Jump to content



SMD mosfet απο που?


Kosmos

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Ενα mosfet TO-252 package (smd) απο την Asus Striker Extreme μας αφησε χρονους. Αποτελεσμα η μητρικη να μπορει να σηκωσει μονο μεχρι 2 dimms...

Καταφερα να βρω υλοποιηση απο 2 διαφορετικες εταιριες:

Advanced Power Electronics Corp. AP3310GH/J και

NIKO-SEM PA102FDG

 

αλλα εφαγα ακυρο σε 2 μαγαζια που ρωτησα. Δεν θελω να μπλεξω με κινεζικο ιντερνετ τωρα πανω στις γιορτες, γιατι δεν θα μου ερθουν ποτε.

Ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να φερνει μεγαλη ποικιλια απο παθητικα, smd και τα ρεστα στην Αθηνα? Κατα προτιμηση Ν.Ιωνια, Μεταμορφωση, Ν.Φιλαδελφεια και τριγυρω περιοχες ή στο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχει πολυ κακο συστημα αναζητησης και δεν μπορω να βρω αντιστοιχο.

Ενα που βρηκα, απο την χαρακτηριστικη δεν ειμαι σιγουρος και η ταση κατωφλιου ειναι μεγαλυτερη :/

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "αυτα τα δυο βρηκα" ? Εμενα με ενδιαφερει να μου πεις  για το mosfet που σου εχει καει . τι ακριβως γραφει επανω του ?

 

Εναλλακτικα , για farnell και παραγγελιες απο αλλες εταιριες , θα πας στον Φανο πισω απο το πολυτεχνειο . Σε κανονικη περιοδο τα πραγματα ερχονται σε λιγοτερο απο εβδομαδα συνηθως .

 

Ο λογος που ρωταω για το ακριβες part number ειναι οτι .. κατα μεγαλη πιθανοτητα θα εχω ενα τετοιο εδω σπιτι μου πανω σε καποια χαλασμενη μητρικη (απο τις 10αδες) και θα μπορουσα να στο δωσω Χριστουγεννιατικο δωρο . :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "αυτα τα δυο βρηκα" ? Εμενα με ενδιαφερει να μου πεις  για το mosfet που σου εχει καει . τι ακριβως γραφει επανω του ?

 

Εναλλακτικα , για farnell και παραγγελιες απο αλλες εταιριες , θα πας στον Φανο πισω απο το πολυτεχνειο . Σε κανονικη περιοδο τα πραγματα ερχονται σε λιγοτερο απο εβδομαδα συνηθως .

 

Ο λογος που ρωταω για το ακριβες part number ειναι οτι .. κατα μεγαλη πιθανοτητα θα εχω ενα τετοιο εδω σπιτι μου πανω σε καποια χαλασμενη μητρικη (απο τις 10αδες) και θα μπορουσα να στο δωσω Χριστουγεννιατικο δωρο . :D

 Sorry misunderstanding.

NIKO-SEM PA102FDG ειναι το μοσφετ. Εψαξα και εγω σε 5 μητρικες και 6 καρτες γραφικων. Ειναι p-channel mosfet και ειναι hard to find. Αν εχεις χρονο θα σου χρωσταω χαρη :p

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα το θαυμα των Χριστουγεννων! Στοιχηματιζω οτι η μητρικη εχει ρυθμιση για VRef στο bios και οτι τα mosfet βρισκονται διπλα στα dimms :p!

Αυτες που κοιταξα εγω ειναι mATX s775 και δεν ειχαν τετοια επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο , γιατι δεν εχω πειραξει τιποτα στο profile μου ... αν και φαινεται πως μετα το upgrade του site , τα PM τρελαθηκαν και βρεθηκα με 350+ . Πολλα παλια που ειχα διαγραψει , ξαναεμφανιστηκαν απο το πουθενα . :hehe:

 

Οπως και να εχει , τωρα ειναι ενταξει .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.