Jump to content



Assetto Corsa Cup


thazio

Recommended Posts

@VeRDeGR, νομίζω αγωνιστικό συμβάν και φταίτε 50% και οι 2 ????

Και εσύ δεν κλείστηκες τέρμα αριστερά και ο αντίπαλος δεν έδωσε χώρο. Δύσκολο σήμείο πάντως. Εδώ μόνος και δυσκολεύεσαι να στρίψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1000% λάθος του Γιώργου και μάλιστα εις διπλούν.

Θα επανέλθω με κατηγορίες ποινών και κουβέντα.

 

Ζητώ από τον Άκη να ελέγχει όπου εμπλέκομαι εγώ ή ο Γιώργος Μάλλης και να συζητάμε τα πολύ δύσκολα περιστατικά.

 

 

(ελπίζω να μην με μισήσετε... :)  με όλο αυτό. Θα προσπαθήσω να εξηγώ αναλυτικά κάθε μου θέση και την αξιολόγηση της ποινής)

 

Όντως! Αυτά τα βίντεο όμως έχουν κάψει κόσμο γιατί δυστυχώς άλλη αντίληψη και επίπεδο είχαν ο Βιλνέβ και ο Σέννα που δεν άφηναν εκατοστό της πίστας ανεκμετάλλευτο και άλλη αυτός που μπαίνει για πρώτη φορά σε εικονικό race και θέλει να μιμηθεί τα ινδάλματά του. Tέτοιες προσπεράσεις είναι ο γρήγορος δρόμος να κάνεις πολλούς online φίλους

 

Συμφωνώ πως είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα κάνεις αυτά αλλά δεν απαγορεύονται  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@VeRDeGR, νομίζω αγωνιστικό συμβάν και φταίτε 50% και οι 2 ????

Και εσύ δεν κλείστηκες τέρμα αριστερά και ο αντίπαλος δεν έδωσε χώρο. Δύσκολο σήμείο πάντως. Εδώ μόνος και δυσκολεύεσαι να στρίψεις.

 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές για το συμβάν αν και θεωρώ ότι στην πράξη, με την ανεπαρκή πληροφόρηση που παίρνουμε από τις μικρές (μονές) οθόνες μας, είναι αδύνατο να αποδοθούν ευθύνες σε τέτοιες περιπτώσεις καθώς είναι αδύνατό να γνωρίζουμε (ως κρίνοντες) τι βαθμό επίγνωσης για την κατάσταση είχε ο κάθε οδηγός.

Αν δηλ. ο ένας από τους εμπλεκόμενος δεν γνώριζε πόσο κοντά βρίσκεται στον αντίπαλό του ή το αντίθετο - ότι γνώριζε και εσκεμμένα ρίσκαρε... Πως μπορούμε να το ξέρουμε και να τον κρίνουμε?

 

Θα μου πεις υπάρχει το "κουμπί" look left/right  ή το helicorsa! Εγώ προσωπικά δεν έχω ακόμα την ικανότητα να χρησιμοποιώ το πρώτο σε τόσο στρεσαρισμένες καταστάσεις (πάνω στη στροφή) και θα σήμαινε σίγουρη έξοδο ή ατύχημα για μένα... Απ' την άλλη το helicorsa, χωρίς να αποσπά σε τέτοιο μεγάλο βαθμό, δεν είναι πανάκεια αφού πάλι πρέπει να εστιάσεις αλλού (πάνω του) και όχι στο δρόμο όπου διαδραματίζεται το συμβάν (και μιλάμε για δέκατα του δευτερολέπτου πολύ σημαντικά σε τέτοιες περιπτώσεις).

 

Αυτό που μένει, στην πράξη, είναι να εκτιμήσεις σωστά όλες τις πληροφορίες που έχεις συλλέξει πριν τη φάση (αν φρόντισες να το κάνεις...) και να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο επιλογές: να κινηθείς επιθετικά ή αμυντικά, να ρισκάρεις ή όχι...? Από τη στιγμή που κάποιος δεν παραβίασε κάποιο κανονισμό, μπορούμε να τον κρίνουμε για το πόσο επιθετικά έπαιξε?

 

Σαν παρατηρητής να πω όμως ότι ενώ ο VeRDeGR μοιάζει να κρατούσε σωστά την εσωτερική πάνω στη στροφή, ο George (Vas) βγήκε από την γραμμή του (την εξωτερική) και έκοψε ελαφρά αριστερά στη γραμμή του VeRDeGR με αποτέλεσμα να βρει πάνω του... Πιστεύω όμως ότι το έκανε αυτό γιατί νόμιζε (έτσι φαίνεται στο βίντεο) ότι προπορευόταν λίγο πριν τη στροφή οπότε και θεώρησε ότι δικαιούται να διαλέξει γραμμή πάνω στη στροφή.  Όπως ανέλυσα όμως και παραπάνω, δεν μπορώ κρίνω ότι ήταν λάθος η κίνηση του Γιώργου. Λογικά και οι δύο οδηγοί γνώριζαν ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρίσκονται μαζί πάνω στη στροφή και όπως φαίνεται πήραν και οι δύο το ρίσκο να μην υποχωρήσουν. 

