Jump to content



Media player...new


icy20

Recommended Posts

Επειδη τωρα τελευταια χρησιμοποιω πολυ το xbmc στο HTPC στο σαλονι και με εχει βολεψει για ταινιες που δεν εχω ηδη κτλ, την εψαχνα για ενα καλο media player στο υπνοδωματιο (το οποιο θα μπορω να το παιρνω και οταν πηγαινω διακοπες ας πουμε). Αυτα που μου αρεσαν ειναι ομως λιγο ακριβα...

 

Και εξηγω:

Θελω hardware decoding DTS οπως και επισης gigabit ethernet και θα προτιμουσα 802.11ac δικτυο καθως το router μου ειναι ac...

 

Το ενα που βρηκα αλλα δεν εχει 1000αρι πανω και εχει 802.11n ειναι το xtreamer wonder το οποιο εχω στησει για πελατη και δουλευε σχετικα καλα με το xbmc που ειχε μεσα, αλλα δεν ξερω αν εφταιγε το player ειδα στις κινησεις κεφαλιων κτλ σαν να αφηνε ghosting η κατι τετοιο, κατι που δεν ειχα παρατηρησει ποτε με το WD LIVE media player...

 

Το αλλο που τα εχει ολα αλλα ειναι επισης ακριβο ειναι το minix x8-h plus. Δεν το εχω δοκιμασει αυτο.

 

Το θεμα που ειναι οτι δεν θελω να υποβαθμισω την εικονα μου απο το wd live που εχω τωρα και θα το παω στο εξοχικο...Και η εικονα που ειδα απο το wonder τουλαχιστον (το οποιο και καλα εχει κορυφαιο hardware) θεωρησα οτι ειναι υποδεεστερη. Οχι τοσο στην ποιοτητα εικονας αλλα στην κινηση που ανεφερα πιο πανω. Ειμαι λιγο ψιρας βεβαια και αυτο που λεω μαλλον το 80% των ανθρωπων δεν θα το καταλαβει καν με την κινηση...Η γυναικα μου δεν την βλεπει καν τη διαφορα... Εψαξα λιγο ρυθμισεις του xbmc πειραξα τα παντα απο video settings αλλα ειναι παρομοιο το αποτελεσμα. Να αναφερω οτι το xbmc στο HTPC μου (ειναι βεβαια λιγο overkill εκει το hardware , i5, 8gb RAM, ssd, gtx760) εχει σαφες πλεονεκτημα στην ποιοτητα και οντας σε 55αρα οχι σε 32αρα που εχω στο υπνοδωματιο αρα θα επρεπε εκει να ειναι χειροτερα τα πραγματα (η οχι?)

 

Σας επρηξα!

Τι λετε?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κανεις... Λοιπον το σκεφτηκα λιγο καλυτερα. Ελεγα να παρω ενα intel nuc με dual core celeron και να του βαλω πανω μια μνημουλα 4αρα και εναν 60αρη msata...Θα παει λιγο πιο ακριβα αλλα νομιζω οτι θα αξιζει καθως θα μπορει να κανει τα παντα... Τι λετε? Εχω ηδη ενα air mouse με πληκτρολογιο στην πισω οψη minix που ξερω οτι κανει και σε pc...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κανεις... Λοιπον το σκεφτηκα λιγο καλυτερα. Ελεγα να παρω ενα intel nuc με dual core celeron και να του βαλω πανω μια μνημουλα 4αρα και εναν 60αρη msata...Θα παει λιγο πιο ακριβα αλλα νομιζω οτι θα αξιζει καθως θα μπορει να κανει τα παντα... Τι λετε? Εχω ηδη ενα air mouse με πληκτρολογιο στην πισω οψη minix που ξερω οτι κανει και σε pc...

 

Εγώ αυτό θα έκανα. Από τα media player που αναφέρεις, δεν έχω άποψη παρά μόνο για το WD από το οποίο έχω μείνει γενικά ευχαριστημένος (έχω 2)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα nuc i5 εδώ και 6 μήνες και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Συγκεκριμένα έχω αυτό:  

https://www.skroutz.gr/s/4510820/Intel-BOXD54250WYKH2.html 4

 

Προς το παρόν το έχω με 8gb μνήμη και με έναν wd black 750gb. Κάποια στιγμή θα του βάλω και ssd.

 

Είναι πολύ αθόρυβο και περνάει με άνεση τον συντελεστή "παντόφλα", αφού το μικρό του μέγεθος δεν ενοχλεί.

Σε σχέση με τις άλλες λύσεις που σκεφτόσουνα, το nuc υπερτερεί λόγω της μεγάλης ευελιξίας. Από την στιγμή που είσαι με windows μπορείς και παίζεις τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα, από Mkv των 720p μέχρι bluray3d iso. 

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που φοβαμαι σε εισαγωγικα ειναι οτι δεν εχω ξανασχοληθει με τοσο μικρους επεξεργαστες (celeron) παντα ειχα i3-i5-i7. Υποθετω οτι ομως αυτο που θελω (xbmc+mpc hc) θα το παιζει κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι λενε σε αλλα φόρουμ ,ολα τα μεχρι στιγμής android έχουν ενα θεματακι με την κίνηση ,που όντως δεν το προσέχουν ολοι.

Ισως η λυση που προτείνεις ειναι για σενα η πιο οκ.

Το πιο δυνατό αυτή τη στιγμη ειναι το 8h plus ,που είπες και υποτίθεται οτι λύνει και το θέμα της κίνησης αλλα δεν ξέρω αν το εχει κανείς ακόμη .

Εγω το εχω παραγγείλει απο gearbest στα ~124€ ,και αναμένω,αλλα το στείλανε παραμονή Χριστουγέννων ,οποτε υποθέτω σε κανα δυο βδομάδες θα έρθει περίπου .

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το 8x-h plus εχει τον 812 armlogic. Τον ιδιο δηλαδη με το μηχανημα που δοκιμασα ενος φιλου, το xtreamer wonder. Αραγε να εχει θεμα μονο το wonder? Δυσκολο. Μαλλον και το plus θα το εχει. Περιμενω να σου ερθει να γραψεις εντυπωσεις απο περιεργεια...

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κανεις... Λοιπον το σκεφτηκα λιγο καλυτερα. Ελεγα να παρω ενα intel nuc με dual core celeron και να του βαλω πανω μια μνημουλα 4αρα και εναν 60αρη msata...Θα παει λιγο πιο ακριβα αλλα νομιζω οτι θα αξιζει καθως θα μπορει να κανει τα παντα... Τι λετε? Εχω ηδη ενα air mouse με πληκτρολογιο στην πισω οψη minix που ξερω οτι κανει και σε pc...

 

 

την καλυτερη δουλεια θα κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Το XBMC παίζει απροβλημάτιστα και στο Amazon FireTV, αν θες κάτι πιο απλό και οικονομικό.

Τώρα τις γιορτές το είχε και σε προσφορά, κάτω από 100 ευρώ.

Απλά θα χρειαστείς γνωστό από UK να στο αγοράσει και να στο στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε NUC τελικα. Περασα τα 8.1 κομπλε (ειχα εναν samsung 470 64gb ssd και εβαλα αυτον πανω) παει ωραια. Ερωτηση: Προς το παρον εχω δωσει 128 mb στην VGA. Εχω 4gb RAM. Να δωσω παραπανω? Εχει νοημα για ταινιες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.