Jump to content



Nέα Σύνθεση 400ε(CPU+RAM+MOBO+VGA)


Snips

Recommended Posts

Προέκυψε ανάγκη για  μια μικρή αναβαθμισούλα για το τσογλάνι του σπιτιού.

 

Υπάρχοντα μαραφέτια:

cpu: Ε2160,

mobo: ΑSUS P5K,

Ram: 2GB,

GFX:(Υπάρχουν δύο) HD3870 ή HD5850

Σκληροί, τροφοδοτικά κτλ έρχονται σε 2η μοίρα καθώς υπάρχουν ήδη.

Oθόνη μια 24άρα. (έχει σημασία παρακάτω)

 

O ενδιαφερόμενος θα ασχοληθεί με:

 

1. Browsing, skype, χαζά...

2. Ταινίες, μουσικές κτλ

3. Ολίγον image editing (photoshop)

4. Oλίγον video editing

5. Παιχνίδια σαφώς -_-

 

Τα υπάρχοντα λεφτά είναι γύρω στα 400. Και ευτυχώς που είναι και σπάγγος και μάζευε λίγα λίγα...

 

Σίγουρα πάμε για 8GB μνήμη. Άρα υπολογίζουμε περίπου 70ευρώ max.

Μητρική υπολογίζω 60e max

 

Άρα χοντρικά περισσεύουν 270 ευρώ για CPU+VGA.

 

A. Μεγάλο ζήτημα ο επεξεργαστής.

 

Το μάτι του έπεσε στον 8320.

Σε μια ψιλοέρευνα που έκανα εγώ ορμόμενος από παρόμοιο θέμα διαπίστωσα με έκπληξη ότι ο G3258 είναι πολύ καλή περίπτωση για τα λεφτά του. (Σε συνάρτηση με μια μέση μητρική στην τιμή που προανέφερα). Έχει μεν ο 8320 δύο cores παραπάνω αλλά σε μέση δουλειά και με δεδομένο την μεγαλύτερη κατανάλωση του 8320, στα δικά μου μάτια συμφέρει η αγορά το G3258. Σίγουρα η επόμενη σκέψη μου είναι i5 (o μικρότερος), αλλά φεύγουμε εκτός προϋπολογσμού.

 

B. Εξίσου μεγάλο ζήτημα η κάρτα γραφικών

 

Το μάτι του έπεσε στην 960.

Προσωπικά δεν έχω ιδέα από κάρτες γραφικών της εποχής. Έχω να ασχοληθώ από επόχή 5850. Απλά 200+ ευρώ για κάρτα γραφικών στις μέρες μας μου φαίνονται πεταμένα λεφτά.

 

Βλέποντας κάτι videos όπως αυτά :

τόσο πιο πολύ πείθομαι ότι έχω δίκιο

 

 

 

Ερωτήσεις-Απορίες.

 

Α. Θα δει άσπρη μέρα με τον G3258 γενικά; Επειδή ξέρω ήδη ότι πολλοί θα πείτε ήδη ότι αφού θέλει video editing να πάει σίγουρα στον 8320 (ή κάτι παρεμφερές). Εντάξει, ότι video editing εννοώ χαζομαρίτσες καθώς και μια πρώτη επαφή με το sport. Έχουμε διαβάσματα από του χρόνου για πανελλήνιες οπότε δεν θα υπάρχει και χρόνος το καλό που του θέλω!

 

Β. Κάρτα γραφικών πιο κάτω σε τιμή υπάρχει ώστε να παίζει αξιοπρεπώς; (επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για 24άρι μόνιτορ, άλλα 1920*1080). Έχει νόημα να δούμε κάτι σε AMD, διότι βλέπω και εκεί πολύ μεγαλύτερες καταναλώσεις. Βασικά  με μια ματιά η 270 είναι φτηνότερη και όχι και πολύ πιο ενεργοβόρα τελικά από ότι φαίνεται εδώ. http://www.bit-tech.net/hardware/graphics/2015/01/22/nvidia-geforce-gtx-960-review-feat-asus/10

 

Γ. Επίσης ή 750Ti πχ κρατάει στο σύστημα ή κρίνεται λίγη?