 

Το άδικο είναι ότι η τύχη ευνόησε τον ένα, ενώ χαντάκωσε τον άλλο... :huh: Την άλλη φορά θα σταθείς ποιο τυχερός @VeRDeGR, αν και πάντα μπορούμε να διαλέξουμε τον δρόμο του μη - ρίσκου και να μην προκαλέσουμε την τύχη. To be or not to be... :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

(ελπίζω να μην με μισήσετε... :)  με όλο αυτό. Θα προσπαθήσω να εξηγώ αναλυτικά κάθε μου θέση και την αξιολόγηση της ποινής)

 

Ουουου! Αρχίσαμε κι' όλας τα "βουντού"

 

vud_.gif

 

@thazio προχώρα, σε θέλει όλη η χώρα :lol: μην αγχώνεσαι σου έχουμε εμπιστοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

@ArisTeidis Αυτό μπορεί να συμβαίνει στην πρώτη επαφή. Μετά και αφού έχουμε ακουμπήσει, φαίνεται να βγαίνει από τα κέρμπ τσαρουχομένος και να με εμβολίζει για δεύτερη φορά ενώ ξέρει οτι υπάρχει αντίπαλος εκεί. ΔΕΝ λέω ότι το έκανε επίτηδες ή οτι υπήρχε κακή πρόθεση προς θεού.  :)  Λέω απλά οτι αυτό ειδικά (την δεύτερη επαφή) μπορούσε να το αποφύγει 100%.

Φάνηκε να λειτουργεί όπως όταν παίζεις με την AI που χτυπάς και απλά συνεχίζεις να τον βγάλεις τελείως εκτός :p

Πχ εγώ στην θέση του μετά την πρώτη επαφή θα τσιμπούσα το φρένο και θα έβγαινα τέρμα δεξιά στον δρόμο για να αποφύγω ακριβώς αυτό.

Δεν είναι ότι με ενδιαφέρουν βαθμοί και τέτοια γιατί έτσι κ αλλιώς έχω τόσο λίγο χρόνο που σπάνια θα μπορώ να συμμετέχω σε αγώνες.. Γιαυτόν τον αγώνα προετοίμαζα το έδαφος με την κοπελιά 5 μέρες και παλι δε γλύτωσα τα μουτράκια.. :p :p

Απλά είναι ότι έτσι όπως γύρισε το αυτοκίνητο και στο σημείο εκείνο περίμενα να φτάσω 15ος για να ξανα μπώ στην πίστα και έχασα τελείως την επαφή με τους προπορευόμενους και χάθηκε ο ενθουσιασμός μου μετά :)

Λίγα μέτρα πιο πριν, δείτε πόσο επιθετικά παίζει τον panosdimp. Σχεδόν επιδιώκει να τον εκτοπίσει στην ευθεία:


Έγινε επεξεργασία από VeRDeGR
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως είναι δύσκολο να "εντοπίσεις" κάποιον στα τυφλά σημεία δίπλα σου. Αυτό που κάνω εγώ προσωπικά και με βοηθάει αρκετά, είναι ένας συνδυασμός helicorsa(στο κέντρο της οθόνης ώστε να το δω ότι ενεργοποιήθηκε περισσότερο, άρα προσοχή!), spotter ώστε να ακούσω την πρέπουσα κατεύθυνσή μου και Real Motion Head ώστε μπαίνοντας πλέον στη στροφή να έχω και καλύτερη οπτική και της στροφής αλλά και του άλλου οχήματος πλάι μου.Βέβαια αυτό σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί divebombs με την δικαιολογία "έπρεπε να με δεις!".

Γενικά δεν έχω παράπονα από τον αγώνα. Είχα πολύ όμορφες μάχες, αλλά υπέπεσαν και στη δική μου αντίληψή βεβιασμένες ενέργειες..οι οποίες ήταν αναίμακτες περισσότερο λόγω την φαρδιάς 1ης στροφής και του "ψόφιου" Abarth. Αν ήμασταν σε στενότερη πίστα, θα υπήρχαν σίγουρα περισσότερες επαφές!

Οπότε το μόνο που έχω να πω από τη μεριά μου, είναι να το χαρούμε όσο μπορούμε, αλλά ταυτόχρονα να σεβόμαστε και όλους τους άλλους.

Καλό μας Πρωτάθλημα! :)
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@VeRDeGR, ξεκάθαρα η 2η επαφή έγινε τυχαία μιας κ έπεσε στο μεγάλο kerb το οποίο τον εκφενδόνισε. Θα μπορούσε να το αποφύγει μόνο αν παίζαμε GTA V που ελέγχεις το αμάξι στον αέρα!!!!

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ήθελα να σε εμβολίσει. ¨Οτι μπήκε άτσαλα στην πίστα ναι .

Στο 2ο video δεν είδα κάτι περίεργο.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Στο 2ο video δεν είδα κάτι περίεργο.

