Jump to content



Windows 10


Recommended Posts

Αν κάνεις flash νέο BIOS, αλλά ΔΕΝ έχεις επιλέξει το CLEAR DMI DATA POOL, τότε δε χάνεται η ενεργοποίηση.

 

Επειδή έχω αλλάξει μητρική, με τα 8.0, έκανα κανονικά ενεργοποίηση. Όμως, νομίζω σε αφήνει 3 φορές συνολικά (internet, phone) να την κάνεις, μετά πρέπει να μιλήσεις με τεχνικό.

 

Επίσης, στις 3 φορές, μετράνε και αλλαγές στο hw, όπως CPU, VGA, Sound, Boot disk. Οι αλλαγές αυτές αλλάζουν το Hardware ID κι έτσι θεωρεί ότι είναι άλλο μηχάνημα. Δε βγάζει μήνυμα όμως για ενεργοποίηση, αφού την κάνει αυτόματα στο background.

Clear dmi data pool δεν εκανα αλλα εβγαλα την μπαταρια γιατι δεν μπουταρε... Τραγικο οπως και να εχει, γιατι αν παθει κατι ο υπολογιστης και χρειαστεις clear cmos χανεις την ενεργοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Clear dmi data pool δεν εκανα αλλα εβγαλα την μπαταρια γιατι δεν μπουταρε... Τραγικο οπως και να εχει, γιατι αν παθει κατι ο υπολογιστης και χρειαστεις clear cmos χανεις την ενεργοποιηση...

Δεν ξέρω αν είναι τραγικό. Κάπου πρέπει να αποθηκεύεται η πληροφορία. Το BIOS είναι το λιγότερο ευάλωτο. Δίσκοι κλπ, χαλάνε πρώτοι και φυσικά σβήνονται και μετά θυμάσαι ότι ξέχασες να κρατήσεις την ενεργοποίηση (σε ένα πιθανό σενάριο που ήταν εκεί).

 

Εγώ πάντως αυτό που καταλαβαίνω, είναι πως όταν μας τα έδινε ο θείος, πάλι τσάμπα τα παίρναμε αλλά δεν είχαμε θέματα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αλλάξει μητρική, με τα 8.0, έκανα κανονικά ενεργοποίηση. Όμως, νομίζω σε αφήνει 3 φορές συνολικά (internet, phone) να την κάνεις, μετά πρέπει να μιλήσεις με τεχνικό.

Αν μετα την αλλαγη μητρικης περασεις τα 8/8.1, κανεις ενεργοποιηση μεσω τηλεφωνου κανονικα. Εγω περασα καρφι τα 10αρια (αυτο που γραφω στο PS), πηρα τηλεφωνο, αλλα δεν μου εδινε κωδικο. Οποτε εκανα την πατεντα με το live chat και ολα ΟΚ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με το scaling του DPI και το blur που δημιουργεί, υπάρχει κάτι εκτός από το third-party fix που κυκλοφορεί και δεν το εμπιστεύομαι;

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με το scaling του DPI και το blur που δημιουργεί, υπάρχει κάτι εκτός από το third-party fix που κυκλοφορεί και δεν το εμπιστεύομαι;

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα γρήγορο φτιαξιματάκι που το κάνεις όπως των Windows 8 (δηλαδή πάλι όχι κάτι ιδιαίτερο). Εάν δεν το έχεις δοκιμάσει και δεν το βρεις, πες μου να το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές που δεν λένε να το φτιάξουν, προτιμώ r.click > properties > compatibility > disable display scaling on high DPI settings. Δεν είναι "fix", αλλά το προτιμώ από την εναλλακτική.

 

Δεν είναι μόνο εφαρμογές, είναι και παράθυρα των win που φαίνονται blurry και δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η προστασία που παρέχει το defender είναι ασφαλής ή θεωρείτε αναγκαία την χρήση ενός πιο ολοκληρωμένου προγράμματος προστασίας;

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από jid001
Link to comment
Share on other sites

Η προστασία που παρέχει το defender είναι ασφαλής ή θεωρείτε αναγκαία την χρήση ενός πιο ολοκληρωμένου προγράμματος προστασίας;

Ευχαριστώ.

