Jump to content



Gaming monitor 27" ±250€


crallakis4

Recommended Posts

Διαβαζω καιρο το forum αλλα τωρα το χρειαστηκα και δημιουργησα λογαριασμο

Εχω διαβασει πολλα threads για monitors αλλα δε μπορω να αποφασισω 

Στις 26-27" γυρω στα 250€ τι θα μου προτεινατε;;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα χρησιμοποιείται ως κύριο μόνιτορ κατά τη γνώμη μου ή κατέβα στις 24 ή ανέβασε το μπάτζετ. Στα λεφτά που δίνεις παίρνεις μόνο 1080p 27αρες που δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Ποιό είναι το υπόλοιπο pc?

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα να το ανεβάσεις στα 300. :)

 

Για 27αρα θα σου πρότεινα αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/4173095/HP-Z27i.html ή αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/2304051/Dell-UltraSharp-U2713HM.html

Ναι μεν τα 1440p είναι η ενδεδειγμένη ανάλυση για 27" αλλά η 770 θα τα βρει κάπως σκούρα σε απαιτητικό gaming.

 

Σε all around 24αρα που είναι και εντός του μπάτζετ σου αλλά θα έχεις και καλύτερο framerate προτέινω αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html?from=most-popular&keyphrase=u2414

 

Αν τώρα παίζεις competitive fps games, τότε κοιτάς και monitor στα 120-144Hz αλλά χάνεις σε χρωματική απόδοση σε σχέση με τα προαναφερθέντα και βέβαια μένεις πάλι στις 24 ίντσες.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα να το ανεβάσεις στα 300. :)

 

Για 27αρα θα σου πρότεινα αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/4173095/HP-Z27i.html ή αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/2304051/Dell-UltraSharp-U2713HM.html

Ναι μεν τα 1440p είναι η ενδεδειγμένη ανάλυση για 27" αλλά η 770 θα τα βρει κάπως σκούρα σε απαιτητικό gaming.

 

Σε all around 24αρα που είναι και εντός του μπάτζετ σου αλλά θα έχεις και καλύτερο framerate προτέινω αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html?from=most-popular&keyphrase=u2414

 

Αν τώρα παίζεις competitive fps games, τότε κοιτάς και monitor στα 120-144Hz αλλά χάνεις σε χρωματική απόδοση σε σχέση με τα προαναφερθέντα και βέβαια μένεις πάλι στις 24 ίντσες.

ευχαριστω για την απαντηση..δε μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα δυστυχως :p

παιζω fps (cod, bf4), Nba 2κ, κανα farcry και assasins

στα 300€ ποια θεωρεις την καλυτερη all around επιλογη στις 27";

ευχαριστω για τον χρονο σου

αν τελικα παω στις 24 θα παρω τη dell που προτεινεις

Έγινε επεξεργασία από crallakis4
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι παίρνεις αξιόλογη 27αρα στα 300 οπότε δεν σου έχω πρόταση δυστυχώς. Η 27αρα θέλει και την αντίστοιχη ανάλυση (2560 χ 1440) και αυτές που παίρνεις με το μπάτζετ σου είναι 1920 χ 1080. Τόσο λόγω χρημάτων όσο και λόγω κάρτας, θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις και να πας σε 24αρα.

 

ΥΓ. Υπάρχουν κάτι κορεάτικες (yamakasi) στο μπάτζετ σου 27 και 1440p αλλά δεν ξέρω πόσο θες να ασχοληθείς με παραγγελίες από εξωτερικό και αμφιλεγόμενη ποιότητα και υποστήριξη.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@crallakis4

 

Οτι σου ειπε ο trexx απο πάνω. Πόση αποσταση θα έχεις απο την οθόνη;

60-70 εκατοστα

εχω τωρα μια παλια ελλατωματικη 24αρα lg και μου φαινεται μικρη...

Δεν θεωρώ ότι παίρνεις αξιόλογη 27αρα στα 300 οπότε δεν σου έχω πρόταση δυστυχώς. Η 27αρα θέλει και την αντίστοιχη ανάλυση (2560 χ 1440) και αυτές που παίρνεις με το μπάτζετ σου είναι 1920 χ 1080. Τόσο λόγω χρημάτων όσο και λόγω κάρτας, θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις και να πας σε 24αρα.

 

ΥΓ. Υπάρχουν κάτι κορεάτικες (yamakasi) στο μπάτζετ σου 27 και 1440p αλλά δεν ξέρω πόσο θες να ασχοληθείς με παραγγελίες από εξωτερικό και αμφιλεγόμενη ποιότητα και υποστήριξη.

θα κοιταξω για τις yamakasi που λες...

