Jump to content



sennheiser hd 558 + honar dx


Recommended Posts

Καλησπερα μολις πηρα τα ακουστικα, την καρτα την ειχα απο πριν.Θελω να ρωτησω οποιον ξερει επειδη αυτη η καρτα ηχου δεν εχει ενισχυτη ακουστικων αν θα επαιρνα καποια που εχει θα εβλεπα αισθητη διαφορα?Αν ναι ποια.Πριν ειχα τα superlux hd681evo πολυ καλα καλα για τα λεφτα τους αλλα καμια σχεση μεταξυ των 2 οπως και στην τιμη τους.Η κατι τετοιο?http://audioengineusa.com/Store/D1-24-Bit-DAC

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από christaras
Link to comment
Share on other sites

Με ενισχυτή πετυχαίνεις α)Χαμηλότερη παραμόρφωση και β) μεγαλύτερη ένταση αν θες να πειράξεις τον ήχο με eq χαμηλώνοντας-πολύ-κάποιες συχνότητες.

 

Στην ποιότητα θα δεις διαφορά στα μπάσα κυρίως και στην ομαλότητα του ήχου, αν ακούς σε μεγάλες εντάσεις. Καλό είναι να πάρεις έναν ενισχυτή της fiio(με την κάρτα που έχεις) που να έχει σχεδιαστεί για τέτοιας εμπέδησης ακουστικά όπως τον Ε10.

 

Αυτό που δείχνεις είναι υπερβολικό. Ούτως ή άλλως ο αδύναμος κρίκος θα είναι τα 558 με ενίσχυση.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το χρονο σου και επειδη εχω διαβασει κατα καιρους πραγματα που γραφεις σχετικα με ηχο φαινεται οτi γνωριζεις οποτε με ενδιαφερει πολυ η γνωμη σου.Η διαφορα τιμης ειναι 100ε χοντρικα απο οτι ειδα,αλλα αν αυριο αλλαξω ακουστικα (πχ hd700) θα χρειαστει να ξανα αγορασω και dac/amp??Aυτο που θα ηθελα ειναι να παρω το μεγιστο απο τα ακουστικα μου, για αυτο και σκεφτομουν την αγορα ενος dac/amp, καθως θεωρω πως η dx αν και αριστη για τα λεφτα της με κοβει στα ακουστικα.Τωρα αν με αυτα τα χρηματα δεν δω μεγαλη διαφορα οπως ειδα με την αλλαγη ακουστικων τοτε δεν θα προχωρησω.

Έγινε επεξεργασία από christaras
Link to comment
Share on other sites

Ένας Schitt magni 2 θα σε καλύψει, από κάθε άποψη, με λογικό κόστος. Υπάρχει και ο Fiio E9 ο οποίος είναι δοκιμασμένη και καρατσεκαρισμένη λύση, αλλά δεν τα πάει τόσο καλά στα πολύ χαμηλά Ohm(32 και κάτω). Αν θες να ρισκάρεις λίγο υπάρχουν κλώνοι του black cube linear με την ονομασία lovely cube. Το τελευταίο είναι ίσως η καλύτερη ποιοτικά λύση, αν εμπιστεύεσαι τα μικρά εργαστήρια που τους φτιάχνουν.

 

Οι κάρτες ήχου που προτείνει ο das έχουν αγνώστου προδιαγραφών ενίσχυση για ακουστικά. Αν κρίνω από αυτό που είπε για την ένταση των 600 με το ποτενσιόμετρο της focusrite στο μισό, δεν είναι αρκετά ισχυρή ώστε να χαρακτηριστεί ενισχυτής. Συνήθως βλέπεις σε τέτοιες κάρτες μέγιστη τάση εξόδου 2Vrms, ενώ πρακτικά χρειάζεσαι τουλάχιστον 3,5. Η "ταπεινή" xonar stx που μοιράζεται τον ίδιο ενισχυτή με τον fiio e9 είναι ασφαλέστερη επιλογή στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Το ολοκληρωμένο κύκλωμα που φοράνε είναι ειδικά σχεδιασμένο για ακουστικά και το συναντάς ακόμα και σε high end μηχανήματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τα hd700 σε καλή τιμή και σκέφτομαι να τα πάρω, Λογικά θα δω μεγάλη διάφορα από τα δικά μου ακόμα και με την dx, τα φώτα σου Petrossortep

