Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Dj_ALeX

Recommended Posts

 

Και μια "ιστορική" ερώτηση: Έχει ξαναγίνει στις gpu εταιρεία να βγάζει μεταγενέστερα από τον ανταγωνιστή της χειρότερη κάρτα;

 

 

Το οτι βγαζεις κατι πιο αργα σημαινει μονο οτι εχεις δεδομενα για τον αντιπαλο.....αλλα οχι και οτι μπορεις να κανεις κατι για να τον ξεπερασεις. Η παραγωγη του Fiji ειχε ηδη αρχισει πολυ πριν βγουνε στην αγορα titanX/980ti , συνεπως οτι επροκειτο να εχει σε αποδοση ειχε ηδη καθοριστει. Το μονο που κερδιζεις με το να βγαλεις πιο αργα το προϊον, ειναι αν η μαχη ειναι στα σημεια να κανεις ενα μικρο tuning , λιγο overclock δηλαδη, για να φαινεσαι πιο πανω στα charts στα day1 reviews.  Εδω προφανως η διαφορα ειναι τετοια που δε μπορουσε να γινει αυτο.

 

Η AMD εχασε το παιχνιδι στη συνεχη καθυστερηση αλλαγης αρχιτεκτονικης. Το Δεκεμβρη του 2011 εβγαλε ενα εξαιρετικο προϊον, την 7970 βασισμενο στη GCN αρχιτεκτονικη. Αποκει και περα εχει βγαλει 2 πιο high-end καρτες μεσα σε 3.5 χρονια, hawaii και fiji στις οποιες απλα ξεχειλωνει και αλλο την ιδια αρχιτεκτονικη και παιζει με τις μνημες (512bit bus, HBM).

Αυτη ειναι μια τακτικη που μπορει να σου κερδισει λιγο χρονο, αλλα οχι να ε κρατησει ανταγωνιστικο. Δηλαδη οταν τον Οκτωβρη του 2013 εγαλε Hawaii ηδη επεσε πισω απο nvidia αλλα παρεμεινε κοντα και "αγορασε" χρονο, τον οποιο ομως δε τον εκμεταλευτηκε για να βγαλει κατι καινουριο.....και τωρα παλι με ξεχειλωμα, 1.5 χρονο μετα πεφτει ακομα πιο πισω.

 

Χρειαζεται μια ριζικη αλλαγη στην αρχιτεκτονικη για να ξεκινησει παλι απο μηδενικη βαση και να εχει μπροστα της μια 2ετια για παραλλαγες, δε μπορεις 4 χρονια να παιζεις με ιδια αρχιτεκτονικη... ειδικα οταν ο αντιπαλος δεν κοιμαται, αλλα εβγαλε το maxwell που ηταν εξαιρετικος τεχνολογικα οπως αποδειχτηκε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που στιρίζεις το επιχείρημά μου, και με βοηθάς να το κάνω λιανά.

 

Όταν μιλάμε για μέγεθος πυρήνα μιλάμε για mm όχι για τρανσιστορς.

 

Το να βάλεις περισσότερα τρανσίστορ σε μικρότερο χώρο είναι τεχνολογικό επίτευμα.

 

Maxwell Die Size 601mm2  > Fiji XT 596mm2

 

Maxwell Transistor Count 8 bill.     < Fiji XT Transistor Count 8.9 bill.

 

Άρα ναι η AMD σε μικρότερο πυρίνα χώρεσε περισσότερα transistors και έπιασε τις αποδόσεις του maxwell σε μεγάλες αναλύσεις με παιδικούς driver.

 

Εκτός και αν ο maxwell δεν έχει ανεβάσει την διαφορά του από τα kepler φρομ release day....

 

και πριν γράφει κανείς ότι η αρχιτεκτονική του Fiji είναι ίδια με αυτή των προηγούμενων γεναιών καλύτερα να διαβάσει λίγο παραπάνω.

 

 

Αυτά από εμένα τα ξαναλέμε σε μερικές εβδομάδες για το τι πουλιά πιάνει το fiji.

 

 

Ότι πείς αδερφέ, δεν χαλάμε χατήρια και φαντασιώσεις.

 

 

The Blade, εχει δίκιο ο Bill .

 

Το μέγεθος του chip μετριέται σε τρανσίστορς. Από εκεί θα πάρεις την απόδοση !

 

Ο λόγος τρανζίστορ ανά mm δείχνει το κέρδος της εταιρίας ανά πυρήνα (πώληση)

 

Μπορεί επίσης να δείξει την θερμοκή συμπεριφορά της  και την συμπεριφορά της στο κλοκάρισμα.

 

Γενικά όσο μεγαλύτερος είναι ο λόγος ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ/ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα ψύξης της κάρτας, τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα στους υψηλούς χρονισμούς για το ίδιο TDP μιλώντας πάντα για τα ίδια nm .

 

Αυτό που κερδίζει η AMD είναι στο κόστος ανά chipάκι  και ναι είναι κατασκευαστικό επίτευγμα αλλά όχι από την πλευρά των επιδόσεων .... ;)

 

 

Η AMD θα αβεβάσει πιστεύω την κάρτα με οδηγούς νέους, πιο πολύ με το να κάνει καλύτερη διαχείριση της μνήμης των 4GB HBM της fury . Αλλά δεν νομίζω να κάνει κάτι τραγικά καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Γερμανικο skroutz τιμες:

 

Fury X, 694.97 euro.

 

http://geizhals.de/?cat=gra16_512&asd=on&asuch=fury%20x

 

980TI gigabyte g1, 709.39 euro.

 

http://geizhals.de/?cat=gra16_512&asd=on&asuch=980ti&sort=p

 

Αν δεν ριξει τις τιμες για Fury X η ΑΜD, οι υποψηφιοι αγοραστες ουτε ταξι δεν γεμιζουν!

