Jump to content



Βοηθεια για μινι θηριακι για μουσική και θόρυβος/θερμοκρασίες


das

Recommended Posts

Συγχωρεστε με για το σεντονι,αλλα εχω μπλοκαρει ,οποιος ήρωας το διαβάσει βοηθάει πολυ.

Θελω να φτιάξω για φίλο μου ,ενα μικρό desktop pcακι μεν ,φορητό δε .

Θα το χρησιμοποιεί 95% για παραγωγή μουσικής (cubase κτλ) ,οχι games .

Τα budget ειναι το αγαπημένο μας : δεν υπάρχει ταβάνι .

Εχω καταληξει σε mini itx,ssd 250 gb ,i7 ,16 gb ram,χωρις discrete gpu .

Το θέμα μου ειναι οτι θέλω μεν το cpu να τρέχει διαρκώς σε φουλ συχνοτητα ,αλλα και να μη βράζει μεσα στο όποιο κουτακι θα διαλέξω.

Το κουτι που θα μπει θα ειναι μαλλον το lian li pc tu-100 http://www.lian-li.com/en/dt_portfolio/pc-tu100/ η αντίστοιχα μικρο η και μικρότερο.

Το δίλημμά μου ειναι : να έβαζα i7 s ,που θα δουλεύει πιο δροσερά ( ; ) χωρις να θυσιάζει πολυ τις επιδόσεις ( ; ) ;

Να βαλω i7 k ,που εχει και καλα καλύτερες θερμοκρασίες λόγω εσωτερικής πάστας και να τον κανω undervolt?

Ο σκέτος i7 γίνεται undervolt ;

Υπενθυμίζω οτι ιδανικά ,το pc θα ειναι μόνιμα σε mode επιδόσεων ,οποτε μαλλον η οποια συχνότητα ,δε θα πέφτει σε idle .

Επίσης ,θεωρείτε οτι μπορει να ψυχθεί επαρκώς ενας σημερινός i7 με τις ρυθμίσεις που αναφέρω σε ultra στριμοκωλη κατάσταση με μονο ενα 120 mm καλο fan για εισροή αερα ?

Λογικά θα μπει και μια ισχνή noctua Lh-L9 λόγω χώρου ,δε νομιζω οτι θα χωρέσει κάτι άλλο .Το pc θα κανει export (το αντίστοιχο render ας το πούμε ) μια στο τοσο ,πιο πολυ θα περάσει τη ζωη του στο cubase συνθέτοντας .

Επίσης ,τι psu προτείνετε για mini κουτι (sfx; ) ,δεν εχω ιδέα τι παίζει στα μικρα psu ,μας ενδιαφέρει σίγουρα πάντως οσο γίνεται να μην κανει θόρυβο.

Mobo ,φαντάζομαι σε καθε περιπτωση μου κανει μια asrock b85 mitx που εχει και πάνω απο δυο sata ,θελω κατι περισσότερο ;

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

...

Εχω καταληξει σε mini itx,ssd 250 gb ,i7 ,16 gb ram,χωρις discrete gpu ....

 

Έχεις καταλήξει σε λάθος πράγματα. 

 

Λύση 1ηhttp://www.mgmanager.gr/notebooks/46933-asus-n751jk-t7042h-i7-4710hq173-fhd16gb1tbnvidia-gtx850-4gbw81.html

συν

http://www.mgmanager.gr/solid-state-drive/46757-plextor-px-256m6s-256gb-sata3-solid-state-drive.html

...στο ελεύθερο drive bay, και μετεγκατάσταση του λειτ. συστήματος εκεί.

 

Λύση 2ηhttp://www.mgmanager.gr/notebooks/46825-apple-macbook-pro-15-inch-retina-i7-25ghz-16gb-512gb-nvidia-gt-750m-osx-maverics-mgxc2gr-a.html

Link to comment
Share on other sites

Αμα ηθελα κραταγαμε το mac book pro των 3000 +++ € που εχουμε τωρα ,αλλα θέλουμε δύναμη οχι τσιριτσαντζουλες .

Ποτε μη βάζεις λαπτοπ να κανει τη δουλειά ενός pc.

