Jump to content



Αθόρυβο pc


AperfectCircle

Recommended Posts

ΝTG Πρώτη φορά ακούω για τον SilentiumPC Grandis XE1236,θα έδινα καλύτερα λίγα παραπάνω για τις άλλες σαν σιγουριά.Βέβαια σαν moderator με κάνεις να θέλω να σε ακούσω γιατί κάτι πρέπει να ξέρεις!

 

Τελικά που να καταλήξω σε τροφοδοτικό,ψύκτρα σύμφωνα με τις ανάγκες μου?

 

Δεν πρεπει να ακους καποιον επειδη ειναι κατι παραπανω απο "απλος χρηστης".

 

Παρολαυτα ..αν εχεις κουραγιο να διαβασεις το review στη μορφη που βρισκεται πλεον με την αλλαγη, ειναι εδω -> http://www.thelab.gr/topic/138234-silentiumpc-grandis-cpu-cooler-review/

 

 

 

Οι εικονες δουλευουν..αλλα πρεπει να κανεις copy paste τα οποια links.

 

Px ..ενδεικτικα βαζω μια..

 

 

noise1.jpg 

 

Νομιζω για 30€ λιγοτερα, εναντι της noctua, αξιζει και με το παραπανω.

H δε ereboss εχει μεινει 4 βαθμους πισω στη θερμοκρασια ..για τον ιδιο θορυβο.

 

Σημειωτεον..αφορα τα 360watt με τους ανεμιστηρες στις 1400 στροφες..Στις 1000rpm ο θορυβος πεφτει στα 31db ..(με αυξηση στην θερμοκρασια προφανως..αλλα ειναι σε λογικα πλαισια).

O 4690 ας πουμε οτι πεφτει στο δευτερο με τριτο βημα του "ηφαιστου".

Xονδρικα ας πουμε οτι θα εχει περιπου 17 βαθμους πανω απο τη θερμοκρασια δωματιου ..σε 100% φορτιο (prime klp).με τους ανεμιστηρες στις 1000rpm και θορυβο 31.5 db.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς ψύκτρας, ας έχει ο TS στα υπόψιν και αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/417172/Thermalright-TRUE-Spirit-140.html

 

Κατά πολλούς, η καλύτερη "οικονομική" ψύκτρα, με επιδόσεις εφάμιλλες πολύ ακριβότερων. Το μόνο μειονέκτημά της ουσιαστικά είναι το μεγάλο της ύψος (~170mm), αλλά το R5 που ενδιαφέρει τον TS σαν κουτί έχει μεγάλα περιθώρια (νομίζω 180mm). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις ικανότητα και χρόνο για βάλε-βγάλε: πάρε κάποια από τις φτηνότερες που σου προτείνουν τα παιδιά κι αν δεις ότι δεν σου κάνει, πουλάς και την αντικαθιστάς. Μικρό χάσιμο χρήματος, αρκετή βαβούρα σε ενδεχόμενο βάλε-βγάλε, αρκετό κέρδος σε ενδεχόμενο ικανοποίησης από τη φθηνή.

 

αν δεν έχεις ικανότητα για πιθανές αλλαγές, διαθέτεις 90€ για ανεμιστήρα/ψύκτρα και η πιθανή βαβούρα σε ενοχλεί περισσότερο από το πορτοφόλι, κάποια από τις Noctua είναι ασφαλής επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να κλείνω και να ετοιμάζομαι για τις αγορές μου.

 

πληροφορήθηκα απο e-shop ότι 10 μέρες μετά την πρώτη μέρα του χρόνου θα φέρουν το fractal design define r5 σε τιμή περίπου 110(αυτήν με το χωρίς παράθυρο),ενώ οι υπόλοιπες στα 130 πάνω κάτω.

 

επόμενη αγορά θα γίνει στον hdd και αφού μου λέτε μην πάρω green προσπερνάω και κοιτάζω σε blue η black.