 

Ακομα και στο 4Κ η Fury X παιζει μια ή αλλη με την REFERENCE 980ΤΙ!!! Με τις customιες που ειναι +10-15% απο τις reference out of the box δεν υπαρχει ελπιδα...

 

Εγω περιμενω παντως τουλαχιστον μια εδω απο τον φιλο μου τον @zpaf:D  :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

μα και στο review που δίνεις, σε πολλά τεστ περνά μπροστά η 390... δεν σου αρκεί; Φαντάσου να βγει κ νέος driver.

 

Εγώ αυτό είδα κι ομολογώ πως το ότι είναι μπροστά ακόμα και σε παιχνίδια με nvidia works, μου αρκεί.. εμένα προσωπικά.

Τώρα αν οι ίδιοι που λένε για τα 4GB της fury πως είναι λίγα, προτιμούν τα 3,5-4gb της 970 κι όχι τα 8gb της 390, είναι δικό τους θέμα.. 

 

 

να κι άλλο ένα..

 

είναι προφανές πως κάτι παίζει με drivers ακόμα, μια και σε κάποια είναι πολύ μπροστά η 390, ενώ σε άλλα είναι ανεξήγητα πίσω.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η furyX και καλα ειναι ο αντιπαλος της 980Ti-Titan X πιστευω οτι η 390Χ ειναι ο αντιπαλος της 980.

Bεβαια μεταξυ 970 και 390 προτιμω την 390 

 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

@alldaynews

Είσαι σε λάθος thread! Ξεκίνα να διαβάζεις απο αυτό το πόστ και κάτω.

 

@ARMAGEDDON

Θα τον συζητήσουμε στο αντίστοιχο thread! 

 

@icy20

Η 380 είναι αισθητά δυνατότερη απο 960 OCed. 

Δές και στο παρακάτω βίντεο.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό με το "combined memory pool" θα λύσει και τα χέρια σε mid-range κάρτες (270Χ/370Χ/380) όπου η μνήμη στα "κλασικά μοντέλα" δεν υπερβαίνει τα 2GB. Εάν υποστηριχθεί κάτι τέτοιο σε αυτές τις κάρτες μέσω DX12 τότε οι κάρτες αυτές θα πάρουν σοβαρή παράταση ζωής και το Crossfire με κάρτες των 2GB θα επανέλθει στο τραπέζι! Μακαάρι.. να γίνει κάτι τέτοιο διότι για 1080p gaming ακόμα βαστάνε τα 2GB Vram και σε μερικά games το να προστεθούν 2+2=4GB Vram απο 2 mid-range κάρτες για ένα καλό και δυνατό crossfire θα δημιουργήσει πολύ σοβαρό ενδιαφέρον για τους gamers να δούν το Crossfire με ΑΛΛΑ μάτια! Ίσως αυξηθούν και οι πωλήσεις καρτών με αυτόν τον τρόπο! Πάντως μονάχα θετικά πράγματα θα φέρει μια τέτοια εξέλιξη! Άντε να δούμε...! 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παίδες κάντε μου μια χάρη .

επειδή το αντιμετώπισα και με την 390 και την 390χ .

όσοι μπορείτε , γιατί εγώ έχω δύο μόνιτορ , δοκιμάσετε να παίξετε παιχνίδια τύπου advanced warfare bf4 κτλ .

τουλάχιστον δύο γύρους ανά game . και μετά να φορτώσει το λόμπυ αναμονής .

σε εμένα μου έβγαζε τρομαχτικά παράσιτα μετά απο δύο γύρους . ανεξάρτητα από τον χρόνο . είτε έπαιζα δύο λεπτά είτε δύο ώρες . εμφανιζόταν κάθε δύο γύρους .

το είχα με dvi την κύρια οθόνη και display port την δευτερεύουσα . 2560 χ 1440 .

όταν έκλεινε το παιχνίδι κολλούσε για κλάσματα και μετά έβγαζε τα σφάλματα .

 

όταν το άλλαξα σε dual dvi όλα καλά . η απόκριση άλλαξε σαν να πήγα σε ssd από σκληρό .

το μόνο που δεν θυμάμαι στο σετ απ είναι πιο dvi ειχα το πάνω ή το κάτω .

εαν μπορείτε δοκιμάστε το να δουμε εαν το βγάζει σε εσάς .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το "combined memory pool" θα λύσει και τα χέρια σε mid-range κάρτες (270Χ/370Χ/380) όπου η μνήμη στα "κλασικά μοντέλα" δεν υπερβαίνει τα 2GB. Εάν υποστηριχθεί κάτι τέτοιο σε αυτές τις κάρτες μέσω DX12 τότε οι κάρτες αυτές θα πάρουν σοβαρή παράταση ζωής και το Crossfire με κάρτες των 2GB θα επανέλθει στο τραπέζι! Μακαάρι.. να γίνει κάτι τέτοιο διότι για 1080p gaming ακόμα βαστάνε τα 2GB Vram και σε μερικά games το να προστεθούν 2+2=4GB Vram απο 2 mid-range κάρτες για ένα καλό και δυνατό crossfire θα δημιουργήσει πολύ σοβαρό ενδιαφέρον για τους gamers να δούν το Crossfire με ΑΛΛΑ μάτια! Ίσως αυξηθούν και οι πωλήσεις καρτών με αυτόν τον τρόπο! Πάντως μονάχα θετικά πράγματα θα φέρει μια τέτοια εξέλιξη! Άντε να δούμε...! 

Αυτο θα ισχυει και για τις dual gpu  καρτες(π.χ gtx 590);Τωρα ειναι  1.5+1.5=1.5gb.Μετα θα γινει δηλαδη 1.5+1.5=3gb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.