Jump to content



27'' monitor


Recommended Posts

 Καλησπερα και καλως σας βρηκα

 

Μια ερωτηση σε οσους εχουν 27'' monitor

σε αποσταση 1μ απο το monitor ειναι μια χαρα η 27'' η πολυ κοντα?

Επισης η καρτα Nvidia Geforce GTX 660 ειναι οκ για αυτο το μεγεθος?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 50-1μ περιπου

Τωρα εχω την EIZO FLEXSCAN S2100 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος σε αναλυση 1600χ1200 και ελεγα να παω σε περισσοτερες ιντσες γιαυτο και ρωταω εαν θα παω σε 24 η 27,ο μεγαλυτερος φοβος μου ειναι στο να μπορεσω να κρατησω την ιδια ποιοτητα σε χρωματα και μαυρο λογο πανελ γιαυτο και το ψαχνω να δω τι θα παρω και οσο το δυνατον ιδια ποιοτητα

Κυριως σερφαρισμα και  κανενα παιχνιδακι η χρηση

Έγινε επεξεργασία από Gnarv
Link to comment
Share on other sites

σε 24 ίντσες η ιδανική ανάλυση αυτή τη στιγμή είναι 1920*1080 ή (ακόμη καλύτερα) 1920*1200.

σε 27 ίντσες οι αναλύσεις είναι μεγαλύτερες αλλά και τα χρήματα περισσότερα κι οι απαιτήσεις σε κάρτα γραφικών για παιχνίδια μεγαλύτερες. Εάν έχεις τα χρήματα ώστε να αγοράσεις αντίστοιχη οθόνη με τη δική σου, τότε «όσο πιο μεγάλη τόσο πιο καλή».

 

Η απόσταση που κάθεσαι δεν είναι προβληματική για τις αναλύσεις που συζητούμε εδώ. Μην το συγχέεις με τηλεόραση χαμηλής ανάλυσης. Το σημαντικότερο είναι τα χρήματα, αν γράψεις ένα πλαίσιο θα πάρεις ίσως καλύτερες απαντήσεις ως προς το τι υπάρχει στα χρήματα που διαθέτεις. 

 

ΥΓ 'Οσο για τον φόβο σου, θα σου συνιστούσα να ξανααγοράσεις ΕΙΖΟ

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

ΕΙχα σκοπο να διαθεσω εως 500 ευρω και ειμαι  μεταξυ των Eizo Foris FG2421 και σε 1920x1200  την EIZO FLEXSCAN EV2455

Τωρα σε οτι αφορα την 27'' η μονη που βλεπω σε EIZO ειναι η EIZO FlexScan EV2736W η οποια ομως ανεβαινει αρκετα αφου εχει 650

Υπαρχει αξιολογη 27 ιντσων επιπεδου EV2736W η και καλυτερη εως 500 ευρω η πρεπει να ανεβω σε ποσο????

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου δύσκολα. Υπάρχουν κάποια της Dell και της HP που ήταν ανάμεσα 500-600 όταν είχα δει. Όσο για το να κατέβεις από 500 και να έχεις απόδοση αντίστοιχη με το τωρινό σου, στη θέση σου δεν θα το έκανα χωρίς να δω πρώτα. Επειδή προέρχεσαι από καλή οθόνη είναι δύσκολο να μαντέψει κάποιος πώς θα σου φαινόταν κάποιο φτηνό IPS. Μπορεί να σου αρέσει αλλά μπορεί και να χτυπάς το κεφάλι σου.

 

Έχουν αρχίσει να εμφανίζονται και οθόνες μεγαλύτερες ανάλυσης -συνήθως τις βλέπεις να αναφέρονται ως 4Κ- αλλά στα χρήματα που συζητάμε και με τις απαιτήσεις που θέτεις μάλλον δεν έχει νόημα καν να τις κοιτάς. Άσε που για χρήση τους σε παιχνίδι θα πρέπει μάλλον να αλλάξεις και κάρτα.

 

Πάντως η απόσταση μη σε απασχολεί καθόλου, να μη σου πω ότι αν είχα τα χρήματα θα πήγαινα σε 30 ίντσες ή και παραπάνω (θες χιλιάρικο+ για τέτοια κόλπα).

 

Η αντιπροσωπεία των ΕΙΖΟ είναι κοντά σου, στη Νέα Ερυθραία. Κάν' τους κάνα τηλέφωνο αν μπορείς να περάσεις να δεις τα Flexscan και το Foris.

Link to comment
Share on other sites

το ένα μέτρο μου φαίνεται λίγο μακριά . εγώ πρέπει να κάθομαι γύρω στα 50 εκατοστά. έχω την dell 27 u2713h 2560 x 1440.

Επειδή σκέφτομαι και γω για το συγκεκριμένο είσαι ευχαριστημένος???.Η δική μου χρήση θα είναι games,internet,και office

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρά . είχα και το προηγούμενο u2711 αλλά μου χάλασε. έχει περισσότερη φωτεινότητα από το προηγούμενο. καλό είναι. τώρα δεν ξέρω για την αξιοπιστία του. εαν δεν χαλάσει σαν το προηγούμενο θα είναι μια χαρά .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.