Jump to content



Windows 10


Recommended Posts

Εντάξει παιδιά προς το παρόν όλα πάνε καλα..δεν εχω κανένα θέμα...Κάτι που θέλω να ρωτήσω..Πριν βγούνε τα 10 είχα διαβάσει πως δεν θα μπορούμε να κατεβάζουμε απο torrent???

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά προς το παρόν όλα πάνε καλα..δεν εχω κανένα θέμα...Κάτι που θέλω να ρωτήσω..Πριν βγούνε τα 10 είχα διαβάσει πως δεν θα μπορούμε να κατεβάζουμε απο torrent???

Αυτό που συμβαίνει είναι οτι κάποιοι trackers μπλοκάρουν χρήστες των 10 λόγω των θεμάτων που εγείρονται με κάποιες πολιτικές ασφάλειας προσωπικών δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια ερωτηση.

εκανα αναβάθμιση στα 10 απο τα 7. ολα οκ, δειχνουν και οτι ενεργοποιηθηκαν.

τωρα θελω να κανω format και καθαρη εγκατάσταση.

 

επειδή η αναβάθμιση εγινε απο τα 7 που δεν ηταν συνδεμένα με Microsoft account, τωρα πριν το φορματ πρέπει να τα συνδεσω με Microsoft account ωστε να ενεργοποιηθούν παλι μετα την καθαρη εγκατάσταση?

Έγινε επεξεργασία από DioNiSis
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια ερωτηση.

εκανα αναβάθμιση στα 10 απο τα 7. ολα οκ, δειχνουν και οτι ενεργοποιηθηκαν.

τωρα θελω να κανω format και καθαρη εγκατάσταση.

 

επειδή η αναβάθμιση εγινε απο τα 7 που δεν ηταν συνδεμένα με Microsoft account, τωρα πριν το φορματ πρέπει να τα συνδεσω με Microsoft account ωστε να ενεργοποιηθούν παλι μετα την καθαρη εγκατάσταση?

 

Δεν χρειάζεται - η ενεργοποίηση συνδέεται με το μηχάνημα. Απλά κάνε νέα εγκατάσταση, προσπέρνα το σημείο που σου ζητάει κλειδί και μόλις συνδεθούν στο δίκτυο θα ενεργοποιηθούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν χάνεται και σε αυτόν η διάταξη εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας;

Άνοιξα το PC, ήταν χαλασμένα, τα φτιάχνω και τώρα πάλι χαλασμένα τα βλέπω, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν χάνεται και σε αυτόν η διάταξη εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας;

Άνοιξα το PC, ήταν χαλασμένα, τα φτιάχνω και τώρα πάλι χαλασμένα τα βλέπω, τι γίνεται;

 

Όχι, δεν ειναι φυσιολογικό. Σε τουλάχιστον δύο συστήματα (που μάλιστα αλλάζουν συχνά ανάλυση λόγω σύνδεσης προβολέα ή άλλης οθόνης) τα εικονίδια παραμένουν στη θέση τους.

 

Όσες περιπτώσεις έχω ακούσει, φαίνονται να είχαν επηρεαστεί από κάποιο προβληματικό update. Αν δε βαριέσαι, μπορείς να κάνεις ένα restore σε 2-3 εβδομάδες πίσω (κάπου τότε πρέπει να ξεκίνησε) και μετά να ξαναβάλεις φρέσκες τις ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, έκανα τελικά φορμάτ στο λάπτοπ να του βάλω τα 64ρια γιατί το πρόβλημα με τη διαχείριση μνήμης επέμενε. Όλα καλά, πήρα το iso που είχα φτιάξει από το main pc και ενεργοποιήθηκαν κανονικά. 

 

Το θέμα είναι πως... δεν αναγνωρίζει το λάπτοπ το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού!!! Αναγκάστικα και το σύνδεσα με καλωδιο απευθείας στο ρουτερ για να δουλέψω και να κάνω τα updates. Βλέπει όλα τα δίκτυα της πολυκατοικίας και της γειτονιάς αλλά όχι το δικό μου. Άλλο πάλι και τούτο. Έχετε καμμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μπα τίποτα. Έκανα και κατάργηση συσκευής.. ούτε έτσι. Μα μόνο του σπιτιού να εξαφανίστηκε και να βρίσκει όλα τα άσχετα δίκτυα; Μάλλον για φορμάτ στο φορμάτ με κόβω!

Link to comment
Share on other sites

@Spirosssss ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ FORMAT!!!

Πέσμου λίγο.. το router σου στο WiFi έχει φανερό SSID (μάλλον ναι) και 2 τι κρυπτογράφηση χρησιμοποιείς ξέρεις? Για ποιό λάπτοπ μιλάμε ακριβώς??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Κάνε καταρχάς αυτό που σου είπε ο @swatoner και πιστοποίησε οτι όντως η onboard wifi κάρτα σου, στο λάπτοπ υποστηρίζει αναγνώριση δικτύων στα 2.4GHz/5GHz και επίσης κρυπτογράφηση WPA2/PSK με AES την οποία και μάλλον χρησιμοποιεί και το router σου. Ποιό είναι btw??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Μα το ίδιο ακριβώς υλικό έπαιζε μια χαρα ΚΑΙ με Win10 32bit προερχομενα από upgrade win7 εως και ένα 24ωρο πριν. Απ'οταν έκανα την καθαρή εγκατάσταση για να τα αλλάξω σε Win10 64ρια έπαψε να βλέπει το δίκτυο. Έχω μείνει.. , δεν έχω ξανασυναντησει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Device manager > advanced > country settings

Αν έχεις βάλει τίποτα 13 κανάλι, δοκίμασε να αλλάξεις τα country settings της wifi ή άλλαξε κανάλι στο wifi του router.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένας γνωστός εχθές, με HP laptop, έχει παρόμοιο θέμα. Ένα συγκεκριμένο Wifi το χάνει συνεχώς και πρέπει κάθε φορά αν περνάει τα στοιχεία, ή δε συνδέεται καθόλου αν δεν κάνει restart laptop & router. Αυτό άρχισε να συμβαίνει πριν μία εβδομάδα, μετά από κάποια updates.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.