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολο τα ιδια και τα ιδια λες ρε πετρο , αλλα θα το ξαναπω 

 

raijintek metis 

μαζι με fanless τροφοδοτικο 

και μια καλη dual tower ψυχτρα ετσι ωστε να τραβαει ΚΑΛΑ  τον αερα μεσα απο το τροφοδοτικο και να τον φτυνει απο πισω

S εκδοση ειναι χαμενες επιδοσεις , δεν αξιζει τον κοπο ....εξαλου δεν ειναι τραγικη η θερμικη τους συμπεριφορα (των απλων) 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα ηθελα κραταγαμε το mac book pro των 3000 +++ € που εχουμε τωρα ,αλλα θέλουμε δύναμη οχι τσιριτσαντζουλες .

Ποτε μη βάζεις λαπτοπ να κανει τη δουλειά ενός pc.

 

Απορια....:   που θα σου χρειαστει η υπερβολικη ισχυς? 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο κι αυτο.

Ρε παιδιά εχει σημασία ;πρέπει να δικαιολογηθω;έχουμε τα φραγκα και τα σκορπαμε,λογαριασμό θα δώσω;

Ειμαστε σε φορουμ χαιενταδων κομπιουτεραδων ,και ζηταω την εμπειρία των εμπειροτερων,αν κάποιος ξέρει και θελει να βοηθήσει σε αυτα που ρωτάω ειναι κατι παραπάνω ευπρόσδεκτος .

Ξαναλέω λοιπόν ,δεν έχουμε ταβάνι στα λεφτά ,ξέρει κάποιος να απαντήσει σε αυτα που εχω θέμα ;

@kpetros fanless λες θα την παλεύει θερμικά με i7 σε mode επιδόσεων ;

Το metis καλη φάση φαίνεται ,ειναι πολυ στα υποψην λόγω χώρου ψυχτρας

Ποιους εννοείς απλούς cpu ,τους σκέτους η τους k ?

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

αναφερεις πως θα ειναι χωρις εξωτερικη καρτα γραικων 

αρα ζητημα να εχεις εχεις κανα peak καταναλωσης στα 200W 

και το χειροτερο fanless psu να παρεις , θα ειναι υπερανετα 

(ειναι ακριβα ομως...)

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PSU πάρε ένα από τα κορυφαία fanless μοντέλα της Seasonic αφού δεν υπάρχει χρηματικός περιορισμός και θα είσαι οκ.

Έχω ένα 4 χρόνια και κάθε χρόνο το έχω σε άλλο σύστημα,με oc από την πρώτη μέρα πάντα και δεν έχει κάνει κιχ.

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο κι αυτο.

Ρε παιδιά εχει σημασία ;πρέπει να δικαιολογηθω;έχουμε τα φραγκα και τα σκορπαμε,λογαριασμό θα δώσω;

Ειμαστε σε φορουμ χαιενταδων κομπιουτεραδων ,και ζηταω την εμπειρία των εμπειροτερων,αν κάποιος ξέρει και θελει να βοηθήσει σε αυτα που ρωτάω ειναι κατι παραπάνω ευπρόσδεκτος .

Ξαναλέω λοιπόν ,δεν έχουμε ταβάνι στα λεφτά ,ξέρει κάποιος να απαντήσει σε αυτα που εχω θέμα ;

@kpetros fanless λες θα την παλεύει θερμικά με i7 σε mode επιδόσεων ;

Το metis καλη φάση φαίνεται ,ειναι πολυ στα υποψην λόγω χώρου ψυχτρας

Ποιους εννοείς απλούς cpu ,τους σκέτους η τους k ?

ok.., sorry που ρωτησα...!! 

 

δυστυχως, εγω δεν μπορω να βοηθησω, αλλα ειμαι σιγουρος οτι τα παιδια θα το κανουν με χαρα..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επειδή θέλεις επιδόσεις αλλά και ψύξη ή μόνη λύση που έχω να προτινω και είναι δοκιμασμένη είναι prodigy bitfenix (όχι το m) με custom υδροψυξη. Και 600 watt corsair PSU. Με 140 ακρίδες ανεμιστήρες μπρος και πίσω και 2 120 πάνω.