 

Γενικά από ότι είδατε πιο πολύ με αποσχολέι αρκετα....το θέμα της ΔΕΗ.  :help!: .

 

 

Βοηθείστε να 'ούμ γιατι με έχει πρήξει

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο κάνα 2μηνο έστησα σε φίλο  AMD FX 6300

και σκεφτόμουν για 750 Τι , η οποία είναι αξιοπρεπής ,

αλλά κατέληξα σε ελαφρώς μτχ 270Χ σε λίγότερα

λεφτά απο την 750Ti.

Αν βρίσκεις 270X στα 180Ε περίπου είσαι οκ.

Τουτέστιν, 230Ε ή 280Ε μαζί με 270Χ.

 

Μαζί με 8 GB μνήμη θα παίζει αξιοπρεπώς.

 

ΥΓ 2 σημεία προσοχής : η 270Χ είναι γαιδούρα σε κατανάλωση

(>500W PSU) και μέγεθος (κουτί που να προβλέπει 27cm κάρτα)

 

ΥΓ ΙΙ : Γνώμη μου είναι οτι τα παιχνίδια αξιοποιούν πλέον τους extra πυρήνες

           χωρίς να είναι απαραίτητα port του ελέους οπότε χρειάζεσαι παραπάνω

           για το μέλλον. (βλ Evil Within)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η 5850 δεν είναι καθόλου άσχημη κάρτα για να την δοκιμάσεις με το νέο σύστημα, θα πάρει και τα πάνω της. Αν δε σε καλύπτει τότε πάς για καινούργια όπου λογικά αν περάσει και λίγος καιρός θα βρείς κοντά στα 150 ευρώ καμιά 270x ή ίσως καμιά 280. Επίσης το τροφοδοτικό που λές ότι υπάρχει ποιό είναι? Όνομα, διεύθυνση κλπ?

 

Οι επιλογές νομίζω είναι:

 

-πάς σε AMD 860K στα 80 και 60-70 ευρώ mobo και 70-75 μνήμη πήγες κοντά στα 220 και περισσεύουν και 180 ευρώ για μια 270x και είσαι υπερκαλυμμένος αρκεί το τροφοδοτικό που έχεις να είναι της προκοπής και καμιά 550-600w τουλάχιστον. Έχεις τετραπύρηνο που μπορεί να μήν έχει single core performance καλύτερο από τον G3258 αλλά σε καλύπτουν οι πυρήνες για το άμεσο μέλλον. Απλά κλειδώνεις σε αυτόν μέχρι να αλλάξεις πάλι σύστημα, μικρό το κόστος όμως σε βάθος χρόνου.

 

-πας σε Intel G3258 στα ίδια λεφτά με την ίδια λογική αλλά εφόσον θές να υπάρχει η προοπτική να πάρεις κανένα I5 κάποια στιγμή τότε καλύτερα να πάρεις κανένα καλύτερο mobo, μη μείνεις σε 60 ευρώ mobo κρίμα είναι.

 

-χρησιμοποιείς την HD5850 προς στιγμή (νομίζω θα εκπλαγείς ευχάριστα, τα medium setting στα νέα games είναι χάρμα οφθαλμών) και ξοδεύεις το μεγαλύτερο μέρος των 400 ευρώ σε CPU-MOBO-RAM που θα είναι λίγο τουρμπισμένα.

Δλδ είτε AMD με 8320 στα 150, mobo γύρω στα 100, ψύκτρα κανένα 35ρι και μνήμη 75 πες άρα είσαι στα 360 περίπου. Κρατάς και 40 ευρώ για την κάρτα γραφικών στο μέλλον.

είτε I5 στα 200-220  με 100 ευρώ mobo H97 και μνήμες πάλι κανένα 75 άρα στα 375-395. Περισσεύουν λιγότερα μέν αλλά έχεις Intel και την λές στους φίλους σου που δε ξέρουν :p

 

Πάντως το πιο σημαντικό είναι να δείς τι PSU έχεις γιατί τζάμπα μιλάμε αν είναι μούφα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο κάνα 2μηνο έστησα σε φίλο  AMD FX 6300

και σκεφτόμουν για 750 Τι , η οποία είναι αξιοπρεπής ,

αλλά κατέληξα σε ελαφρώς μτχ 270Χ σε λίγότερα

λεφτά απο την 750Ti.

