Jump to content



LG 24M35D-B 24'' LED FULL HD


BasiliCeLew

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά η παραπάνω οθονούλα στα 100 ευρώ αξίζει?

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά? Πάντα μιλάω για καινούρια οθόνη...

 

 

Αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο περιμένω την γνώμη σας :)

 

Edit: Την θέλω για κύρια οθόνη και θα αντικαταστήσει μια Flatron L1919S

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια απλη οθονη σαν ολες τις αλλες, δεν εχει κατι καλο, δεν εχει κατι κακο.

 

Με λιγα λογια δεν μπορεις να κανεις λαθος αγορα σε τετοια κατηγορια και λεφτα και μιας αυτο που κοιτας ειναι παντα η εγγυηση, ενω εισαι ηδη σε LG εκτος αν κατι αλλαξε τοτε ειναι μονοδρομος για ελλαδα με τα 0 pixel εγγυηση που εχουν.

 

Το μονο κακο που εχει ειναι οτι ειναι παλιο μοντελο, οποτε δεν εχει ουτε τα IPS ουτε τα γνωστα που εχουν οι απλες τωρα οπως HDMI που λιγο πολυ εχουν ολες τον τελευταιων ~2 χρονων.. οποτε δεν θα το ελεγες καλη αγορα, αν και με 100ε καινουργια δεν νομιζω να θεωρειτε κακη αγορα μιας και  24 inches απο την LG καινουργια μοντελα ξεκινανε απο τα 150ε λιγο πολυ αν θυμαμαι καλα.

 

Το μονο που πρεπει να σε απασχολει σοβαρα ειναι οτι πας απο 19αρα 1280x1024 σε 24αρα, δηλαδη πας σε 1080π, και αλλαζεις αναλυση, θα την παλεψει η καρτουλα σου αν παιζεις και games? Αν δεν εχεις κατι που θεωρειτε "gaming" η εστω κατι τυπου 550 Τι/650 Τι κτλ, θα εχεις θεμα , παντα μιλωντας για games.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Έχω την r7 260x. Δεν νομιζω να έχω κανένα θέματακι με την ανάλυση.

Πχ με το hdmi και το IPS τι παραπανω θα κέρδιζα με την απλή χρηση;

Πιστεύω όμως οτι ακόμα κ αυτή αποτελεί μεγάλη αναβάθμιση σε σχεση με την οθόνη που λειτουργ ώτώρα που ειναι μοντελο του 2005-2006 :p

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Mε το hdmi δεν θα κέρδιζες τίποτα σε σχέση με το dvi που έχει αυτή που κοιτάς καθώς είναι ακριβώς το ίδιο με τη διαφορά ότι το hdmi μπορεί να μεταφέρει και ήχο. Εφόσον δεν έχει ηχεία η οθόνη, δεν σου κάνει διαφορά. Οι οθόνες, τώρα, που φοράνε ips πάνελ έχουν καλύτερες γωνίες θέασης και καλύτερη χρωματική απόδοση.

 

Όντως θα είναι μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με το μόνιτορ που είχες, ωστόσο η κάρτα σου θα γονατίσει στη νέα ανάλυση, είναι μεγάλη η διαφορά. Αν παίζεις απαιτητικά παιχνίδια, η διαφορά στην ανάλυση είναι ικανή να κάνει κάτι που πριν ήταν playable, unplayable. Λύση είναι να ρίξεις τα γραφικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mε το hdmi δεν θα κέρδιζες τίποτα σε σχέση με το dvi που έχει αυτή που κοιτάς καθώς είναι ακριβώς το ίδιο με τη διαφορά ότι το hdmi μπορεί να μεταφέρει και ήχο. Εφόσον δεν έχει ηχεία η οθόνη, δεν σου κάνει διαφορά. Οι οθόνες, τώρα, που φοράνε ips πάνελ έχουν καλύτερες γωνίες θέασης και καλύτερη χρωματική απόδοση.

 

Όντως θα είναι μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με το μόνιτορ που είχες, ωστόσο η κάρτα σου θα γονατίσει στη νέα ανάλυση, είναι μεγάλη η διαφορά. Αν παίζεις απαιτητικά παιχνίδια, η διαφορά στην ανάλυση είναι ικανή να κάνει κάτι που πριν ήταν playable, unplayable. Λύση είναι να ρίξεις τα γραφικά.

Πχ παιχνίδια που τρέχω με 180fps σε ανάλυση 1280*1024 δεν θα κρατηθούν τουλάχιστον πάνω από τα 70-80fps με την καινουρια ανάλυση?

 

Αν και να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα δεν με νοιάζει καθώς την οθόνη την θέλω κυρίως για να με βοηθήσει σε office λειτουργίες για να δουλεύω ευκολότερα και να "χωρά" περισσότερα. 

 

Στα 100ευρώ με 2 χρόνια εγγύηση οπότε λέτε να αξίζει ε? Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο ανίδεος όσο αφορά τις οθόνες δεν έχω καμία επαφή στο τι πρέπει να προσέξω για το αν είναι καλή.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να ανέβεις μέχρι τα 140 με τίποτα, ναι αξίζει. Παιχνίδια που παίζεις με ...180fps θα συνεχίσεις να τα παίζεις, ναι.

Στα 140 ευρώ ποια/ποιες θα πρότεινες εσύ? Λίγο δύσκολο βέβαια αλλά έτσι για να δώ τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι κατέληξα σε 3 οθόνες που τις βρήκα στην τιμή που ψάχνω δλδ των 100 ευρώ με εγγύηση 2 ή 3 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς.

Και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3 :

Αυτό που θέλω από την οθόνη είναι η καλύτερη ποιότητα εικόνας καθώς δεν με ενδιαφέρει για gaming αλλά κυρίως για CAD και office λειτουργίες. Tο budget είναι κολλημένο αυστηρά στα 100 ευρώ, αν υπάρχει κάτι καλύτερο είμαι ανοιχτός προφανώς.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.