Jump to content



VGA θερμοκρασία και s/w


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ήθελα τη βοήθεια-πρότασή σας σχετικά με τη θερμοκρασία κάρτας γραφικών.

 

Ήθελα μία εφαρμογή για Windows που να διαβάζει και προβάλλει τη θερμοκρασία τής κάρτας γραφικών ενός laptop.

 

Η εφαρμογή θα ήθελα να έχει τα εξής:

 

α. Να εμφανίζει τη θερμοκρασία στο systray. Δε με ενδιαφέρει για desktop.

 

β. Να είναι όσο το δυνατόν ελαφρύτερη γίνεται.

 

γ. Να μπορώ να ορίσω temperature limits μέσα από την εφαρμογή, και όταν η θερμοκρασία πιάσει το max όριο που έχω ορίσει, να ανοίγει ένα popup windows με ειδοποιητικό μήνυμα. Αυτό το θέλω διότι, εάν π.χ. είμαι αφηρημένος και δε βλέπω στο systray, ή εάν τρέχω κάποια εφαρμογή (π.χ. παιχνίδι) σε full screen mode, που υπερκαλύπτει το systray, το παράθυρο θα ανοίξει και θα με ειδοποιήσει.

 

υ.γ. Εάν έχετε υπόψη σας κάποια εφαρμογή που καλύπτει τα α. & β., αλλά δε μπορεί να κάνει το γ., είναι ok. Διότι δεν τρέχω και τόσο συχνά full screen εφαρμογές. Βέβαια, καλό θα ήταν να υπήρχε, αλλά δεν καιγόμαστε.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

msi afterburner

gpu temp

υπάρχουν κι άλλα, αλλά παίζει ρόλο κ τι κάρτα έχεις nvidia/ati..

 

αν θες μια άποψη, από το να κοιτάς προγράμματα και να περιμένεις να πεταχτούν παράθυρα, πάρε μια πάστα, άνοιξέ το, φύσηξέ το, καθάρισε την παλιά πάστα κ βάλε νέα.. θα δεις ΤΡΕΛΗ διαφορά.. προχθές ένα dell με την παλιά προβληματική 8600gt το φύσηξα εξωτερικά σκέψου κι από τα 80+ C έπεσε στους 60-65C.. 

Link to comment
Share on other sites

Στο device manager δείχνει στος προσαρμογείς οθόνης:

 

Intel® HD Graphics Family

NVIDIA GeForce GT 525M

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχει καί με Intel καί με Nvidia κάρτα. Το δικό μου τί έχει; Γιατί βγάζει καί τους δύο κατασκευαστές; Τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Oooops, sorry. Νόμιζα ότι είχα δώσει το μοντέλο.

 

Αναφέρομαι στο laptop Dell Inspiron N7110.

 

Πώς ξέρω με ποιά από τις δύο δουλεύω;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Χμμ δεν ξέρω ποια windows έχεις, αλλά στις ιδιότητες της οθόνης, εκεί με τις αναλύσεις κ.λπ., αναφέρεται ο "προσαρμογέας" οθόνης.. λογικά κ μέσα από το bios θα'χει ρύθμιση ποια συσκευή να χρησιμοποιεί για τα γραφικά.. 99% θα'χεις την nvidia σε χρήση!

Α λογικά κ μέσα από ένα παιχνίδι που τρέχεις μπορείς να δεις με τι κάρτα το τρέχεις. Ποια αναγνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.