Jump to content



vga to hdmi


gunsnrose123

Recommended Posts

καλησπέρα θέλω να συνδέσω το laptop με την tv στο laptop έχω vga και στην tv hdmi υπάρχει κάποιος adapter η κάτι άλλο για να κάνω δουλειά και κάτι άλλο με τον ηχώ τι γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θέλω να συνδέσω το laptop με την tv στο laptop έχω vga και στην tv hdmi υπάρχει κάποιος adapter η κάτι άλλο για να κάνω δουλειά και κάτι άλλο με τον ηχώ τι γίνεται 

 

Tίποτα δεν γίνεται. Αντάπτορας υπάρχει: http://www.skroutz.gr/s/4192316/OEM-Cable-HDMI-male-VGA-male-1-8m.html αλλά  το σήμα που θα στέλνεις στην tv θα είναι προφανώς αναλογικό (vga) και ο ήχος δεν πρόκειται να περάσει. Για να γίνει αυτό θες hdmi ή displayport. Ήχο μπορείς να βγάλεις ξεχωριστά από την line out του laptop στην αντίστοιχη της tv.

 

@kpetros ούτε το dvi περνάει ήχο.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι επίπεδες τηλεοράσεις έχουν VGA σύνδεση. Αν έχει και η δική σου τότε με 2 καλώδια, για εικόνα VGA male->VGA male και για ήχο "καρφί" 3.5mm->"καρφί" 3.5mm ή "καρφί" 3.5mm->RCA ανάλογα την είσοδο της τηλεόρασης (audio in).

Trexx το καλώδιο που δείχνεις είναι HDMI->VGA, ο φίλος θα χρειαστεί (αν δεν έχει VGA η τηλεόρασή του) VGA->HDMI.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@gunsrose123

 

μην μπλεκεις με πανακριβα σκουπιδια 

 

το ηχο θα τον στειλες με  JACK to RCA/JACK  (αναλογα τι εχει η TV για input) 

και την εικονα με VGA to HDMI/DVI   (ιδια πραμα ειναι ) 

 

απλα τα πραματα ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gunsrose123

 

μην μπλεκεις με πανακριβα σκουπιδια 

 

το ηχο θα τον στειλες με  JACK to RCA/JACK  (αναλογα τι εχει η TV για input) 

και την εικονα με VGA to HDMI/DVI   (ιδια πραμα ειναι ) 

 

απλα τα πραματα ....

OK ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.