 

τροφοδοτικό λέω να πάρω της be quiet γιατί μου έχει κάτσει η εταιρεία,θα πάρω η το be quiet straight power 500w η το be quiet 600w,ποιό λέτε να διαλέξω για το build μου?επιπλέον να πάρω cm η κανονικό γιατί δεν ξέρω τι παίζει μεταξύ τους.άλλη επιλογή έχω της coolermaster το v550 αλλά το αφήνω σαν δεύτερο.

 

τέλος ψύκτρα ενώ σκεφτόμουνα σε be quiet dark power 3(κάνει 60 απο όσο είδα) η κάποιο της noctua,γράφετε να πάρω την raijintec themis για την χρήση που θέλω και για να το λέτε εκεί με βλέπω.να πώ κιόλας πώς μίλησα με το παιδί που έκανε το review για την SilentiumPC Grandis XE1236,απλά μου είπε για ένα θέμα με τον θόρυβο που κάνει αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλή και αθόρυβη.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Λεπον ,επειδή το θέμα με το θόρυβο σε pc το ψάχνω εδω και κανα ενάμιση χρονο πολυ εντατικά ,θα σου πως που κατέληξα εγω .

Το αθόρυβο για καποιους ειναι υποκειμενικό ,μην εμπιστεύεσαι αν δεν ακούσεις με τα αυτιά σου,μερικοί θεωρούν "αθόρυβο" το pc μου,κι εγω το θεωρώ απαράδεκτο .

Προσπερναω κατευθείαν τα fanless μιας και τα ανέφερε ο απο πάνω ,και επειδη τα φοβάμαι σε ζόρικες καταστάσεις ,χωρις να υπάρχει κανενας λόγος ,δική μου υποκειμενική ανασφάλεια λόγω της fanless φύσης.

Επίσης θεωρω οτι πιο πολυ ταιριαζουν σε μη απαιτητικές εφαρμογές ,όπως htpc σκέτο.

Ουτε ολίγο απο gaming ουτε τιποτα .

Μένουμε και σε χώρα με πολυ ζεστα καλοκαίρια.

Εγω θα πω ποια θεωρώ βέλτιστα ,κι εσυ βλέπεις .

Για χαμηλο ηχο πας σίγουρα σε αεροψυχτρα ,και καμια δεν ειναι πιο αθόρυβη απο τη noctua.

Καμια δεν ειναι πολυ κοντα επίσης ,και να βγάζει και αναλογο αερα.

Ολα τα αλλα ειναι συμβιβασμοί ,και φεύγεις απο το αθόρυβο και πας στο "ακούγεται αλλα λιγο" ,που εμενα με τρελαίνει.

Τροφοδοτικα τα μονα ,που ειναι σχεδόν σιωπηλά και ειναι και καλα τροφοδοτικα ,απο οσα ξέρω εγω ,ειναι Cm V series ,enermax platimax .

Τα υβριδικά δεν τα βάζω γιατί κανένα δεν ειναι σιωπηλό με το fan ενεργό.

Τα corsair τα υβριδικά οταν ξεκινήσει το fan δεν τοσο αθόρυβο οσο τα προαναφερθέντα .

Τα bquite ,μονο τα ακριβα ειναι όντως σιωπηλά ,αλλα εχουν και καποια κινέζικα εξαρτήματα και χωρις να βγάζουν προβλήματα ,στα ίδια λεφτα κοιταζω κατι άλλο.

Ανεμιστηρια ,πολλα καλα υπάρχουν ,φυσικά σαν τα noctua μαλλον κανένα .

Σε ολα τα αλλα συμβιβάζεσαι ειτε στη ροη ,ειτε στο θόρυβο.

Ανάλογα το που θα καταλήξεις κοιτάζουμε και ποια noctua σειρά ταιριάζει στις ανάγκες σου.

Όπως βλεπεις το αθόρυβο pc δεν ειναι πολυ φτηνή υπόθεση .

