Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Dj_ALeX

Recommended Posts

Φανταζομαι η συγκριση με την 970 γινεται μονο και μονο λογω του οτι και οι δυο ειναι mini itx σωστα; (Δεν εχω προλαβει να το διαβασω) Και επειδη η 970 ειναι η δυνατοτερη μικρουλα καρτα απο την πρασινη μερια; Πολυ μικρο το νοημα μιας συγκρισης μονο για αυτο το λογο. Υπαρχει και lada 1600 kυβικα, αλλα και lotus 1600 κυβικα. Δεν νομιζω ποτε κανεις να τα συγκρινε... Εκτος βεβαια και αν παιξει μπαλα και στην ιδια τιμη οποτε εκει αλλαζει το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Well...this happened :hehe: (να το ξεθαψουμε και λιγο το θεμα)

0Vr6SM3l.jpgQH730jel.jpg

Cf9OUwtl.jpgVn0Uji1l.jpg

0D7Y7e7.png

Καλοριζικος αγορινα! Μιας και εχουμε σχεδον το ιδιο σεταπ οποτε θες τρεχουμε clock to clock μερικα bench με τελευταιους drivers για να βγαλουμε ενα συμπερασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι η συγκριση με την 970 γινεται μονο και μονο λογω του οτι και οι δυο ειναι mini itx σωστα; (Δεν εχω προλαβει να το διαβασω) Και επειδη η 970 ειναι η δυνατοτερη μικρουλα καρτα απο την πρασινη μερια; Πολυ μικρο το νοημα μιας συγκρισης μονο για αυτο το λογο. Υπαρχει και lada 1600 kυβικα, αλλα και lotus 1600 κυβικα. Δεν νομιζω ποτε κανεις να τα συγκρινε... Εκτος βεβαια και αν παιξει μπαλα και στην ιδια τιμη οποτε εκει αλλαζει το θεμα..

 

μάλλον συγκρίνουν απλά itx με itx κάρτα.. η δυνατότερη κάρτα "σαλονιού" κι έτσι.. και energy efficient κι αηδίες.. ποτέ δεν συγκρίνουν στα ίδια λεφτά.. απλά το πουλάνε σαν το δυνατότερο μιας κατηγορίας, βλέπε titan κλπ.. απ'ότι είδα, κι αυτή στα 650$ θα πουληθεί, μεγάλο fail δηλαδή.. 

Link to comment
Share on other sites

μάλλον συγκρίνουν απλά itx με itx κάρτα.. η δυνατότερη κάρτα "σαλονιού" κι έτσι.. και energy efficient κι αηδίες.. ποτέ δεν συγκρίνουν στα ίδια λεφτά.. απλά το πουλάνε σαν το δυνατότερο μιας κατηγορίας, βλέπε titan κλπ.. απ'ότι είδα, κι αυτή στα 650$ θα πουληθεί, μεγάλο fail δηλαδή..

Ναι αυτος ειναι ακριβως ο λογος που τις συγκρινουν. Απλα γιατι ειναι οτι δυνατοτερο mini itx προσφερει η καθε εταιρια. Βεβαια η συγκριση μιας 970 με μια μικρη fury-x και ειδικα σε αναλυσεις 4Κ ειναι εντελως αστοχη. Επισης η πλειοψηφια των "σαλονατων" αραζει σε καναπεδαρα με τηλεορασαρα μεν, full hd δε. Ναι, πολυ ανωτερη η nano ,αλλα αξιζουν 650 για μια καρτα που θα μπει σε σαλονατο pc, το οποιο δεν ειναι δα και το pc του hardcore gamer? Θα μας το δειξει η αγορα αυτο...