Είναι φορητό αλλά γίνεται αρκετα βαρύ βέβαια.

Θόρυβο με σωστή αντλία έχεις ελάχιστο έως καθόλου και σε φορτο έπιανα 35 βαθμούς με τους ανεμιστηρες ούτε στις 1000 στροφές.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχε κανονάκι δώρο.

Ρε παιδιά full load, ψύξη, φορητό και αθόρυβο δύσκολο πάντως.

Laptop δε του κάνει. Αν φτιάξει και σωστό σύστημα μπορεί να βάλει και mac που αν δε κάνω λάθος είναι best case scenario για μουσική.

Όριο στα λεφτά δεν έχει.

Άρα μήπως δε το τερμάτισα τελικά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν το τερμάτισε ,απλα δεν ειναι αυτο που ηθελα ,ουτε πολυ μικρο,ουτε ελαφρύ (φορητό ) .

Σαν κοστος δε λεει και τιποτα φοβερό ,με την πώληση του MacBook pro.που έχουμε παιζει να μη βαλουμε και φράγκο για αυτο ,αλλα και να χρειαστεί ,καναλεω ,δεν εχουμε ταβάνι ,αλλα θα ηθελα να μην προσπαθήσετε να βρείτε το πιο ακριβό setup της οικουμένης για να μου αποδείξετε πως εχω ταβάνι.

Επίσης το πιο σημαντικο ,αν δείτε δε ρωτάω τίποτα απο αυτά .

Ρωτάω καθαρά για τις cpu και τη mobo ,και μονο αυτο δε σχολιάζετε .

Το ερώτημα μου έχει να κανει καθαρά με τις διαφορές των διάφορων i7 μεταξύ τους ,πως φτάσαμε να λεμε για λαπτοπ , custom υδροψυξεις κτλ δεν το καταλαβα.

On topic τωρα.

Για αυτα που ρωτάω ξερει μηπως κανείς κάτι ;

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Cpu: http://www.skroutz.gr/s/4982134/Intel-Core-i7-4790K-Box.html

Mobo: http://www.skroutz.gr/s/4885434/Gigabyte-Z97N-Gaming-5.html

 

cpu cooler:

 

http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleID=2730

http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleID=2614

 

Giga μητρική γιατί παίρνεις και χαμηλό dp latency, 4790K για τη συχνότητά του, οι παρακάτω ψύκτρες γιατί τις θεωρώ πολύ καλές λύσεις για τα 60mm που έχεις clearance.

Δεν θα έχεις θέμα με temps.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που πρότεινε ο Trexx να προσθέσω το Seasonic Platinum Fanless 400 ή 460 για psu.

Εφόσον όμως είναι fanless πρέπει να το τοποθετήσεις με τον κλασικό τρόπο οπότε πήγαινε στο Prodigy για κουτί

ή ακόμα καλύτερα για εμένα στο Corsair Graphite 380T και πάρε για ψύξη μια από τις κορυφαίες Noctua πχ. D14 εφόσον χωράει και θα είσαι οκ.

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@trexx ευχαριστω πολυ ,τσεκαρω ευθυς αμεσως.

@rory Καταπληκτικο το graphite ,αλλα ειναι για lan parties,φαση που απαιτειται gpu βαρβατη δλδ. και ειναι αδικαιολογητα μεγαλο για την περιπτωση μου .Εχω το xigmatek Aquila που ειναι μεγέθους prodigy και οποτε το κουβαλάω μου φαίνεται τερας ,δεν το λεω φορητο ,με την έννοια ενός lian li pc tu 100 (αυτο που έβαλα.στο πρώτο ποστ.)

Οποτε το κουβαλάω θελει ολόκληρη ιστορία στο αμάξι μην σπάσει τιποτα σε καμια λακουβα και στο μηχανάκι δε μπορω ουτε για πλακα να το.παρω ,και μιλάς με ατομο που κουβαλάει απο κούτες μεχρι θερμοσίφωνα στο παπι ,αλλα το pc δε γινεται με ασφάλεια.

Λυπάμαι που ζηταω πληροφορίες και γίνομαι και ο γκρινιάρης απο πανω ,αλλα ρε αλανια ,μονο ο Πέτρος διαβασε το πρωτο ποστ .

