Jump to content



Περιεργο θεμα με SBZ & Z5500


artyom

Recommended Posts

Καλημέρα παιδια.Εχω ενα περιεργο θεμα απο τοτε που αγορασα την soundblaster Z.Προηγουμενως ειχα την X-fi xtreme audio και ολα δουλευαν ρολοι.Τώρα εχωντας τους official drivers κτλπ,ολοι οι διαλογοι στις ταινιες με οποιοδηποτε προγραμμα τα οποια τα εχω για 5,1 στις ρυθμισεις ακουγονται απτο μπροστινο center ηχειο και μονο(Γενικα σε φασεις με πυροβολισμους εκρηξεις κτλπ ακουγονται διαφορα surround εφε απτα πισω αλλα η ομιλια ειναι το θεμα).Στο πινακα ελεγχου της καρτας ηχου ειναι 5,1 οπως και απτα windows ειναι 5,1 χωρις κανενα ειδικο εφε απο το software της καρτας.

Το ιδιο συμβαινει και στο youtube.Τα πάντα ακουγονται μονο απτο μπροστινο.Θυμαμαι παλια εβαζα τα ηχεια στο stereo x2 οταν ακουγα κοματια απο youtube και επαιζαν και απτους 5 δορυφορους τωρα δε γινεται αυτο.Η συνδεση ειναι αναλογικη.Και στη κονσολα των ηχειων γραφει Input:Direct 96-24 & Effect: 6 Ch Direct δηλαδη αυτο που εγραφε παντοτε.

Any idea?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται σωστό

Το σωστό είναι έτσι στο 5. 1 πάντως

Λογικά στην προηγούμενη κάρτα σου θα γινόταν κάποιο είδος upmix και θα ακουγες τα πάντα από τα 5 ηχεία το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Απ οσα ξερω σε 5.1 ολοι οι διαλογοι σε μια ταινια απο το κεντρικο παιζουν.. τουλαχιστον ετσι γινετε στο home cinena που εγω εγω.

 

Αυτη τη στιγμη μου φαινεται πολυ παραξενο ισως έτσι ηταν και παλια αλλά συμβαινει και αυτο με τα videakia στο youtube και μου κινησε την προσοχη.

Παντως εδω που τα λεμε δεν ειναι και το καλυτερο να ακουγονται ολοι οι διαλογοι απο το κεντρικο.

 

Ανοιξε το sbx και κατεβασε ενα 5.1 αρχειο ηχου για να τεσταρεις τα καναλια.

Τι οδηγους εχεις?

 

SBX εννοεις το control panel της καρτας ηχου?

Μια χαρά δουλευουν ολα τα καναλια.Σε 5,1 τεστ ειναι ο ηχος εκει που πρεπει να ειναι.

Οδηγους τους τελευταιους official της creative.

 

Έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται σωστό

Το σωστό είναι έτσι στο 5. 1 πάντως

Λογικά στην προηγούμενη κάρτα σου θα γινόταν κάποιο είδος upmix και θα ακουγες τα πάντα από τα 5 ηχεία το ίδιο

 

Iσως ειναι το σωστο δε λέω αλλά μου φαινεται καπως αβολο στα δικα μου αυτια. :p

Link to comment
Share on other sites

Και μουσική να ακούσω το 80% ακούγεται μόνο από το κεντρικό ηχείο, ούτε στερεοφωνικά ούτε τίποτα, και πατώντας effect στα ηχεια απο το τηλεχειριστήριο stereo ή stereoX2 να παίζει και από πίσω όπως τα έβαζα πάντα, δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου το τραγούδι και απενεργοποιείται και το woofer τελείως.

 

Στο κεντρικό τόσα χρόνια κυρίως οι διάλογοι σε ταινίες/παιχνίδια ακουγόντουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ιδιότητες της κάρτας ήχου έχεις ορίσει 5.1 ?

Το ίδιο με το παραπάνω όταν θες να ακούσεις μουσική 2.1 (για να ακούς από τα front L/R+sub) ?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

βασικα, δε το ειχα προσεξει γιατι οταν το ξετικαρεις η αλλαγη δεν γινεται on the air και για να λειτουργησει πχ στο youtube πρεπει να κανεις ενα reload. Και τοσο καιρο δε το ειχα δοκιμασει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.