Πολλοι θα διαφωνήσουν με τις κάπως απόλυτες απόψεις μου,αλλα γεγονός ειναι πως οτι πληρώνεις παίρνεις ,και εχω πληρώσει πολυ σαβούρα ,μεχρι να μαθω να επιλέγω και να μην τα πληρώνω διπλά μετά.

Hdd ,σε μαυρο ,ΜΗΝ πας .

Αποκλειστικά και μονο απο άποψη θορύβου πας για green .

Εγω εχω μπλε και στο ενα λεπτο τους εχω και κλείνουν.

Υπάρχουν σε ολα πιο φτηνές λύσεις ,αλλα τα εναλλακτικά σιωπηλά προϊόντα πιυ εχω δει εχουν πολυ φτωχες επιδόσεις σε ψυξη .

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον green hdd διάβαζα διάφορα προβλήματα που έτυχαν σε κατόχους του,άν και λογικά σε όλους τους hdd θα συμβαίνει.Ο blue που προτάθηκε πρέπει να κάνει θόρυβο γιατί ο παλιός μου ακουγότανε.Σε green θα καταλήξω λογικά γιατί μόνο για χώρο τον θέλω,μιάς και έχω τον ssd samsung 850 pro 256gb.

 

Τροφοδοτικό μεταξύ cm v550 και be quiet straight power 10 500 cm είμαι,ακούω καλά λόγια για τις δύο εταιρείες,είναι αθόρυβα και τα watt πιστεύω είναι καλά για τις ανάγκες μου.

 

Ψύκτρα για raijintek themis αλλά δεν ξέρω με την ποιότητα του τι παίζει και με τραβάει απο την αγορά.

 

das

οι noctua ναι πρέπει να είναι καλές αλλά ξέρω γώ

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Εδω τα νούμερα λενε οτι η themis κανει σαν τρένο .

http://www.techpowerup.com/mobile/reviews/Raijintek/Themis/7.html

Πρεπει να ειναι καλές ;

Γιατί υπάρχουν και καλύτερες ;

Για μενα δεν τίθεται καν αμφιβολία οτι καμια δεν τις πλησιάζει ουτε απο κοντα ,και αν το κάνει θα το κάνει με πιο πολυ θόρυβο.

Εκτος και αν δεν έχεις budget ,οποτε το αθόρυβο pc παει για ψιλοησυχο .

Edit η themis ειναι μια μετρια θορυβώδης ψυχτρα βασικά απο οτι βλέπω , πολυ λαθος δρομο εχεις παρει για αθόρυβος [emoji14]

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

das

παραπάνω η raijintek themis γράφτηκε πώς είναι καλή,βλέπω κιόλας πώς προτείνεται σε άλλα φόρουμ δικά μας.βέβαια με αυτό που έβαλες φαίνεται ότι θα ακούγεται,ακόμα και η coolermaster που διάβαζα ότι είναι κατώτερη τα πάει καλύτερα.τελικά πολύ μπερδεμένη ιστορία έχει καταντήσει.

 

δεν έχω πρόβλημα να δώσω και 80 αλλά δεν κάνω oc και δεν ξέρω αν θα πάρει περίπατο μία καλή ψύκτρα.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για θόρυβο αν δεν κανω λάθος ,οχι για το ποια ειναι απλα επαρκής για ψύξη .

Σου ειπα πως για κάποιους το "αθόρυβο" ειναι μια έννοια σχετική .

Διάλεξε αν εισαι απο αυτους και ξέρεις απο μόνος σου την απάντηση .

Αθόρυβο και φτηνό και να αερίζεται σωστά δεν εχει βγει ακόμα.

Ενδεικτικά η themis παράγειβοσο θόρυβο μια corsair h110 .

I rest my case .

Link to comment
Share on other sites

η ενόχληση από ήχους του υπολογιστή είναι από τα πιο δύσκολα θέματα να λυθούν μέσω φόρουμ. Όπως ακριβώς σου γράφει ο das έχει πολλά υποκειμενικά στοιχεία.