Ολοι οι αλλοι νομίζετε οτι ζηταω σύνθεση ,ο αλλος μου έβαλες και λινκ απο το τοπικ που συμμετέχω κι εγω κιόλας δίνοντας γνώμη.

Κανω quote τον εαυτό μου και μια περίληψή :

Λόγω μεγέθους και απαίσιας θερμικής συμπεριφοράς των τωρινών i7 ,προσπαθώ να βγάλω μια ακρη με.τα εξής:

Το δίλημμά μου ειναι : να έβαζα i7 s ,που θα δουλεύει πιο δροσερά ( ; ) χωρις να θυσιάζει πολυ τις επιδόσεις ( ; ) ;

Να βαλω i7 k ,που εχει και καλα καλύτερες θερμοκρασίες λόγω εσωτερικής πάστας και να τον κανω undervolt?

Ο σκέτος i7 γίνεται undervolt ;

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι αλλοι νομίζετε οτι ζηταω σύνθεση τσουκ

Λόγω μεγέθους και απαίσιας θερμικής συμπεριφοράς των τωρινών i7 , μια χαρά είναι η θερμική συμπεριφορά των i7. Επειδή διαμαρτύρονται κάτι o/cers στα fora που αναφέρονται σε άλλες συνθήκες και συνήθειες, δεν τρέχει κάστανο. προσπαθώ να βγάλω μια ακρη με.τα εξής:

Το δίλημμά μου ειναι : να έβαζα i7 s ,που θα δουλεύει πιο δροσερά ( ; ) χωρις να θυσιάζει πολυ τις επιδόσεις ( ; ) ; Όχι, να μην βάλεις, μια χαρά θα θυσιάσεις τις επιδόσεις.

Να βαλω i7 k ,που εχει και καλα καλύτερες θερμοκρασίες λόγω εσωτερικής πάστας και να τον κανω undervolt? Είπαμε, μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες. Ο i7 4790K με τον i7 4790 την ίδια πάστα έχουν, haswell refresh είναι και οι δύο. Διαφορετική είχε ο i7 4770K.

Ο σκέτος i7 γίνεται undervolt ; Γίνεται σίγουρα με z97 μητρική και ενδεχομένως και με άλλα chipset αλλά όχι με σιγουριά. Τσεκάρεις συγκεκριμένα μοντέλα mobo δλδ.

 

Προσωπική συμβουλή: Σε εργαλείο δουλειάς να μην πειράξετε απολύτως τίποτε. Ούτε undervolting, ούτε τίποτα. Καλό το undervolting αλλά αν φάει φρίκει το llc και σου πετάξει βαρβάτο v-droop, τότε καληνύχτα. Επίσης δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μην ρίχνει το pc ρολόγια, όταν δεν χρειάζεται να γκαζώνει.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν στα προτεινα για την σύνθεση αυτά,αλλά για το θέμα του θορύβου.

Όταν έφτιαξα το δικό μου ήθελα Lian Li κουτί λόγο ποιότητας στην κατασκευή,

αλλά απογοητεύτηκα γιατί σε κανένα από τα μικρά δεν μπορείς να βάλεις fanless psu λόγο προσανατολισμού.

Τα fanless τοποθετούνται πάντα με τον κλασικό τρόπο για να μην έχουν θέμα θερμοκρασίας.

Δες το δικό μου

post-10167-1416078045,0653_thumb.jpg
post-10167-1416078044,8546_thumb.jpg
post-10167-1416078045,0071_thumb.jpg
post-10167-1416078044,9459_thumb.jpg
 
Σε ένα Coolermaster Elite 130 έχω:
Seasonic 460FL
4670K με H75
Asus Z87I PRO
Corsair Vengeance Pro 8gb
Samsung 840Evo 120gb
3 WD:2 Red 2tb και 1 Black 1tb
Στο σύστημα έχω ένα fan,αυτό του ψυγείου σε silent mode και το μόνο που ακούω είναι ο WD Black.
 
Μια τέτοια κατασκευή σε καλύπτει πιστεύω.
 
Μονο για ψύξη θα έβαζα τώρα μια Coolermaster Seidon 120V.
Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.