Jump to content



6600 GT Owners


PGM

Recommended Posts

Παιδια γεια σας μόλις σήμερα ανακάλυψα το Lab.gr και αμέσως θελω τα φώτα σας.

Πριν απο μια βδομαδα εφτιαξα καινουργιο μηχανημα και πηρα μια Sapphire Radeon 9800Pro. Τι το'θελα :( Έβαλα να δοκιμασω το NFSU2 και με το που μπαινει μαυρη οθονη. Ρεσταρτ! Τελος παντων με τα πολλα (ντραιβερς κτλ) καταφερα να παιξω χωρις προβλημα μονο με το κουτι ανοιχτο. Όμως ειχα προβλημα και στα Win αφου αν ανοιγα πανω απο 5-6 ταμπ στο φαιρφοξ και ενα word κειμενο το PC εκανε ρεσταρτ. Τέλος πάντων η κάρτα πάει πίσω και λέω να πάρω και εγώ μια 6600.

Επειδή μαλλον με τη Radeon το πρόβλημα ήταν θερμοκρασία γιατι το σύστημα δουλευει κανονικα με την παλια μου FX5200, θα ήθελα να μου προτείνεται καμια μάρκα. Απ'οτι διαβασα μεχρι τώρα στο thread η Leadtek ειναι η καλυτερη με την Pixelview και MSI να ακολουθουν. Δεν ενδιαφέρομαι τοσο πολυ για OC αλλα για μια καρτα που θα τη βάλω και θα παίξει χωρίς πρόβλημα.

ΥΓ.1 συγνώμη για το μήκος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 793
  • Created
  • Last Reply

Καταρχην καλως ηρθες στο φορουμ...... :D

Εχουμε και λεμε:

Leadtek....best o/c

Prolink value for money

MSI ....μια μεση λυση

Τα παραπανω ειναι η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ προσωπικη αποψη..... Περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να δεις διαβαζωντας απο την αρχη το θρετ !Στη θεση σου θα επερνα μια Prolink , πολυ καλη καρτουλα..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PGM [Σήμερα, στις 18:36]

Καταρχην καλως ηρθες στο φορουμ...... :D

Εχουμε και λεμε:

Leadtek....best o/c

Prolink value for money

MSI ....μια μεση λυση

Τα παραπανω ειναι η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ προσωπικη αποψη..... Περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να δεις διαβαζωντας απο την αρχη το θρετ !Στη θεση σου θα επερνα μια Prolink , πολυ καλη καρτουλα..;)

THX για την γρήγορη απαντηση!! :) Η Prolink και Pixelview δεν ειναι η ιδια καρτα. Γιατι εταιρια νομιζω ειναι ιδια. Παντως απο το θρετ τα ιδια καταλαβα. Επειδη ειμαι Αγγλια και υπαρχουν κι'αλλες μαρκες, εχεις ακουσει τιποτα για AOPEN ή XFX. Αν δεν ειναι κόπος ρίξε μια ματια εδω:

http://www.overclockers.co.uk/acatalog/copy_of_6600_GT.html

Η AOPEN εχει ωραιο ανεμηστηρα απο την αποψη οτι πιάνει και το HSI.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι εισαι Αγγλια....:o Οντως η Aopen φαινεται καλη περιπτωση , το οτι η ψυχτρουλα πιανει και το 'bridge' ειναι ενα + .....Για την Gainward εχω δει καλες κριτικες αλλα ξεφευγει σε τιμη :...:

Link to comment
Share on other sites

σε ένα chip (περιοδικό) που έχω αντιπρόσωπος της gainward ειναι : zegetron Βασ.γεωργίου 35 χαλάνδρι τηλ:2106856000 www.zegetron.gr

