Jump to content



6600 GT Owners


PGM

Recommended Posts

  • Replies 793
  • Created
  • Last Reply

Οι τελευταίοι drivers υποστηρίζουν και SLi χωρίς το bridge αλλά με μια μικρή απώλεια απόδοσης...

Κοίτα αν έκανε και το ultra-D το ίδιο με τα SLi-D kai SLi-DR που πήραμε οι άλλοι, δεν θα βγαίναμε μλκες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας

μπορει να ειναι το πρωτο μου μηνυμα αλλα διαβαζω το forum αρκετο καιρο. Αποφασισα να μπω κι εγω γιατι εχω ερωτησεις και θελω απαντησεις.

Διαβασα τo thread, οσο μπορεσα, κι θελω να γνωριζω τα εξης:

Εχω μια MSI 6600GT και θελω να κανω overclocking αλλα σε ρυθμους normal για να μην εχω να τεσταρω και τα γνωστα

Διαβασα οτι ενα συντηρητικο o/c ειναι στα 545/1100 και οτι πρεπει να κατεβασεις το coolbits για να σου προσθεσει το μενου για o/c

Σωστα μεχρι εδω?

Ερωτηση 1η.

Το τρεχω το μενου και τι πρεπει να πειραξω για να εχω την καρτα o/c ?

Ερωτηση 2η.

Mεσα στο control panel στο add remove programs υπηρχαν 2 nvidia drivers:

Nvidia Drivers + Nvidia Drivers 98/Me/2000/Xp stereo

Αφοτου απεγκατεστησα και τους 2 , με την εγκατασταση των νεων drivers 81.85 official εχω μονο τον 1ο κι οχι τον 2ο. Χρειαζεται και ο δευτερος ??

Ερωτηση 3η.

Για να δω τη θερμοκρασια θα πρεπει να τρεχω ενα παιχνιδι και μετα με ALt-Tab να γυρισω πισω να ανοιξω το αντιστοιχο panel και να ελεγξω τι γινεται ή υπαρχει κι αλλος τροπος?

Και ποια ειναι η ανεκτη θερμοκρασια για να μην εχουμε προβλημα?

Κι μια τελευταια για την ωρα.

Παιζω το half-life2 και οταν κανω γρηγορες κινησεις με το ποντικι δεξια αριστερα σε καμμια σημεια βλεπω σπασιματα στην εικονα τα οποια ειναι προσωρινα, οταν σταματησω ειναι ολα οκ. Το παιζω full με τα παντα στα options στο μεγιστο εκτος το v-sync. Ειναι λογικο ή οχι να τα κανει αυτα ? Καπου εδω μεσα διαβασα οτι δεν πρεπει να πεφτει η καρτα κατω απο 30 fps! Αν εχει σχεση αυτο πως το βλεπεις οτι η καρτα ειναι πανω απο εκει, κι αν οχι πως την κανεις ?

Οπως καταλαβατε δεν ειμαι και πολυ ενημερωμενος στο θεμα καρτα γραφικων

Οποια βοηθεια καλοδεχουμενη

Το pc ειναι

Windows XP sp2

----------------------

Gigabyte 915P Duo Pro

Intel i915P

Intel P4 3 GHz socket 775

2 x 512 Mb DDR2-SDRAM Kingston

MSI 6600GT 128Mb PCI-e

Western Digital 160 GB SATA

Ευχαριστω

Σταθης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stakar [Χθες, στις 14:26]

Γεια σας

μπορει να ειναι το πρωτο μου μηνυμα αλλα διαβαζω το forum αρκετο καιρο. Αποφασισα να μπω κι εγω γιατι εχω ερωτησεις και θελω απαντησεις.

Διαβασα τo thread, οσο μπορεσα, κι θελω να γνωριζω τα εξης:

Εχω μια MSI 6600GT και θελω να κανω overclocking αλλα σε ρυθμους normal για να μην εχω να τεσταρω και τα γνωστα

Διαβασα οτι ενα συντηρητικο o/c ειναι στα 545/1100 και οτι πρεπει να κατεβασεις το coolbits για να σου προσθεσει το μενου για o/c

Σωστα μεχρι εδω?

Ερωτηση 1η.

Το τρεχω το μενου και τι πρεπει να πειραξω για να εχω την καρτα o/c ?

Ερωτηση 2η.

