Jump to content



Επιλογη κάρτας γραφικών για συγκατοίκηση με i5 2400


Andrewk

Recommended Posts

Ψαχνω για μια καρτουλα, οι οποία να δουλεύει με τον i5 2400 χωρις bottleneck..Σαν αρχη ελεγα να πάρω την gtx 970 και σιγα σιγα να κανω αναβάθμιση cpu, mobo αλλά η κρίση μας τα χάλασε..Οποτε εχω ενα budget μεχρι 250 ευρώ, πιο πολυ κοιταζω για μεταχειρισμενη, τι μου προτείνετε με αυτα τα χρήματα;;gtx 770 θα ειναι οκ για τον 2400?

Το σύστημα αποτελείται απο i5 2400, z68 mobo,8gb ram, rm650,1080p monitor.

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

Πάρε r9 290. Μεταχειρισμένες τόσο πάνε περίπου και νομίζω είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά. Δεν νομίζω να αποτελεί σημαντικό εμπόδιο ο επεξεργαστής ειδικά αν τον υπερχρονίσεις εφόσον μπορεί βέβαια να το κάνει γιατι μόνο οι i5-i7 K μπορούν να ανέβουν πραγματικά πολυ. Όταν αργότερα μπορέσεις να πάρεις καλύτερο cpu θα είσαι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και απο τα παιχνιδια που παιζεις αλλα και την αναλυση στην οποια παιζεις. Η R9 290 ειναι οντως πολυ καλη επιλογη αλλα ισως τα γουστα σου στα παοχνιδια καλυπτονται και με κατι πιο οικονομικο. Τι τροφοδοτικο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και απο τα παιχνιδια που παιζεις αλλα και την αναλυση στην οποια παιζεις. Η R9 290 ειναι οντως πολυ καλη επιλογη αλλα ισως τα γουστα σου στα παοχνιδια καλυπτονται και με κατι πιο οικονομικο. Τι τροφοδοτικο εχεις;

Ανάλυση 1080p, τροφοδοτικό rm650 και θα παίζω κυρίως fps
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση bottleneck με Ι5 2400 ακόμα και σε στοκ χρονισμό.

Θα είσαι ΟΚ με όλες τις κάρτες.

Το bottleneck είναι ένα φαινόμενο που δεν περιορίζεται στη cpu μπορεί να έχεις αυτο το πρόβλημα ακόμα και απο hdd η RAM.

Η cpu σου είναι απο τις καλύτερες για παιχνίδια πιο πανω κι απο FX-6xxx-8xxx

Έχω τον 2500 και τον 4770 και στα παιχνίδια ότι μου δίνει ο ένας μου δίνει κι ο άλλος με 4-5 fps διαφορά!

Η 290 είναι καλύτερη στα παιχνίδια.

Έγινε επεξεργασία από panos13
Link to comment
Share on other sites

Παλιά θυμάμαι οτι οι ati είχαν θεματακια με τους drivers και μερικά παιχνιδια ηταν unplayable,έχει βελτιωθεί τώρα;;

Επίσης τι υλοποίηση να προτιμησω;;Απο θόρυβο πως τα πάνε;;

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

Ανάλυση 1080p, τροφοδοτικό rm650 και θα παίζω κυρίως fps

 

Ωραια. Τοτε μια R9 290 ειναι οτι πρεπει. Απο υλοποιησεις της συγκεκριμενης καρταςδεν ξερω και πολλα αλλα θα απεφευγα την asus. Θα σου πουν και οι πιο γνωστες..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δε μιλάμε για κανα core duo. ,εδω και 3-4 χρόνια οι διαφορές μικραίνουν ,δεν έγιναν τα άλματα του πρόσφατου παρελθόντος στις cpu .

Αμα δεν μπορούσε να το παίξει ενας 2500 ,ειναι πολυ πιθανό πως θα δυσκολευόταν (αν το έπαιζε) οποιοσδήποτε i5 .

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.