Jump to content



Βοηθεια σχετικα με ρυθμηση Thomson TG585 V8 σε AP


ipso

Recommended Posts

Καλημερα, χρειαζομαιμαι μια βοηθεια σχετικα με τον τροπο ρυθμησης ενος Thomson TG585 V8 στο δυκτυο της εργασιας μου.

Λοιπων μου δινουν μια στατικη IP απο το switch (το οποιο εχει κλειστο DHCP) στον χωρο της εργασιας μου 192.168.1.143

GETWAY 192.168.1.1
και name server
194.219.227.2
193.92.150.3

Θελω να συνδεσω το Thomson ωστε να δωσω σε δυο υπολογιστες ενσυρματα και σε καποια κινητα ασυρματα (WIFI) αυτες οι συνδεσεις πρεπει να περνουν IP μεσω DHCP του Thomson.

Στο δυκτιο της δουλειας το Thomson πρεπει να εχει την 192.168.1.143

 

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

κλάφτα

το thomson έχει από τα χειρότερα interfaces

αυτό που θες να κάνεις είναι ή να πάρεις και άλλες IP και να τις βάλεις στις συσκευές σου ή να κάνεις ένα δικό σου private network μέσα στο private network της εργασίας σου που η συσκευή που θα βάλεις θα είναι σαν gateway και θα σου κάνει το PAT (port address translation)

αυτό το εχω κάνει σε κάτι TP-link συσκευές με dd-wrt/open-wrt firmware γτ με τα εργοστασιακά δεν γινόταν

θα σου πρότεινα λοιπόν αν θες να πάρεις κάνα φθηνό AP(wireless Access Point) με switch που να είναι compatible με αυτά τα firmware

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή λύση είναι να κλείσεις το dhcp στο Thomson, να ρυθμίσεις το ασύρματο, να συνδέσεις το Thomson στο switch σε μία LAN θύρα, να συνδέσεις πάνω στο Thomson τις συσκευές σου και να τους δώσεις στατικές IP που θα σου δώσουν από τη δουλειά σου. Το Thomson δε χρειάζεται να έχει IP στο 192.168.1.Χ, αλλά μπορείς και να του βάλεις μία αν θέλεις να μπαίνεις στο web interface του χωρίς να αλλάζεις IP στο σταθμό εργασίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.