Jump to content



Windows 10


Recommended Posts

Ασε τι γινοταν στα 7. Τοτε ειχες serial. Τωρα αν ειναι απο upgrade δεν εχεις. Οπως επισης δεν ξερουμε τι θα γινεται απο του χρονου που δεν θα δικαιουσαι upgrade. Εγω ας πουμε εχω τα 10 σε 5 υπολογιστες. Και οι 5 απο upgrade απο 7. Αραγε μετα τον χρονο αν καει καμμια μητρικη τι κανουμε εκει? Θα το δεχονται απο τηλεφωνο η χλωμο?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Και πως τα ενεργοποιησε τοτε εφοσον δεν ειχε serial? (εκτος αν του ζητησαν το serial απο τα 7) Δηλαδη να παρω το stick-ακι και να παω σε εναν ασχετο υπολογιστη και να τα περασω θα παρω τηλεφωνο και θα με ενεργοποιησουν? Δεν ξερω κατι δεν μου καθεται σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Και πως τα ενεργοποιησε τοτε εφοσον δεν ειχε serial? (εκτος αν του ζητησαν το serial απο τα 7) Δηλαδη να παρω το stick-ακι και να παω σε εναν ασχετο υπολογιστη και να τα περασω θα παρω τηλεφωνο και θα με ενεργοποιησουν? Δεν ξερω κατι δεν μου καθεται σωστα.

Δε γνωρίζω την διαδικασία παρόλα αυτά είναι κανονικά ενεργοποιημενα παρόλο που άλλαξε mobo του ζήτησε ενεργοποίηση μόλις bootarame την έκανε τηλεφωνικά δεν ήμουν εκεί όταν το έκανε οπότε δεν ξέρω ακριβώς τα βήματα
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Και πως τα ενεργοποιησε τοτε εφοσον δεν ειχε serial? (εκτος αν του ζητησαν το serial απο τα 7) Δηλαδη να παρω το stick-ακι και να παω σε εναν ασχετο υπολογιστη και να τα περασω θα παρω τηλεφωνο και θα με ενεργοποιησουν? Δεν ξερω κατι δεν μου καθεται σωστα.

Επειδή με την MS ποτέ δεν ξέρεις. Όπως είχα πεί για Downgrade από 8 σε 7 σου λέει η MS. Κάνεις εγκατάσταση κανονικά Win 7. Βάζεις ένα άλλο κλειδί που έχεις ήδη και στο activation σου ζητάει να βάλεις άλλο κλειδί γιατί δεν γίνεται ενεργοποίηση και να πάρω τηλ. Έχω 7 pc που ενεργοποίησα με το ίδιο κλειδί Windows 7 και από αυτά μόνο το ένα έβγαλε θέμα. 

Πριν 1 μήνα κιόλλας έκανα upgrade αυτό το κλειδί σε Windows 10 στο laptop μου.

 

Αν μου δώσεις απάντηση για το παραπάνω ίσως σου δώσω και εγώ στο ερώτημά σου.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο ΟΕΜ εκανες εγκατασταση 3 φορες λειτουργικο σε 3 διαφορετικα μηχανηματα?

Δεν ήταν ΟΕΜ, ήταν κανονική έκδοση 8.0 αγορασμένη από τη Microsoft απευθείας.

 

Ασε τι γινοταν στα 7. Τοτε ειχες serial. Τωρα αν ειναι απο upgrade δεν εχεις. Οπως επισης δεν ξερουμε τι θα γινεται απο του χρονου που δεν θα δικαιουσαι upgrade. Εγω ας πουμε εχω τα 10 σε 5 υπολογιστες. Και οι 5 απο upgrade απο 7. Αραγε μετα τον χρονο αν καει καμμια μητρικη τι κανουμε εκει? Θα το δεχονται απο τηλεφωνο η χλωμο?

Το ότι κάνεις upgrade, δε σημαίνει ότι δεν έχεις serial, απλά δεν το γνωρίζεις. Δε σου δίνει νέο serial κάθε φορά που κάνεις format ώστε να αγχώνεσαι για το αν θα πάρεις άλλο του χρόνου.

 

Μαλιστα. Και πως τα ενεργοποιησε τοτε εφοσον δεν ειχε serial? (εκτος αν του ζητησαν το serial απο τα 7) Δηλαδη να παρω το stick-ακι και να παω σε εναν ασχετο υπολογιστη και να τα περασω θα παρω τηλεφωνο και θα με ενεργοποιησουν? Δεν ξερω κατι δεν μου καθεται σωστα.

Δε σου ζητάει το serial κατά την ενεργοποίηση αν θυμάμαι καλά. Ζητάει ένα product id ή κάτι τέτοιο. Όπως και να έχει, serial υπάρχει, απλά δεν το βλέπεις εσύ. Το serial που είχες από τα Vista/7/8, έχει δεθεί με το serial των 10, οπότε δε χάνεται, μην αγχώνεσαι. Η ίδια η Microsoft σου δίνει serial αν θέλεις για να κάνεις την εγκατάσταση ή κάνεις skip, κι όταν μπεις online, βλέπει τα στοιχεία σου και προχωράει ή όχι στο activation.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ΟΕΜ, ήταν κανονική έκδοση 8.0 αγορασμένη από τη Microsoft απευθείας.

