Jump to content



6600 GT Owners


PGM

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Jpp [Χθες, στις 20:12]

την καρτα την ακουμπαω ανετα στους 75 που λεει idle .

αρα και ο σενσορας λεει τα δικα του .

αλλα πως μπορω να το φτιαξω ;

Όταν λέμε ακουμπάς άνετα την κάρτα , ΠΟΥ την ακουμπάς;

Πρέπει να την ακουμπήσεις στην πίσω πλευρά του PCB , ακριβώς πίσω από τον πυρήνα και να προσπαθήσεις να κρατήσεις εκεί το δάχτυλο.

Με προσοχή να μην βραχυκυκλώσεις τίποτα (εγώ τυλίγω ένα πολύ λεπτό φύλλο χαρτί , από χαρτοπετσέτα , στο δάχτυλο όταν κάνω αυτή την δουλειά).

Αν έχει πραγματικά 75°C δεν θα αντέχεις να κρατήσεις εκεί το δάχτυλο πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα , στους 120°C μάλλον θα το χάσεις το δάχτυλο.

Πάντως πολύ περίεργο θα μου φαινόταν να κάνει τόσο λάθος στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 793
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από haris1984

απο που εχεις παρει την καρτα?

σκεφτεσαι το ενδεχομενο rma ή μπα?

οταν λες την ακουμπας ανετα....μπορεις να κρατησεις το χερι σου πανω της ή μπα?

τι είναι το rma μπα ;

ακουμπαω στον πυρηνα ανετα για παρα πολλα δευτερολεπτα και σε οποιοδηποτε σημειο της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες ίσως να χρησιμοποιήσεις σα δικαιολογία το ότι

"Αφού δε διαβάζει σωστά τις θερμοκρασίες, υπάρχει κίνδυνος να υπερθερμανθεί η κάρτα και να καταστραφεί, αφού δε θα λειτουργήσει ο μηχανισμός αυτο-προστασίας που έχει"!!

Link to comment
Share on other sites

τι ντρεπεσαι?

αν οντως αρχισει να ζεσταινεται η καρτα και σου δειχνει μπαρουφες που θα το καταλαβεις?

θα σου καψει την καρτα και οτι αλλο βρει μπροστα του...

καλη δικαιολογια ε?

:p

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησουλες παιδια μην ανοιγω καινουργιο thread...1ον ειναι απαραιτητη η αποτελεσματικη ψυξη στο pci->agp bridge στις AGP 6600GT,δηλαδη αν κοψω το ψυκτρακι στη μεση θα εχει προβλημα α και επισης σ'αυτο βαζουνε θερμοαπαγωγικη?Και 2ον αν βαλω πανω στις μνημες της MSI μου κομμενα κομματια στο μεγεθος των μνημων λιγο μεγαλυτερα,απο παλια μου ψυκτρα παχους 1-2 χιλιοστα θα τις ψυχει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα είναι γενικά για 6600GT, απλά να παραθέσω μια πληροφορία:

Έχω την Asus 6600GT σε agp και επειδή το tv-out μου είχε σπάσει λίγο τα νεύρα, μια δεν έδειχνε τίποτα, μια τα έδειχνε ασπρόμαυρα στην τηλεόραση, πέτυχα στη σελίδα της asus bios update, το οποίο περιέργως δουλεύει. Μετά το φλασάρισμα, όλα κομπλέ, χρώματα, κλπ...

Αν κάποιος αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο και αναρωτιέται, ιδού η λύση

Link to comment
Share on other sites

Ρε οαιδιά...τις ερωτήσεις είναι αυτές....

Πώς θα κάψεις φίλε μου κάρτα γρφικών απλά με υπερχονισμό μέσα από software...?

Ανέβασέ την μέχρι εκεί που δεν σου έχει artifacts....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.