Jump to content



600-800 ασύρματες συνδέσεις χωρίς διακοπές και καθυστερήσεις


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω αναλάβει να φτιάξω ένα αρκετά εξεζητημένο δίκτυο.
Πρόκειται για έναν κενό χώρο γύρω στα 300m²-350m². Φανταστείτε σαν μία τεράστια αποθήκη, όπου ενδιάμεσα δεν υπάρχουν τοίχοι ή άλλα εμπόδια.
Στον χώρο αυτό γίνονται συνεδριάσεις, συνελεύσεις, παρουσιάσεις, εκθέσεις, κ.λπ. κ.λπ. Οπότε, μιλάμε για περίπτωση όπου υπάρχει ένα μεγάλο ακροατήριο στο σημείο που θα μιλάει κάποιος εισηγητής.
Δεν τυχαίνει πάντα η περίπτωση να πρέπει να καλυφθούν 600-800 ασύρματες συνδέσεις, αλλά, εφόσον υπάρχει καί αυτή η περίπτωση να συμβεί, αναγκαστικά πρέπει να καλυφθεί αυτό το maximum.
Ήθελα, λοιπόν, μία βοήθεια εδώ. Θα δώσω όσο περισσότερα στοιχεία μπορώ, και κατά τη διάρκεια των απαντήσεων καί των δικών σας, φυσικά θα απαντάω σε ό,τι ζητήσετε, ώστε να προσεγγίσουμε όσο γίνεται καλύτερα τη λύση.

Μέχρι σήμερα έχει ζητηθεί αλλά, λόγω μη ύπαρξης του δικτύου, δεν αναληφθεί η περίπτωση 600 ταυτόχρονων ασύρματων συνδέσεων.
Αυτή τη στιγμή, στο συγκεκριμένο κτίριο υπάρχει μία μόνο γραμμή Conn-x ADSL 24Mbps. Γραμμή που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να καλύψει ούτε το πλήθος ούτε την ποιότητα (απρόσκοπτη επικοινωνία).

Απ' όσο έριξα μιά ματιά, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Λεπτομέρειες δεν ξέρω περί εξοπλισμού, περιορισμών, δικαιωμάτων χρηστών, και διαφόρων άλλων, στα οποία θα ήθελα να με βοηθήσετε.

α. ερώτημα
Αυτό που σίγουρα θα χρειαστεί είναι περισσότερες από μία γραμμές, και φυσικά δε μιλάμε για ADSL. Θα χρειαστούν 5 περίπου γραμμές VDSL. Θα πρέπει υποχρεωτικά να γίνει μίξη αυτών των γραμμών σε μία.
Πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Προφανώς υπάρχει ειδικός εξοπλισμός.

β. ερώτημα
Στον μεγάλο αυτό χώρο υπάρχουν 3-4 hotspots (αναμονή UTP καλωδίων), στα οποία θα μπουν ασύρματα switch, και μέσω των οποίων θα γίνονται οι ασύρματες συνδέσεις των συσκευών (laptops, tablets, κινητών).
Θα πρέπει να γίνει ένας διαμοιρασμός σε αυτά τα hotspots, ώστε σε καθένα να αναλογεί ένα συγκεκριμένο maximum πλήθος συνδέσεων. Έτσι το σκέφτομαι εγώ. Νομίζω πως αυτό είναι κάτι το οποίο πρέπει να γίνει για την ομαλή λειτουργία του δικτύου. Η άποψή σας;