Έγινε επεξεργασία από christaras
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε ,θα δώσεις 500-600 € για ακουστικα για να ακούς με τη xonar ; με τόσα λεφτα παίρνεις ενισχυτή + ηχεία η καρτα ήχου + monitors απο μεσαίο κιόλας ραφι ,η ενα σκούτερ [emoji14] .

Αυτα τα ακουστικα ειναι για άλλες τσέπες .

Η θα πάρεις και ενα ενισχυτή ακουστικων βαρβάτο και θα σκασεις το 50% της αξίας των ακουστικών για ενισχυτή ,η παρε ακουστικα που αρμόζουν στην τσέπη ,και κυρίως ,στις συνήθειες σου ,για να τα ευχαριστηθεις κι εσυ .

Ο ξάδερφος μου που εχει κατι τραγικα razer και τέτοια ακουστικα ,μόλις βάλει τα hd 600 μου ,του φαίνονται άδεια ,αμπασα και εντελώς αποχρωματισμενα .

Να πω επίσης οτι καρτα ήχου πρότεινα σε άλλο thread ,οχι εδω [emoji14] ,και να υπενθυμίσω οτι τα hd 600 εχουν τρελη αντίσταση , και οτι η focusrite που πρότεινα μονο άγνωστη ποσότητα δεν ειναι σε προενισχυτες για μικροφωνα και ενισχυτές ακουστικών.

Κατι hd 700 θα τα μασαγε δηλαδή να ουμεθα [emoji14]

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

HD700 και xonar dx...  :hehe: 

 

Καλή η DX αλλά είναι ανεπαρκέστατη για τα ακουστικά που θες να πάρεις. Υπολόγιζε 200+ για αντίστοιχο καλό amp/dac για να τα οδηγήσεις.

Έγινε επεξεργασία από daospi
Link to comment
Share on other sites

Ξανα edit

Αυτα ειναι αρμόζοντα ενισχυτακια για τα ακουστικα σου ,γνώμη μου έτσι;

http://www.head-fi.org/t/672758/woo-audio-wa7-vs-o2-odac-my-musings-and-review

http://bottlehead.com/product/crack-otl-headphone-amplifier-kit/

Αν θες τα ακουστικα για ψυχολογικούς λόγους να λες οτι εχεις τα καραγουαου παω πασο ,και επίσης διαφωνώ με τους φτηνότερους ενισχυτές που προτείνονται .

Να εχεις την elite απο ακουστικα και το mid ,ας πουμε, απο ενισχυτη ειναι παράλογο .

Παρε πιο φτηνα ακουστικά για να πάρεις ενισχυταρα αν ειναι έτσι.

Αν διάβαζαν κατι τέτοια θεματα στο avclub θα έριχναν κεραυνό να μας καψει lol, αυτοί θα σε έβαζαν να πάρεις ενισχυτή πιο ακριβό απο τα ακουστικά

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικα τα παιρνω ελαφρως μτχ 350ε και σκοπευω να παρω ενα dac/amp δεν θα μεινω με την dx απλα τωρα τα βρηκα καλη τιμη . Όποιος έχει γνώση και θέλει να την μοιραστεί ας προτείνει μεχρι 200-250 dac/amp για τα hd700.

Τωρα τα ακουστικα τα παιρνω γιατι θελω να ακούω όσο ποιο καλά μπορώ για τα χρήματα που θα δώσω όχι για να λέω τι έχω κλπ.

Αν με 350ε υπαρχουν καλυτερα ακουστικα απο αυτα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.Ευχαριστω.

 

 

οποιος εχει χρονο ας ριξει μια ματια.

