Jump to content



Αγορα νεας οθονης. Full HD Vs Ultra HD


MaZzzZ

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

 

Ητανε σε λιγες μερες μεσα στις γιορτες να αγορασω καινουργειο Monitor, και σκεφτομουνα για Full HD και τωρα ειδα αυτο.

http://www.skroutz.gr/s/4773706/Samsung-U28D590D.html?keyphrase=Samsung+Monitor+28%27%27+U28D590D

Που μου ηρθε σε μηνυμα στο email και κολησα λιγακι.

 

Μπορει να παιξει καποια καρτα γραφικων υπολογιστη Ultra HD παιχνιδια?

Οσο αφορα τα Specs μου κατω αναγραφω οτι εχω την GTX 770, αλλα απο στιγμη σε στιγμη θα αγορασω την GTX 970, αλλα και παλι και GTX 980 να εχεις η ακομα και δυο μαζι απο οσο ξερω δεν γινεται.

Τοτε πως γινεται να αρχισανε να διαφημιζουνε Gaming Monitors Ultra HD?

Η λεω κατι λαθος και γινεται να παιξεις παιχνιδια ακομα και σε μια καρτα γραφικων οπως ειναι η GTX 970?

 

Οσο αφορα τις ιντσες, για 2 μετρα αποσταση περιπου ποια ειναι η ιδανικη? 28" η 32"?

Στην αρχη σκεφτομουνα για 40" αλλα απο οτι καταλαβα ειναι πολυ δυσκολο απο τοσο κοντα μιας και ειναι τοσο μεγαλη, και ελεγα για 32", ειναι καλη η 32" η θα βγαλω παλι τα ματια μου?

 

Θα αγορασω που θα αγορασω οθονη ας αγορασω κατι καλο, μην λεω μετα γιατι πηρα Full HD και δεν πηγα σε Ultra HD.

Η μηπως ειναι νωρις για Ultra HD?

 

Αυτην εδω ηθελα σκεφτομουνα να παρω.

http://www.skroutz.gr/s/4443856/Sony-KDL-32W705B.html

 

Την βοηθεια σας παρακαλω και τις σκεψεις σας.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με ενα καταστημα και μου ειπε μπορεις να παιξεις ακομα και με μια GTX 970 παιχνιδια με Ultra HD αρκει να το υποστηριζει το παιχνιδι, οκ αυτο ενταξει, αλλα εμεινα, γιατι καπου ειχα δει οτι δεν μπορεις να παιξεις ακομα και με GTX 980.

Τελικα τι ισχυει?

Οσο αφορα για την οθονη που αναφερω πιο πανω την Ultra HD μου ειπε ειναι η μοναδικη και η πρωτη που βγαινει τοσο μικρη σε Monitor καθαρα για υπολογιστη σε Ultra HD, και αυτος μου προτεινε να παω σε TV Monitor 40" γιατι ειναι μικρη η διαφορα χρηματων, πιο μεγαλη, και πιο καλη.

Το κακο ειναι πως ξεκινησα να παρω μια οθονη στα 400 ευρω περιπου, κοιταξα αυτην την πανω που αναφερω στα 600 ευρω και αυτος μου προτεινε να παω σε μια στα 800 ευρω, ε ξεφυγαμε αρκετα πιστευω.

 

Μαλλον για Full HD με βλεπω, αρκει να μην το μετανιωσω μετα δεν ξερω, γιατι να περιμενω και αλλο δεν το νομιζω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

tv monitor ?40 ιντσες ? αυτοκτονα πες του .....

οι καρτες μπορουν να βγαλουν αναλυση 4K , το θεμα μας ειναι τι fps θα εχει , γιατι τα 20fps ειναι unplayable

οποτε η 1080 , η 1440 

Link to comment
Share on other sites

Καποια καλη προταση για 1440?

Προτιμω Sony και LG.

Η Sony που αναφερω πανω ειναι και X-Reality PRO πραγμα που ειδα απο κοντα τις διαφορες με μια χωρις να το εχει αυτο και μπορω να πω πως ενθουσιαστικα.

