Jump to content



Windows 10


Recommended Posts

Ενημερωτικά. Έκανα clean install τα 7, εγκαθιστώντας πρώτα κάποιους drivers για παλιές συσκευές οι οποίες αρνούνταν να εγκατασταθούν πάνω στα 10 απευθείας και μετά τα 10 ως αναβάθμιση.

Εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα με τα αργά(έως και 3 φορές εν σχέσει με τα 7) boot/reboot. Δεν έχω δοκιμάσει τη λύση του Wizard με τα delayed services γιατί δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω delayed. Εξάλλου και αυτοί που δεν έχουν το πρόβλημα το ίδιο λειτουργικό έχουν περάσει.

Το πρόβλημα είναι ανεξάρτητο του πόσα προγράμματα έχεις εγκαταστήσει.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

"δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση του διαμερίσματος που είναι δεσμευμένο για το σύστημα" Έχουμε καμία λύση για αύτο? Windows 7

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που αναβάθμιση στα 10αρια, αρκετές φορές, όταν πάω να απενεργοποιησω τον υπολογιστή (Dell Inspiron 5737 17R) το ανεμιστηρακι συνεχίζει να δουλεύει και μένουν αναμμένα τα λαμπάκια του Power και του Wi-Fi, οπότε αναγκάζομαι να πατήσω παρατεταμένα το κουμπί ενεργοποίησης για να σβήσει το σύστημα.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που αναβάθμιση στα 10αρια, αρκετές φορές, όταν πάω να απενεργοποιησω τον υπολογιστή (Dell Inspiron 5737 17R) το ανεμιστηρακι συνεχίζει να δουλεύει και μένουν αναμμένα τα λαμπάκια του Power και του Wi-Fi, οπότε αναγκάζομαι να πατήσω παρατεταμένα το κουμπί ενεργοποίησης για να σβήσει το σύστημα.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί συμβαίνει;

δοκιμασε να αλλαξεις power plan, μου το κανε και μενα σε sleep/hibernate/shutdown σε τελειως ρανδομ φασεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε Packard Bell laptop από win7 σε upgrade win10 υπάρχει μία σχετική καθυστέρηση στο shutdown.

Ίσως αν περίμενες λιγάκι @Petrossortep να έκλεινε κανονικά. Μην το συνεχίσεις έτσι γιατί πολύ πιθανόν κάποια στιγμή να σου δημιουργήσει πρόβλημα στα win και να ξανακάνεις format.

Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που αναβάθμιση στα 10αρια, αρκετές φορές, όταν πάω να απενεργοποιησω τον υπολογιστή (Dell Inspiron 5737 17R) το ανεμιστηρακι συνεχίζει να δουλεύει και μένουν αναμμένα τα λαμπάκια του Power και του Wi-Fi, οπότε αναγκάζομαι να πατήσω παρατεταμένα το κουμπί ενεργοποίησης για να σβήσει το σύστημα.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί συμβαίνει;

Κάνε disable to fastboot (και από το bios και από το Power options)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn το κλεινω παντα με shutdown πρωτα, και τις φορες που δειχνει να μη νιωθει τοτε παω απο το κουμπι.

 

@kazaboy μιλαμε για αρνηση του υπολογιστη να κλεισει. Δοκιμαστικα μια φορα εκανα shutdown το βραδυ πριν κοιμηθω και το πρωι ακομα δουλευε το ανεμιστηρακι.

 

@chrkon απο το bios δε βλεπω καποια επιλογη που να παραπεμπει σε τετοια ρυθμιση...

 

 

EDIT:

Απλη απενεργοποιηση του fastboot απο το powerplan εκανε τη δουλεια. Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ερωτηση, ποιες υπηρεσιες πρεπει να τρεχουν για να δουλεψει το windows update ? ακολουθησα οσο μπορουσα το guide για το κλεισιμο του spyware στο yourfriendlew.com

αντιμετοπιζω ομως 2 σοβαρα προβληματα.

1) εχοντας κανει οτι λεει, πηγα στην επομενη σελιδα που εγραφε να πειραξω κατι πραγματα στο policy editor, δεν μπορεσα να κανω τιποτα γιατι ... εχω win10 home :p

2) firewall rules και windows update δεν ανοιγουν καν. δοκιμασα να κανω force run το windows update service, παλι δεν ξεκιναει τιποτα.

