Jump to content



Αγορα κινητου με εγγυηση EU


stemac

Recommended Posts

κοιταγα στο skroutz για το samsung s5 τιμες και ειδα οτι πολλα μαγαζια το εχουν εως και 150 ευρω πιο φθηνο αλλα λενε EU διπλα.

Στη περιγραφη του προιοντος λενε οτι εχει 2 χρονια εγγυηση απο εξουσιοδοτημενο συνεργατη.

 

Κανοντας μια συζητηση περι αυτου με ενα υπαλληλο στο πλαισιο μου ειπε οτι ειναι απο παραεισαγωγη απο ιταλια κτλπ και δεν εχουν ελληνικη εγγυηση αλλα τη γενικη ευρωπαικη οποτε η ελληνικη αντιπροσωπεια της samsung δε τα δεχεται αλλα πρεπει να πανε στα κεντρικα.

 

Ισχυει αυτο; θα δοκιμασω να επικοινωνησω και με την samsung.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν κανονικα εγγυηση στη χώρα μας φίλε μου αρκει να είναι  εισαγωγής απο χώρα της Ε.Ε.
Ο υπαλληλος στο Π σου έλεγε αρλουμπες! Πάρε αυριο ενα τηλέφωνο στη smartech να στο πουν και οι ίδιοι.

Έγινε επεξεργασία από NooDle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει εν μέρη. Δεν δέχεται η smartec το κινητό για επισκευή αλλά επίσημος τεχνικός αντιπρόσωπος.

Η smartec είναι ο εισαγωγέας samsung κινητών στην Ελλάδα. Αν χαλάσει πας το κινητό στην Arvato και όχι στην Smartec.

Η arvato δεν έχει τα καλύτερα σχόλια ως service. Ενώ αντιθέτως η smartec έχει τα καλύτερα απόσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με Samsung παλαιότερα, μου είχαν πει ότι αν είναι ευρωπαϊκής χώρας, το πας σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο service, είτε λέγεται arvato είτε smartec. 

 

edit: (τουλάχιστον έτσι ήταν, τώρα αν άλλαξε κάτι, dunno)

Έγινε επεξεργασία από snakemjk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχθες επικοινωνησα με smartech για ενα s4 galaxy active με χαλασμένο home button. Αφου έκανε το check imei και είδε οτι ειναι απο Σουηδια, μου έδωσε 3 διαφορετικα καταστήματα στη Θεσσαλονικη τα οποία το επισκευάζουν με την εγγύηση.
Οποτε δεν χρειάζεται να πάει στην arvato η οποία ειναι και απαραδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορει να σου τυχει να το δεχτει και ο επισημος εισαγωγεας (smartec). Θα τους παρω ενα τηλεφωνο αυριο.

Δε νομιζω οτι αξιζει να δωσω 150 παραπανω αν εχω επιλογες απο εξουσιοδητημενα service της samsung.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορει να σου τυχει να το δεχτει και ο επισημος εισαγωγεας (smartec). Θα τους παρω ενα τηλεφωνο αυριο.

Δε νομιζω οτι αξιζει να δωσω 150 παραπανω αν εχω επιλογες απο εξουσιοδητημενα service της samsung.

 

μάλλον δε κατάλαβες....οτιδήποτε ΙΜΕΙ αγορασμένο εντός ΕΕ η σμάρτεκ το δέχεται κανονικά βάση νομοθεσίας. Δε μπορούν να σου αρνηθούν. Το Πλαίσιο σου είπε επίτηδες ψέμματα για να πάρεις το δικό τους με το καπέλο ωστέ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δε κατάλαβες....οτιδήποτε ΙΜΕΙ αγορασμένο εντός ΕΕ η σμάρτεκ το δέχεται κανονικά βάση νομοθεσίας. Δε μπορούν να σου αρνηθούν. Το Πλαίσιο σου είπε επίτηδες ψέμματα για να πάρεις το δικό τους με το καπέλο ωστέ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Οντως δεν ειχα καταλαβει. Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να υπαρχει, επικοινωνησα με τη samsung και επιβεβαιωσε οτι αν ηταν προορισμενο για EU το δεχονται ολες οι επισημες αντιπροσωπειες κανονικα. Μονο αν ηταν για εκτος EU δε το δεχονται καθολου.

 

Επισης μου προτειναν να ζητησω το imei του κινητου πριν / ενω το αγοραζω και να ελενξω μαζι τους αν ειναι οντως για EU. Μαλλον θα περασω να το ξαναδω απο το πλαισιο οποτε θα τους ριξω και ενα κραξιμο.

Έγινε επεξεργασία από stemac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.