Jump to content



καθόλου εικόνα στην οθόνη


Recommended Posts

Πρόκειται γιά ένα notebook FUJITSU SIEMENS AMILO Si 2036.

 

Ξεκινάει, ακούγεται από μέσα το ανεμιστηράκι, αλλά δεν έχω εικόνα στην οθόνη.

 

Σαν να ακούγεται από μέσα κάτι να χτυπάει στον σκληρό δίσκο ή στο DVD-RW (τικ, τικ, τικ, τικ, ...).

Δεν ξέρω αν όντως κάποιο από αυτά τα δύο είναι ελαττωματικό λόγω χτύπων, και αν είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα. Αν είχε ένα από τα δύο πρόβλημα, δε θα είχα τουλάχιστον στην οθόνη κάποιο αρχικό μήνυμα περί F2 για BIOS ή κάτι σχετικό; Μπορεί να σταματάει τα πάντα προβληματικός δίσκος ή drive; Αλλά, ακόμα κι αν αυτό να συνέβαινε, ίσως να έβγαινε κάποιο προειδοποιητικό μήνυμα στην οθόνη.

 

Τώρα, πάμε στα πιό πιθανά, που είναι η οθόνη.

 

Το notebook δεν έχει VGA connector για να δοκιμάσω σε οθόνη και να διαπιστώσω εάν πρόκειται για οθόνη ή κάρτα γραφικών. Μόνο HDMI output, κάτι που δεν διαθέτω (εννοώ ούτε καλώδιο, αλλά ούτε και οθόνη/TV ή adaptor - και πάλι αν μπορεί να γίνει κάποιος συνδυασμός με adaptor -).

 

Πηγαίνοντας στο πιό βαθιά, μπορεί να είναι χαλασμένος inverter ή backlight lamp. Κάποιο tester για inverter ή λάμπα, ή εφεδρικά, δεν έχω. 

 

Δεν ξέρω τί άλλο θα μπορούσα να κάνω. Κάποια βοήθεια;

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.