Jump to content



Samsung Galaxy Alpha ή LG G3 32 GB?


Aroma

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αγορασω καινουριο κινητο γυρω στον φλεβαρη μπας και εχουν πεσει οι τιμες και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο? Το Samsung μου αρεσει παρα πολυ σαν εμφανιση και το οτι ειναι οκταπυρηνο αλλα με προβληματιζει η μπαταρια του. Το G3 απο οτι διαβασα και ειδα εχει αρκετα καλη μπαταρια και καταπληκτικη οθονη. Βεβαια ειδα πολυ καλα σχολια και για τον προκατοχο του το G2. Ποιο προτεινετε εσεις να παρω;Θελω να ειναι ενα αξιοπιστο κινητο και να μπορω να κανω 2-3 πραγματακια ανετα. Παιχνιδακια κλπ..Εκανα μια σκεψη και για το S5 αλλα επειδη το ειδα απο καποιον γνωστο μου δε μου αρεσε η εμφανιση του...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά συγκρίνεις κινητά διαφορετικής κατηγοριας.

ο μονος λόγος που θα προτιμούσες από αυτά τα δυο κινητά το Alpha, είναι επειδή θέλεις ντε και καλά μικρότερη οθόνη.

κατά τα αλλα, αν και δεν μου αρέσει καθόλου η LG, μεταξύ των δυο.. πας LG με κλειστά ματια.

κατά τα αλλα σκέψου και το Note4, το κινητό τα σπάει

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

http://www.xda-developers.com/android/galaxy-alpha-discontinued/

http://www.theverge.com/2014/12/29/7459743/samsung-galaxy-alpha-discontinuation-report

 

Samsung Allegedly Discontinuing Galaxy Alpha Line Έγινε επεξεργασία από overclocked
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες τα από κοντα και δουλεψε τα να δεις και την αισθηση στο χερι,επισης δες και προς sony πλευρα. γραψε μας εάν μπορεις τις ανάγκες την χρηση τις ιντσες και το μπατζετ.

Link to comment
Share on other sites

κανένα από τα δύο :p

Γιατί κανένα απο τα δύο παρακαλώ???? :-P

Δες τα από κοντα και δουλεψε τα να δεις και την αισθηση στο χερι,επισης δες και προς sony πλευρα. γραψε μας εάν μπορεις τις ανάγκες την χρηση τις ιντσες και το μπατζετ.

Θέλω μαξίμουμ κανένα 400αρι να δώσω..Και αυτό ακόμα υπέρβαση είναι για μένα.Απλα με ενδιαφέρει να είναι μια συσκευή η οποία θα τρέχει άνετα και στο σερφαρισμα αλλά και στα παιχνίδια..Και το κυριότερο που ξαναλέω η αυτονομία της..Δεν εννοώ φυσικά να μου κρατάει δεκα μέρες η μπαταρία αλλά να μην είμαι και με το φορτιστή στο χέρι..Απο ίντσες θα προτιμούσα να είναι σχετικά μικρο και συμμαζεμενο οπως το Alpha αλλά αν οι επιδόσεις του G3 είναι καλύτερες δε με πειράζει να ανέβω λίγο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου, όπως αναφέρεις οι ιντσες είναι περιορισμένες και από τις 4,7 εως τις 5,5 υπαρχει μια διαφορα που ισως σε δυσκολεψει,θα επιμείνω παντως στο να τις δουλεψεις σε καποιο κατάστημα ώστε να εχεις μια πιο ολοκληρομενη εκτιμηση, και μια προταση ως μεση λυση από εμενα είναι το Lg g2 κυριως λογω ότι μπορει να είναι στις 5,2 αλλα σε αισθηση στις 5 ιντσες και η πολύ καλη αυτονομια της συσκευης, επισης η τιμη του είναι αρκετα δελεαστικη και δεν θα σε αναγκασει να ξοδεψεις όλα σου τα χρημματα, ελπιζω μια μικρη βοηθεια να μπορεσα να σου δωσω.