:help:

 

edit #1 : το guide http://www.yourfriendlew.com/guides-selfhelp-remedies-misc/computers-tech-and-gaming/

 

edit #2 : εκανα οτι λεει εδω  https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3467al/windows_10_cannot_update_error_0x80248007/δεν αλλαξε τιποτα, με βλεπω να το αφηνω ετσι μεχρι το επομενο format :p

 

 

update : 

 

τελικα μπορεις να κανεις  χειροκινητα εναν ελεγχο για ενημερωσεις, αρκει να ενεργοποιησεις τις υπηρεσιες που αναφερει στην 6η σελιδα 

 

I want to mention that earlier in the tweak I said about disabling windows update. This does disable the ability to update to a newer build or update drivers. If you want to enable this functionality for whatever reason, you can go to services.msc, start the “BITS” service, start the “Windows Update” service, start the “update orchestrator” service, then proceed to download anything you need. Then disable them again afterwards.

 

επειδη ετσι κι αλλιως χρειαζομουνα ενα format, ειμαι μια βδομαδα τωρα με την win10 enterprise trial η οποια εννοειται πως εχει group policy editor.

χθες το βραδυ εβαλα στο HTPC   τα 7αρια που ειχανε γινει upgrade στο main, το κλειδι τους  εγινε activate κανονικα  αλλα δεν εβλεπα πουθενα την επιλογη για windows 10 upgrade. 

αφου εβαλα SP1 (μονο 87mb ? wtf) και καποιες αλλες ενημερωσεις κατεβασα το media creation tool και εκανα την αναβαθμιση απο windows 7 home premium σε 10 home  απο εκει.

μονο στο "checking for updates 0%" ειχα ενα κολλημα αλλα διορθωθηκε οταν εκανα restart το router (lol) 

οταν εγινε το upgrade απο 7 σε 10 εκανα εναν ελεγχο και εγραφε οτι το κλειδι μου ειναι ενεργοποιημενο κανονικα. 

 

με αυτα που διαβαζα περιμενα τα χειροτερα, να μην μπορουν να γινουν activate τα 7αρια γιατι τα ειχα  στο main ενεργοποιημενα και αναβαθμισμενα σε win10, να μην με αφηνει να κανω  Upgrade κλπ. 

μαλλον ειδανε οτι εχω πλεον αλλο λειτουργικο στο main και αποδεσμευσανε τα κλειδια απο το hardware ? ποιος ξερει :p

θα παρω αργοτερα απο εδω https://www.reddit.com/r/microsoftsoftwareswap/comments/3og4dt/hwindows_10_7_8_81_office_2016_2013_2010_pc_mac_w/ ενακλειδακι win10  pro N  στα  35$ και θα ειμαι gg  

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με αυτα που διαβαζα περιμενα τα χειροτερα, να μην μπορουν να γινουν activate τα 7αρια γιατι τα ειχα  στο main ενεργοποιημενα και αναβαθμισμενα σε win10, να μην με αφηνει να κανω  Upgrade κλπ. 

 

Αν ήταν Retail το κλειδί, θα γινόταν έτσι κι αλλιώς. Αν ήταν OEM, υποθέτω ότι απλά επιβεβαιώνεται ξανά η ελαστικότητά τους αυτό το διάστημα, για να έχουν όσο γίνεται περισσότερες ενεργοποιήσεις στα 10.

Link to comment
Share on other sites

πολυ αργησαν, 3 ωρες εφαγα χθες στο HTPC :p 

 

ομως αν δεν κανω λαθος για να συμμετασχεις στο προγραμμα insider πρεπει να εισαι με microsoft account και οχι με local. 

 

εχω απο το πασχα  windows 10 insider στο μαγαζοπισο, σε μια φαση πηγανε να ληξουνε αλλα εκανα αναβαθμιση σε 10547 οποτε ο τζαμπας συνεχιζεται :hehe:

 

με τα  7αρια (retail απο το amazon ειναι ναι) ειχα ενα αγχος γιατι  

1) εχουν περαστει σε 4 μητρικες μεχρι σημερα, αλλα δεν εχω κανει ποτε την "εξυπναδα" να χρησιμοποιησω την αδεια σε πανω απο 1 υπολογιστη ταυτοχρονα.

 στην 3η μητρικη ομως, ειχα σοβαρο προβλημα με το activation, δεν  θυμαμαι αν το αντιμετωπισα στο πρωτο format οταν την αγορασα ή στο 2ο  οταν ηθελα να παω τα windows απο μηχανικο σε  SSD, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι η εγκατατασταση δεν μπορουσε να ενεργοποιηθει με τιποτα.

