Jump to content



Windows 10


Recommended Posts

@p_under, έχω την εντύπωση ότι για να κατεβάσεις την x64 και να γράψεις dvd/usb, πρέπει να το κάνεις από x64 λειτουργικό, δε γίνεται από x32, όπως δε γίνεται το αντίστροφο. 

δεν ισχύει, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση. το κατέβασα και για τρίτη φορά (δίνω 2 φορές πιθανόητα λάθους στον εαυτό μου (αλλά όχι 2 φορές λάθος επιλογή της διανομής pro με home)) και κατέβηκε αυτό που ήθελα. τι να πω... 

Link to comment
Share on other sites

μόλις τελείωσα το φορμάτ και έχω το ίδιο αποτέλεσμα με το νέο iso.

είμαι σίγουρος πως επιλέγω windows pro 64, και αυτό τελικά κατεβάζει windows home 32.

πως θα βρω το σωστό iso? ​

 

Πολύ περίεργο... το έχω κάνει πολλές φορές και ποτέ δεν είχε τέτοιο μπέρδεμα. Μια πρόταση: Φτιάξε διπλό flash disk (Pro x86 και x64) και ξεκίνα από το boot menu την εγκατάσταση των x64.

Link to comment
Share on other sites

Στο λάπτοπ της γυναίκας με 4gb RAM (αλλά 3 διαθέσιμα ελέω 32bit λειτουργικού) άρχισε να της πετάει μνμ οτι το σύστημα ξέμεινε από μνήμη και δεν την αφήνει να δουλέψει. Η μνήμη από τον task manager ειναι στο 70% και απο αυτά το system τρώει 700mb και ο Chrome καμια 150αρα.. Τίποτα άλλο παράξενο.

 

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Στο λάπτοπ της γυναίκας με 4gb RAM (αλλά 3 διαθέσιμα ελέω 32bit λειτουργικού) άρχισε να της πετάει μνμ οτι το σύστημα ξέμεινε από μνήμη και δεν την αφήνει να δουλέψει. Η μνήμη από τον task manager ειναι στο 70% και απο αυτά το system τρώει 700mb και ο Chrome καμια 150αρα.. Τίποτα άλλο παράξενο.

 

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο;;

 

Τσέκαρε την εικονική μνήμη (pagefile). Επίσης, μπορείς να κάνεις φρέσκια εγκατάσταση x64, εάν το υποστηρίζει ο επεξεργαστής σου, δεν θα έχεις πρόβλημα με την ενεργοποίηση και θα κερδίσεις 1GB τσάμπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Το pagefile ήταν στο αυτόματο, έδωσα 1.5gb χειροκίνητα και φαίνεται να ρολαρει.

Κάτι ενοχλητικό φαίνεται πώς είναι ο συγχρονισμός συσκευών με ίδιο ms id. Συνδέθηκα στο htpc και άλλαξα το wallpaper και μετά άνοιξα το main PC και είδα κ εκεί το wallpaper αλλαγμενο μπαίνοντας με το ίδιο login. WTF?? Πώς το ξεπερναμε αυτό;;

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ενοχλητικό φαίνεται πώς είναι ο συγχρονισμός συσκευών με ίδιο ms id. Συνδέθηκα στο htpc και άλλαξα το wallpaper και μετά άνοιξα το main PC και είδα κ εκεί το wallpaper αλλαγμενο μπαίνοντας με το ίδιο login. WTF?? Πώς το ξεπερναμε αυτό;;

Δεν το χρησιμοποιώ, αλλά νομίζω ότι είναι κάπου στα sync settings και σου λέει τι να συγχρονίζει μεταξύ συσκευών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Μου θυμίζει την ταινία, Sex Tape, που γύρισαν τσόντα και την έκανε sync σε όλες του τις συσκευές που είχε δώσει σε συγγενείς και φίλους :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο τότε που έβαλα τα 10 έχω θέμα με το ιντερνετ....Άλλαξα καλώδιο..άλλαξα ρουτερ και πάλι τα ίδια...το wifi παέι σφαίρα όμως....Υπάρχει κάποιο θέμα με τα 10???

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε νέο θέμα και γράψε το "θέμα που έχεις με το ιντερνετ", με λεπτομέρειες. 99,9% δεν είναι τα windows 10.

Πριν ανοίξεις το θέμα βέβαια, ψάξε αν έχεις βάλεις του τελευταίους οδηγούς.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξανά έβαλα τα 8 τώρα και ειναι κομπλέ...Θέλω να μάθω κάτι πριν ξανά βάλω τα 10...

1) Στα 10 drivers για την ΜΒ θα βρουν μόνα τους τα 10??

2) Παιχνίδια πότε πρέπει να βάλω??

3) Με ποια σειρά πρέπει να μπουν οι drivers??

Link to comment
Share on other sites

1. Ασε τα 8.1.- Σου ειπαμε πιο πανω οτι δε χρειαζεται να βαλεις τα 10. Δε χρειαζεται να τα ξαναλεμε.

Ο μονος λογος για να βαλεις τα 10 ειναι το dx12 και ακομη δεν εχει games που να το υποστηριζουν. Εφοσον σου προκαλουν προβληματα αφησε τα. Αυτο με τη σειρα των drivers το εχεις ξανακανει θεμα . Οποια απαντηση πηρες εκει , ισχυει και για εδω. 

Link to comment
Share on other sites

Ξανά έβαλα τα 10 τελικά και είναι μια χαρά το ίντερνετ...Μάλλον είχα κάνει κάτι λάθος...Πολύ ωραία πάντως και πολύ ευχάριστα..Απο ότι είδα στο windows update βρίσκει ότι drivers χρειάζεται το PC απο MB,VGA κτλπ...Όλα μόνο τα κατέβασε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανά έβαλα τα 10 τελικά και είναι μια χαρά το ίντερνετ...Μάλλον είχα κάνει κάτι λάθος...Πολύ ωραία πάντως και πολύ ευχάριστα..Απο ότι είδα στο windows update βρίσκει ότι drivers χρειάζεται το PC απο MB,VGA κτλπ...Όλα μόνο τα κατέβασε...

Το Windows update δεν είναι πάντα η σωστή επιλογή! Βρίσκει κατά κανόνα τα σωστά driver updates (ναι οκ) αλλά ορισμένες φορές είναι προτιμότερο μετά το format/1st boot στα windows να βάζουμε τον απαραίτητο κορμό οδηγών εμείς χειροκίνητα απο τα site των κατασκευαστών και εάν χρειάζεται κάτι ακόμα, τότε να κάνουμε χρήση του windows update. Τέλος να σου πώ για ακόμη μία φόρα την σωστή σειρά της εγκατάστασης των οδηγών γενικά/θεωρητικά η οποία πάει ώς εξής:

1) Μητρική (chipset,Lan,AHCI driver,audio κτλ...)

2) Οτιδήποτε άλλο έχεις όπως πχ. GPU drivers κτλ.

 

Φυσικά εκεί όπου χρειάζεται restart θα κάνεις restart και ύστερα θα συνεχίζεις την εγκατάσταση των υπόλοιπων οδηγών. Επίσης θα πρέπει να έχεις σετάρει σωστά τις ρυθμίσεις στο BIOS της μητρικής κατά τέτοιο τρόπο έτσι ώστε όλες οι συσκευές/υποσυστήματα να αναγνωρίζονται απο το λειτουργικό και να παίζουν σωστά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.