Υπαρχει 1440 με X-Reality PRO?

 

Οντως ειναι αδυνατον να παιξεις σε 40" παιχνιδια οταν καθεσαι 2 μετρα πισω.
Και ναι αυτο δεν ξερω, αντε και πηρες μια Ultra HD ποσα FPS θα βγαζεις? Αν δεν μπορεις να παιξεις τοτε αδικα χρηματα θα δωσεις για μια τετοια οθονη.

 

Οσο αφορα ξανα την 1440, οι 1440 ειναι και καλα Ultra HD η Full HD? Τι ακριβως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

The X-Reality PRO Engine compares patterns in the image against patterns in the internal database to determine the best possible hue, saturation and brightness for each pixel. In this way, the system restores detail lost in compression and transmission. So fine texture in plants and clothes is optimized. The system also reduces noise and reproduces optimum contrast, color and sharpness.

 

 

δεν μου λεει κατι.... σαν αυτοματο optimise ακουγετε

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4159756/BenQ-BL2710PT.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν με χαλαει αν ειναι Monitor απλο η αν ειναι TV Monitor.

Αλλα δεν νομιζω να βρω απλο Monitor σε 32" οποτε αναγκαστηκα παω σε TV Monitor.

 

Δεν ξερω πολλα περι X-Reality Pro, ειναι κατι διαφορες στα χρωματα φωτεινοτητα κτλπ?

Δεν ξερω σιγουρα, το μονο που ξερω ειναι οτι πηγα σε καταστημα και συγκρινα πολλα Monitor χωρις X-Reality Pro αλλα και Monitor με X-Reality Pro και ειδα τρελες διαφορες στην οθονη.

Link to comment
Share on other sites

να σου επαναλάβω, μην μπλέκεις τηλεοράσεις με οθόνες υπολογιστή. Πολύ απλοϊκά:

 

Τι ακριβώς θες να κάνεις;

Να παίζεις παιχνίδια για PC, να διαβάζεις στο διαδίκτυο, να τρέχεις προγράμματα υπολογιστή; Πας για οθόνη υπλογιστή και ξεχνάς την Sony κι οποιαδήποτε άλλη τηλεόραση.

Να βλέπεις τηλεόραση, να παίζεις κάνα Playstation και κάπου κάπου κανένα παιχνίδι υπολογιστή; Πας για τηλεόραση και ξεχνάς τις οθόνες υπολογιστή.

Αν θέλεις χρήση υπολογιστή άσε τις τηλεοράσεις.

 

Με 400-500€ μπορείς να πάρεις αρκετά καλό 24άρι μόνιτορ με ανάλυση 1920*1080 ή 1920*1200 ή 27άρι με ανάλυση 2560*1440. Για περισσότερες ίντσες σε οθόνη υπολογιστή θα ζοριστείς με αυτό το ποσόν κι ακόμη κι αν καταφέρεις να βρεις κάτι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χρειαστείς επιπλέον λεφτά για πολλαπλές κάρτες γραφικών (σε μεγαλύτερες αναλύσεις). Υπάρχουν και 27άρια με ανάλυση 1080 αλλά δεν είναι συνήθως η καλύτερη λύση.

 

Για τηλεοράσεις με 400-500€ κοιτάς κυρίως ±40άρες, επειδή όμως οι τιμές τους μεταβάλλονται αρκετά κι υπάρχουν κατά καιρούς περισσότερες προσφορές στην κατηγορία, αυτό αλλάζει με ταχύ ρυθμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εγω θελω να παρω 32" πραγμα που απο οτι ξερω δεν προκειται να βρω σε απλο Monitor αλλα μονο σε TV Monitor, σωστα? Εκτος αν κανω λαθος.

Τωρα το ξερω οτι με τα ιδια λεφτα μπορω να παρω και μια TV Monitor 40", αλλα απο την στιγμη που δεν μπορω να δουλεψω στον υπολογιστη με μια τοσο μεγαλη γιατι καθομαι στα 2 μετρα, για αυτο λεω να παρω μια 32", για 28" η γενικα πιο κατω απο την 32" δεν νομιζω να παω.