 

οι μερες περναγανε  και τελικα η ενεργοποιηση  εγινε μεσω τηλεφωνου οπου ακουγα τις οδηγιες απο ενα αυτοματοποιημενο μυνημα και μετα παταγα κατι νουμερα στο ακουστικο.

 

2) ειχα διαβασει εδω μεσα, πως οταν κανεις την αναβαθμιση σε 10, μετα απο 1 μηνα χρησης, εφοσον δεν  κανεις  roll back  η αδεια των παλιων windows  αχρηστευεται και για ανταλλαγμα παιρνεις ενα "γενικο" κλειδι για  10αρια. αν η αδεια ομως ειναι  retail τοτε σε περιπτωση αλλαγης hardware (ακομα και bios update που αναφερθηκε πιο πανω) θα πρεπει να παρεις τηλεφωνο την microsoft για να γινει η ενεργοποιηση.

 

 μαλλον κατι δεν καταλαβα σωστα ή απλα ειμαι πολυ τυχερος :p 

Link to comment
Share on other sites

πολυ αργησαν, 3 ωρες εφαγα χθες στο HTPC :p

 

ομως αν δεν κανω λαθος για να συμμετασχεις στο προγραμμα insider πρεπει να εισαι με microsoft account και οχι με local. 

 

εχω απο το πασχα  windows 10 insider στο μαγαζοπισο, σε μια φαση πηγανε να ληξουνε αλλα εκανα αναβαθμιση σε 10547 οποτε ο τζαμπας συνεχιζεται :hehe:

 

με τα  7αρια (retail απο το amazon ειναι ναι) ειχα ενα αγχος γιατι  

1) εχουν περαστει σε 4 μητρικες μεχρι σημερα, αλλα δεν εχω κανει ποτε την "εξυπναδα" να χρησιμοποιησω την αδεια σε πανω απο 1 υπολογιστη ταυτοχρονα.

 στην 3η μητρικη ομως, ειχα σοβαρο προβλημα με το activation, δεν  θυμαμαι αν το αντιμετωπισα στο πρωτο format οταν την αγορασα ή στο 2ο  οταν ηθελα να παω τα windows απο μηχανικο σε  SSD, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι η εγκατατασταση δεν μπορουσε να ενεργοποιηθει με τιποτα.

 

οι μερες περναγανε  και τελικα η ενεργοποιηση  εγινε μεσω τηλεφωνου οπου ακουγα τις οδηγιες απο ενα αυτοματοποιημενο μυνημα και μετα παταγα κατι νουμερα στο ακουστικο.

 

2) ειχα διαβασει εδω μεσα, πως οταν κανεις την αναβαθμιση σε 10, μετα απο 1 μηνα χρησης, εφοσον δεν  κανεις  roll back  η αδεια των παλιων windows  αχρηστευεται και για ανταλλαγμα παιρνεις ενα "γενικο" κλειδι για  10αρια. αν η αδεια ομως ειναι  retail τοτε σε περιπτωση αλλαγης hardware (ακομα και bios update που αναφερθηκε πιο πανω) θα πρεπει να παρεις τηλεφωνο την microsoft για να γινει η ενεργοποιηση.

 

 μαλλον κατι δεν καταλαβα σωστα ή απλα ειμαι πολυ τυχερος :p

Στις Retail εκδόσεις δεν έχεις πρόβλημα με αλλαγή Hardware. Μπορείς να κάνεις activation(είτε από την καρτέλα System είτε μέσω τηλεφώνου). Αλλά πλέον ακόμα και στις OEM/DSP εκδόσεις ακόμα και με την αλλαγή hardware μπορείς να κάνεις activation. Δεν γνωρίζω όμως πόσες φορές μπορείς να κάνεις activation.

θα παρω αργοτερα απο εδω https://www.reddit.com/r/microsoftsoftwareswap/comments/3og4dt/hwindows_10_7_8_81_office_2016_2013_2010_pc_mac_w/ ενακλειδακι win10  pro N  στα  35$ και θα ειμαι gg  

Είναι αξιόπιστα τα κλειδιά ή σε κανα 2μηνο θα φωνάξω κλειδαρά?  ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ αργησαν, 3 ωρες εφαγα χθες στο HTPC :p

 

ομως αν δεν κανω λαθος για να συμμετασχεις στο προγραμμα insider πρεπει να εισαι με microsoft account και οχι με local. 