Είναι μεγάλο το θέμα. Άλλοι βάζουν antivirus, άλλοι παλι δεν βάζουν. Το ερώτημά σου όμως δεν αφορά αποκλειστικά τα 10, οπότε άνοιξε αν θες νέο θέμα αν και νομίζω κάπου υπήρχε ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει τρόπος τις εφαρμογές από το store (πχ την εφαρμογή του meteo) να τη βαλω στην επιφανεια εργασιας? (όπως τα gadgets καποτε στα 7 με την ισοτιμια τον καιρο κλπ εννοω ) ?

 

Eπίσης ξέρει κανείς γιατί μου κραταει μνήμη ραμ δεσμευμένη ??

4l0poh.png

 

16c2d10.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών ή χρησιμοποιείς του επεξεργαστή? Μήπως έχεις δημιουργήσει ramdisk?

to laptop lenovo Z5075 ναι εχει ανεξαρτητη καρτα γραφικων αλλα δεν παιζω καποιο παιχνιδι αυτη τη στιγμη..οποτε λογικα χρησιμοποιειται του επεξεργαστη η γραφικων ε? :/ το παρατηρησα και στα 8,1 που ειχε οταν το αγορασα και στα 10 που αναβαθμισα... Το ramdisk δεν ξερω τι ειναι :p

 

Έχει μικρή η ανύπαρκτη cache στο σκληρό μαλλον ,η igpu με ρύθμιση shared ram τερμα,στο 1 gb

Πως να το ελενξω, τι να κανω? ειναι καλο ή κακο που μου χει δεσμευσει την ραμ?

Ευχαριστω κ τους δυο για τις απαντησεις σας :)

Έγινε επεξεργασία από panos1com
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης ξέρει κανείς γιατί μου κραταει μνήμη ραμ δεσμευμένη ??

4l0poh.png

Την έχω ξαναδεί την ιστορία. Την λύση την είχα βρει στο Nvidia Control Panel και στο Manage 3D Settings. Κάποια είχα απενεργοποιήσει στα Global Settings, αλλά δεν θυμάμαι.

Παίξε λίγο με τα Global Settings.

Link to comment
Share on other sites

εχει amd καρτα γραφικων αλλα θα το ψαξω, ευχαριστω :)

 

εντιτ: με μια γρηγορη ματια δεν βρηκα κατι... :/

 

Λογικα κατι με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων θα παιζει... (εχει και ανεξαρτητη κ ενσωματωμενη..)

Έγινε επεξεργασία από panos1com
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bios μπες για απενεργοποίηση της ενσωματωμένης του επεξεργαστή.

υπαρχει καποιο αρνητικο ή ας πουμε χανω κατι απ την απενεργοποιηση της? περαν του οτι θα κερδισω την ραμ πισω χιιχχι :p

μπηκα και εβαλα UMA only αλλα ακομα δεσμεύει μνημη ραμ...

Έγινε επεξεργασία από panos1com
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωρίζω το μοντέλο...και με μία μικρή ματιά που έριξα συνήθως χρησιμοποιούν Nvidia για γραφικά.Τωρα πιο μοντέλο με Amd και 6GB Ram και όχι με 8GB που μου βγάζει εμένα δεν ξέρω. Απλά θυμήθηκα ένα Laptop που είχα φτιάξει και είχε ακριβώς το ίδιο θέμα...ήταν αδύνατη η απενεργοποίηση της ενσωματωμένης του επεξεργαστή άσχετα που είχε και ξεχωριστή. Διότι για ελαφριά χρήση χρησιμοποιούσε την ενσωματωμένη ενώ όταν οι απαιτήσεις ήταν μεγάλες έμπαινε η εξωτερική. Μου είχε κάνει εντύπωση τότε και λέω παίζει τέτοιο πράγμα...? Τωρα αν ισχύει και στο δικό σου μοντέλο αυτό δεν το γνωρίζω, ψάξ'το λίγο αν μπορείς για να σου φύγει και η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.