Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Dj_ALeX

Recommended Posts

Ναι , ειναι ψιλογνωστο οτι δεν εχουν οι περισσοτερες καρτες vrm ή και memory sensors! Δεν αλλαζει μαλλον αυτο απο υλοποιηση σε υλοποιηση. 

Καλη φαση παντως που υπαρχει στις 390 !

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος εμπειρία από την gigabyte r9 390? στα σχόλια χρηστών από amazon και newegg  πολλή χρήστες έχουν προβλήματα κάνουν studown το pc και κανει restart 

 

 

http://www.amazon.com/Gigabyte-Gaming-Graphics-GV-R939G1-GAMING-8GD/dp/B00ZGF3UAQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1443178963&sr=8-1&keywords=Gigabyte+Radeon+R9+390+8GB

 

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814125792&cm_re=Gigabyte_Radeon_R9_390_8GB-_-14-125-792-_-Product

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλο ειναι να διαβαζουμε αν οχι ολο το νημα, τουλαχιστον 2-3 σελιδες πιο πισω.

 

Οι giga ειναι voltage locked...

 

Προσωπικα μονο msi μπορω να προτεινω γιατι εχουν περασει 3 απο τα χερια μου και ολες ηταν αριστες.

 

Απο κει και περα xfx/sapphire τουλαχιστον στο εξωτερικο εχουν πολυ καλες κριτικες.

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα update για τους κόκκινους φίλους μου! :hehe:

Μόλις ήρθε για testing (απο φίλο) μία Sapphire Nitro 390... πολύ σύντομα θα έχω μετρήσεις/αποτελέσματα! :D

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι κοκκινος , αλλα αναμεν(νο)ω :p

Έτσι το είπα.. :p γιατί τελευταία βλέπω παντού σχεδόν ο κόσμος να αγοράζει AMD και especially τις 390 non X! Αυτό κάτι σημαίνει..! Εεε είπα και γώ να κάνω μιά δοκιμή! :p Καλή ευκαιρία να δώ και γώ, μιάς και τελευταία, λόγο λιγοστού χρόνου δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ και πολύ με τις κάρτες.. αλλά αφού έπεσε στα χεράκια μου η συγκεκριμένη υλοποιήση είπα να την "δανειστώ" για λίγο! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω καρτα θα αλλαξω μονο του χρονου τα χριστουγεννα και αν... Θα περιμενω πασκαλ και οτι εχει να προσφερει η amd εκεινο τον καιρο... Οσο καλυπτομαι , δυσκολα να μπω σε τετοια εξοδα.. Αλλα βλεπω με ενδιαφερον τα αποτελεσματα οποιων τεστ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά και γώ μην νομίζεις... το Greenland περιμένω γιατί καλή χρυσή η Fury X αλλά με 4GB μονάχα.. εγώ προσωπικά ΔΕΝ! Τα τεστ μόνον καλό κάνουν για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα του τι γίνεται στα αλήθεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο. Κυκλοφόρησαν 390/390x/fury στο reference design που βλέπαμε αρχικά;

Ή δόθηκαν μόνο λίγα κομμάτια σε εταιρίες όπως asus/xfx Κλπ για να φτιάξουν τις δικές τους custom;;

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω τον φίλο και "τρελάρα"  :hehe: @djleon, για την κάρτα! Καλή κάρτα αλλά μας βλέπω για CF! :p:haha:
 
Όπως είχα υποσχεθεί... για πάμε να δούμε τι θα δούμε!
Ξεκινάω "χαλαραά" με μερικές πρώτες φωτογραφίες και σχόλια.. στην συνέχεια θα προστεθούν και άλλα πραγματάκια!
Όποιος "γουστάρει" ας πεί τα settings του (OC κτλ..) για να τσεκάρω γρήγορα και ωραία τι "παίζει" ακριβώς με την καρτούλα!
Κάτι που θέλω να αναφέρω απο τώρα είναι οτι οι θερμοκρασίες που αναφέρονται στο GPU-Z δεν είναι οι καλύτερες που έχει η κάρτα σε idle διότι μόλις βγήκα απο game τράβηξα βιαστικά το screenshot. Υπολογίστε στο αντίστοιχο GPU temp 35 & VRM1 32.

 

PC Specs: Επίσης να πώ οτι το σύστημα που κάνω τις δοκιμές αποτελείται από: Intel 4670K @4.2GHz & 8GB DDR3 2400MHz CL10.