Αν βρίσκεις 270X στα 180Ε περίπου είσαι οκ.

Τουτέστιν, 230Ε ή 280Ε μαζί με 270Χ.

 

Μαζί με 8 GB μνήμη θα παίζει αξιοπρεπώς.

 

ΥΓ 2 σημεία προσοχής : η 270Χ είναι γαιδούρα σε κατανάλωση

(>500W PSU) και μέγεθος (κουτί που να προβλέπει 27cm κάρτα)

 

ΥΓ ΙΙ : Γνώμη μου είναι οτι τα παιχνίδια αξιοποιούν πλέον τους extra πυρήνες

           χωρίς να είναι απαραίτητα port του ελέους οπότε χρειάζεσαι παραπάνω

           για το μέλλον. (βλ Evil Within)

Η 270Χ μια χαρα μεσαια καρτουλα ειναι..!!  δεν ειναι γαιδουρα σε καταναλωση..!  ουτε πανω απο 500W θελει..!!  πιστεψε με, εχω πιο γαιδουρα καρτα και δεν φτανω τα 400W.....!!! 

 

Καταρχήν η 5850 δεν είναι καθόλου άσχημη κάρτα για να την δοκιμάσεις με το νέο σύστημα, θα πάρει και τα πάνω της. Αν δε σε καλύπτει τότε πάς για καινούργια όπου λογικά αν περάσει και λίγος καιρός θα βρείς κοντά στα 150 ευρώ καμιά 270x ή ίσως καμιά 280. Επίσης το τροφοδοτικό που λές ότι υπάρχει ποιό είναι? Όνομα, διεύθυνση κλπ?

 

Οι επιλογές νομίζω είναι:

 

-πάς σε AMD 860K στα 80 και 60-70 ευρώ mobo και 70-75 μνήμη πήγες κοντά στα 220 και περισσεύουν και 180 ευρώ για μια 270x και είσαι υπερκαλυμμένος αρκεί το τροφοδοτικό που έχεις να είναι της προκοπής και καμιά 550-600w τουλάχιστον. Έχεις τετραπύρηνο που μπορεί να μήν έχει single core performance καλύτερο από τον G3258 αλλά σε καλύπτουν οι πυρήνες για το άμεσο μέλλον. Απλά κλειδώνεις σε αυτόν μέχρι να αλλάξεις πάλι σύστημα, μικρό το κόστος όμως σε βάθος χρόνου.

 

-πας σε Intel G3258 στα ίδια λεφτά με την ίδια λογική αλλά εφόσον θές να υπάρχει η προοπτική να πάρεις κανένα I5 κάποια στιγμή τότε καλύτερα να πάρεις κανένα καλύτερο mobo, μη μείνεις σε 60 ευρώ mobo κρίμα είναι.

 

-χρησιμοποιείς την HD5850 προς στιγμή (νομίζω θα εκπλαγείς ευχάριστα, τα medium setting στα νέα games είναι χάρμα οφθαλμών) και ξοδεύεις το μεγαλύτερο μέρος των 400 ευρώ σε CPU-MOBO-RAM που θα είναι λίγο τουρμπισμένα.

Δλδ είτε AMD με 8320 στα 150, mobo γύρω στα 100, ψύκτρα κανένα 35ρι και μνήμη 75 πες άρα είσαι στα 360 περίπου. Κρατάς και 40 ευρώ για την κάρτα γραφικών στο μέλλον.

είτε I5 στα 200-220  με 100 ευρώ mobo H97 και μνήμες πάλι κανένα 75 άρα στα 375-395. Περισσεύουν λιγότερα μέν αλλά έχεις Intel και την λές στους φίλους σου που δε ξέρουν :p

 

Πάντως το πιο σημαντικό είναι να δείς τι PSU έχεις γιατί τζάμπα μιλάμε αν είναι μούφα.

συμφωνω σε ολα.  

 

απλα θα τονισω μονο, οτι αν βαλουμε στο καλαθι την επιλογη G3258 ή 860Κ, εγω θα επελεγα 860Κ, χαλαρα...!!  θα εχει καλυτερες all around επιδοσεις..!  οι 4 πυρηνες σημερα, συμπεριφερονται πιο ανετα σε καθημερινη χρηση.

