Jump to content



Πως θα μπορούσα να φτιάξω e-shop σε υπάρχουσα ιστοσελίδα;


PetranEVO

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι χαζό και κάτι απλό.

 

Μπορώ,να φτιάξω ένα e-shop σε μια προ-υπάρχουσα ιστοσελίδα ;

 

Η θα πρέπει να δημιουργήσω νέο database με νέο .com ή .gr ώστε να μπούν όλα από το μηδέν ;Μιλάμε για σιτάρι κτλ. πρώτες ύλες.

Link to comment
Share on other sites

Μια εύκολη λύση είναι να το βάλεις σε ένα subdomain πχ eshop.mysite.gr ή σε path του main site πχ mysite.gr/eshop.

Και στις δύο περιπτώσεις το e-shop θα είναι "ανεξάρτητο".

 

πολύ καλή ιδέα,δεν το σκέφτηκα έτσι,σκέφτηκα να το στήσω σε νέο domain.

 

Οπότε δημιουργώ ένα subdomain Και το βάζω εκεί.

Έχουμε κανένα πρόγραμμα για να στήσω το e-shop?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα δωρεάν, όπως:

Από τα παραπάνω έχω δουλέψει (δοκιμαστικά) μόνο το τελευταίο καιρό πριν. Μου φάνηκε αρκετά καλό και εύκολο στη χρήση :)

 

μόλις μου το πρότεινε και φιλαράκι μου,πολύ καλή λύση.Είχα καιρό να δουλέψω με ιστοσελίδες αλλά ντάξει πόσο σκουριασμένος να είμαι πια,από τα λίγα που είδα έυκολο interface έχει το opencart.

 

Σε ευχαριστώ πολύ και που ασχολήθηκες μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

μόλις μου το πρότεινε και φιλαράκι μου,πολύ καλή λύση.Είχα καιρό να δουλέψω με ιστοσελίδες αλλά ντάξει πόσο σκουριασμένος να είμαι πια,από τα λίγα που είδα έυκολο interface έχει το opencart.

 

Σε ευχαριστώ πολύ και που ασχολήθηκες μαζί μου.

Ευχαρίστηση μου! Σου στέλνω pm για αυτό που με ρώτησες και ότι άλλο χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Οτι είπε ο swatoner. Το prestashop το έστησα για eshop στην δουλεία, και πήγα εκεί απο opencart. Αυτή την στιγμή τρέχω την 1.6 κάτι. Θέματα μπορείς να βρείς, (τσάμπα), αλλά θέλει δουλειά το σετάρισμα. Επίσης, αν χρειαστείς ελληνικά, pm me.

 

Τωρα είδα οτι βγήκε η 2.0 του opencart. Συμπαθητική φαινεται, και κυρίως, responsive....

Link to comment
Share on other sites

Ξετρελαθηκα με τις δυνατότητες του prestashop. Μακράν καλυτερο απο opencart αλλά δεν βρήκα δωρεαν θέμα και δεν βρήκα χρονο να ασχοληθω πολύ παραπανω.

Opencart το βρίσκω ευκολο στο στήσιμο αλλά δύσκολο στην καταχώρηση ειδών.

Ειδικά επειδή θέλω να καταχωρεί μια φιλη απλα καταχώρησε 10 15 και το παράτησε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ακριβώς σας άρεσε στο prestashop? Μηδέν διαχείριση χρηστών, προβλήματα με non unicode γλώσσες. Δεινοπάθησα με το ssl. Και για κανένα λόγο δεν μπορείς να διαχειριστείς απόθεμα. ++ πολλά bugs. Χίλιες φορές opencart για ένα μικρό eshop ή ακόμα καλύτερα Joomla 2.5+ gantry framework + virtuemart το οποίο είναι οτι πρέπει για μικρομεσαίες επιχειρήσεις και σκρουτζομάγαζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Εγω μια χαρά είδα διαχείριση χρηστών.

Βασικά αυτό που μου άρεσε παρα πολύ ηταν τα στατιστικά. Η εύκολη καταχώρηση τιμών λαο γενικώς προϊόντος.

Οι δυνατότητες που σου δίνει είναι πλήρης. Ενω σε αλλά θα βάλεις extra addons standard.

Link to comment
Share on other sites

Απόψεις είναι αυτές. Εμένα προσωπικά δεν μου έκανε για αυτά που ήθελα. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάποια έκδοση από 1 χρόνο τελευταία φορά που το είδα.