γ. ερώτημα
Νομίζω πως διερωτάστε...
ναι, εντάξει, αλλά όταν κάποιος είναι συνδεδεμένος στο internet, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Άλλο απλά το να ανοίγεις σελίδες,
άλλο να στέλνεις e-mails με απλό text,
άλλο να στέλνεις e-mails με attachments,
άλλο να έχεις μπει σε online gaming,
άλλο να έχεις ανοίξει το Skype ή αντίστοιχη εφαρμογή και να κάνεις ένα web conference, κ.λπ. κ.λπ.
Εδώ έρχεται να κάνει την εμφάνισή του αυτό που είπα στο ξεκίνημα.
Θα μπορώ να κλειδώνω με κάποιο τρόπο π.χ. πόρτες εφαρμογών, να κάνω firewall-ing. ή κάτι άλλο πιό εξειδικευμένο, που έχει κάποιο συγκεκριμένο router, ώστε να φέρω το αποτέλεσμα που θέλω;
Δίνω ένα παράδειγμα...
Θα πάμε αναγκαστικά με την εις άτοπο απαγωγή. Τί εννοώ; Αν π.χ. μπορώ αυτό που θέλω να το κάνω με κλείσιμο ports, ας πούμε ότι οι πόρτες είναι όλες κι όλες:
1. port 150:απλό web surfing
2. port 151:simple e-mail texts
3. port 152:e-mail attachments
4. port 153:online gaming
5. port 154:Skype web camera
Και επειδή υπάρχουν αμέτρητες εφαρμογές και αντίστοιχες πόρτες, αντί να κλείνω την καθεμία χωριστά στα settings του router (κάτι φυσικά αδύνατο), να αφήνω ανοιχτή μόνο την πόρτα που με ενδιαφέρει. Αν π.χ. στο παραπάνω παράδειγμα, θέλω το ακροατήριο από κάτω απλά να κάνει web surfing και να στέλνει απλά text mails, να έχω κλειδώσει τα πάντα, και με κάποιο rule στα settings του router (αν αυτό μπορεί να γίνει με router rule) να ανοίξω μόνο τις πόρτες 150 & 151. Δεν το έχω κάνει ποτέ. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Αν όχι, πώς συστήνετε κάτι τέτοιο;

δ. ερώτημα
Για το συγκεκριμένο χώρο, τα 3-4 hotsports που υπάρχουν αυτή τη στιγμή, φτάνουν;

ε. ερώτημα
Γιά όλα αυτά, μπορείτε να κάνετε μία εκτίμηση σχετικά με τί εξοπλισμός θα χρειαστεί;

Αν έχετε να προτείνετε κάτι επιπλέον, να κάνετε κάποια διόρθωση, ή ο,τιδήποτε άλλο, η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ προσωπικά το όλο θέμα πολύ εκτεταμένο για να καλυφθεί εδώ.

 

Εχώ απλά μια απορία πως γίνεται για ένα τέτοιο έργο που λογικά έχει προυπολογισμό (τουλάχιστον) μερικών χιλιάδων ευρώ να

να καταλήγεις να ρωτάς σε φόρουμ για το πως θα γίνει??

 

Το θεωρώ πολύ πρόχειρο και τουλάχιστον αντιεπαγγελματικό να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο για κάποιον πελάτη σου από

την στιγμή που έχεις τόσες απορίες για το θέμα.

 

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη και την κατανόησή σου εάν δεν πρόκειται για κάποιο έργο που αναλαμβάνεις ως προμηθευτής και απλά  βρέθηκες σε αυτή την θέση που πρέπει απλά να κάνεις το έργο.

 

Όπως και να έχει είναι κάτι που πρέπει να το αναλάβει από την αρχή ως το τέλος κάποιος επαγγελματίας.

 

Για μένα είναι εντελώς αδύνατον να καθοδηγηθεί κάποιος μέσω κειμένου για να δώσει μια αποτελεσματική λύση σε κάτι τόσο εξεζητημένο και πανάκριβο.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση τέτοιου μεγέθους θέλει συνεργασία τεχνικών διαφορετικών ειδικοτήτων.

 

Χρειάζεται τουλάχιστον ένας ειδικός σε ασύρματα δίκτυα που να έχει λογισμικό και γνώσεις για εξομοίωση της λειτουργίας του συστήματος ώστε να υπάρχει ικανοποιητικό σήμα σε όλους τους χρήστες.

