Jump to content



καινούργιο μόντεμ και wifi


Recommended Posts

μόλις έκανα αναβάθμιση γραμμής και πήρα καινούργιο μόντεμ με wi fi . τις πρώτες μέρες μου έβγαζε τις ταχύτητες  που έχω και στο σταθερό πι σι . χθές το βράδυ η ταχύτητα έπεσε στο 1/3 της αρχικής. το ξανακοίταξα σήμερα το πρωί και επανήλθε στα πρώτα επίπεδα. πριν απο μιση ώρα όμως ξαναέπεσε στο 1/3 της αρχικής. (έκανα το speedtest της ookla στο σταθερό  ενώ κατέβαζα ενα αρχείο για να δω την ταχύτητα που θα μου δείξει , και μου έδειξε περίπου την αρχική ταχύτητα. ήθελα να δω εαν κατεβάζει κάποιος και εαν αυτό φαίνεται στο ookla )

1) υπάρχει πιθανότητα κάποιος να έχει μπεί στο wi fi και να κατεβάζει ????

2)είναι ελατωματικό το μόντεμ ????

Link to comment
Share on other sites

1) Αν εννοείς modem που δίνουνε δωρεάν οι πάροχοι τηλεπικοινωνιών, είναι του κιλού ( ενός μέρους του σώματος ήθελα να γράψω, αλλά είπα να μείνω ευγενικός :p ), τότε κλάφτα Χαράλαμπε.

Κακό wifi, μικρός επεξεργαστής ( θέματα όταν χρησιμοποιείς πολλαπλές συνδέσεις π.χ. downloaders, torrents, p2p streaming, κλπ )

2) Κοίτα το 1.

Η ταχύτητα εννοείς το αποτέλεσμα στο SpeedTest.net ή η ταχύτητα στην οποία είναι το wireless link μεταξύ PC και wifi modem/router ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η διαφορά στην ταχύτητα είναι η διαφορά στο wi fi . στο σταθερό πισι η ταχύτητα είναι κανονική .

1)εαν πάρω άλλο θα δω διαφορά στο wifi ? στην εμβέλεια του ?? τώρα όταν πάω στο σαλόνι η ταχύτητα πέφτει στο 1/3 . εαν πάρω άλλο ,καλό ,θα αυξηθεί στο σαλόνι ή θα είναι το ίδιο ???

2)τα μόντεμ με κεραία είναι καλύτερα στην εμβέλεια από αυτά χωρίς κεραία???

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς modem που δίνουνε δωρεάν οι πάροχοι τηλεπικοινωνιών, είναι του κιλού ( ενός μέρους του σώματος ήθελα να γράψω, αλλά είπα να μείνω ευγενικός )

 

και λίγα λές.

 

...με τις παλέτες τα αγοράζουν για να τα δόσουν στους συνδρομητές τους. 

 

υ.γ. Έχω ένα Linksys τα τελευταία 7 χρόνια και πιάνω 3άρι σήμα στη ταράτσα (3 ορόφους διαφορά)...

Μέσα στα 88 τετραγωνικά που ζώ καθαρό 5άρι σήμα παντού (σαλόνι, υπνοδωμάτια, κουζίνα και... μπάνιο :jumpy:  ).

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχουν διαφορά στην ένταση της ακτινοβολίας ??????για αυτό σου δίνει τόσο πολύ ???

Διαφορά δεν έχω καθίσει να μετρήσω με ειδικό όργανο...

Τη διαφορά την είδα όταν άλλαξα το ρούτερ που μου είχε δόσει "δωρεάν" ο πάροχος:

μέρα με την νύχτα

 

υ.γ. το wifi είναι ανοιχτό μόνο τις απαράιτητες στιγμές / ώρες. Το υπόλοιπο σπίτι είναι καλωδιωμένο...

υ.γ.2 Αλλά και γιά το ασύρματο τηλέφωνο έχω ακούσει ότι εκπέμπει περισσότερο... για να μην μιλήσω για τα κινητά τα οποία τα αποφεύγω όσο είναι δυνατόν...

