Jump to content



Προβληματικό τροφοδοτικό;


Tim1416003192

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα πατάω το κουμπί εκκίνησης του κουτιού(POWER) ,ανάβει το PC για ένα δευτερόλεπτο και μετά σβήνει! ’ν το κάνω αυτό καμιά 15-20 φορές μπορεί να πάρει κανονικά! Πιθανολογώ ότι είναι θέμα τροφοδοτικού. (Q-TEC 400W DUAL FAN) Ο διακόπτης δεν έχει πρόβλημα γιατι κάνω εκκίνηση απο το το ποντίκι και απο το πληκρολόγιο και πάλι τα ίδια, ανάβει για 1sec και ξανασβήνει. Ένα ιστορικό που μπορει να παίζει ρολο είναι ότι άλλαξα CPU από Celeron 2.4 MHZ Νorthwood σε Celeron 2.66 MHZ Prescott, όταν είχα τον Νorthwood δεν υπηρχε αυτο το πρόβλημα, μόλις έβαλα (ύστερα από 5 μέρες με κενό το slot ) τον prescott από το πρώτο boot μου έβγαλε αυτο το πρόβλημα.; Εχω κάνει το last update στο BIOS

και reset.

Υ.Γ. Κατα την διάρκεια που είχε μείνει κενό το slot χωρίς CPU κατα λάθος πατησα μια φορά το Power δεν ξέρω να παιζει ρόλο!

Ευχαριστώ που με ακόυσατε.! Αν μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει ;

Γιατί ειμαι έτοιμος να πάω για καινούριο τροφοδοτικό για αρχή!Η να πετάξω τον Prescott!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O επεξεργαστής καλά πατάει! και οι θερμοκρασίες του μια χαρά είναι ! Από συσκεύες δεν έχω πολλά πράγματα , ένα σκληρό 80gb WD ένα dvd , ένα cd-rw , μία 5200 msi , μία sound blaster 5.1.

Παρατήρησα ότι άμα ανάψει μια φορά κανονικά και ζεσταθεί το μηχάνιμα , μετά όσες φορές και να τον σβήσω ανάβει κανονικά , το πρόβλημα μου το βγάζει άμα κρυώσει (π.χ αν τον κλείσω το βράδι και τον ανάψω πάλι το πρωί δεν θα ανάψει με την πρώτη αλλά μετά από 20 -30 προσπάθειες ). Πιστέυω ότι το psu έχει φάει σφαλιάρα από το δίκτυο της ΔΕΗ και γι`αυτό μου κάνει αυτά τα νερά. Απλός μπερδεύομαι γιατί το πρόβλημα μου το έβγαλε αφότου έβαλα τον prescott .ΜΠορεί να υπήρχε ίδη το πρόβλημα και μόλις έβαλα τον prescott απλά να έγινε εμφανές , ή μπορεί και από σύμπτωση ,μόλις έβαλα τον cpu ταυτόχρονα να έκανε ******** και η ΔΕΗ ( τόσο γκαντέμης ??? :) :) :)

Κάποια άλλη γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Το q-tec είναι από τα χειρότερα τροφοδοτικά. Το 550άρι από ότι θυμάμαι δίνει κάπου στα 330 πραγματικά watts άρα φαντάσου το 400άρι κιόλας. :p

Δοκίμασε ένα δανεικό psu για αρχή αλλιώς πάρε ένα forton/chieftec από πλαίσιο. Χαμμένο δεν θα πάει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογιστης σου ειναι για κλαματα. απορω γιατι τον εχεις ακομα και δε τον εχεις πεταξει. και καλα να λες που παιζει τα γουιντοουσ.

τελωςπαντων ομως. πειδη ειχα και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα θα σου πω τι να κανεις για να φτιαξει.

κλεισε το πισι. και ανοιξε το καπακι στο πλαι.

φισιξε μεσα με προσοχη μη φας τη σκονη και ταυτοχρονα πατα το κουμπι να ανοιξει εχωντας ομως την οθονη κλειστη.

αν δεν ανοιξει ετσι προσπαθησε ταυτοχρονα να πατασ και εντερ σιφτ και καπσ λοκ ολα μαζι.

