Jump to content



over clock ram corsair 12gb 1600mhz


Recommended Posts

καλησπερα παιδια! εχω τη μητρικη assus M5A78L LE. πανω εχω μια 4gb 1600mhz κ αλλη μια 8gb 1600 mhz. δηλαδη συνολο 12gb! στη σελιδα της assus http://www.asus.com/Motherboards/M5A78L_LE/specifications/ αναφερει οτι η μητρικη μου τρεχει στα 1600 αλλα μεσα σε παρενθεση γραφει (oc).

Αυτο σημαινει οτι τρεχει μεν στα 1600mhz αλλα θελει πειραγμα για να φτασει εκει; αλλιως 1333mhz;

εχω το προγραμμα cpu-z το οποιο εχει μια καρτελα για τη μνημη αλλα δε ξερω που να το τσεκαρω.

Καμια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά 1333 Mhz πρέπει να τρέχει.

Βλέπεις στην καρτέλα "Memory" και στην γραμμη "DRAM Frequency" βλέπεις την συχνότητα της μνήμης σου. Πρόσεξε, θα δεις 667 Mhz (ή κάτι κοντινό), δεν είναι λάθος γιατί 667 x 2 = 1333.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά 1333 Mhz πρέπει να τρέχει.

Βλέπεις στην καρτέλα "Memory" και στην γραμμη "DRAM Frequency" βλέπεις την συχνότητα της μνήμης σου. Πρόσεξε, θα δεις 667 Mhz (ή κάτι κοντινό), δεν είναι λάθος γιατί 667 x 2 = 1333.

το τσεκαρα τωρα. για την ακριβεια γραφει 803,5mhz! εγω εχω 2 οποτε 1600mhz κ κατι! ευχαριστω! :T:

Link to comment
Share on other sites

το δύο που πολλαπλασιάζεται μάλλον είναι για το double data rate όχι για το πόσες μνήμες έχεις

οποτε πως μπορω να τσεκαρω σε ποσα mhz τρεχουν;

Υ.Γ: εχω το cpu-z μπορω απο καποια αλλη καρτελα να το δω;

Link to comment
Share on other sites

οποτε πως μπορω να τσεκαρω σε ποσα mhz τρεχουν;

Υ.Γ: εχω το cpu-z μπορω απο καποια αλλη καρτελα να το δω;

Έχει δίκιο ο Γεώργιος. Το x2 πάει γιατί μιλάμε για DDR (Double Data Rate) μνήμες.

Μόλις είδες την συχνότητα από τις μνήμες σου. Δεν έχει σημασία αν είναι 1 ή 2 ή 3 ή 4 ή.. 164 κομμάτια μνήμης στο σύστημά σου. ΟΛΑ τρέχουν με την συχνότητα "DRAM frequency" που σου δείχνει το CPU-Z. Στην περίπτωσή σου 803,5 Mhz, δηλαδή 1607Mhz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.