 

εχω απο το πασχα  windows 10 insider στο μαγαζοπισο, σε μια φαση πηγανε να ληξουνε αλλα εκανα αναβαθμιση σε 10547 οποτε ο τζαμπας συνεχιζεται :hehe:

 

με τα  7αρια (retail απο το amazon ειναι ναι) ειχα ενα αγχος γιατι  

1) εχουν περαστει σε 4 μητρικες μεχρι σημερα, αλλα δεν εχω κανει ποτε την "εξυπναδα" να χρησιμοποιησω την αδεια σε πανω απο 1 υπολογιστη ταυτοχρονα.

 στην 3η μητρικη ομως, ειχα σοβαρο προβλημα με το activation, δεν  θυμαμαι αν το αντιμετωπισα στο πρωτο format οταν την αγορασα ή στο 2ο  οταν ηθελα να παω τα windows απο μηχανικο σε  SSD, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι η εγκατατασταση δεν μπορουσε να ενεργοποιηθει με τιποτα.

 

οι μερες περναγανε  και τελικα η ενεργοποιηση  εγινε μεσω τηλεφωνου οπου ακουγα τις οδηγιες απο ενα αυτοματοποιημενο μυνημα και μετα παταγα κατι νουμερα στο ακουστικο.

 

2) ειχα διαβασει εδω μεσα, πως οταν κανεις την αναβαθμιση σε 10, μετα απο 1 μηνα χρησης, εφοσον δεν  κανεις  roll back  η αδεια των παλιων windows  αχρηστευεται και για ανταλλαγμα παιρνεις ενα "γενικο" κλειδι για  10αρια. αν η αδεια ομως ειναι  retail τοτε σε περιπτωση αλλαγης hardware (ακομα και bios update που αναφερθηκε πιο πανω) θα πρεπει να παρεις τηλεφωνο την microsoft για να γινει η ενεργοποιηση.

 

 μαλλον κατι δεν καταλαβα σωστα ή απλα ειμαι πολυ τυχερος :p

 

Για την αλλαγή στο σύστημα ενεργοποίησης πρέπει να βάλεις την τελευταία preview, ούτε η 547 το έχει.

Για το 2) που λες, η μέχρι τώρα εμπειρία δείχνει ότι η αναβάθμιση δεν επηρεάζει τη λειτουργικότητα της προηγούμενης άδειας. Το μόνο που απενεργοποιείται μετά την παρέλευση του μήνα είναι η δυνατότητα να κάνεις μέσα από τα Windows 10 επαναφορά του προηγούμενου λειτουργικού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στις Retail εκδόσεις δεν έχεις πρόβλημα με αλλαγή Hardware. Μπορείς να κάνεις activation(είτε από την καρτέλα System είτε μέσω τηλεφώνου). Αλλά πλέον ακόμα και στις OEM/DSP εκδόσεις ακόμα και με την αλλαγή hardware μπορείς να κάνεις activation. Δεν γνωρίζω όμως πόσες φορές μπορείς να κάνεις activation.

Είναι αξιόπιστα τα κλειδιά ή σε κανα 2μηνο θα φωνάξω κλειδαρά?  ;)

Μαλλον ειναι η ιδια φαση με τα κλειδια που πουλανε insomnia εχω παρει 2 κλειδακια 7 εδω και 3 η 4 χρονια δεν εχω κανενα θεμα ουτε στης ενημερωσεις ουτε στις ενεργοποιησεις σε διαφορετικα μηχανηματα

 

Οσο αναφορα της oem εγω εχω μια αδεια 7 απο το 2009 (οταν πρωτοβγηκαν) μαζι με ενα 1156 συστημα , εκανα 2 αλλαγες σε Motherboard sto 1156  μετα πηγα σε 1366 παλι 4-5 αλλαγες σε Motherboard - 1155 p67 με 2500  αλλαγη αργοτερα σε 2600κ και λιγο αργοτερα αλλαγη ζ77 μητρικη - 2 η 3ις αλλαγες 1155 μητρικες - μεταβαση σε 3770κ - αλλαγη μητρικης 2 φορες ακομα ακομα δεν με εχει προδωσει η αδεια :p γινεται ενεργοποιηση καθε φορα (καποιες φορες τηλεφωνικα)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αυτό που είπε ο από πάνω .

dsp μπορώ να περάσω στο pc μου και σε pc επιχείρησης ? δεν θέλω να έχω θέμα με activation σε περίπτωση αλλαγής hw .

Απο όσο ξέρω ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, οι dsp συνήθως πάνε πακέτο με κάποιο κομμάτι hardware οπότε δένουν με το hardware id κάποιου εξαρτήματα άρα σε αλλαγή hardware θα έχεις θέμα
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.