Jump to content



Μεταφορα usb 3.0 απο πισω μπροστα


Recommended Posts

Παιδιά σας ευχαριστώ. Ωραία άρα το e-shop δε με καλύπτει για καλώδιο. Αν πάρω PCI express usb 3.0 card (εςτω την sharkoon απο e-shop) θα μου δώσει περα απο νέες usb 3.0 θύρες και υποδοχή για να βάλω το header των usb 3.0 του πυργου; Καταλαβαίνω πως ναι, η καρτα απο το e-bay βλέπω ότι εχει ενα 20απινο usb3.0 header με αρσενικές υποδοχές.

Πως σας φαίνεται αυτο;

http://www.e-shop.gr/silverstone-ec01-ppci-e-card-for-1-internal-usb30-ports-p-PER.811567

Υπάρχει κάτι ανάλογο φθηνότερο; Το sharkoon δεν πρέπει να εχει πάνω 20απινο για να συνδέσω έξτρα usb 3.0 slots...

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

 

μιας και αναφέρθηκε πάρτε και ένα benchmark από την κάρτα (την έχω εδώ και 2 μήνες) στο σύστημα της υπογραφής με συνδεδεμένο έναν Samsung 830 60gb :

 

post-31050-0-84642200-1425401773.png

 

όσοι την πάρουν να κατεβάσουν το VIA_XHCI_Driver_V4.70C_AP αντί του driver που είναι στο CD.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται αυτο;

http://www.e-shop.gr/silverstone-ec01-ppci-e-card-for-1-internal-usb30-ports-p-PER.811567

Υπάρχει κάτι ανάλογο φθηνότερο; Το sharkoon δεν πρέπει να εχει πάνω 20απινο για να συνδέσω έξτρα usb 3.0 slots...

Αυτό θα σου δωσει μονο 2 USB και είναι πανακριβο

μιας και αναφέρθηκε πάρτε και ένα benchmark από την κάρτα (την έχω εδώ και 2 μήνες) στο σύστημα της υπογραφής με συνδεδεμένο έναν Samsung 830 60gb :

 

attachicon.gifcrystaldiskmarkusb3.PNG

 

όσοι την πάρουν να κατεβάσουν το VIA_XHCI_Driver_V4.70C_AP αντί του driver που είναι στο CD.

Καθολου ασχημο

 

Εκτος από molex εχω δει και καρτα με sata τροφοδοσια

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το θέμα μου δεν ειναι να έχω πολλές usb3.0, αλλα να αξιοποιήσω τις ήδη υπάρχουσες μπροστινές. Οι φθηνότεροι PCI controllers όπως της sharkoon η αυτός απο το e-bay θα μου επιτρέψουν να συνδέσω πάνω τους τις μπροστινές usb 3.0? νομιζω ότι δεν έχουν το 20απινο header που ειναι απαραίτητο, αλλα μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να δίνεις λεφτά σε αμφίβολης ποιότητας controllers και να το κάνεις και κώλο, δεν δίνεις τη δικιά σου ένα 30αρι να τσοντάρεις και κάτι και να πάρεις μια z77 μητρική;

 

Τι θα συνδέσεις σε usb3?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το θέμα μου δεν ειναι να έχω πολλές usb3.0, αλλα να αξιοποιήσω τις ήδη υπάρχουσες μπροστινές. Οι φθηνότεροι PCI controllers όπως της sharkoon η αυτός απο το e-bay θα μου επιτρέψουν να συνδέσω πάνω τους τις μπροστινές usb 3.0? νομιζω ότι δεν έχουν το 20απινο header που ειναι απαραίτητο, αλλα μπορεί να κάνω και λάθος.

Αν δεις τις φωτογραφιες σε αυτό που σου εδωσα θα δεις ότι εχει.

Και γι'αυτο στο εδωσα εξαλλου

 

Παρε και με τροφοδοσια από SATA

http://www.ebay.co.uk/itm/ZH-2-Port-19Pin-USB-3-0-PCI-E-Express-Card-HUB-Controller-Adapter-Card-Internal-/111607320788?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19fc5090d4

Αντί να δίνεις λεφτά σε αμφίβολης ποιότητας controllers και να το κάνεις και κώλο, δεν δίνεις τη δικιά σου ένα 30αρι να τσοντάρεις και κάτι και να πάρεις μια z77 μητρική;

 

Τι θα συνδέσεις σε usb3?

Επειδή είναι φτηνα δεν είναι και για πεταμα. Και για laptop εχω παρει και είναι γαμάτα

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχω ακομη την εμπειρια για να ειμαι σιγουρος για το τι βλεπω. Απο οτι καταλαβα ειναι το μαυρο με την εγκοπη στη μεση.

 

Εχω ξαναπαραγγειλει απο e-bay, αλλα θα προτιμουσα κατι απο Eλλαδα, αν ειναι δυνατον και δεν ξεφευγει πολυ στην τιμη. Μηπως εχεις καποιο στο νου σου? Αν ομως παρω απο e-bay, ποιο απο τα δυο που μου εστειλες προτείνεις? Την δευτερη να υποθεσω?

 

Trexx δεν ειναι λιγα τα χρηματα που ζηταει μια νεα μητρικη, ειδικα απο τη στιγμη που το μονο που με προβληματιζει ειναι οι usb 3.0 θυρες. Δεν εχω κατι συγεκκεριμενο να συνδεω, κανενα φλασακι φανταζομαι για λογους ψυχαγωγικους ή εργασιας.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προτείνω και γω να πάρεις τον 2o controller. Έχω βάλει παρόμοιο controller σε μητρική χωρίς usb 3 χωρίς κανένα πρόβλημα και έπιανε τις ταχύτητες του usb3.

Ευχαριστώ για το link.

Έγινε επεξεργασία από dragonfighter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μολις παρελαβα τον 2ο controller. Δεν τον εχω βαλει ακομη. Να πω πως η συσκευασια ηταν σκισμενη και ανοιγμενη, συγεκριμενα ηταν σκισμενος ο ταχυδρομικος φακελος και η ανοιγμενη η συσκευασια του προιοντος. Ο ειδικoς φακελος απο ζελατινα που περιεχει τον controller δεν ειναι πειραγμενος ομως, οποτε ο controller ειναι αθικτος. Επίσης δε φαινεται να λειπει κατι, αφου περιεχει το mini CD με τους drivers.

 

Τι μπορει να σημαινει αυτο? Ελεγχο στα τελωνεια ή καποιος "περιεργος"? Ο φακελος πανω ελεγε δωρο αξιας 3 USD, αλλα και η κανονικη αξια του περιεχομενου πανω απο 10 ευρω δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παραλαβει ποτε σκισμενο φακελο, ρωτα στο ταχυδρομειο

 

Στο mail που μου εστειλαν κατα την αποστολη λεει: Delivery service : Standard Int'l Postage

 

Να επικοινωνησω με αυτους?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.