Παρόλα αυτά θέλω να δώσω το στίγμα μου σαν κάτοχος της 6600gt σε gigabyte :είχε μαμά τις μήμες στα 1000μηζ με το ο/c της nvidia 66.93 πάει 550/1100 την βλέπω πολύ σταθερή με temps 55c not load και 78 full load(μου φαίνονται λιγο υψηλές σαν θερμοκρασίες,δεν ξέρω ομως δεν έχω ακομα κρίση για θερμοκρασίες gpu) future mark δεν έχω κάνει γιατι έχω να το φορμάρω το συστημα 4-5 μήνες και δεν θα είναι αξιόλογο.Να σημειωθεί ότι στην ψύχτρα έχω βάλει ceramique αντι τις μαμας που είχε , μου έριξε 5-6 βαθμούς!!! (πολύ καλή η ceramique την συστήνω ανεπιφύλακτα) και τιμή 204ε! (οποιος θελει από που pm για να μην κάνουμε διαφήμηση)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι γινεται πολυς ντορος με την Gainward, ειναι καλες;

Γιατι εχω βρει μια εδω στα ξενα και μαλιστα εχει το δικο της ανεμηστηρα οχι της nvidia και καλυπτει και το HSI.

http://www.komplett.co.uk/k/ki.asp?sku=304638&cks=PRL

Αξιζουν;

Link to comment
Share on other sites

η Gainward βάζει δικά της συστήματα ψύξης που δεν έχουν καμμία σχέση με τα reference. Eίναι αποδοτικά αλλά αρκετά εως πολύ θορυβωδη.Στην δικιά μου Gainward 6800GT με τα 2 fans στο 50% απλά ο ήχος δεν υποφερόταν!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Thadem [Σήμερα, στις 00:36]

εχω προβημα με τον ηχο και οχι με την ψυξη. η κεραμικη θα κανει τιποτα?

H ceramique είναι θερμοαπαγώγιμη κόλλα , την χρησιμοποιεις για να κάνεις καλύτερη απαγωγη της θερμοκρασίας απο ένα chip π.χ cpu.Τώρα στην μόνη περίπτωση που μπορει να βοηθήσει στην μείωση του ήχου ειναι στο ότι αν το ανεμηστηράκι έχει αισθητήρα θερμοκρασία και λόγω της κόλλας πέσει η θερμοκρασία ανάλογα και αυτό θα μειώσει τις στροφές του. (αλλα μιλάμε για αμελητέα πραγματα!) π.χ απο 2500rpm με 50 βαθμους λόγω τις ceramique πες να φτάσεις τους 45 οπότε άντε να πέσει στις 2300,μεταβολές στροφών που δεν γίνονται αισθητές

Καλύτερα άλλαξε ανεμηστηράκι και πρωτίμησε με μεγαλύτερη διάμετρο όπου έχουν και λιγότερες στροφές!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Paragka [Σήμερα, στις 13:49]

Υπάρχει περίπτωση το σύστημα ψύξης της Gainward 6600GT να μην είναι θορυβώδης όσο η 6800? Μόνο κάποιος που την έχει ήδη αγοράσει μπορεί να μας πει με σιγουριά υποθέτω.

Ναι και εγω ετσι πιστευω, γιατι εχει και μονο ενα ανεμηστηρακι κιολας. Η 6800 οπως ειπε και ο XTCgr εχει 2!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Gainward!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 15:48]

Asus A8N SLI deluxe

Corsair vs512 x 2

Albatron 6600Gt x 2 SLI

AMD Athlon 64 3500+ Winchester

Χαλαρά 6150 3dmark05

(Core 550MHz Mem 1.1GHz)

Χωρίς άλλο O/C, με την εργοστασιακή ψύξη, φρέσκο και απείραχτο.

Ασχετο λίγο αλλά με τις corsair είσαι Οκ?

Ποιες ακριβώς έχεις?

Δες εδώ γιατι ψάχνω:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=11052

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FLO [Σήμερα, στις 20:08]

H gainward εχει 3 καρτες 6600gt.

Aυτη που πιστευω οτι αξιζει ειναι αυτη με τις 1.6ns μνημες.

εχεις καποιο λινκ με το συγκεκριμενο μοντελο γιατι σε πολλα καταστηματα ειναι πολυ μπερδεμα η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.