υ.γ.3 έχω ένα αρχαίο Linksys WAG200G

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...στην είσοδο του διαμερίσματος που είναι και περίπου στο κέντρο του σπίτιου ή πιό κοντά στο κέντρο εάν θές.

Γενικά τότε που το είχα πάρει είχα συμβουλευτεί έναν "δικτυά" φίλο και μου είχε πεί: "με κλειστά τα μάτια, Linksys"

Μετά στην πορεία που το έψαξα λίγο, είδα ότι τελικά: "ότι πληρώνεις αυτό παίρνεις"

 

π.χ. στα UPS για μένα μία είναι η λύση (ακριβή μέν αλλά...) APC με κλειστά τα μάτια


το κεντρο του σπιτιου ειναι μαλλον η πιο λογικη λυση

 

μιά χαρά είναι το μαλί σου (άσχετο ή σχετικό)... και οι κεραίες σου παντού ;)  

Link to comment
Share on other sites

για αυτό πιανεις παντού 5 γραμμές . παίζει να είναι επειδή είσαι στο κέντρο . εμένα είναι στο δωμάτιο και στο σαλόνι πιάνει το 1/3. μέτρηση ταχύτητας στα διαφορα μέρη του σπιτιού έκανες να δείς  διαφορές ????

Link to comment
Share on other sites

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται.

Το wifi router πρέπει να μπεί σε καλό σημείο, και σωστά τοποθετημένο αυτό και οι κεραίες του ( ιδανικά πρέπει να βρίσκεται ψηλά, κρεμασμένο σε τοίχο κατά προτίμηση, και εφόσον το σπίτι είναι 1 όροφος, τις κεραίες τις βάζεις να κοιτάνε κατακόρυφα ( πρός το ταβάνι ) ).

Καλύτερο σήμα τα άλλα δεν έχουνε αναγκαστικά εκπέμποντας πιο δυνατά, άλλα έχουνε τεχνολογίες που βοηθάνε στην καλύτερη "στόχευση" του σήματος ( beamforming ), άλλες κάρτες ασύρματης δικτύωσης έχουνε καλύτερη ευαισθησία, κλπ κλπ.

Το αν τα 2.4GHz και τα 5GHz στις πολύ χαμηλές "εντάσεις" που παίζουνε τα router είναι βλαβερά για τον άνθρωπο... δεν ξέρω, τυπικά λέμε πως όχι.

Τέτοιες ακτινοβολίες σε παρόμοιες εντάσεις και συχνότητες υπάρχουνε έξω και δίχως την ύπαρξη wifi.

Για αυτούς που λένε για καρκίνους κλπ... παιδάκι 3 χρονών με καρκίνο ( θα είναι από το πολύ μπλά μπλά στο κινητό, και το surfάρισμα στο internet από το tablet του μάλλον :p ), γατάκι 1 χρόνου, "μπάσταρδο" της γειτονιάς με καρκίνο... μάλλον μιλούσε πολύ στο κινητό :p )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερθηκε , τα σταθερα-ασυρματα τηλεφωνα ειναι πολυ πιο πιθανο να σου καρκινιασουν τον εγκεφαλο .... διοτι δεν εχουν προτυπα , ενω αντιθετα με τα κινητα-wifi ειναι καλυτερα τα πραματα διοτι εκει υπαρχουν προτυπα . Επισης το κινητο στελνει την ακτινοβολια απο την πισω πλευρα του . 

 

Βεβαια την σημερον ημερα που ολος ο κοσμος εχει και απο καρκινο σε κατι , δεν βλεπω καποιο νοημα να το συζηταμε 

 

Επισης ασκοπο θεωρω την λυση  "κλεισε το wifi" να μη με χτυπαει η ακτινοβολια ... την στιγμη που βομβαρδιζομαστε απο ατελειωτες ακτινοβολιες καθε μερα 

 

 

 

Παντος απο αποψη ποιοτητας συνδεσης , καλωδιο και παλι καλωδιο!!!!  (ασε που κανονικα σε καθε δωματιο θα πρεπε να ειχαμε απο μια ethernet...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.