Jump to content



m2 vs sata. Αξίζει η μετάβαση;


Recommended Posts

κάνω λίγο hijack αλλά το έχω τρομερή απορία,γιατί να πάρει κάποιος m2 ssd(πέρα πχ απο λάπτοπ όπου υποστηρίζει m2 και θέλεις και μηχανικό δίσκο)?

τι προτερήματα έχουν οι m2 σε σχέση με τους sata και γιατί να τους προτιμήσει κάποιος?

η θεωρητική τους ταχύτητα τους κάνει να έχουν όντως διαφορά στο "μάτι" σε σχέση με τους σατα ssd?ρωτάω γιατί με τρώει και εμένα η τσέπη μου να βάλω ssd στο λάπτοπ της υπογραφής :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για ρίξτε καμιά πρόταση, θα πάρω hdd candy στη θέση του dvd για τον μηχανικό δίσκο και θα κάνω το dvd εξωτερικό έτσι για να βρίσκεται.

απο χωρητικότητα λογικά τα 120GB είναι λίγα ε? 

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν ειναι λιγο η πολυ ,εκτος απο την τσέπη σου [emoji14] ,αν εχεις λεφτα διαθέσιμά πας για 240 ,αλλιως οτι προστάζει η υφασματινη ρουφιχτρα.

θέλω να πάρω κάτι vfm ,δεν έχω όριο χρηματικά αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι overkill.απλά να είναι αξιόπιστο και να κάνει καλά τη δουλειά του.

γενικά θα πάω σε 240++ απλά έχω καιρό να παρακολουθήσω τους ssd(απο εποχή vertex 2 ή 3 :p ) οπότε δεν γνωρίζω τι παίζει στην αγορά απο τα καλά μοντέλα της κάθε εταιρίας.

η intel αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

 

τι προτερήματα έχουν οι m2 σε σχέση με τους sata και γιατί να τους προτιμήσει κάποιος?

 

 

Βασικά εγώ προβληματίζομαι σε αυτό: Έαν έχεις desktop, γιατί να πας σε Μ.2; Απλά για να ελευθερώσεις μια ΣΑΤΑ θύρα παραπάνω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ προβληματίζομαι σε αυτό: Έαν έχεις desktop, γιατί να πας σε Μ.2; Απλά για να ελευθερώσεις μια ΣΑΤΑ θύρα παραπάνω;

και εγώ το ίδιο αναριωτιέμαι,τελοσπάντων προτάσεις σε ssd δεν βλέπω να πέφτουν :p

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις m.2 sata δεν έχει νόημα, αν έχεις m.2 pcie τότε έχει μεγάλες διαφορές υπερ του m.2 μιας και το bandwitdh της pcie είναι σαφώς μεγαλύτερο από του sata.

Άρα στη δικιά μου περίπτωση κοιτάζω sata ssd εφόσον δεν θα έχω διάφορα με m2 sata ,right?
Link to comment
Share on other sites

@haris013

 

Η μόνη διαφορά στην περίπτωσή σου είναι ότι αν διαθέτεις μία m2 και μία 2.5" sata, είναι ότι αγοράζοντας έναν m2 δεν χρειάζεται να καταργήσεις το DVD.

 

Στην περίπτωσή σου όμως, το Dell Inspiron 5720 Special Edition που έχεις, δεν θυμάμαι να έχει m2 υποδοχή, εκτός κι αν έχει msata και εννοείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@haris013

 

Η μόνη διαφορά στην περίπτωσή σου είναι ότι αν διαθέτεις μία m2 και μία 2.5" sata, είναι ότι αγοράζοντας έναν m2 δεν χρειάζεται να καταργήσεις το DVD.

 

Στην περίπτωσή σου όμως, το Dell Inspiron 5720 Special Edition που έχεις, δεν θυμάμαι να έχει m2 υποδοχή, εκτός κι αν έχει msata και εννοείς αυτό.

busted, όντως msata έχει τελικά, η έκδοση με m2 έχει άλλο part number απότι είδα στο forum της dell. Τέλος πάντων μικρή η διαφορά, sata θα βάλω απλά δεν ξέρω ποιον.

τι προτείνετε απο μοντέλα με γνώμονα τη σταθερή απόδοση στη χρήση/χρόνο και την αξιοπιστία? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.