Jump to content



Υπερβολικά μεγάλος χρόνος αναμονής Έναρξής των Windows


BasiliCeLew

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα μετά από μια επανεκκίνηση που έκανα στον υπολογιστή ξαφνικά παίρνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μεγάλο χρόνο για να φορτώσει τα windows μετά την εισαγωγή του κωδικού πρόσβασης. Ίσως πήρε μέχρι και 5 λεπτά αυτή τη φορά. Να σημειώσω ότι ο υπολογιστής έγινε format πριν 2-3 βδομάδες οπότε δεν έχει βαρύνει από εφαρμογές καθόλου. 

 

Το πιο παράξενο είναι ότι έχω ssd και η max ταχύτητα που μπορεί να πιάσει είναι τα 50Mb/sec σύμφωνα με την επισκόπηση του Hard Disk Sentinel, και αυτό μετά τα 5 λεπτά που χρειάζεται για να ανοίξει ο υπολογιστής. Τα 5 πρώτα λεπτά η ταχύτητα που πιάνει ανάγνωσης είναι 5Mb/sec.

 

 

Κάτι τρέχει και δεν έχω ιδέα προς τα που να κατευθυνθώ. Αν κάποιος μπορεί να να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο bios και απενεργοποιησε απο το boot sequence τα παντα εκτος απο τον ssdκαι δοκιμασε

 

 

Ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα και εφταιγε το dvd rom. μολις το αποσυνδεσα εκκινησε κανονικα.

 

Επισης μερικες φορες αν εχω πανω κανενα ξεχασμενο usb card reader κανει  αρκετα να ανοιξει ασχετα που δεν εχω την συγκεκριμενη συσκευη δηλωμενη στο boot sequence.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε ευχαριστώ!

 

Είχα κάνει restore τα windows και δεν βοήθησε. Βγάζω τα πάντα από πάνω αφήνοντας μόνο τον SSD αλλάζω τις ρυθμίσεις στο BIOS restart και πάλι τίποτα (προς το παρών) το αφήνω όμως να πάρει το χρόνο του για να ανοίξει. Ξανά Restart τα ίδια τότε κάνω και δεύτερο restore τα windows και τώρα είμαστε πάλι όπως πριν.

 

Δεν ξέρω αν έφταιγαν οι ρυθμίσεις στο BIOS αλλά τα έκανα όλα για καλό και για κακό :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.