 

 

Το αθόρυβο για καποιους ειναι υποκειμενικό ,μην εμπιστεύεσαι αν δεν ακούσεις με τα αυτιά σου,μερικοί θεωρούν "αθόρυβο" το pc μου,κι εγω το θεωρώ απαράδεκτο .

Σωστός με την παρατήρηση ότι αυτό είναι σχεδόν αδύνατο υπό τις συνθήκες που συζητάμε εδώ. Άρα η όποια αγορά θα γίνει χωρίς ουσιαστική δυνατότητα προηγούμενης ακρόασης.

 

Για χαμηλο ηχο πας σίγουρα σε αεροψυχτρα ,και καμια δεν ειναι πιο αθόρυβη απο τη noctua.

Καμια δεν ειναι πολυ κοντα επίσης ,και να βγάζει και αναλογο αερα.
Ολα τα αλλα ειναι συμβιβασμοί ,και φεύγεις απο το αθόρυβο και πας στο "ακούγεται αλλα λιγο" ,που εμενα με τρελαίνει.

Ξεπερνώντας το ζήτημα της επαρκούς ψύξης και μένοντας στον θόρυβο υπάρχει ένα ναι μεν αλλά με τις noctua: ναι μεν είναι δύσκολο να σου κάνουν θόρυβο αλλά, εφόσον φτάσουν στο σημείο να κάνουν, ο ήχος τους είναι μάλλον αρκετά ενοχλητικός.

Τροφοδοτικα τα μονα ,που ειναι σχεδόν σιωπηλά και ειναι και καλα τροφοδοτικα ,απο οσα ξέρω εγω ,ειναι Cm V series ,enermax platimax .
Τα υβριδικά δεν τα βάζω γιατί κανένα δεν ειναι σιωπηλό με το fan ενεργό.
Τα corsair τα υβριδικά οταν ξεκινήσει το fan δεν τοσο αθόρυβο οσο τα προαναφερθέντα .
Τα bquite ,μονο τα ακριβα ειναι όντως σιωπηλά ,αλλα εχουν και καποια κινέζικα εξαρτήματα και χωρις να βγάζουν προβλήματα ,στα ίδια λεφτα κοιταζω κατι άλλο.

Μην υποτιμάς σχετικά με το θόρυβο ούτε τα Seasonic ούτε τα καλά SuperFlower. 

Σε ολα τα αλλα συμβιβάζεσαι ειτε στη ροη ,ειτε στο θόρυβο.
Όπως συμβιβασμός είναι και οι noctua, δεν είναι η τελειότητα. Μην ξεχνάμε και την τιμή.

Όπως βλεπεις το αθόρυβο pc δεν ειναι πολυ φτηνή υπόθεση .
Πολλοι θα διαφωνήσουν με τις κάπως απόλυτες απόψεις μου,αλλα γεγονός ειναι πως οτι πληρώνεις παίρνεις ,και εχω πληρώσει πολυ σαβούρα ,μεχρι να μαθω να επιλέγω και να μην τα πληρώνω διπλά μετά.

Σε ανθρώπους που ανοίγουν θέμα για αθόρυβο pc, το πιο σημαντικό imho είναι να έχουν αντιληφθεί στο τέλος της συζήτησης τις δυσκολίες ώστε να προσαρμόσουν την αγορά τους ανάλογα με τους παράγοντες που εκείνοι κρίνουν ως σημαντικούς. Να προσπαθήσουν δηλαδή να έχουν μαντέψει προ αγοράς αν ανήκουν στην κατηγορία όσων τρελλαίνονται με τον παραμικρό θόρυβο, αν το περιβάλλον εργασίας δικαιολογεί τέτοια τρέλλα (βλ. ύπαρξη άλλων ισχυρών πηγών θορύβου τριγύρω) και τελικά πόσα χρήματα είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν παραπάνω από το 20άρι-30άρι μιας μέτριας αλλά σε καμιά περίπτωση άθλιας απόδοσης.
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.