Jump to content



Γνωμες γενικα και για καρτα ηχου


Recommended Posts

Καλημερα σας. Ανοιγω ξανα νεο θεμα ζητωντας αποψεις για το θεμα του ηχου. Προσφατα αγορασα εναν ενισχυτη pioneer vsx 324 μαζι με το σαμπακι του s-22w-p (η καπως ετσι) καθως επισης και ενα ζευγαρι dali zensor 1. Το σετ αυτο χρησιμοποιειται και για ταινιες αλλα και μουσικη και χρησιμοποιουνται 2 ειδων συνδεσμολογιες, πανω στις οποιες θελω καποια βοηθεια!

1. Πρωτος τροπος παιξιματος ειναι χρησιμοποιωντας σαν πηγη την tv. Δλδ γραφω μια ταινια σ ενα στικακι, το βαζω στην tv και απο αυτην ο ηχος φευγει με οπτικη ινα και παιζει στον ενισχυτη. Σαν μεινοκτημα εδω ειναι η χαμηλη ενταση του ηχου. Οτι κι αν βλεπω στην tv, ειτε ταινια ειτε καποιο καναλι η ακομα και αν βαλω να παιξει καποιο τραγουδι εχω χαμηλη ενταση. Υπαρχει καποια λυση γι αυτο; Υπαρχει δλδ καποια συσκευη που να μπαινει αναμεσα σε tv και ενισυτη, με οπτικη ινα παντα, που να δυναμωνει την ενταση;

2. Αλλος τροπος χρησης ειναι με το pc. Αρχικα δοκιμασα να παιρνω και εικονα και ηχο μεσω της nvidia με hdmi και να το ριχνω στην tv και απο κει να φευγει ο ηχος για τον ενισχυτη. Σε αυτη την περιπτωση ομως ειχα λιγο παρασιτο που ακουγοταν περισσοτερο τις υψηλες συχνοτητες. Οποτε πηρα ενα καλωδιο με καρφι απο τη μια μερια και ασπρο κοκκινο rca απο τη αλλη. Ετσι συνδεω τον ηχο στον ενισχυτη απο την ενσωματωμενη καρτα ηχου πανω στον ενισχυτη. Εδω δεν εχω κανενα παρασιτο αλλα το μεινοκτημα ειναι οτι πρεπει να αλλαζω συνεχεια βυσματα αναλογα με το αν θελω να χρησιμοποιησω τον ενισχυτη η τα ηχεια του υπολογιστη. Οποτε εδω θελω να ρωτησω αν καποια καρτα ηχου για τον υπολογιστη πορει να βοηθησει ειτε για καλυτερο η δυνατοτερο ηχο, ειτε για να μπορω να εχω πανω συνδεδεμενα και τα μικρα ηχεια του υπολογιστη αλλα και τον ενισχυτη. Αν οχι καρτα ηχου, καποια αλλη συσκευη που δεν ξερω;

Συγγνωμη αν κουρασα με τα πολλα ερωτηματα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με την χαμηλη ενταση απο την tv λυθηκε απλα αλλαζοντας ενα καλωδιο οπτικης ινας. Τωρα ο ηχος παλι ειναι χαμηλοτερος οταν ξεκιναει απο την tv σε σχεση με το οταν φευγει απο το pc (με οποιοδηποτε τροπο) αλλα η διαφορα ειναι αρκετα μικρη. Οποτε φανταζομαι αυτο οφειλεται μονο στην εξοδο της τηλεορασης..

Τωρα οσον αφορα την καρτα ηχου. Τι και τι μπορω να κερδισω αν βαλω μια καλη καρτα ηχου σε σχεση με την ενσωματωμενη; Θα υπαρξει καποια ουσιαστικη βελτιωση με μια καρτα μεσαιας κατηγοριας τιμης (60 ευρω χοντρικα); Η τσαμπα τα λεφτα; Και αν δεν αξιζει, τοτε τι καρτα θα μπορουσε να μου δωσει καποια βελτιωση, σε τι τιμη;

Δεν εχει κανεις καμια ιδεα-προταση;

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω,οταν συνδεεις μεσω οπτικης ινας,δεν επεξεργαζεται το σημα η καρτα ηχου,

αλλα το μεταφερει αυτουσιο εκει που το συνεδεσες.Γιαυτο ισως και η χαμηλοτερη σταθμη.

Οταν στελνεις με αλλο τροπο,τοτε εμπλεκεται η καρτα ηχου και επεξεργαζεται το σημα.

Αν χρησιμοποιεις οπτικη νομιζω πως δεν χρειαζεσαι κατι αλλο

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Ο ενισχυτης μου εχει μονο μια εισοδο οπτικης ινας και αυτη την χρησιμοποιω για να συνδεω πανω του την τηλεοραση. Επομενως δεν υπαρχει χωρος για να συνδεσω και το pc με οπτικη ινα. Οποτε χρησιμοποιω ενα καλωδιο με καρφι απο τη μια μερια (πανω στην καρτα ηχου της μητρικης) και κοκκινο ασπρο rca απο την αλλη (πανω στον ενισχυτη). Αρα σ αυτη την περιπτωση η καρτα ηχου εμπλεκεται, σωστα; Οποτε με μια αλλη καρτα ηχου θα εχω καποιο κερδος σε σχεση με την ενσωματωμενη η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σ αυτη την περιπτωση ο ηχος περναει απο την καρτα γραφικων και οταν το δοκιμασα ακουγα ενα μικρο παρασιτο. Επισης η tv μου δεν εχει hdmi arc θυρα και φοβαμαι μηπως αυτο σημαινει οτι θα περναει και ο ηχος στην tv και δεν θα "μενει" στον ενθσχυτη

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου,δες μηπως χρειαζεσαι αλλο hdmi με θωρακιση η κατι αλλο.

Θα εχεις επιπλεον τα dts και οτι αλλο θα εχει η ταινια που θα εχεις κατεβασει.

Και ακομα και αν περναει στη Tv σου,πατα ενα mute και τελος.

Ειναι μεγαλη ευκολια που εχει 4 εισοδους ο ενισχυτης σου,και θεωρω πως πρεπει να τις χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.