Jump to content



Επιλογη δισκου ssd για λαπτοπ


Recommended Posts

Γεια και καλη χρονια σε ολους.

Θελω γνωμες για τους παρακατω δισκους για αλλαγη δισκου σε λαπτοπ απο hdd σε ssd

 

Crucial 480GB M500

 

OCZ 480GB Arc 100 ARC100-25SAT3-480G

 

Solid State Drive (SSD) Corsair Force LS 240GB

 

SSD Crucial MX100 256GB

 

 

το λαπτοπ ειναι ενα dell vostro 3550 και εχει sata 3  i3 intel με 8 giga ram

Έγινε επεξεργασία από strong
Link to comment
Share on other sites

@liangour

Ευχαριστω αλλα το χρειαζομαι το dvd player

 

και γω τον  μχ 100 σκεφτομαι με 12 δοσεις απο 10  ευρω τον μηνα μια χαρα μου φαινεται

 αλλα μου κανει κλικ και ο ocz

Έγινε επεξεργασία από strong
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα τον Crucial MX100 256GB λογω οικονομιας

να ρωτησω αν κανω clone τον hdd με acronis και επανοφορα στον ssd θα εχω θεμα;

ή να κανω clean install???

Μία χαρά θα δουλέψει.

 

Απλά κάνε τις απαραίτητες ρυθμίσεις στα windows για τον ssd μετά τον κλωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

To 3550 ερχόταν με windows 7 οπότε πρέπει να :

τσεκάρεις οτι το trim είναι ενεργοποιημένο, 

να απενεργοποιήσεις prefetch, superfetch, indexing, pagefile, gui boot, hibernation/sleep και το defrag.

 

Κάτι άλλο δεν θυμάμαι...

Έγινε επεξεργασία από gkatsogr
Link to comment
Share on other sites

...να ρωτησω αν κανω clone τον hdd με acronis και επανοφορα στον ssd θα εχω θεμα;

ή να κανω clean install???

 

Φίλε μου στους πρώτους SSD που δούλευαν με άλλους controller και άλλη τεχνολογία ήταν απαραίτητο να απενεργοποιήσεις

τα prefetch, superfetch, indexing, pagefile, hibernation  κλπ κλπ...

Στους σύγχρονους όμως που υπάρχουν τώρα στην αγορά, ουσιαστικά δεν χρειάζεται να πειράξεις καμία ρύθμιση για το καλό του δίσκου.

Απλά αν θέλεις απενεργοποιείς 1-2 πραγματάκια καθαρά για να κερδίσεις σε ταχύτητα, αλλά μην νομίζεις ότι θα δεις και καμία τεράστια διαφορά.

Το μόνο που αξίζει πραγματικά να απενεργοποιήσεις σε έναν ssd είναι το defrag γιατί του είναι άχρηστο και τον γεμίζει άσκοπα με

νέες εγγραφές.

 

Διάβασε αν θέλεις και το παρακάτω που νομίζω ότι θα σου φανεί χρήσιμο... http://www.pcsteps.gr/39624-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-ssd-windows-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82/#__SSD

Έγινε επεξεργασία από newmail115
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστω!

Επειδη ειμαι σε ide πρεπει να το θεσω σε achi βρηκα ενα χακ της registry θα δουλεψει;

1) Run the Registry Editor (regedit.exe)
2) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
3) Set the "Start" value to 0 (zero)
4) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Pciide
5) Set the "Start" value to 0 (zero)
6) Shut down
7) Start up again, but before Windows boots go into the BIOS configuration screens and change the disk mode to "AHCI". Save the new BIOS configuration and restart so that Windows boots.

Έγινε επεξεργασία από strong
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.