ταυτόχρονα μου χάνονται (κάνουν reset) οι ρυθμίσεις των notifications. Για ποιες εφαρμογές δηλαδή θα εμφανίζονται και για ποιες όχι. :rant85: :rant85: :rant85:

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανένας να μου πεί γιατί γεμίζει αβέρτα ο σκληρός από τα Windows και πως μπορώ να ελευθερώσω αυτόν χώρο; (μιλάμε για περίπου 10Gb)

Βάλε και το WinDirStat να δεις τι είναι αυτό που σου γεμίζει με GB.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό αλλά δεν μου εμφανίζει αυτά τα αρχεία που ψαχνω... Τα 10Gb "εξαφανίστηκαν" μετά από διάφορα update των windows και των office. 

Μπορώ να τα σβήσω αλλιώς;

 

Εάν διαλέξεις και "System Files" θα πρέπει να τα δεις. Ειδικά μετά την ενημέρωση 1511/build 10586 δημιουργείται ξανά Windows.old, εκεί θα έβαζα τα λεφτά μου... (εάν είναι αυτό, μην το σβήσεις με το χέρι, καλύτερα από το cleanup).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@BasiliCeLew, και εγώ είχα παρατηρήσει ότι κάπου χάνω 10GB στον SSD αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου...  <_<


Δε μπόρεσα να βρω άκρη και τελικά το άφησα μιας και δε με απασχολούσε ο χώρος, συν ότι θα πήγαινα σε φορματ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχουμε και λέμε:

 

http://prntscr.com/984qp9

http://prntscr.com/984rf0

 

Ειναι ταμπλετ για αυτό με καίει... Εσβησα το Windows.old και έμειναν ακόμα 5Gb για να  ερθουμε στα "καλά μας"...

Προσπάθησε να αφαιρέσεις ότι περιττή εφαρμογή έχεις. Αυτές δηλ. που δεν χρειάζεσαι. Δυστυχώς επειδή είναι tablet θα πρέπει να είσαι "τσιγγούνης" στο τι εφαρμογές εγκαθιστάς. Οι εφαρμογές εγκαθιστούν πολλά αρχεία στον φάκελο installer. Εκει υπάρχουν τα uninstaller τους. Μόλις τις αφαιρέσεις τρέχεις και το ccleaner κανά δυο φορές για να καθαρίσεις το registry. Επίσης θα πρέπει να είσαι "τσιγγούνης" και με τα update των windows.

Link to comment
Share on other sites

@BasiliCeLew, και εγώ είχα παρατηρήσει ότι κάπου χάνω 10GB στον SSD αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου...  <_<

Δε μπόρεσα να βρω άκρη και τελικά το άφησα μιας και δε με απασχολούσε ο χώρος, συν ότι θα πήγαινα σε φορματ.

Καλά και εγώ στον σταθερό πάτησα ένα φορματ και τέλος :p Αλλά τώρα βαριέμαι να ασχοληθώ πως γίνεται εγκατάσταση windows σε tablet :D

 

 

1) Βρήκα το αρχείο Windows (C:)> Windows > Installer  πιάνει 4.3Gb και βλέπω ότι πολλά μπορώ να τα σβήσω όπως το $patchcache$ (το οποίο μόλις πήρε πόδι και μου έδωσε 1,2Gb) τα υπόλοιπα τα σβήνω; Όλα τα αρχεία έχουν κατάληξη .msp .msi μπορώ κάπως να καταλάβω πια είναι τα "χρήσιμα"; 

 

2) Απενεργοποίησα το sleep μιας και είναι δώρο άδωρον να το χρησιμοποιώ στο tablet (μιας και η μπαταρία φεύγει αβέρτα και κλείνει μετά :p ) οπότε πήρα και 1,7Gb από εκεί

 

3) Μετά πήγα και έσβησα και το περιεχόμενο από εδώ C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download μιας και έχω περάσει όλα τα update (θέλω δεν θέλω αφού είμαστε στα 10αρια :D) άλλα 2,2Gb από εκεί... (αυτά πρέπει να ήταν που δεν έβρισκα με τίποτα αν κρίνω από την ημερομηνία δημιουργίας τους)

 