θεωρεις οτι στις 27 ιντσες μια μεση αναλυση full hd δεν ειναι αρκετη;;

δε κοιταξα για μεγαλυτερη αναλυση γιατι φοβαμαι οτι δε θα ανταπεξελθει η καρτα γραφικων μου..

 

σκεφτομαι να παω στην AOC που μου προτεινε ο Astri γιατι διαβασα πολυ καλες κριτικες που κανουν λογο για vfm monitor..

Έγινε επεξεργασία από crallakis4
Link to comment
Share on other sites

Στις 27" η FULLHD ανάλυση θα σου φαίνεται σαν να τα βλέπεις "μεγενθυμένα" κατά κάποιο τρόπο. Θα πρέπει να δείς σε κάποιο φίλο/γνωστό για να καταλάβεις. Στις 27" η DELL 2713HM είναι η μόνη που έχει την απαιτούμενη ανάλυση με κόστος 500 ευρώ περίπου, αλλιώς κανονικά πάς στα 650-1000, προφανώς υπάρχει κάποιος λόγος που έχουν αυτό το κόστος, μην τα παίρνετε τόσο επιπόλαια όλα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει 27" οθόνη με 2560χ1440 κάτω από 500 ευρώ προς το παρόν, κι αυτό πάλι ελέγχεται θα μπορούσε να πεί κανείς. Αν πάς μέσω ebay σαφώς υπάρχουν λύσεις με περίπου 300 ευρώ, αν τα δίνεις στον κινέζο/κορεάτη τότε βρήκες την λύση. Αλλιώς πάς σε μια αρκετά καλή 24" όπως αυτές που πρότειναν τα παιδιά. Επίσης η κάρτα σου δεν είναι και τόσο για 2560χ1440, θα έχεις πρόβλημα ειδικά με τα FPS στο άμεσο μέλλον. Πάντως η 24ρες, ασχέτως αν υποκειμενικά σου αρέσει, αντικειμενικά είναι too much για απόσταση γραφείου. Οι 27" είναι για πιο επαγγελματική προσέγγιση γενικότερα. Μπορείς βέβαια αν θές να την δείς greek style και να πάρεις με τα ίδια λεφτά μια 40" TV FullHD και να κάνεις το PC playstation :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στις 27" η FULLHD ανάλυση θα σου φαίνεται σαν να τα βλέπεις "μεγενθυμένα" κατά κάποιο τρόπο. Θα πρέπει να δείς σε κάποιο φίλο/γνωστό για να καταλάβεις. Στις 27" η DELL 2713HM είναι η μόνη που έχει την απαιτούμενη ανάλυση με κόστος 500 ευρώ περίπου, αλλιώς κανονικά πάς στα 650-1000, προφανώς υπάρχει κάποιος λόγος που έχουν αυτό το κόστος, μην τα παίρνετε τόσο επιπόλαια όλα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει 27" οθόνη με 2560χ1440 κάτω από 500 ευρώ προς το παρόν, κι αυτό πάλι ελέγχεται θα μπορούσε να πεί κανείς. Αν πάς μέσω ebay σαφώς υπάρχουν λύσεις με περίπου 300 ευρώ, αν τα δίνεις στον κινέζο/κορεάτη τότε βρήκες την λύση. Αλλιώς πάς σε μια αρκετά καλή 24" όπως αυτές που πρότειναν τα παιδιά. Επίσης η κάρτα σου δεν είναι και τόσο για 2560χ1440, θα έχεις πρόβλημα ειδικά με τα FPS στο άμεσο μέλλον. Πάντως η 24ρες, ασχέτως αν υποκειμενικά σου αρέσει, αντικειμενικά είναι too much για απόσταση γραφείου. Οι 27" είναι για πιο επαγγελματική προσέγγιση γενικότερα. Μπορείς βέβαια αν θές να την δείς greek style και να πάρεις με τα ίδια λεφτά μια 40" TV FullHD και να κάνεις το PC playstation :)

Ευχαριστω για την απαντηση

Με πεισατε δε θα παω στις 27 αν και θα το ηθελα :p

θα παρω μαλλον τη dell που μου προτεινε παραπανω ο Trexx

Αυτο με τη 40αρα που λες οτ χα σκεφτει αλλα δεν εχω χωρο :p

να ρωτησω

αν επαιρνα μια 32αρα τηλεοραση πχ δε θα ειχα input lag κλπ?

