Jump to content



battery calibration


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά!

SAMSUNG Galaxy Trend Plus GT-S7580

Android 4.2.2

Ψάχνω εφαρμογή-εφαρμογές (ας έχω εναλλακτικές) που να κάνουν battery calibration, χωρίς, όμως, να χρειάζεται root.

Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@serpico75

 

εχεις την εντυπωση πως το κινητο ως "συσκευη" εχει μεθοδους για την διορθωση της μπαταριας? και γενικα πως μια μπαταρια μπορει να διορθωθει ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαγράψεις τα στατιστικά προηγούμενων φορτίσεων για να ξεκινήσει να μετράει από την αρχή, αλλά συνήθως αρκεί να κάνεις 1-2 κύκλους πλήρους εκφόρτισης/φόρτισης ώστε να βαθμονομηθεί ξανά.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Το battery calibration δεν είναι μυθος δυστυχώς ή ευτυχώς. Ειδικα για καποιον που θέλει να χρησιμοποίησει costum rom είναι απαραίτητο σε περιπτωση που εμφανιστούν απότομα σκαμπανεβασματα της μπαταρίας.

Ειτε χειροκινητα ειτε με πρόγραμμα στρώνει σε 1-3 φορτίσεις όπως αναφέρθηκε.

Και προφανώς δεν επιδιορθώνει τις επιδόσεις τις μπαταρίας σου :p Κάνει ότι λεει το όνομα του. Καλιμπραρει την μπαταρία για την βέλτιστη χρηση της στην εκάστοτε κατασταση που βρίσκεται.

Με λιγα λόγια αν δεν εχεις πειράξει το κινητό σου δεν υπάρχει κανένας λογος να επέμβεις.

Link to comment
Share on other sites

Το battery calibration δεν είναι μυθος δυστυχώς ή ευτυχώς. Ειδικα για καποιον που θέλει να χρησιμοποίησει costum rom είναι απαραίτητο σε περιπτωση που εμφανιστούν απότομα σκαμπανεβασματα της μπαταρίας.

Ειτε χειροκινητα ειτε με πρόγραμμα στρώνει σε 1-3 φορτίσεις όπως αναφέρθηκε.

Και προφανώς δεν επιδιορθώνει τις επιδόσεις τις μπαταρίας σου :p Κάνει ότι λεει το όνομα του. Καλιμπραρει την μπαταρία για την βέλτιστη χρηση της στην εκάστοτε κατασταση που βρίσκεται.

Με λιγα λόγια αν δεν εχεις πειράξει το κινητό σου δεν υπάρχει κανένας λογος να επέμβεις.

 

Αν εννοείς rooting το κινητό δεν έχει πειραχτεί. Είναι όπως το αγόρασα. Οπότε, απ' αυτά που λές-λέτε, με 2-3 drain-full είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω. Τα στατιστικά προηγούμενων φορτίσεων μπορούν να διαγραφούν μόνο με rooting (απ' ό,τι έχω ψάξει και καταλάβει). Οπότε, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να χάσω την εγγύηση (15 μήνες ακόμη) για μία μπαταρία και το calibration.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς rooting το κινητό δεν έχει πειραχτεί. Είναι όπως το αγόρασα. Οπότε, απ' αυτά που λές-λέτε, με 2-3 drain-full είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω. Τα στατιστικά προηγούμενων φορτίσεων μπορούν να διαγραφούν μόνο με rooting (απ' ό,τι έχω ψάξει και καταλάβει). Οπότε, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να χάσω την εγγύηση (15 μήνες ακόμη) για μία μπαταρία και το calibration.

 

Αν σου τελειώνει γρήγορα η μπαταρία φταίει το γεγονός ότι είναι παρα πολύ μικρή σε χωρητικότητα, προσπάθησε να περιορίζεις τις εφαρμογές που σου τρώνε την μπαταρία και μονο έτσι θα δεις καποια διαφορά. Σε αυτό δεν βοηθάει οποιοδήποτε calibration.

Link to comment
Share on other sites

Το battery calibration δεν είναι μυθος δυστυχώς ή ευτυχώς.

 

Επιμένω πως είναι, ρίξε μια ματιά σε αυτό --> https://plus.google.com/u/0/105051985738280261832/posts/FV3LVtdVxPT Γι'αυτό έχει ξεχαστεί το θέμα του battery calibration ενώ παλιά γινόταν χαμός.

Link to comment
Share on other sites

@metalmike, σε πολλές custom rom και ειδικά σε andoid πριν το 4.2 υπάρχουν αμέτρητες περιπτώσεις που δεν πραγματοποιείται η επανεγγραφή του αρχείου με αποτέλεσμα να σου λέει ότι φορτώνει σε λίγα λεπτά full ή να σου εκφορτώνει σε μερικά λεπτά χρήση, πρόβλημα που εμφανίζουν μεμονομένα αρκετά μοντέλα της HTC και η λίστα αυτή είναι μεγάλη.  

 

Παράδειγμα δικό μου HTC Desire S/Manta MID705(tablet). Οταν βλέπω στην πράξη ότι σχεδόν διπλασιαζόταν η λειτουργία χρήσης άρα δεν εκμεταλευόταν πλήρως την μπαταρία του. Ίσως στις σημερινές συσκευές να είναι πλέον άχρηστο σε αυτό συμφωνώ. Από τότε άλλαξα πολλά κινητά ποτέ δεν το ξαναέκανα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.