 

και θα βοηθησει και περισσοτερο στο Rendering, εστω και ερασιτεχνικα...!!! 

 

ΥΓ. παντως καλο ειναι να αναφερθει και το μοντελο του τροφοδοτικου, ωστε να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε....!!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Άρα είσαι οκ τότε και με το παραπάνω. Και εγώ πάντως για οικονομικό σύστημα χωρίς προοπτική για παραπάνω (που δεν έχει λογική με αυτό το ρυθμό δλδ), 860Κ θα διάλεγα, καλός και ο G3258 αλλά δεν είναι μόνο τα games το θέμα.

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Η 270Χ μια χαρα μεσαια καρτουλα ειναι..!!  δεν ειναι γαιδουρα σε καταναλωση..!  ουτε πανω απο 500W θελει..!!  πιστεψε με, εχω πιο γαιδουρα καρτα και δεν φτανω τα 400W.....!!! 

 

Εγραψα 500w και άνω , τροφοδοτικό συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα 500w και άνω , τροφοδοτικό συστήματος.

ναι.., το καταλαβα..!  αλλα το ανεφερα για να μην νομιζει καποιος που δεν ξερει, οτι η 270χ θελει 500W..!  

 

τα W πλεον, λιγοστευουν..! παμε σε συστηματα, που θα χρειαζονται ολο και λιγοτερο ρευμα. σε λιγα χρονια, βλεπω να λειτουργουν με τροφοδοτικα λαπτοπ (που ηδη εχουν ξεκινησει, δλδ...!)...!!! 

 

Χωρίς να έχω δουλέψει κανέναν απ' τους 2.. οι 4 πυρήνες είναι δέλεαρ.... :)

φιλε μου επειδη εχω και απο τα 2, η αισθηση του 4πυρηνου ειναι εντελως διαφορετικη. μπορεις να κανεις, ταυτοχρονα,  πολλα διαφορετικα πραγματα, χωρις να αισθανεσαι το συστημα να "κομπιαζει"..! 

 

ξερω οτι θα πουν πολλοι, για την single thread ισχυ του Intel, αλλα θα τους αντιπαραθεσω τον i5 που ειναι καθαρος 4πυρηνος.  δεν εχει καμμια σχεση με Pentium, ι3...!!! 

ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν μιλαω για ξερες επιδοσεις σε benchmarks..!!  μιλαω για την καθημερινη επαφη με το συστημα..!! 

 

αλλα επειδη το μπατζετ δεν φτανει σε Ι5, γι αυτο προτεινα 860Κ..!! 

 

 

ΥΓ.  ααα, και για να μην το ξεχασω...., ο TS ανεφερε στο πρωτο ποστ οτι "ο 8320 εχει μεν 2 πυρηνες παραπανω απο τον G3258"...!!  

 

φιλε Snips, πρεπει να διαβαζεις καλυτερα τα τεχνικα χαρακτηριστικα.  ο FX8320 ειναι 8πυρηνος, ενω ο G3258  2πυρηνος....!!!

Link to comment
Share on other sites

8320 ειναι καλυτερος απο τον 3258

το selling point της 750ti ειναι η χαμηλη καταναλωση και οχι η αποδοση

η 960 ειναι κουτσοκομμενη απο παντου

 

"Αν βρίσκεις 270X στα 180Ε περίπου είσαι οκ." συμφωνω

 

τωρα αν θες να δεις χαμηλοτερο λογαριασμο δεη απο λιγοτερα απο 100 watt.... καλυτερα κλεισε καμια λαμπα

 

244-174=70

70 διαφορα σε load

δλδ αμα παιζει πολυ απαιτητικο παιχνιδι, για 10 ωρες τη μερα (0.7 kw τη μερα οφελος), θα δεις διαφορα καπου στα 4 ευρω το μηνα

Έγινε επεξεργασία από Yoshi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο καρτα παρε και την 270 αν ειναι φθηνοτερη.

Μονο στα ρολογια διαφερει...τα οποια ευκολα φτανονται (αυτα της Χ).

Αν σε παιρνει για 8320 ..παρε αυτον. Τροφοδοτικο εχεις.