 

Τωρα οσο αφορα το Ultra HD δεν ξερω αν αξιζει να παω, και ναι την θελω για υπολογιστη για games και οτι αλλο κανω στον υπολογιστη.

Για αυτο προτεινα πανω μια Full HD σε καλη τιμη και πανω κατω εχει οσα θελω, αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να παω σε Full HD η να παω σε 1440. για 1440 δεν ξερω ακομα δεν εχω δει κατι για να το δειξω εδω περα, η και ακομα οπως ειπα σε Ultra HD, μην παρω κατι το οποιο δεν θα μπορω να το δουλεψω, γιατι ναι αν θες για παιχνιδια δυσκολα να τα βγαλεις περα με μια καρτα γραφικων.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εσεις ποσο μακρυα καθεστε απο την οθονη του υπολογιστη?

Και οσα net cafe εχω παει τοση ειναι η αποσταση.

 

 

Εεεεε... Μισό μέτρο; :p 

Εκτός αν βλέπω ταινία και αράξω λίγο πιο πίσω, οπότε άντε να πάμε στο 1 μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μιας οθόνης τηλεόρασης και οθόνη υπολογιστή, εκτός από το άρθρωμα για λήψη καναλιών (το οποίο μπορείς εύκολα να βάλεις σε υπολογιστή - αν το να βλέπεις τηλεόραση είναι μέσα στις άμεσες προτεραιότητές σου) είναι και στην ανάλυση της οθόνης ή όπως λένε και στα κινητά τα ppi (pixels per inch). Περισσότερα pixels σημαίνει μεγαλύτερη ευκρίνεια στην απόδοση της εικόνας. Άρα σε ένα δεδομένο χώρο (Έστω 27") με τα 2560x1440 θα έχεις καλύτερη ευκρίνεια από τα 1920x1080, πράγμα που το θες για την ενασχόλησή σου με τον υπολογιστή, μιας και η τηλεόραση ακόμα δεν παρέχει περιεχόμενο που να δικαιολογεί αναλύσεις 1440p (εδώ καλά καλά δεν πιάνει τα 1080p).

Επίσης μια άλλη παράμετρο που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι και ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης. Περισσότερα Hz σημαίνει πιο ομαλή κύλιση της εικόνας και από ό,τι έχω διαβάσει εδώ - μιας και εγώ δεν έχω την εμπειρία - όσοι δουλεύουν σε οθόνη με 120 ή 144 MHz, δε γυρνάνε πίσω στις 60αρες οθόνες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εσεις ποσο μακρυα καθεστε απο την οθονη του υπολογιστη?

Και οσα net cafe εχω παει τοση ειναι η αποσταση.

 

2 μέτρα; Είσαι σίγουρος; Για σκέψου το ξανά!

 

Όταν γράφεις εδώ στο forum σε τι απόσταση είσαι;

 

Τέλος πάντως με αυτά που γράφεις εγώ λέω, ξέχνα το ultra hd, ξέχνα και το 1440p.

 

Στο τέλος επειδή αυτό βλέπω να γίνεται, πάρε μια 32άρα τηλεόραση που σου αρέσει στο μάτι στο αρχικό σου budget (αφού προφανώς δεν κάνεις κάτι στο pc που να έχει απαιτήσεις αν κάθεσαι σε τέτοιες αποστάσεις) και κράτα τα λεφτά σου για κάτι άλλο.

Έγινε επεξεργασία από phm
Link to comment
Share on other sites

Καπου έχεις μπερδευτεί αλλο πράγμα η TV αλλο το monitor. 32αρι monitor δεν υπαρχει ούτε σε 1080p ούτε 1440p ειδικά τα gaming φτάνουν μέχρι τις 27 ίντσες οι TV απο την αλλη η θα ειναι 1080p η UHD. Αυτο που θες εσυ ειναι monitor στα 144hz 24-27 ίντσες 1080-1440p. Η τηλεόραση δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα πως θα μου λεγατε οτι καθεστε παραπανω μετρα δηλαδη πιο μακρυα, για αυτο μου εκανε εντυπωση και λεω θα τρελαθω τωρα τι ακουω.