 

Επίσης χρειάζεται τουλάχιστον ένας ειδικός σε τεχνολογία δικτύων, ο οποίος θα αναλάβει τον σχεδιασμό και την ρύθμιση των router. Χωρίς αμφιβολία χρειάζεσαι managed switches & routers, ξέχνα τα απλά switch και routers που χρησιμοποιούμε στο σπίτι ή σε μικρά γραφεία.

 

Τέλος χρειάζεται τουλάχιστον ένας εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος ο οποίος θα κάνει τις καλωδιώσεις και την εγκατάσταση των συσκευών σύμφωνα με την μελέτη και τις υποδείξεις του ειδικού στο δίκτυο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας ότι το να προσπαθήσω να λύσω όσο γίνεται περισσότερες απορίες μέσω γραπτού κειμένου από forum, ώστε τελικά να φτάσω στην επίλυση του ζητήματος, είναι κάτι αδύνατο. Και, εννοείται, ότι έχω δεν ξέρω και γω πόσες ακόμη. Απλά, δεν είχε νόημα να γράφω, και κάπου κουράστηκα και σταμάτησα.

 

Ακόμα και αν έλυνα κάποιες από αυτές, τελικά, περισσότερο έγερνε η ζυγαριά στο να μην αναλάβω το έργο.

Ο επιχειρηματίας που περιμένει από μένα την προσφορά με την ανάλυση, ασφαλώς θα πάρει κι άλλες προσφορές, και θα συγκρίνει. Αυτό, όμως, δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να προσπαθήσω, έστω, να καλύψω όσο γίνεται μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος-έργου.

 

Φυσικά, σε ένα τόσο μεγάλο έργο, το οποίο καί εγώ είχα την υποψία ότι πρόκειται για έργο χιλιάδων ευρώ, λύνοντας ένα μέρος των αποριών, ασφαλώς δεν μπορείς να πάρεις το ρίσκο να αγοράσεις κάποιες συσκευές και να αρχίσεις να παίζεις με αυτές (settings κ.λπ.), μήπως και τα καταφέρεις. Όπως λέτε και σεις, δεν πρόκειται για ένα απλό ρουτεράκι που έχουμε στο σπίτι ή σε γραφεία. Μιλάμε για πανάκριβες, πιά, συσκευές.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας ότι το να προσπαθήσω να λύσω όσο γίνεται περισσότερες απορίες μέσω γραπτού κειμένου από forum, ώστε τελικά να φτάσω στην επίλυση του ζητήματος, είναι κάτι αδύνατο. Και, εννοείται, ότι έχω δεν ξέρω και γω πόσες ακόμη. Απλά, δεν είχε νόημα να γράφω, και κάπου κουράστηκα και σταμάτησα.

 

Ακόμα και αν έλυνα κάποιες από αυτές, τελικά, περισσότερο έγερνε η ζυγαριά στο να μην αναλάβω το έργο.

Ο επιχειρηματίας που περιμένει από μένα την προσφορά με την ανάλυση, ασφαλώς θα πάρει κι άλλες προσφορές, και θα συγκρίνει. Αυτό, όμως, δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να προσπαθήσω, έστω, να καλύψω όσο γίνεται μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος-έργου.

 

Φυσικά, σε ένα τόσο μεγάλο έργο, το οποίο καί εγώ είχα την υποψία ότι πρόκειται για έργο χιλιάδων ευρώ, λύνοντας ένα μέρος των αποριών, ασφαλώς δεν μπορείς να πάρεις το ρίσκο να αγοράσεις κάποιες συσκευές και να αρχίσεις να παίζεις με αυτές (settings κ.λπ.), μήπως και τα καταφέρεις. Όπως λέτε και σεις, δεν πρόκειται για ένα απλό ρουτεράκι που έχουμε στο σπίτι ή σε γραφεία. Μιλάμε για πανάκριβες, πιά, συσκευές.