DEH-wise γ3258 me 750ti θα καις ισως και λιγοτερα απο 8320 χωρις καν καρτα -που δε γινεται μιας και δεν εχει.

(ακομα και αν κανεις ενα μετριο oc τον g..Σαν πλατφορμα συνολικα καιει λιγοτερο).

g3258 με χ860 δεν εχουν ιδιαιτερες διαφορες αν παιξουν σε κοντινα ρολογια.

Αν δεν σκοπευεις να ασχοληθεις καθολου με oc -που δεν ειναι τιποτα για οποιοδηποτε επεξεργαστη- παρε τον 860κ.

Aν το video εδιτινγκ ειναι απλα transcoding ισως να βολευε o g ελεω quicksync.

Βασικα οτι και να παρεις απο οτι και αν προταθηκε θα αξιζει για καποιους λογους. :p

Kαι για την ιστορια..ο 860k ειναι 2-module και ο 8320 ειναι 4-module.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΓΙα πυρήνες μίλησα, όχι για threads.

 

Τα threads δλδ τα logical cores είναι όντως 8. Oι πυρήνες κανείς δεν μπορεί να πει πόσοι είναι γιατί δεν είναι  κλασσικοί πυρήνες, με την έννοια ότι δεν υπόκεινται στα γνωστά στανταρ. Το πιο ακριβές είναι να πει κανείς πως ο 8320 άλλοτε συμπεριφέρεται ως 8πυρηνος (πράξεις ακέραιων) και άλλοτε ως 4πυρηνος (πράξεις κινητής υποδιαστολής). Και λέω συμπεριφέρεται γιατί δεν είναι τίποτα από τα δύο στην ουσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τεχνικα ειναι 8 πυρηνος, καθως υπαρχουν 8 φυσικοι πυρηνες μεσα στο Die.

 

ΔΕΝ ειναι 4 φυσικοι + 4 λογικοι....!!!  οπως στο Hyperthreading της Intel..! 

 

το πως συμπεριφερεται και πως λειτουργει, ειναι αλλο ζητημα.   ειναι θεμα αρχιτεκτονικης και διαχειρισης των εφαρμογων..!  οπως σωστα λεει και ο Τρεχχ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακάκιε, η asrock να είναι με 3 χρόνια εγγύηση.... γιατί παίζει και με 2 από ότι είδα σε κάποια μαγαζά!

 

Αν θές να κάνεις λίγο OC τον 860K κοντά στα 4,3 με 4,5GHz θές 6 ή 8 phases mobo δλδ 90 με 100 ευρώ, είτε AsRock FM2A88X-Extreme 6+ ή FM2A88X+ Killer είτε Asus A88x-pro ή A88x-Gamer.  Gigabyte δε τραβάνε από ότι έχω δεί από διάφορα reviews και η mobo της gigabyte που έχει 8 phase δε παίζει ελλάντα και είναι και πανάκριβη νομίζω. Επίσης όλες αυτές οι "ακριβές" mobo έχουν πολύ καλύτερο audio chip από αυτές των 60-80 ευρώ.

 

Αν δε θές OC βολεύεσαι και με μια των 60-70-80 ευρώ νομίζω. Γενικά OC και 860K δεν θα το έκανα, no reason.

Link to comment
Share on other sites

Για τον G...ως μαλλον η πιο φθηνη μητρικη http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=37063&cat=3

Γενικα δες εδω ..http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2389948

http://www.e-shop.gr/asrock-h81m-hds-retail-p-PER.528706 εχει προταθει πολλακις.

Link to comment
Share on other sites

Ακάκιε, η asrock να είναι με 3 χρόνια εγγύηση.... γιατί παίζει και με 2 από ότι είδα σε κάποια μαγαζά!

τα καταστήματα μπερδεύονται άθελα τους ή και εσκεμμένα με τις εγγυήσεις, αν τους πεις οτι πχ η τάδε ASROCK μητρική δίνει 3 χρόνια εγγύηση το ψάχνουν λίγο καλύτερα και το διορθώνουν. Προσωπικά πάντα ελέγχω την εγγύηση κάποιου προϊόντος όταν το παίρνω απο Ελλάδα για να είμαι σίγουρος και αν έχουν κάνει λάθος το αλλάζουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.