 

 

Παρουσίαση AMD R9 390 Nitro 8GB

1448d2r.png

 

Θερμοκρασίες idle (card is stock)

 

33n7mvc.png


Θερμοκρασίες μετά από 20 λεπτά Crysis 3 (card is stock)
 

2hi0201.png

2dw82rm.png

ang3md.png

1z36j2e.png

oswsqd.png

jg0i1g.jpg

2vxhfer.jpg

ic1bpe.jpg


Παρατηρήσεις: Η κάρτα είναι πολύ κρύα πραγματικά. Δοκίμασα και έπαιξα 20 λεπτά Crysis 3 (1200p,Very High,4XSMAA), και παρατήρησα οτι το ρολόι η GPU δεν το κρατάει σταθερό. Απο 1010MHz πέφτει/ανεβαίνει στα 928MHz με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω με καλή ροή και να έχω frame drops. Το ανώτερο (ανέβασα και screenshot), σε θερμοκρασία ήταν οι 70 βαθμοί. Η κάρτα φυσικά είναι τελείως stock. Λογικά ένα απο τα 2 συμβαίνει (θα το fixάρω φυσικά), ή έχει power ή thermal throttling. Κάτσε να βρώ τι πάιζει γιατί άμα τα κάνει αυτά stock την "βάψαμε"! :D
 
update1: Το πρόβλημα λύθηκε με τα frame drops. Ήταν κλασικό θέμα "ρευμάτων". Η κάρτα μέχρι στιγμής πάει αρκετά καλά με το OC, C1100MHz, M1600MHz, +50% power limit, CVoltage +50mV, fan speed 60%. Προχωράμε!!! Παρακάτω έχω ξεκινήσει να ανεβάζω μετρήσεις!
 
Μετρήσεις:



2883u43.png

10qlzs1.png

ims100.png


Update2: Παίδες συνεχίζουμε αύριο.. :) Να έχω και περισσότερο χρόνο για περισσότερες μετρήσεις.. Η κάρτα έχει ζουμί ακόμα..

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

Όπως είχα υποσχεθεί... για πάμε να δούμε τι θα δούμε!

Ξεκινάω "χαλαραά" με μερικές πρώτες φωτογραφίες και σχόλια.. στην συνέχεια θα προστεθούν και άλλα πραγματάκια!

Παρουσίαση AMD R9 390 Nitro 8GB

 
jg0i1g.jpg

 

Το νερακι απο διπλα για να την κανεις υδροψυκτη; :hehe::p

Περιμενουμε περισσοτερα! :)

 

ετοιμος ημουν να ρωτησω για temps και το εγραψες πριν προλαβω. Ωραια η καρτουλα εμφανισιακα. :D

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη δοκιμάζεις το Cryisis γιατί αν έχεις την έκδοση του θείου έχει θέματα το game (2 άτομα που ξέρω με 390 και 970 έχουν θέματα με το game αυτό και δεν φταίνε οι κάρτες) .Δοκίμασε κάποιο άλλο game όπως BF 4, CoD, Watch Dogs, GTA V κτλ.

Έγινε επεξεργασία από Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

Μη δοκιμάζεις το Cryisis γιατί αν έχεις την έκδοση του θείου έχει θέματα το game (2 άτομα που ξέρω με 390 και 970 έχουν θέματα με το game αυτό και δεν φταίνε οι κάρτες) .Δοκίμασε κάποιο άλλο game όπως BF 4, CoD, Watch Dogs, GTA V κτλ.

Γνήσιο με όλα τα patch είναι! Το Crysis 3 το χρησιμοποιώ ώς game benchmark.

Btw θα ενημερώσω το αρχικό πόστ σε λίγο..

 

@kpetros, Όντως εάν είχε και backplate θα ήταν Super! 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνήσιο με όλα τα patch είναι!

Btw θα ενημερώσω το αρχικό πόστ σε λίγο..

 

backplate ρε γαμωτο , BACKPLATE. Ποσο κοστιζει ? 1 δολλαριο ?

 

 

Γνήσιο με όλα τα patch είναι! Το Crysis 3 το χρησιμοποιώ ώς game benchmark.

Btw θα ενημερώσω το αρχικό πόστ σε λίγο..

 

@kpetros, Όντως εάν είχε και backplate θα ήταν Super! 

Θα δωθούν κάποια backplate στην αγορά σύμφωνα με την Shapphire αλλά επι πληρωμή φυσικά. Πάντως αξίζει όπως και να το κάνεις.

Ωραίος φίλε. Πες μας και από τι αποτελείται το σύστημά σου αν θέλεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.