Εχετε να προτείνεται τίποτα άλλο; Αν και νομίζω ότι είμαι καλά τώρα. (Ελπίζω να μην έσβησα τίποτα σημαντικό :D )

Προσπάθησε να αφαιρέσεις ότι περιττή εφαρμογή έχεις. Αυτές δηλ. που δεν χρειάζεσαι. Δυστυχώς επειδή είναι tablet θα πρέπει να είσαι "τσιγγούνης" στο τι εφαρμογές εγκαθιστάς. Οι εφαρμογές εγκαθιστούν πολλά αρχεία στον φάκελο installer. Εκει υπάρχουν τα uninstaller τους. Μόλις τις αφαιρέσεις τρέχεις και το ccleaner κανά δυο φορές για να καθαρίσεις το registry. Επίσης θα πρέπει να είσαι "τσιγγούνης" και με τα update των windows.

Πήρα 64άρα (Samsung EVO plus) micro sdcard για να κάνω εγκατάσταση τις εφαρμογές αλλά περιμένω να έρθει ακόμα από Γερμανία.

 

Εκανα το ποστ γιατί μετά από μια ενημέρωση windows και Office έχασα 5Gb αρχεία (+5 windows.old)... Δεν έχω περιττές εφαρμογές αυτή την στιγμή. Αν το Mobile office διάβαζε κλειδωμένα αρχεία θα έσβησα τα "ολόκληρα" μιας και μου είναι άχρηστα. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτά που λέει στο βίντεο παρακάτω.

 

 

Πρόσεχε τον φάκελο Installer γιατί όπως σου είπα περιέχει uninstallers των εφαρμογών και αν διαγράψεις αρχεία/φακέλους που σχετίζονται με αυτούς τους uninstallers δεν θα μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση τις εφαρμογές. Ξέχασα να σου πω, οποιαδήποτε εφαρμογή κάνεις απεγκατάσταση θα το κάνεις είτε με τον revo uninstaller (έχει και free έκδοση) είτε με τον YourYninstaller (που δεν είναι free) που είναι καλύτερος.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@pasjohn,

 

Εμενα το hiberfil.sys ειναι 6.5GB. Στα Windows 7 πηγαινα στα power options ,το απενεργοποιουσα και σβηνοταν μονο του (hibernate δε κανω ποτέ ) ή πηγαινα στο cmd σαν administrator και εγραφα

powercfg -h off 

 

Εδω τι κανουμε; Τωρα προσεξα οτι αυξηθηκε τοσο το αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτας εμενα, απο Disk Cleanup δε φαινονται τα παραπανω αρχεια. Τα βρηκα με το Windirstat που ειχα να τρεξω καιρο. Εχω καθαρισει οτι ηταν να καθαριστει απο το disk cleanup .

 

Ουσιαστικα δε ξερω πως να σβησω το συγκεκριμενο αρχειο στα 10 , γιατι αυτο που εκανα στα 7 δε λειτουργησε. Εκτος και αν οντως απενεργοποιηθηκε το Hibernation και απλα πρεπει να σβησω το αρχειο με shift+del

Link to comment
Share on other sites

@pasjohn,

 

Εμενα το hiberfil.sys ειναι 6.5GB. Στα Windows 7 πηγαινα στα power options ,το απενεργοποιουσα και σβηνοταν μονο του (hibernate δε κανω ποτέ ) ή πηγαινα στο cmd σαν administrator και εγραφα

powercfg -h off 

 

Εδω τι κανουμε; Τωρα προσεξα οτι αυξηθηκε τοσο το αρχειο.

Έκανες αυτά και δεν το διαγράφει?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτά που λέει στο βίντεο παρακάτω.

 

 

Πρόσεχε τον φάκελο Installer γιατί όπως σου είπα περιέχει uninstallers των εφαρμογών και αν διαγράψεις αρχεία/φακέλους που σχετίζονται με αυτούς τους uninstallers δεν θα μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση τις εφαρμογές. Ξέχασα να σου πω, οποιαδήποτε εφαρμογή κάνεις απεγκατάσταση θα το κάνεις είτε με τον revo uninstaller (έχει και free έκδοση) είτε με τον YourYninstaller (που δεν είναι free) που είναι καλύτερος.

τσκ τσκ τσκ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.