P.S: Βρε μπας κι εννοουσε αυτην την κατηγορια η AMD ισχυριζομενη προ λανσαρισματος οτι το νεο της οπλο θα ειναι 30% δυνατοτερο απο το κορυφαιο οπλο της πρασινης; Να πουμε μπραβο που τα καταφεραν! Αντε να δουμε και dirt rally σε τρεις οθονες 4Κ, αρα 12Κ συνολο, με μια καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Απο μαμα ετσι λεει το afterburner , αλλα βλεπω μεσα στις ρυθμησεις εχει και unlock voltage

Ναι το ξέρω ότι έτσι λέει κανονικά, σε αφήνει όμως να πειραξεις ρεύματα;Γιατί έχω διαβάσει ότι είναι voltage lock ή g1..
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι έτσι λέει κανονικά, σε αφήνει όμως να πειραξεις ρεύματα;Γιατί έχω διαβάσει ότι είναι voltage lock ή g1..

 

Η επιλογη φαινεται να καταχωρητε χωρις να επιστρεφει αυτοματα στο +0 μετα το apply , ομως πως θα το δοκιμασω οτι οντως εχει ανοιξει η βρυση παραπανω ? XD

post-62119-0-64962300-1440945116_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλουν full cover block πιστευω οτι οι 390(x) θα κανουν "παπαδες".

 

Και παλι οπως με τις 290 το θεμα ειναι να κρατας χαμηλα τα vrm temps...

 

Ο πυρήνας ανεβαινει για πλακα και αν κρινω απο τη δικη μου που εχει asic 68% το leakage ειναι ελαχιστο

 

Στα ιδια ρολογια(δοκιμασα πριν δωσω την 290) η 390 μου εδωσε 5-8 καρε παραπανω

 

Στα ιδια ρολογια η 390 ειναι 6-8 βαθμους πιο δροσερη απο την 290(σε παρομοιες κλιματολογικές συνθηκες lol )

 

Μεγιστη θερμοκρασια που ειδα μετα απο κανα 3ωρο BF4 ολα ultra, ειναι 75 core / 74 vrm

 

Απο οτι βλεπω λογω του καλυτερου binning, τα 1300 core και 1800 memory ειναι doable. Επισης ακουει πολυ καλα σε undervolting...

 

Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω στα 4.2-4.4 τον 4770κ και θα αρχισω τις δοκιμες :)

 

(ασχετο αλλά μαλλον το AX μας αφηνει χρονους σιγα σιγα και πρεπει να κοιταω για καινουργιο τροφοδοτικο γκρρρρρρρ)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ωραίως άντε για partι σας αν πουλάνε paysafe τα περίπτερα θα πάω να αγοράσω το 3d mark :p από kinguin :p

και άντε να έρθει και η δικιά μου καρτούλα είμαι εδώ και 1 μήνα με την Μαμά ΑΤΙ :p και σωστοί drivers για w10 δεν υπάρχουν  :o

 

hus.png8z9.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@kpetros

Δώσε κανά νουμεράκι απο κανά Crysis 3, BF4 ή δεν ξερώ γώ τι άλλο έχεις να δούμε πώς πάει η κάρτα!

Btw για να σου δείχνει τα fps στο MSI AB πήγαινε στα settings/monitoring. Εκεί θα τα βρείς όλα!

 

Ας βάλω και το official video της R9 Fury Nano :p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@kpetros

Δώσε κανά νουμεράκι απο κανά Crysis 3, BF4 ή δεν ξερώ γώ τι άλλο έχεις να δούμε πώς πάει η κάρτα!

Btw για να σου δείχνει τα fps στο MSI AB πήγαινε στα settings/monitoring. Εκεί θα τα βρείς όλα!

 

 

Ηθελε και το rivatuner για να δουλεψει!! 

Crysis 3 / BF4 τα εχω τερματησει και διαγραψει εδω και πολυ καιρο  :p 

 

http://www.thelab.gr/topic/146061-αναβάθμιση-από-6950-1gb/?p=2191483

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kpetros, εντάξει μαν κομπλέ είσαι στα games που ήθελες να παίξεις ?

Τραβάει η 380 σε ικανοποιτηκό βαθμό τα τελευταία games κλπ κλπ ? :D

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.