Mεσα στο control panel στο add remove programs υπηρχαν 2 nvidia drivers:

Nvidia Drivers + Nvidia Drivers 98/Me/2000/Xp stereo

Αφοτου απεγκατεστησα και τους 2 , με την εγκατασταση των νεων drivers 81.85 official εχω μονο τον 1ο κι οχι τον 2ο. Χρειαζεται και ο δευτερος ??

Ερωτηση 3η.

Για να δω τη θερμοκρασια θα πρεπει να τρεχω ενα παιχνιδι και μετα με ALt-Tab να γυρισω πισω να ανοιξω το αντιστοιχο panel και να ελεγξω τι γινεται ή υπαρχει κι αλλος τροπος?

Και ποια ειναι η ανεκτη θερμοκρασια για να μην εχουμε προβλημα?

Κι μια τελευταια για την ωρα.

Παιζω το half-life2 και οταν κανω γρηγορες κινησεις με το ποντικι δεξια αριστερα σε καμμια σημεια βλεπω σπασιματα στην εικονα τα οποια ειναι προσωρινα, οταν σταματησω ειναι ολα οκ. Το παιζω full με τα παντα στα options στο μεγιστο εκτος το v-sync. Ειναι λογικο ή οχι να τα κανει αυτα ? Καπου εδω μεσα διαβασα οτι δεν πρεπει να πεφτει η καρτα κατω απο 30 fps! Αν εχει σχεση αυτο πως το βλεπεις οτι η καρτα ειναι πανω απο εκει, κι αν οχι πως την κανεις ?

Οπως καταλαβατε δεν ειμαι και πολυ ενημερωμενος στο θεμα καρτα γραφικων

Οποια βοηθεια καλοδεχουμενη

Το pc ειναι

Windows XP sp2

----------------------

Gigabyte 915P Duo Pro

Intel i915P

Intel P4 3 GHz socket 775

2 x 512 Mb DDR2-SDRAM Kingston

MSI 6600GT 128Mb PCI-e

Western Digital 160 GB SATA

Ευχαριστω

Σταθης

Σας ευχαριστω ολους που σκιστηκατε να απαντησετε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αντιμετωπίζοντας προβλήματα στο Civilization 4, αποφάσισα να "αναβαθμίσω" την κάρτα γραφικών μου (ATI 9600Pro) σε μία Gigabyte 6600GT 128MB AGP.

δυστυχώς το παιχνίδι παίζει καόμα χειρότερα τώρα (με τους νέους drivers της nVidia) αλλά το χιερότερο είναι ότι όποτε προσπαθώ να ανοίξω οποιδήποτε αρχείο video (.avi, .mpg, .wma κτλ) είτε με WMP είτε με winamp, το σύστημα απλά κάνει reset.....

έχει κανείς καμιά ιδέα;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: τα παιχνίδια πάιζουν κανονικά....

Link to comment
Share on other sites

Οι last drivers της nvidia ειναι επιεικώς απαραδεκτοι για μενα.. Εχω SLi 6600 GT και ξανα έβαλα τους 77.77 γιατί σε DX8-9 εφαρμογές freezαρε το σύστημα...Φτασανε στους 81.95 και profile gia to NFSMW ΔΕΝ εχουν βγάλει. ΕΛΕΟΣ!!!

Δοκίμασε να μπεις απο safe mode να κανεις απεγκατασταση οτι έχει σχέση με drivers gia vga's καθώς και DivX,Xvid codecs και φτού και απο την αρχή.

edit: Αυτό το πρόβλημα το έχω παρατηρήσει, τουλάχιστον με το δικό μου σύστημα, απο τους 81.85 και μετά.. Οι παλαιότεροι παίζουν οκ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου..καλως ηρθες στην παρεα μας!Κατ'αρχην γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες.Το 3dmark ειναι οντως πολυ χαμηλο.Το τρεχεις σε default καταστασεις?Το συστημα στην αναγνωριζει κανονικα ως 6600gt?Eχεις κανει καθολου Oc?

Link to comment
Share on other sites

μηπως φταιει οτι πριν ειχα μια ΑΤΙ και κατι παιζει με τους drivers? και το περιεργο ειναι οτι στο 3dmark05 κολλαει σαν να μη μπορει να ανταπεξελθει. στο 2ο τεστ εκει με το τερας που βγαινει απο το νερο. ενα φορματ θα βοηθουσε? :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.