 

 

Γενικά στην Ελλάδα έχουμε ένα κακό. Θεωρούμε οτι μπορούμε να τα κάνουμε όλα. Και θα φέρω παράδειγμα.

 

Ζητήθηκε κάποια στιγμή να μπούμε σε μια δουλειά αντικατάστασης κέντρων σε cisco ip αρκετά καταστήματα. Σκέψου οτι εγκατάσταση call manager ήρθαν απο Βουλγαρία να κάνουν στην Ελλάδα γιατί η Cisco δεν έχει τεχνικό - αντιπρόσωπο να στήσει μεγάλο call manager απο εδώ (έτσι υποθέτω δηλαδή γιατί δε το γνωρίζω).

Λοιπόν ο ανώτερός μου πίστευε οτι το να στήσουμε τα υποκαταστήματα είναι τίποτα παιχνιδάκι. Έλα που η cisco σου λέει κύριε είσαι εκπαιδευμένος Cisco Voice? Ξέχνα το. Εκπαίδευση θέλεις για voice 7 πιστοποιήσεις αν δε κάνω λάθος που σε 6 μήνες που θα αρχίσει το έργο δεν προλαβαίνεις. Συν οτι η cisco θέλεις να έχεις 2 τεχνικούς πιστοποιημένους.

Γενικά στο εξωτερικό η εκπαίδευση πληρώνεται και αναγνωρίζεται. Εδώ σπάνια, και προσπαθούν όλοι με πασαλείμματα να κάνουν την δουλειά τους.

 

Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά και εμένα να μου δίναν μια τέτοια δουλειά θα έλεγα όχι και ας έλεγε ο πωλητής-προϋστάμενός μου οτι θέλει.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@serpico75 δηλαδή εσύ που πρέπει να στείλεις προσφορά για τέτοιο έργο το θεωρείς συνετό έστω και να την στείλεις από την στιγμή που δεν κατέχεις την απαραίτητη τεχνογνωσία για ένα τέτοιο έργο ???

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι εγώ την κατέχω προς Θεού, απλά άμα το αναλάμβανα έχω έτοιμους 2-3 εξειδικευμένους συνεργάτες πιστοποιημένους με τους κατάλληλους συνδυασμούς ειδικοτήτων για να το υλοποιήσουνε.

 

Απλά το θεωρώ εντελώς ακατονόητο να μπεις στην διαδικασία να ρωτήσεις σε κάποιο φόρουμ για κάτι το οποίο δεν άπτεται της ειδικότητας σου σε τέτοιο μάλιστα βαθμό.

 

Είτε μην δίνεις προσφορά είτε απευθύνσου σε κάποιον ειδικό συνεργάτη να κατεβάσει αυτός για λογαριασμό σου.

 

Αυτή είναι η ταπεινή μου προσωπική γνώμη.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν τίθεται κανένα θέμα παρεξήγησης. Και, μάλιστα, για να ενημερώσω, ήδη έχω πάρει την απόφαση να μη στείλω προσφορά.

 

Η συζήτηση που κάναμε εδώ με βοήθησε να καταλάβω πως δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να προχωρήσω. Ούτε και οι γνώσεις αυτές μπορούν να αποκτηθούν σε μικρό διάστημα, ακόμη κι αν ρίξω αρκετό διάβασμα.

 

Από την αρχή το ήξερα ότι το να ξεκινήσω ένα τέτοιο post σε ένα forum δε θα με βοηθούσε να μάθω λεπτομερώς όλα όσα χρειάζεται για να φτάσω σε σημείο να μπορώ να υλοποιήσω ένα τέτοιο έργο, και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που να μη μπάζει νερά από πουθενά. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ότι η λύση στην περίπτωσή μου δεν είναι forum. Τέτοια θέματα συζητώνται με συνεργάτες, συναδέλφους, κ.λπ., και μόνο από κοντά. Ούτε καν τηλεφωνικά. Αλλά, δυστυχώς, δεν διαθέτω ούτε έναν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.