Jump to content



Πως κραταω ενημερωμενο το συστημα μου?


Recommended Posts

Παιδες καλησπέρα, εχω απορια , υπαρχει καποιος άλλος τροπος για να κραταω ενημερωμενο το συστημα μου εκτος από το windows update?? Tωρα θα μου πείτε να βρησκω τους drivers από το site του κατασκευαστή. Το θεμα όμως είναι ότι μεσα στην διαχειριση συσκευών εχει πολύ πραμα και πως μπορω να βγαλω μια ακρη?Υπαρχει ένα software, το drivers solutions, το οποιο περναει αυτόματα και χωρις κοπο και συνεχομενα reboot ολους τους drivers σε ένα συτημα , αφου πρωτα κανει scan το hardware που υπάρχει, αλλα δεν το εμπιστεύομαι,ολα εχουν το τιμημα τους , δεν εχω εχω ακουσει και τα καλυτερα για τετοιου είδους software , περισσοτερο κακο κανουν παρα καλο....

Τεσπα ειπα να το δοκιμασω χωρις να περασω καποιον driver και μου εβγαλε ότι μπορουν να ενημερωθουν καποιες συσκευες....Πρεπει να μπω στον κοπο και να αρχισω να ψαχνω οδηγούς για να μην μου βγαζει το software updates ή να μην του δωσω σημασια??? Σας παραθετω φωτο τοσο από το πρόγραμμα οσο και από την διαχ/ση συσκευών και ο λογος που παραθετω την φωτο από την διαχ/ση συσκευών(μετα εγκατασταση ολων των updates μεσω του win update) είναι αν μπορειτε να μου πειτε ''τι'' ενημερωνεται'' όταν εγκαθιστώ chipset drivers  και πως μπορω να δω αν είναι ενημερωμένα.

Αυτά παρακαλω τα φωτα σας.

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: Μην μπλέκεις με προγράμματα ευρεσης drivers.

Όταν κάνεις εγκατάσταση έναν driver και στο τέλος ρε ρωτά για επανεκίννηση, δεν θα την κάνεις. Εγκατέστησε και τους υπόλοιπους drivers και κάνε reboot μια και καλή.

Οι chipset drivers βρίσκονται στο System Devices του Device manager.

 

Για να δεις εάν ένας driver είναι ενημερωμένος, βλέπε εικόνα

 

Μόλις μπεις στα Properties πας στην καρτέλα Driver και βλέπεις την ημερομηνία και την έκδοση του driver. Στην συνέχεια πας στο σαιτ του κατασκευαστή και βλέπεις τον αντίστοιχο driver. Αν έχει διαφορετική έκδοση με νεότερη ημερομηνία τον κατεβάζεις και τον κάνεις εγκατάσταση ώστε να ενημερώσεις τον παλιό σου driver..

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Μην ενημερωνεις τους οδηγούς. Αν κάποιος δουλεύει μια χαρα μην τον αλλαζεις χωρίς λογο. Ακόμα και στην VGA που συνήθως βγάζουν αρκετά συχνα αν δεν αναγραφεται αλλαγή για την κάρτα σου η κάποια προσθήκη απέφευγε να τις κανεις.

Μπορεί να βρεθείς με προβληματα χωρίς λογο. Οτι δουλεύει δε το πειραζουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω τους τελευταίους chipset drivers και είμαι σε αδιέξοδο, κατέβασα από το site της Intel αυτόν εδώ τον driver ο οποίος φαίνεται να είναι ο τελευταίος που έχει βγει ΑΛΛΑ στο device manager δεν φαίνεται πουθενά να έχει περαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τους chipset drivers θα τους βρεις στο σαιτ της μητρικής σου. Ποια μητρική έχεις?

Προκειται για λαπτοπ , το Asus N551JM ... Επεξεργαστή εχει έναν i7... Και όπως είπα προηγουμένως , κατέβασα και εγκατέστησα το τελευταίο , 10.0.7 κάτι , αλλά δν φαίνεται κάπου να εχει περαστεί .. Έχω ανεβάσει κ φωτο.. Μήπως δν κοιτάω σωστά στο device manager? Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Α ναι σόρρυ. Έλα μωρε συ αμέσως να βαρέσεις. Γάμο είχα χτες  :D


Προκειται για λαπτοπ , το Asus N551JM ... Επεξεργαστή εχει έναν i7... Και όπως είπα προηγουμένως , κατέβασα και εγκατέστησα το τελευταίο , 10.0.7 κάτι , αλλά δν φαίνεται κάπου να εχει περαστεί .. Έχω ανεβάσει κ φωτο.. Μήπως δν κοιτάω σωστά στο device manager?

Εδώ πας πασιά μου. Βρες τους οδηγούς σου, να σε οδηγήσουν στη Λεοφώρο του Μελροουζ

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α ναι σόρρυ. Έλα μωρε συ αμέσως να βαρέσεις. Γάμο είχα χτες  :D

Εδώ πας πασιά μου. Βρες τους οδηγούς σου, να σε οδηγήσουν στη Λεοφώρο του Μελροουζ

Ρε συ δν είμαι χθεσινος.... λες να μην το ξερω αυτό.... ο driver που εχει το site είναι ο παλιος ενώ εχει βγει νεος ....

Προσπάθησα να περάσω τους τελευταίους chipset drivers και είμαι σε αδιέξοδο, κατέβασα από το site της Intel αυτόν εδώ τον driver ο οποίος φαίνεται να είναι ο τελευταίος που έχει βγει ΑΛΛΑ στο device manager δεν φαίνεται πουθενά να έχει περαστεί.

αλλα και παλι δεν απαντηθηκε το ερωτημα μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε μην βαράς. Και δεν έχω φάει ακόμα. 

 

Αν πας εδώ και δεξιά επάνω στο Release Notes θα δεις ότι ο driver αναφέρεται σε 9 series chipset ενώ εσύ έχεις 8. Αφού δεν ενημερώθηκε προφανώς δεν σου κάνει.

 

Αλλά όπως σου είπε και ο swatoner αν δεν έχεις πρόβλημα γιατί το σκαλίζεις? Ειδικά στο chipset δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Για drivers για laptop κατεβαζεις μονο απο το site του laptop.

Οτι εχει διαθεσιμο,αυτα κατεβαζεις.Μονο για τη gpu ισως να πρεπει να κατεβασεις απο την nvidia ή amd

και παλι δεν ξερω.Ουτε παραπανω χρειαζεται να ψαξεις ουτε κατι θα δουλεψει καλυτερα,χειροτερα μπορει να γινουν.

Link to comment
Share on other sites

Για drivers για laptop κατεβαζεις μονο απο το site του laptop.

Οτι εχει διαθεσιμο,αυτα κατεβαζεις.Μονο για τη gpu ισως να πρεπει να κατεβασεις απο την nvidia ή amd

και παλι δεν ξερω.Ουτε παραπανω χρειαζεται να ψαξεις ουτε κατι θα δουλεψει καλυτερα,χειροτερα μπορει να γινουν.

Ναι για gpu μπορεί να κάνει αυτό που λες. Δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.