Έγινε επεξεργασία από crallakis4
Link to comment
Share on other sites

Δαγκωτο την Dell. Περιμενω την P2414H αυριο και θα μεταβω απο αυτη της υπογραφης μου. Σε αποσταση περιπου ιδια με εσενα νομιζω οτι θα μου φανει βουνο η διαφορα. Νομιζω οτι ειναι παρομοιες απλα λιγο καλυτερη η U2414H με λιγα καλουδια παραπανω και HDMI. Διαβαζω οτι εχει διορθωσει αρκετες παιδικες ασθενειες η dell και ελπιζω να πεσω και σε καλο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Η U2414 σε σχέση με την P έχει περισσότερες συνδέσεις, λεπτότερα bezels και κυρίως έρχεται καλιμπραρισμένη από το εργοστάσιο. Αυτές είναι βασικά οι διαφορές που κατά τη γνώμη μου δικαιολογούν και τη διαφορά στην τιμή. Από κει και πέρα είναι υποκειμενικό το πόσο μετράνε για τον καθένα. Π.χ. για μένα οι usb3 και το hdmi είναι αδιάφορα, αλλά δεν είναι η εμφάνιση και το έτοιμο srgb profile. Aυτή που κατά τη γνώμη μου δε "σκαλάρει" καλά τιμολογιακά είναι η 2415 που ζητάει 100 ευρώ πάνω από την 2414, μόνο για το 1200p.

 

ΥΓ. Πολύ ευχαριστημένος κάτοχος U2414

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ημουν αναμεσα στις 2 και τις ειδα απο κοντα και τις 2. Μου αρεσαν και οι 2 και απλα δε δικαιολογουσα τα +40-50€ , συν οτι τα εξοικονομησα και για αλλους λογους. Παντως εφοσον ο φιλος δινει 250 ειναι νομιζω κυριλε με την U2414H! Και πανεμορφη και - οπως λες και εσυ - πολυ καλη οθονη overall! 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα άποψή μου είναι να πας σε μικρότερη οθόνη και πιο ποιοτική.

Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι για αυτήν ... http://www.skroutz.gr/s/5242941/Asus-ROG-Swift-PG278Q.html?keyphrase=rog+swift

αλλά όπως βλέπεις είναι εντελώς εκτός του budget που ανέφερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για cod / bf  ειδικα με αυτο το μηχανημα πας εδω -> https://www.skroutz.gr/s/4814929/BenQ-XL2411Z.html?keyphrase=benq+2411z 

 

εκτος αμα μιλαμε για  single player.

Αξιζει τη διαφορα η benq?

Εχω αποφασισει να παρω τη U2414H αλλα αν αξιζει ας δωσω κατι παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα μια νύξη παραπάνω για αντίστοιχα μονιτορ. Εξαρτάται από την οπτική σου το αν αξίζει. Αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις ένα μονιτορ με πιο gaming προσανατολισμό ώστε να το αξιοποιήσεις (competitive online fps gaming) αλλά να κάνεις παραχωρήσεις σε άλλους τομείς, τότε αξίζει. Αν θέλεις κάτι πιο all around που δεν υστερεί όμως κάπου, τότε δεν αξίζει.

 

Στην ουσία δλδ καλείσαι να ανταλλάξεις πιστότερη χρωματική απόδοση, καλύτερη βάση και κατασκευή με τα περισσότερα Hz. Δεν αναφέρομαι στο response time καθώς ούτε ενιαία κριτήρια μέτρησης υπάρχουν, ούτε πρόκειται να γίνει αντιληπτή καμιά διαφορά μεταξύ 1 - 10 ms.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα μια νύξη παραπάνω για αντίστοιχα μονιτορ. Εξαρτάται από την οπτική σου το αν αξίζει. Αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις ένα μονιτορ με πιο gaming προσανατολισμό ώστε να το αξιοποιήσεις (competitive online fps gaming) αλλά να κάνεις παραχωρήσεις σε άλλους τομείς, τότε αξίζει. Αν θέλεις κάτι πιο all around που δεν υστερεί όμως κάπου, τότε δεν αξίζει.

 

Στην ουσία δλδ καλείσαι να ανταλλάξεις πιστότερη χρωματική απόδοση, καλύτερη βάση και κατασκευή με τα περισσότερα Hz. Δεν αναφέρομαι στο response time καθώς ούτε ενιαία κριτήρια μέτρησης υπάρχουν, ούτε πρόκειται να γίνει αντιληπτή καμιά διαφορά μεταξύ 1 - 10 ms.

Σε ευχαριστω πολυ για την εξηγηση

Μασημενη τροφη μου δινεις :p

Θα παρω την τιμια dell για πιο all around φαση

Σας ευχαριστω πολυ ολους η πρωτη εμπειρια μου στο forum ηταν οολυ θετικη

Καλη συνεχεια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.