Έγινε επεξεργασία από euaggelos71
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι και για το G2 απλα η ερωτηση μου ειναι η εξης:Επειδη το G2 ειναι παλιο μοντελο θα δεχεται καινουριες αναβαθμισεις?Θα μπορεσω δλδ να το κρατησω 2-3 χρονια? Μιας και δεν εχω ψωρα να αλλαζω κινητα καθε τοσο.?

Link to comment
Share on other sites

παρε g2 μη το σκεφτεσαι! κανει/παιζει τα παντα και με καλυτερη αυτονομια απο g3 κανενα δε περνει αναβαθμισεις για 2-3 χρονια!(ισως κανα nexus? και εκει δεν ειμαι σιγουρος)

τωρα το g2 θα παρει lolipop λογικα και τελος. βεβαια παντα υπαρχουν και custom roms αν το κατεχεις το θεμα.. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου όπως αναφέρει ο overclocked,  το G2 είναι μια τίμια επιλογή σε εξαιρετική τιμή,  πιστεύω και εγώ ότι θα πάρει την lollipop αλλά και στην πορεία θα υπάρχουν και δοκιμασμένες επιλογές ώστε να κρατήσεις την συσκευή για το διάστημα που θελεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έπαιρνα το Alpha γιατί η ποιότητα κατασκευής του καταπληκτική, και είναι τηλέφωνο που τα κάνει όλα και όχι παντόφλα που προσποιείτε ότι ειναι και τηλέφωνο. Κόσμημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το alpha δίνει βαση στην αισθητική και την "ποιότητα" ,το g3 στις επιδόσεις και καλύτερη μπαταρία.

Το θέμα είναι καθαρά τι τύπος είσαι ,δεν τις θεωρώ άμεσα συγκρίσιμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι γίνεται μόλις μπει μια φλούδα αλουμινίου γυρω γυρω :hehe:

Το πουλάνε για iphone.

 

OFF Topic Προβληματισμοί

Το αστείο είναι οτι έχουν φτάσει τα Android κινητά (που υποτίθεται χτυπάγαν την Apple γιατί βγάζανε ποιο φτηνά κινητά λόγο δωρεάν λειτουργικού) στα ίδια λεφτά με iPhone. 

Note 4 700 € όσο δηλαδή κάνει και ένα iPhone.

 

Αφού δηλαδή πιάσανε την αγορά τώρα θέλουν να πιάσουν τον πωπώ των καταναλωτών.

 

ON TOPIC

Κοίτα αν θέλεις και για αγορά απο εξωτερικό Xiaomi Mi4.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβληματιστεί αρκετά.. Να αναφέρω οτι το κινητό που έχω τώρα ειναι το Galaxy Core.. Οπότε σαν μέγεθος ίσως με βόλευε το Alpha.. Τέλοσπαντων καλή χρονιά να έχουμε και θα τα ξαναπούμε του χρόνου!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Note 4 700 € όσο δηλαδή κάνει και ένα iPhone.

 

 

:lol: πουλανε το iphone στην ιδια τιμη με το Note 4?

ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΝΕ????????

 

Προσωπικα θα το αγοραζα μονο αν μου διναν και μια 100' smart TV κι ενα xbox δωρο,

...και μετα  θα το πουλαγα σε κανενα fanboy και με τα χρηματα θα αγοραζα note 4 :p (και θα μου εμενε η tv και το xbox σαν ανταλλαγμα για την ψυχικη ωδινη )

 

 

 

 

στο θεμα:

με 400 περιπου πας σε note 3 ή σε lg g3, αλλα αν θες μικροτερο κινητο γιατι δε χτυπας ενα s5?

Παντως το μεγαλο μεγεθος συνηθιζεται, στο μικρο ειναι που δεν υπαρχει επιστροφη μετα...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Το note 4 το πουλάνε πιο ακριβά από το iPhone 6 και υποτίθεται ότι τα android ήταν καλύτερα ποιο οικονομικά smart phones λόγο δωρεάν os.

Δεν είμαι fanboy ούτε καν αλλά το θεωρώ κοροϊδία αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.