εμενα μετα απο αυτο δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero

Το q-tec είναι από τα χειρότερα τροφοδοτικά. Το 550άρι από ότι θυμάμαι δίνει κάπου στα 330 πραγματικά watts άρα φαντάσου το 400άρι κιόλας.

Aν ειναι ετσι οπως τα λες τοτε το pc μου δεν θα επρεπε ουτε να αναβει.

Ενταξει... δεν χρειαζονται υπερβολες.

Αρχική απάντηση από stamatas

ο υπολογιστης σου ειναι για κλαματα. απορω γιατι τον εχεις ακομα και δε τον εχεις πεταξει. και καλα να λες που παιζει τα γουιντοουσ.

τελωςπαντων ομως. πειδη ειχα και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα θα σου πω τι να κανεις για να φτιαξει.

κλεισε το πισι. και ανοιξε το καπακι στο πλαι.

φισιξε μεσα με προσοχη μη φας τη σκονη και ταυτοχρονα πατα το κουμπι να ανοιξει εχωντας ομως την οθονη κλειστη.

αν δεν ανοιξει ετσι προσπαθησε ταυτοχρονα να πατασ και εντερ σιφτ και καπσ λοκ ολα μαζι.

εμενα μετα απο αυτο δουλεψε

Δηλαδη βρε Σταματα αν δεν φαει σκονη το παιδι δεν γινεται τιποτα?

Και γιατι να πεταξει το pc του.Ο καθενας εχει αυτο που μπορει.

Τιμ δοκιμασε πρωτα ενα τροφοδοτικο φιλου σου και μετα βλεπουμε αν φταιει κατι αλλο.

Εγω παντως το κοβω για κακη επαφη στη τροφoδοσια απο το molex .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 01:47]

ο υπολογιστης σου ειναι για κλαματα. απορω γιατι τον εχεις ακομα και δε τον εχεις πεταξει. και καλα να λες που παιζει τα γουιντοουσ.

Εγώ απορώ πως δεν έχουν ακόμα "πετάξει" κάποιους από εδώ...

Τέσπα, Tim κατά 95% είναι θέμα τροφοδοτικού... Δοκίμασε ένα άλλο από φίλο, είναι η πιο απλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά πρώτη φορά την ακούω... Βέβαια μπορείς να καταλάβεις ποιά τροφοδοτικά είναι επώνυμα από την ποιότητα κατασκευής. Αν το εξωτερικό του είναι στιβαρό, ζυγίζει πάνω από 2 κιλά (και όχι κάτω από κιλό όπως όλα τα no name) και όταν το χτυπάς δεν ακούγεται σαν κούφιο πιθανότατα είναι καλό...

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη δουλειά που μπορείς να κάνεις αμα ψάχνεις φτηνό τροφοδοτικό είναι να πάρεις ένα Chieftec. Το 420 έρχεται γύρω στα 65 τελική. Νομίζω όμως οτι και η Tagan βγάζει ένα αντίστοιχο μοντέλο...

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο αποτελει σημαντικο κομματι ενος υπολογιστη γι αυτο αν ειναι να δωσεις λεφτα για τροφοδοτικο δωσε λιγα χρηματα παραπανω και παρε ενα καλο..

θα σου προτεινα κανα enermax η tagan

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι πρεπει να αλλαξεις τροφοδοτικο αλλα επειδη ολα αυτα παρουσιαστηκαν με την αλλαγη του cpu, μηπως το προβλημα ειναι εκει? Αν ηταν το τροφοδοτικο δεν θα δουλευε απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα watt... Αν για παράδειγμα θέλεις σε 1 χρόνο να βάλεις μια 6800GT/Ultra h XT800Pro/XT δε θα μπορείς γιατί χρειάζονται 18Α στο +12... Αφού θα το πάρεις, πάρε κάτι που να σε καλύπτει και σε 1 χρόνο... Περνάει γρήγορα.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, αλλά έπεσα σε ασυμβατότητα με το Abit και το Antec True Power. Ευτυχώς η Antec αναγνώρισε ότι ήταν δικό της το πρόβλημα και μου το αντικατέστησε.

'Ισως να είναι και το δικό σου θέμα ασυμβατότητας. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφαίρει να το ψάξεις ή να πάρεις κατευθείαν ένα καλό και να τελειώνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.