Έγινε επεξεργασία από christaras
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που ζητάς βοήθεια ,θες να πάρεις ακουστικά που εχουν μεταχειρω 350 € να ακούς με μια xonar ,σου λενε εδω πεντε πραγματα και ανεβαζεις βιντεακι με τίτλο" οι audioφιλ και οι μαλακιες τους " .

Εγω φιλαράκι σορυ ,αλλα λυπάμαι που σου απαντησε οποιοσδήποτε εξαρχής .

Καταρχάς κοροϊδεύεις το εαυτό σου γιατί το βιντεακι αυτο μιλάει ακριβώς για άσχετους που πετανε τα λεφτα τους σε πραγματα επειδη καπου διάβασαν οτι ειναι καλα . Εσυ νομίζεις οτι με ενα φτηνο ενισχυτακι θα εχεις καλύτερο ηχο απο οτι με φτηνότερα ακουστικά και καλύτερο ενισχυτή.

Αν νομίζεις οτι δε μπορεις να διακρίνεις τη διαφορα ,πολυ κακώς σε κατευθεινε οποιοςμτο έκανε στα συγκεκριμένα ακουστικα που ειναι για audioφιλ ,για αυτους τους μαλακες που κοροϊδεύεις με το βιντεακι αυτό.

Κατά δεύτερον οποιος λεει οτι δεν εχουν λόγο ύπαρξης οι ακριβοί ενισχυτές ειναι επίσης άσχετος , δε μιλαμε για μύθους εδω περα ,μιλαμε για κυκλώματα ,για τάξεις ενισχυτών και σχεδιαγράμματα ,για απτα πραγματακια .

Εγω θα σου κανω μια πρόβλεψη.

Οποια ακουστικα και να πάρεις, δε θα εχεις προβλημα .

Άλλωστε το βιντεακι μιλάει , ειναι στο ίντερνετ ,θα ισχύει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

^ That και με 10 χρόνια εγγύηση ο κινέζος. Αν αγοράσεις από αυτούς, υπολόγισε πάνω από 250€ με τα optionals + με τα μεταφορικά (ίσως περάσει και τελωνείο οπότε υπολόγισε ακόμα παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που ζητάς βοήθεια ,θες να πάρεις ακουστικά που εχουν μεταχειρω 350 € να ακούς με μια xonar ,σου λενε εδω πεντε πραγματα και ανεβαζεις βιντεακι με τίτλο" οι audioφιλ και οι μαλακιες τους " .

Εγω φιλαράκι σορυ ,αλλα λυπάμαι που σου απαντησε οποιοσδήποτε εξαρχής .

Καταρχάς κοροϊδεύεις το εαυτό σου γιατί το βιντεακι αυτο μιλάει ακριβώς για άσχετους που πετανε τα λεφτα τους σε πραγματα επειδη καπου διάβασαν οτι ειναι καλα . Εσυ νομίζεις οτι με ενα φτηνο ενισχυτακι θα εχεις καλύτερο ηχο απο οτι με φτηνότερα ακουστικά και καλύτερο ενισχυτή.

Αν νομίζεις οτι δε μπορεις να διακρίνεις τη διαφορα ,πολυ κακώς σε κατευθεινε οποιοςμτο έκανε στα συγκεκριμένα ακουστικα που ειναι για audioφιλ ,για αυτους τους μαλακες που κοροϊδεύεις με το βιντεακι αυτό.

Κατά δεύτερον οποιος λεει οτι δεν εχουν λόγο ύπαρξης οι ακριβοί ενισχυτές ειναι επίσης άσχετος , δε μιλαμε για μύθους εδω περα ,μιλαμε για κυκλώματα ,για τάξεις ενισχυτών και σχεδιαγράμματα ,για απτα πραγματακια .

Εγω θα σου κανω μια πρόβλεψη.

Οποια ακουστικα και να πάρεις, δε θα εχεις προβλημα .

Άλλωστε το βιντεακι μιλάει , ειναι στο ίντερνετ ,θα ισχύει.

 

 

Το βιντεακι το ανεβασα γιατι το ειδα προσφατα  για να πεσει  κανενα σχολιο.

 

Das δεν  ειπα κανεναν μλκ και γενικα μην απαντας αν σε θίγουν οι ερωτησεις μου. 