 

Το ότι κάνεις upgrade, δε σημαίνει ότι δεν έχεις serial, απλά δεν το γνωρίζεις. Δε σου δίνει νέο serial κάθε φορά που κάνεις format ώστε να αγχώνεσαι για το αν θα πάρεις άλλο του χρόνου.

 

Δε σου ζητάει το serial κατά την ενεργοποίηση αν θυμάμαι καλά. Ζητάει ένα product id ή κάτι τέτοιο. Όπως και να έχει, serial υπάρχει, απλά δεν το βλέπεις εσύ. Το serial που είχες από τα Vista/7/8, έχει δεθεί με το serial των 10, οπότε δε χάνεται, μην αγχώνεσαι. Η ίδια η Microsoft σου δίνει serial αν θέλεις για να κάνεις την εγκατάσταση ή κάνεις skip, κι όταν μπεις online, βλέπει τα στοιχεία σου και προχωράει ή όχι στο activation.

 

Δεν είναι όλες σου οι παραδοχές ακριβείς.

Με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι η πλειονότητα των upgrades από 7 σε 10 έχει αναβαθμιστεί με το ίδιο Volume License κλειδί. Αυτό που κρατάει η Microsoft για την ενεργοποίηση είναι το hardware id του μηχανήματος. Απ' ότι φαίνεται (προς το παρόν), με το παλιό κλειδί δεν ασχολείται - μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως όταν ήταν καινούργιο και δεν φαίνεται να δένεται με την νέα εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το  παρατήρησα τώρα (δεν νομίζω  να  πάιζει  ρόλο  που  έσβησα το windows old ) σε  πολλά προγράμματα  word , ζωγραφική  όταν ανοίγω ΑΡΧΕΙΟ --->> ΑΝΟΙΓΜΑ ή ΑΡΧΕΙΟ  --->>ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΩΣ ....ανοιγει  το  παράθυρο  που  παραπέμπει  στο  σημείο  του  δίσκου (λευκο) και  ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ...το  ίδιο γίνεται  καμιά  φορά  οταν  ανοιγω το ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ  ΜΟΥ

 

Τώρα παρατήρησα  οτι  το  ανοιγμα  γίνεται  αργά  μετα  10  δευτ. πράγμα  αφύσικο  !!!

 

ΑΚολουθει  το  μηνημα ...

Περιγραφή
Αυτό το πρόγραμμα δεν αλληλεπιδρά πλέον με τα Windows εξαιτίας κάποιου προβλήματος.
Διαδρομή ελαττωματικής εφαρμογής:    C:\Windows\System32\mspaint.exe

Υπογραφή προβλήματος
Όνομα συμβάντος προβλήματος:    AppHangB1
Όνομα εφαρμογής:    mspaint.exe
Έκδοση εφαρμογής:    10.0.10240.16384
Χρονική σήμανση εφαρμογής:    559f3b29
Υπογραφή διακοπής απόκρισης:    1f8b
Τύπος διακοπής απόκρισης:    134217728
Έκδοση λειτουργικού συστήματος:    10.0.10240.2.0.0.256.48
Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων:    1032
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 1:    1f8be0f227c01e5c3a2bd6fd4e44ca9c
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 2:    7c92
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 3:    7c92de011ae6b180843fdeea193cedff
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 4:    1f8b
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 5:    1f8be0f227c01e5c3a2bd6fd4e44ca9c
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 6:    7c92
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 7:    7c92de011ae6b180843fdeea193cedff

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημα
Αναγνωριστικό κάδου:    469a03b4f83d0c2f89ecfba8124001c8 (50)

 

και

Περιγραφή
Αυτό το πρόγραμμα δεν αλληλεπιδρά πλέον με τα Windows εξαιτίας κάποιου προβλήματος.
Διαδρομή ελαττωματικής εφαρμογής:    C:\Windows\explorer.exe

Υπογραφή προβλήματος
Όνομα συμβάντος προβλήματος:    AppHangB1
Όνομα εφαρμογής:    explorer.exe
Έκδοση εφαρμογής:    10.0.10240.16431
Χρονική σήμανση εφαρμογής:    55c9bd76
Υπογραφή διακοπής απόκρισης:    783f
Τύπος διακοπής απόκρισης:    134217728
Έκδοση λειτουργικού συστήματος:    10.0.10240.2.0.0.256.48
Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων:    1032
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 1:    783f7201b986030a209d39675733b957
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 2:    751f
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 3:    751fc99340e164bcd98f0381c9a032d0
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 4:    783f
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 5:    783f7201b986030a209d39675733b957
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 6:    751f
Πρόσθετη υπογραφή διακοπής 7:    751fc99340e164bcd98f0381c9a032d0
 

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλες σου οι παραδοχές ακριβείς.