Ε οκ αν δεν καθομαι 2 μετρα καθομαι 1 αντε ενα μιση λολ δεν ξερω ακριβως βρε παιδια.

Ηθελα να πω ενα νουμερο το οποιο παλι ειναι λιγο ακομα και τα 2 μετρα για μια 40"

 

Δεν νομιζω πως την θελω τοσο για τηλεοραση, πιο πολυ για τον υπολογιστη την θελω.

Οποτε κυριε Admin αυτο που καταλαβα που μου λες αν καταλαβα καλα δεν ξερω, ειναι οτι μια 28" Monitor απλη δηλαδη για υπολογιστη ειναι καλυτερη απο μια 32" TV Monitor σε αναλυση και τετοια σε Hz κτλπ?

Η λαθος καταλαβα?

 

Οταν λες δεν κανω κατι στον υπολογιστη μου? Πως δεν κανω, κανω και παρακανω.

Παιχνιδια, ιντερνετ, κειμενα, κτλπ κτλπ, τα βαζω με σειρα με τι ασχολουμε περισοτερο.

 

Γνωριζω οτι δεν υπαρχει απλο Monitor πανω απο 28" για αυτο και το ανεφερα παραπανω.

Και απο οτι βλεπω εσυ μου ξανα λες το ιδιο οπως και πανω με τον Admin, οτι ειναι καλυτερο να πεσω σε 28" παρα να παω σε 32" γιατι απλα η μικρη θα ειναι Monitor καθαρα, και η αλλη θα ειναι TV Monitor.

Με αυτο το πραγμα που μου λετε ειναι αυτο που καταλαβα η οχι?

Οτι ενα απλο Monitor ειναι καλυτερο απο ενα TV Monitor? Μιλαω και ρωταω πανω σε υπολογιστη πανω σε παιχνιδια κτλπ.

 

Οσο πιο πολλα Hz ειναι τοσο καλυτερα?

Τα TV Monitor δεν εχουνε πιο πολλα Hz απο μια απλη Monitor η κανω λαθος?

 

Τα εχω κατα μπερδεψει μου φαινετε...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κυριε Admin αυτο που καταλαβα που μου λες αν καταλαβα καλα δεν ξερω, ειναι οτι μια 28" Monitor απλη δηλαδη για υπολογιστη ειναι καλυτερη απο μια 32" TV Monitor σε αναλυση και τετοια σε Hz κτλπ?
Ακριβώς. 

 

Επίσης. Δες αυτό. http://www.displaywars.com/27-inch-16x9-vs-32-inch-16x9 Στα 32" θα έχεις 1920x1080= 2073600pixes ή 4739 ppi (pixels per inch) ενώ στα 27" θα έχεις 2560x1440=3686400 pixels ή 11834 ppi. Άρα βλέπεις ότι στην ίντσα θα έχεις τα διπλάσια και παραπάνω pixels! Άρα υψηλότερη ανάλυση (αλλά και υψηλότερες απαιτήσεις στην κάρτα γραφικών για να παίζεις στα 1440p).

Link to comment
Share on other sites

Σαν να αρχιζω κατι να καταλαβαινω...

 

Και που παω?

Εδω? 2560x1440

http://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft.html?from=catspan&keyphrase=monitor+2560x1440

Η εδω? 3840x2160

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft/f/358629_489066/Ultra-HD-3840-x-2160-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-26.html?keyphrase=monitor

 

Παντως δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο τα Monitor για υπολογιστη βγαινουνε μεχρι 28"
Και δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειναι καλυτερα απο μια TV Monitor. Καλυτερα πανω στον υπολογιστη θελω να πω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.