Jump to content



Μικρός SSD αξίζει τον κόπο;


fonzi

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ όλους για την εξαιρετικά χρήσιμη βοήθεια.

Καταλήγω  μεταξύ SANDISK 120G ULTRA II - CRUCIAL MX100 - OCZ ARC100 - INTEL 530  (Περίπου στα ίδια χρήματα είναι).

 

Υπάρχει λόγος να προτιμήσω ή να αποφύγω κάποιον από αυτούς;

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη παιρνεις 128αρι θα εμενα σε ocz/ιντελ επειδη εχουν καλυτερα nand. (~3κ p/e cycles).

 

Επειδη παιρνεις 128αρι θα απεφευγα sandforce γιατι σε ασυμπιεστα το write ειναι λιγο πανω απο 130mb/s,

 

..αρα.ocz arc100 οπως ειπα λακωνικοτερα στο #10 ποστ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη παιρνεις 128αρι θα εμενα σε ocz/ιντελ επειδη εχουν καλυτερα nand. (~3κ p/e cycles).

 

Επειδη παιρνεις 128αρι θα απεφευγα sandforce γιατι σε ασυμπιεστα το write ειναι λιγο πανω απο 130mb/s,

 

..αρα.ocz arc100 οπως ειπα λακωνικοτερα στο #10 ποστ.

 

O crucial MX100 να υποθέσω είναι χειρότερος όσο αφορά την ποιότητα των nands;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχω την εντύπωση οτι τα 8αρια δεν πιάνουν τοσο χωρο ,τα 7αρια ηδη θελουν μπολικουτσικο με τα updates (~25-30gb νομίζω) και οσο πανε ...θεριεύουν ,πίνουν το γαλα τους και διαστέλλονται σαν το σύμπαν,επ άπειρον...

Ακομα και χωρίς hybernation.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Θα στήσω ένα μικρό σύστημα και σκόπευα να του βάλω έναν μηχανικό δίσκο max 40 - 45€.

Η χρήση internet - ταινίες - μουσική, τίποτα άλλο.

 

Έπεσε το μάτι μου σ'αυτούς τους δυο ssd

APACER AS510S PRO II 64GB και CORSAIR CSSD-F60GBLS FORCE LS τι άποψη έχετε? 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Να αποφύγω sandforce controller;

Να προτιμήσω κάποιον από αυτούς;

http://www.e-shop.gr/crucial-ct128mx100ssd1-mx100-128gb-25-internal-ssd-sata3-p-PER.320898

http://www.e-shop.gr/ocz-arc100-25sat3-120g-arc-100-120gb-25-ssd-sata3-p-PER.320919

http://www.e-shop.gr/corsair-cssd-f120gbls-force-ls-series-120gb-ssd-sata3-p-PER.320251

http://www.e-shop.gr/crucial-ct128m550ssd1-m550-128gb-25-ssd-sata3-p-PER.320885

 

@delijohn: ocz δεν αναφέρεις στους αξιόπιστους εκ παραδρομής ή δεν είναι εξίσου καλοί;

 

Τον M550. Επίσης, αντί του G1840 πάρε τον G3240. 17€ διαφορά είναι και τα αξίζει με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

@fonzi εκ παραδρομής, αν και παλαιότερα είχαν προβλήματα.. κι η samsung έκανε μια βλακεία με τους evo της αλλά αυτά είναι λαχείο.. 

samsung 6ετίας όμως μου δουλεύει σαν σκυλί ακόμα ενώ ocz που είχα vertex 4xx, απλά μια μέρα έμεινε νεκρός κ δεν άνοιξε ποτέ ξανά.

αν ανεβάσω λίγο το budget αυτός http://www.e-shop.gr/samsung-mz-75e120b-eu-850-evo-series-120gb-25-ssd-sata3-p-PER.306097 αξίζει τη διαφορά ή είναι στην περίπτωση που η samsung την "εκανε" με τους evo;

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέβεις εκεί καλύτερα πήγαινε  σε διπλάσια χωρητικότητας ssd. Πάνω από 70€ δεν αξίζει να δώσεις για 120-8gb ssd.

Με 100-104€ παίρνεις 256gb

Δεν είναι όπως παλιά, πλέον υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι δίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο ανεβάζεις το μπάτζετ τόσο πιο ελκυστικός γίνεται ο 240αρης...

 

Μάλλον όχι 256. Σκέφτομαι να προτιμήσω τα +40 ευρώ που θέλει ο 256 ssd να τα δώσω (αν τα δώσω)  για +4GB ram και να καταλήξω έτσι σε 128GB ssd + 2x4GB ram.

Τον M550. Επίσης, αντί του G1840 πάρε τον G3240. 17€ διαφορά είναι και τα αξίζει με το παραπάνω.

 

λόγω συχνότητας ή λόγω cache;

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Mαζί σου. Αυτό μου λέω είναι ότι με 90 ευρώ δεν πας σε 120αρη αλλά δίνεις 100 για 240αρη. Αυτονόητο είναι νομίζω. Από τους τρεις που έβαλες αρχικά καλύτερη περίπτωση θεωρώ τον intel κυρίως λόγω εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι 256. Σκέφτομαι να προτιμήσω τα +40 ευρώ που θέλει ο 256 ssd να τα δώσω (αν τα δώσω)  για +4GB ram και να καταλήξω έτσι σε 128GB ssd + 2x4GB ram.