Έγινε επεξεργασία από christaras
Link to comment
Share on other sites

Ο ξάδερφος μου που εχει κατι τραγικα razer και τέτοια ακουστικα ,μόλις βάλει τα hd 600 μου ,του φαίνονται άδεια ,αμπασα και εντελώς αποχρωματισμενα .

 

 

1) Τα HD 600-650 ανήκουν στην εποχή της diffuse field ισοστάθμισης η οποία σιγά σιγά τελειώνει. Για να το πω απλά η diffuse field απόκριση δίνει ήχο υποκειμενικά άδειο στο μπάσο γιατί δεν μιμείται σωστά το αποτέλεσμα καλών ηχείων σε έναν ψιλοφροντισμένο χώρο όπου ακούν οι φανατικοί audiophiles. Τα HD 650 είναι κάπως φυσικότερα γιατί έχουν μεγαλύτερη πτώση στα πρίμα-ανώτερα πρίμα. Περισσότερο όγκο με άλλα λόγια.

 

Άσε λοιπόν τα razer. Αν άκουγες τα Audeze LCD-3 και 2 στην έκθεση ακουστικών που έγινε εδώ πριν από κάτι μήνες όλα τα άλλα σετ, με πρώτα και καλύτερα τα AKG, θα σου φαίνονταν ψεύτικα και άδεια. Τα AKG περισσότερο γιατί είχαν περίεργες μεσαίες. Ακόμα και τα "φθηνά" dt 990 pro έχουν πειστικότερο-ρεαλιστικότερο ήχο από τα περισσότερα της έκθεσης καθαρά λόγω μπάσου(και ηπιότερων χρωματισμών από τα σετ που άκουσα εκεί).

Όποιος δε θεωρούσε ευκαιρία την προσφορά του massdrop για τα AKG K7XX των 650€ αρχικής τιμής, τάχα μου, έπρεπε πριν να τα ακούσει πλάι πλάι με τα Audeze ή κάποιο ορθοδυναμικό για να καταλάβει τί αξίζει να βρίσκεται στην κατηγορία αυτή.

 

2) Τα HD 600 στην έκθεση έπαιζαν πάνω σε έναν πανάκριβο Quad λαμπάτο και ακούγονταν πάνω κάτω όπως τα 650 πάνω στη xonar. Οι δοκιμές έγιναν με μουσική από δικό μου στικάκι. Στη μουσική που είχε επιλέξει ο εκθέτης έπαιζαν υπέροχα, φυσικά λόγω της καλής παραγωγής.

Οι ενισχυτές δεν μεταμορφώνουν τον ήχο, διορθώνοντας αντικειμενικές ατέλειες των ακουστικών, μόνο τρώνε λεφτά από όσους πιστεύουν σε μαγικές ιδιότητες και αυθυποβάλλονται. Υπήρχαν και άλλοι ακριβοί ενισχυτές εκεί οι οποίοι έπαιζαν μέτρια με τα μέτρια-κατά κύριο λόγο-ακουστικά του event. Γιατί αυτός είναι εν τέλει ο αδύναμος κρίκος.

 

3) Τα HD 700 είναι καλή αγορά στα 350€ και από άποψη άνεσης. Δεν είναι από τα επιτυχημένα μοντέλα της εταιρείας πάντως. Και μου φάνηκαν αρκετά άδεια στο μπάσο επάνω σε ένα ακριβό benchmark dac1. Φυσικά τα πράγματα διορθώνονται αρκετά με eq κρατώντας την διαύγεια των καλών senn.

 

4) Τα νέα beats solo 2 ακολουθούν το βελτιωμένο πρότυπο ισοστάθμισης με το ισχυρό μπάσο που πρότεινε η Harman. Μέχρι και αυτοί αλλάζουν και θα το καταλάβεις αν δεις τις αψεγάδιαστες μετρήσεις των εν λόγω ακουστικών από το innerfidelity.