Με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι η πλειονότητα των upgrades από 7 σε 10 έχει αναβαθμιστεί με το ίδιο Volume License κλειδί. Αυτό που κρατάει η Microsoft για την ενεργοποίηση είναι το hardware id του μηχανήματος. Απ' ότι φαίνεται (προς το παρόν), με το παλιό κλειδί δεν ασχολείται - μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως όταν ήταν καινούργιο και δεν φαίνεται να δένεται με την νέα εγκατάσταση.

Δεν είπα πουθενά ότι έχεις προσωπικό κλειδί. Αυτό που λες κι εσύ λέω. Σου το δίνει η Microsoft και δε χρειάζεται να το γνωρίζεις. Αν για κάποιο λόγο το θέλεις, είναι Public.

http://www.ibtimes.co.uk/how-get-windows-10-product-key-start-activation-1514845

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πουθενά ότι έχεις προσωπικό κλειδί. Αυτό που λες κι εσύ λέω. Σου το δίνει η Microsoft και δε χρειάζεται να το γνωρίζεις. Αν για κάποιο λόγο το θέλεις, είναι Public.

http://www.ibtimes.co.uk/how-get-windows-10-product-key-start-activation-1514845

Με αυτά τα κλειδιά δεν μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση όμως (δοκιμασμένο)
Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!
Δοκίμασε καλύτερα μια φρέσκια εγκατάσταση. Αν επιμείνει, ίσως καλύτερα θα ήταν να κάνεις ένα νέο θέμα, γιατί εδώ θα χαθεί ανάμεσα στα άλλα. 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το  παρατήρησα τώρα (δεν νομίζω  να  πάιζει  ρόλο  που  έσβησα το windows old ) σε  πολλά προγράμματα  word , ζωγραφική  όταν ανοίγω ΑΡΧΕΙΟ --->> ΑΝΟΙΓΜΑ ή ΑΡΧΕΙΟ  --->>ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΩΣ ....ανοιγει  το  παράθυρο  που  παραπέμπει  στο  σημείο  του  δίσκου (λευκο) και  ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ...το  ίδιο γίνεται  καμιά  φορά  οταν  ανοιγω το ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ  ΜΟΥ

 

Τώρα παρατήρησα  οτι  το  ανοιγμα  γίνεται  αργά  μετα  10  δευτ. πράγμα  αφύσικο  !!!

 

 

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!

Πότε στο έκανε αυτό? Από την πρωτη στιγμή που έκανες την εγκατάσταση των win10 ή όχι

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Πότε στο έκανε αυτό? Από την πρωτη στιγμή που έκανες την εγκατάσταση των win10 ή όχι

 

Δεν το  κάνει  πάντα ...αρα  δεν  παρατηρήθηκε  αμέσως ....σημερα  πάντως ...με  εχει  τρελάνει

Link to comment
Share on other sites

Δεν το  κάνει  πάντα ...αρα  δεν  παρατηρήθηκε  αμέσως ....σημερα  πάντως ...με  εχει  τρελάνει

Κοίταξε για malware. Διαφορετικά όπως σου είπε και ο astro κάνε clean install

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για malware. Διαφορετικά όπως σου είπε και ο astro κάνε clean install

μάλλον  βρήκα  τον  υπαίτιο  ....-------------->>  Daemon Tools  απεγκατάσταση  και  δείχνουν  ολα  καλά  

Ευχαριστώ  πάιδες

 

Υ.Γ Δεν  συνεργάζεται  με  win  10 ...κάπου  το  εχω  δει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες παω να κατεβασω τα windows 10 και μου πεταει μηνυμα "Δεν ηταν δυνατη η ενημερωση του διαμερισματος που ειναι δεσμευμενο για τι συστημα"...Τι ειναι αυτο?

 

https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3a6znd/we_couldnt_update_the_system_reserved_partition/

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σουπερ.

Αναβαθμισα στο laptop απο 8.1 (απλο update) και ολα δουλεουν ρολοι.

Πηγα να κανω το ιδιο και με τον σταθερο (win 7)αλλα  μου εβγαλε μηνυμα οτι η εγκατασταση θα καταργησει το windows media center το οποιο χρησιμοποιω για να βλεπω τηλεοραση με εναν -usb dvbt δεκτη- και την διεκοψα.

Θελω ενα προγραμμα παρομοιο , πολυ απλο σε χρηση απλα να κανω αναζητηση τα καναλια αποθηκευση και τελος.

Κατα καιρους προσπαθησα να βρω εναλλακτικα προγραμματα αλλα τα βρηκα πολυ περιπλοκα για την δουλεια(απλη tv) που τα θελω.

καμια ιδεα?

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...πέρασα τα windows 10..

Οι πρώτοι drivers που βάζω ειναι για ΜΒ..Μπαίνω στο site της giabyte και βλέπω πως έχει μονο για LAN & AUDIO...Τι κάνω τώρα???

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4396#dl

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.