Την πρόσκρουση την κατάλαβα για τα καλά και αν παρατηρήσεις βγήκα και λίγο απ΄έξω από την τρομάρα μου ευτυχώς ήταν ευθεία χαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μη τρελαθούμε. Έλλειψη εμπειρίας κ helicorsa. Και με τον Βασμουλάκη το ίδιο. Προσεχτικά του μπήκε. Στην ευθεία που ακούμπησαν στανταρ δεν έχει helicorsa.

Μηπως να μείνουν όλα αυτά σε πιο προσωπικό/ιδιωτικό επίπεδο?

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η επαφή προκλήθηκε καθώς έκλινε προς την αγωνιστική γραμμή στην ευθεία. Με 2 λόγους μπορεί να ερμηνευτεί. Είτε δεν αντιλήφθηκε ότι παρέμεινε δίπλα του και μετά τη στροφή (απουσία helicorsa? και αν ναι, όποιος δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί τον άλλον, επιβάλλεται να το χρησιμοποιεί!), είτε ηθελημένη ενέργεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρόσκρουση την κατάλαβα για τα καλά και αν παρατηρήσεις βγήκα και λίγο απ΄έξω από την τρομάρα μου ευτυχώς ήταν ευθεία χαχαχα!

που να δεις οταν ειδα τον Δημητρη να ερχετε με φορα πανω μου και στην στροφη πανω.Εκει να δεις φοβο.χαχααχ.Τυχεροι ημασταν που δε φυγαμε αλλου κιαλλου :p

 

συνεχιζω να ειμαι αρνητικος στο θεμα των ποινων παντως :)

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1ov

 

Ο Γιώργος φαίνεται ότι για κάποιον λόγο δεν παρατηρεί (ίσως λόγο fov) τι γίνεται στο πλάι του.Αυτό φαίνεται από όλα τα βίντεο.

Ο Γιάννης κάνει καθαρότατο προσπέρασμα. Οφείλει να δίνει χώρο ενός αυτοκινήτου στα δεξιά του και το κάνει και με το

παραπάνω.ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να κλειστεί όσο πιο πολύ μπορεί αφού είναι και λίγο πιο μπροστά στο άπεξ.(άσε που το κάνει και αυτό)

Σαφώς δεν πρόκειται ούτε για αστείο να κρίνω πρόθεση ποτέ και πουθενά όλο τον χρόνο.Θα μιλάω μόνο για τις θέσεις των αυτοκινήτων κλπ στοιχεία επί της οδήγησης.

Το δεύτερο χτύπημα στον Γιάννη είναι επίσης σαφώς λάθος του Γιώργου.

 

βίντεο: incident 2

Σε φάση επιτάχυνσης δεν κλίνουμε προς τον αντίπαλο (όχι απότομα τουλάχιστον μπορούμε σιγά σιγά να τον στριμώξουμε αλλά καλύτερα ούτε αυτό)  αν αυτός έχει φέρει τον μπροστινό προφυλακτήρα του πλάι στον πίσω τροχό μας και προς τα εμπρός.Μικρό το κακό πάντως γιατί δεν κλίνει και πολύ απότομα οπότε αυτή η κίνηση είναι ψιλό racing incident

 

βίντεο: acs incident 2

O Γιώργος κλίνει προς το GULF(ποίος είναι;  )  αλλάζοντας γραμμή στην ευθεία πράγμα που επιτρέπεται.Μετά όμως την αλλάζει ξανά για να πλασαριστέι για τη στροφή.Αυτό φυσικά απαγορεύεται.

 

 

Βίντεο gomar-Δημήτρης: Κανένα θέμα φυσικά

 

Θα επανέλθω με τις κατηγορίες ποινών μέσα στην ημέρα.

Έγινε επεξεργασία από thazio
Link to comment
Share on other sites

Παίδες κάντε ότι καταλαβαίνετε από την πλευρά μου σίγουρα δεν υπήρχει πρόθεση και δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε και τη διάθεση να κάθομαι να (ξανα)γράφω αναλύσεις για συμβάντα που συμβαίνουν σε περιβάλλον simracing, το έχω κάνει άπειρες φορές τα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα και συνήθως δεν οδηγούν πουθενά αφού ο καθένας το βλέπει από την πλευρά του.

 

Αυτά από εμένα, τα λέμε στον επόμενο αγώνα για να κάνουμε χαβαλέ :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω για όλους:

Θεωρώ δεδομένη την καλή πρόθεση! (το πιστεύω κιόλας)

 

Θα προσπαθήσω να έχουμε έναν κώδικα ποινών για να μην αδικηθεί και ευνοηθεί κανένας.Τίποτα παραπάνω.

 

@ VerDeGR. Το ξέρω απλώς μιλάω για το συμβάν στην ευθεία πριν τη δεξιά στο 2ο βιντεο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βαλτε ολοι το replay quality στο medium για να εχετε ολοκληρα τα replay, πχ του πρωτου αγωνα ξεκιναει απο απο το δευτερο γυρο και παλι καλα που προλαβα να δω ποιος με πεταξε εξω. @thazio κανε κατι να προλαβαινουμε να βγουμε και να σωζουμε, κατι ειπε ο ακης για 600 δευτερολεπτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.