Επίσης τα beyerdynamic είναι εδώ και καιρό από τα πιο φυσικά ακούσματα αν μειώσεις τα πρίμα.  Κυρίως τα dt 990 και όχι τόσο τα στεγνότερα 880. Λίγο απόμακρα και θαμπά στις μεσαίες(εν συγκρίσει με τα κορυφαία μοντέλα), αλλά φυσικά. 

 

http://www.innerfidelity.com/images/BeatsSoloII2014.pdf

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 δε μιλαμε για μύθους εδω περα ,μιλαμε για κυκλώματα ,για τάξεις ενισχυτών και σχεδιαγράμματα ,για απτα πραγματακια .

 

 

κοιτα, οντως δεν ειναι μυθοι αυτα που λες, αλλα αν καποιος κατασκευαστης λεει πως ενας ενισχυτης του στοιχησε επειδη σχεδιασε ενα κυκλωμα  τα υλοποιησε και ρυθμισε τις πολωσεις σε μια Χ ταξη λειτουργειας τοτε μιλαμε για πωληση φυκιων για μεταξωτες κορδελες... Λιγο πολυ τα μηχανηματα ημιαγωγων απο τα φθηνοτερα εως τα πανακριβα εχουν ελαχιστες διαφορες.

Τωρα οσον αφορα τους λαμπατους otl που προτεινεις (η και με μετασχημετιστες εξοδου, η ultra linear η οτιδηποτε αλλη λαμπατη υλοποιηση θες) εδω θα συμφωνισω πως μπορουν να υπαρξουν τραγικες διαφορες μεταξυ υλοποιησεων, αυτο ομως συμβαινει επειδη λιγο πολυ το να φτιαξεις καλο μηχανημα με λαμπες ειναι μαγκια -και μαζοχισμος-  (κατι σα να προσπαθεις να φτιαξεις μηχανικο ρολοι με την ακριβεια ενος οποιουδηποτε φθηνιαρικου ψηφιακου) και φυσικα απαιτει και τα καλυτερα υλικα (ακομα και οι λαμπες παιζουν ρολο... αλλιως συμπεριφερεται μια NOS sylvania ή rca, αλλιως μια psvane κι αλλιως μια jj ή μια  penda-L του κιλου).

Απο κει και περα ειδικα στο θεμα των λυχνιων τα κυκλωματα τα οποια ειναι στη μοδα ειναι και τα απλοικοτερα, πχ με τριοδους χωρις καν αρνητικη αναδραση (του 1912) ή σαν την παραλλαγη του Fatterman που προτεινες (του 1952).

Σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω τον ηχο των λυχνιων -λατρης τους ειμαι αλλωστε- ομως καπου μερικοι κατασκευαστες εχουν ξεφυγει και θυμιζουν κατι "καλλιτεχνες" που ριχνουν μια πιτσιλια μπογια σε ενα λευκο καμβα και θεωρουν πως τετοιο αριστουργημα πρεπει να αξιζει οσο ενα τανκερ μαζι με το φορτιο του... (οκ ισως εδω ειναι λιγο αδικη η συγκριση αφου το 90% των λαμπατων  ειναι εργα τεχνης ετσι κι αλλιως απο μονοι τους αλλα αν αφαιρεσουμε το εικαστικο κομματι της εμφανισης και παμε σε μετρησεις αυτο που τελικα θα δουμε ειναι πως οσοι λατρευουμε το ζεστο ηχο των λυχνιων, αυτο που μας αρεσει ειναι τελικα ενα μικρο ποσοστο αρτιας αρμονικης παραμορφωσης! ).

Τωρα οσον αφορα τη συζητηση με το θεματοθετη αυτο που ειναι βεβαιο -και εφ οσον δεν καιγεται για λαμπακια- ειναι πως οποιαδηποτε υλοποιηση της τελευταιας δεκαετιας χρησιμοποιησει ισως να μην ακουσει καποια σπουδαια διαφορα, δεν ισχυει ομως το ιδιο για τα ηχεια/ακουστικα οπου οι διαφορες ειναι πραγματικες και αντικειμενικες και πιστευω συμφωνουμε ΟΛΟΙ (audiophile και μη)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.