Jump to content



προβλημα με boot usb


Loma

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να πραγματοποιήσω boot μέσω usb αλλά μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα όταν προσπαθεί : "A disk read error occurred. Press CTRL-ALT-DEL to restart".

Θέλω να κάνω install τα windows 7. Η δημιουργια του bootable usb πραγματοποιήθηκε με το windows usb/dvd download tool. Τη συσκευή usb την δοκίμασα σε άλλο μηχάνημα κ λειτούργησε άψογα. Ο οπτικός δίσκος είναι μάλλον "πεγμένος", δεν λειτουγεί, επομένως δεν έχω άλλο τρόπο πέρα απο το usb για να κάνω το format. Μήπως κάποιος γνωρίζει γιατί συμβαίνει αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η μητρική; Σου δίνει επιλογή εκεί που σου λέει για Press Del to enter setup/bios, για κάποιο πλήκτρο f8/f11/f12 να ορίσεις boot priority?
Αν ναι δοκίμασε και απο εκεί και έχε το USB στις USB Που είναι δίπλα στην PS2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα εμφανίστηκε και σε εμένα χθες "A disk read error occurred. Press CTRL-ALT-DEL to restart" μετά την εγκατάσταση των windows (η εγκατάσταση έγινε από το ίδιο usb) όταν εμφανίστηκε πρόβλημα και ήθελα να κάνει boot από το usb γιατί κολλούσε στην εκκίνηση τα windows.

 

Έβαλα τα αρχεία των windows στον δεύτερο σκληρό και έκανα το boot από εκεί, και έτσι δεν το έψαξα παραπάνω. Ίσως φταίει ότι δεν υπάρχει στην μητρική επιλογή για usb, αλλά πως έβαλα τα windows από αυτό? :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα εμφανίστηκε και σε εμένα χθες "A disk read error occurred. Press CTRL-ALT-DEL to restart" μετά την εγκατάσταση των windows (η εγκατάσταση έγινε από το ίδιο usb) όταν εμφανίστηκε πρόβλημα και ήθελα να κάνει boot από το usb γιατί κολλούσε στην εκκίνηση τα windows.

 

Έβαλα τα αρχεία των windows στον δεύτερο σκληρό και έκανα το boot από εκεί, και έτσι δεν το έψαξα παραπάνω. Ίσως φταίει ότι δεν υπάρχει στην μητρική επιλογή για usb, αλλά πως έβαλα τα windows από αυτό? :p

Υπαρχει επιλογη στην μητρικη για εκκινηση απο το usb απλα πρεπει να εχεις τοποθετησει το στικακι για να το δει το bios και να σου δωσει την δυνατοτητα να βαλεις priority στο στικακι. Τωρα αμα δεν το βλεπει οταν το κουμπωνεις μπορει να εχεις θεμα με τις θυρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.