Γενικά για να κάνω edit κάποιο page πχ. about us έπρεπε να κάνω edit αρχείο php. Δεν βρήκα κάποιο editor.( Εκτός και αν ήμουνα τυφλός :p )

Τότε δεν υπήρχε και κάποιο responsive framework ή less support, δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό ή αν έφταιγε η έκδοση που χρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γνώρισα το Prestashop στην έκδοση 1.6. Νομίζω όταν έψαχνα πέρσυ για free eshop το είχα δεί σε άλλη παλιότερη έκδοση και του έριξα χ και πήγα σε opencart. Αλλά το opencart ενώ είναι πανεύκολο στο στησιμο του template έχει λίγο άκυρο input για προϊόντα. Πρέπει πρώτα να ανεβάσεις πχ τις φωτογραφίες και μετά να τις κάνεις attach. Οι τιμές είναι λίγο κάπως δομημένες κλπ.

 

Θα δοκιμάσω και ποιο καινούργια έκδοση να δώ πως είναι όταν βρώ λίγο χρόνο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τελικά θα γίνει δημιουργία νέου e-shop ,όχι σε υπάρχουσα βάση δεδομένων.

 

1. Ποια εταιρία host να προτιμήσω;

2. Το κόστος ποιο θα είναι περίπου;

3. Το site θα στηθει απο εμενα,δεν έχω μεγάλη γνώση αλλά μεράκι και χρόνο τον έχουμε. Μαλλον κοιταω για Opencart πολύ user-friendly

4. Η ιστοσελίδα eshop θα έχει 30 κωδικούς προιόντων μεσα το πολυ καιμελλοντικα αντε να μπουν αλλοι 30

5. Λογικά αυτο το site-eshop Που θα χρησιμοποιησω θα μπορεσω να το "τοποθετησω" σε δευτερευον site με Hotlink ή button ώστε να γίνεται ανακατεύθυνση σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η επιλογή θα γίνει μέσω του papaki για αγορά .gr domain και έπειτα θα μπεί host από ελλάδα το οποίο το έχει φίλος κτλ. οπότε θα ενοικιάζεται από εκεί.

 

Παρότι δεν πήρα πολλές απαντήσεις σας ευχαριστώ πολύ,και ήδη έχω ξεκινήσει να δουλεύω το opencart 1.5.6.4 για να μάθω να το χειρίζομαι.Προς στιγμή όλα πάνε καλά,προσπαθώ μόνο να βρώ κάποια modules όπως και να αγοράσω κάποια extension.

 

Για template γνωρίζουμε που μπορούμε να βρούμε έστω δωρέαν;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ακριβώς σας άρεσε στο prestashop? Μηδέν διαχείριση χρηστών, προβλήματα με non unicode γλώσσες. Δεινοπάθησα με το ssl. Και για κανένα λόγο δεν μπορείς να διαχειριστείς απόθεμα. ++ πολλά bugs. Χίλιες φορές opencart για ένα μικρό eshop ή ακόμα καλύτερα Joomla 2.5+ gantry framework + virtuemart το οποίο είναι οτι πρέπει για μικρομεσαίες επιχειρήσεις και σκρουτζομάγαζα.

 

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

joomla + gantry + virtuemart

http://gantry-framework.org/

Το gantry το χρησιμοποιεί η rockettheme για τα templates της ~>  http://www.rockettheme.com/ 

Πολύ παραμετροποιήσιμα τα template αυτής της εταιρίας. Έχει και κάποια πολύ χρησιμα modules/extensions που μπορείς να τα εγκαταστήσεις ή να τα βάλεις σαν πακέτο all in one installer( CMS + template + modules)

Το gantry ουσιαστικά είναι ένα παιδάκι του bootstrap που σε συνδυασμό με κάποιο CMS ( Joomla,Magneto, Wordpress) έχεις ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ Joomla 2,5 + rockettheme template για κάτι απλό. Αλλά είναι καθαρά θέμα τι σε βολεύει.

Για την δουλειά σου και για τόσα λίγα προϊόντα το opencart είναι μια χαρά.

 

Τέλος το virtuemart είναι ένα extension του Joomla που το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι για μικρά e-shop (και μεγάλα ενίοτε)

Είναι πλήρες πακέτο που έχει διάφορα εργαλεία και δυνατότητα να προσθέσεις και κάποια modules. Πολλές τράπεζες έχουν και modules για online πληρωμές.

Στο συγκεκριμένο υπάρχουν ακόμα και πολλές ''γέφυρες'' και από ελληνικές εταιρίες για να το συνδέσεις με κάποια εμπορική διαχείριση ή κάποιο ERP. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.