 

λόγω συχνότητας ή λόγω cache;

 

Και τα δύο φυσικά, και ίσως κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις στον μικροκώδικα.

Link to comment
Share on other sites

256gb δεν τα χρειάζεσαι.. 8gb θα τα χρειάζεσαι. Θες "αέρα" στο σύστημά σου και όχι paging file στον ssd, πράγμα που θα τον "χαλάει". Όσο τραβάς το budget, τόσο πιο κοντά έρχεσαι στα 8gb. Κι όπως σου λένε τα παιδιά, μην το σκέφτεσαι πολύ, σχεδόν όλοι οι ssd ίδιοι είναι, δεν υπάρχουν περιθώρια για να ξεχωρίσει ιδιαίτερα κάποιος, πόσο μάλλον να το καταλάβει σε ένα τέτοιο σύστημα όπως το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ραμ ειναι πιο πολύτιμη ,αλλα τα 120 gb σκληρού δε μου έφτασαν ,με hybernation απενεργοποιημένο .

Δυο τρια παιχνιδια έβαλα ,( 1 moba ,1 nfs παλιο και watchdogs ) και τιγκαρε ο ssd ,εβγαλα το watchdogs το οποιο απλα το ειχα κατεβασει για να δω αν μου κανει για αγορά.

Και πάλι στην τσιτα ειμαι,ενώ τωρα εχω σούπερ σπαρτιάτικά windows ,εχω μονο cubase και smite και ενα δυο ψευτοπρογραμματακια , ο χώρος δεν ειναι πολυς .

Δοκίμασα να τρέχω το smite απο μηχανικό σκληρό και έπαθα πολιτισμικό σοκ ,σερνόταν και στο φόρτωμα του game ,και σε πολυ γρήγορες σκηνές ,με τσαμπουκάδες δεκα ατόμων ειχα ενα ελάχιστο laggaρισμα που δεν το καταλάβαινα αν δεν ειχα εμπειρία απο τον ssd.

Ξέρω πως υπάρχουν άτομα που δουλεύουν και με 60αρηδες ssd ,αλλα αν εγκαταστήσεις καποια προγραμματα στο μηχανικό ,για μενα χάνεις το ατου του ssd ,το εχεις μονο κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

256gb δεν τα χρειάζεσαι.. 8gb θα τα χρειάζεσαι. Θες "αέρα" στο σύστημά σου και όχι paging file στον ssd, πράγμα που θα τον "χαλάει". Όσο τραβάς το budget, τόσο πιο κοντά έρχεσαι στα 8gb. Κι όπως σου λένε τα παιδιά, μην το σκέφτεσαι πολύ, σχεδόν όλοι οι ssd ίδιοι είναι, δεν υπάρχουν περιθώρια για να ξεχωρίσει ιδιαίτερα κάποιος, πόσο μάλλον να το καταλάβει σε ένα τέτοιο σύστημα όπως το δικό σου.

 ναι αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούν pagefile τα windows; Αυτό δεν έγραψες σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα αν κατάλαβα σωστά;

Οπότε δεν θα γράφουν-σβήνουν στον ssd άσχετα από τα 4 ή 8 GB μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι να είσαι με 4gb και να κλείσεις το pagefile κι άλλο να'χεις 8gb και να κάνεις το ίδιο. Αυτό εννοώ "αέρα". Είναι λίγο περίπλοκο να αναλύσουμε πώς λειτουργεί το pagefile κ πώς κάνουν κάτι ανάλογο κάποια προγράμματα.. αλλά κράτα στην άκρη του μυαλού σου πως αν το "κλείσεις" στα windows, καλό είναι να'χεις αρκετή ram. Αν δεν έχεις.. ο ssd θα την πληρώνει. Βέβαια.. μη σε τρομάζω, δε θα σου μείνει στο χέρι. Και πάλι με τη χρήση που θα κάνεις.. θα'σαι μια χαρά. Απλά όποιον κ να πάρεις το ίδιο είναι. Οπότε μη σκας για μάρκα ή τις επιδόσεις και τα +-100mb/sec 

Link to comment
Share on other sites

αλλα τα 120 gb σκληρού δε μου έφτασαν ,με hybernation απενεργοποιημένο

 

windows, libre office, steam με 5 παιχνιδάκια (monkey island 2 SE, mirrors edge, apotheon, banished, fm2015), photosoap, lightroom και τα premiere & vegas, visual studio ultimate 2013, browsers, utilities (filezilla, skype, google earth, mpc, ccleaner, sublime text etc etc), system restore 3.5gb, hibernation, pagefile και τρώω μόνο τα 80gb (366gb free of 446gb) από το δίσκο μου. Αν δεν τον είχα αγοράσει 150€ θα έλεγα ότι είχα κάνει χαζή αγορά τόσο μεγάλο :p Δηλαδή για μη απαιτητική χρήση θεωρώ ότι τα 120gb είναι αρκετά καλά. Τώρα αν θες να περάσεις και παιχνίδια των 25gb, ντάξει, προφανώς δε θα φτάσει ο δίσκος :p

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι μου λες ; οτι επειδη εσυ χρειάζεσαι τοσο χωρο πρεπει να τη βγάζουμε ολοι τσίτα ; η θεωρείς οτι με τα 40 gb εισαι safe? Η οτι δε θα μικρύνει αυτομάτως αυτος ο χώρος οσο περνάει ο καιρός;

[emoji19]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.