Jump to content



Περίεργο Πρόβλημα με Z5500


Worldwide

Recommended Posts

Το εχω ξανασυναντησει παλαιοτερα το ιδιο προβλημα αλλα λυθηκε ως δια μαγειας μονο του. Λοιπον να τα παρω απο την αρχη. Τα ηχεια ειναι συνδεδεμενα σε ενα πολυμπριζο ασφαλειας μαζι με τον πυργο,μοναδα,πολυμηχανημα. Βαζω πριν απο λιγο να δω μια ταινια και καθως παιζει η ταινια ξεκινανε απο τα ηχεια να μιλανε? δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι. Ειναι λες και παρεμβαλει καποια ραδιοφωνικη εκπομπη απο τα ηχεια. Ωραια λοιπον κλεινω τα ηχεια και στο πανελ για οποιον εχει τα συγκεκριμενα ηχεια γραφει No Digital Data οποτε δεν παιρνει καποιο σημα απο το pc. Ξεκιναει παλι και μιλαει αυτο σαν εκπομπη στο πανελ ομως δεν δεχεται σημα απο το pc οποτε ειναι καπου αλλου το προβλημα. Η μπριζα που μπαινει το πολυμπριζο ειναι διπλα σε μπριζα τηλεορασης/ραδιοφωνου αλλα δεν ειναι συνδεδεμενο τιποτα. Εχω 3 μπριζες μεσα στο δωματιο και στις 3 που τα εχω δοκιμασει κανει τα ιδια :p Εδω σας θελω μαστορες!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Είχα πιάσει και εγώ ένα σταθμό έτσι πριν καμία 17άρα χρόνια. Δεν θυμάμαι πως ακριβώς και τι παίζει. Στην τύχη το είχα κάνει.

Με τα ιδια ηχεια? Μου φαινεται πολυ περιεργο. Και τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 17 χρόνια με τα z5500? :p Με κάτι ηχεία αυτοκινήτου που τα είχα συνδέσει στο πισί. Δεν ήταν συδεδεμένα καλά και δούλευε το καλώδιο σαν κεραία(?) Κάτι τέτοιο. Έλεγξε καλώδια, επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 17 χρόνια με τα z5500? :p Με κάτι ηχεία αυτοκινήτου που τα είχα συνδέσει στο πισί. Δεν ήταν συδεδεμένα καλά και δούλευε το καλώδιο σαν κεραία(?) Κάτι τέτοιο. Έλεγξε καλώδια, επαφές.

Ολα τα καλωδια ειναι αλλαγμενα και μεσα σε καναλια. Μα το κανει μονο το βραδυ τωρα συγκεκριμενα που ακουω μουσικα δεν ακουω τιποτα.......Ολα τα περιεργα σε μενα!

Link to comment
Share on other sites

ντησε τα καλωδια με αλουμηνοχαρτο (= faraday cage)  και δεν θα εχεις θεμα :p

Τα καναλια δεν κοβουν την Η/Μ ακτινοβολια

Ειναι λιγο δυσκολο τωρα να χαλασω ολη την εγκατασταση να τραβηξω βιβλιοθηκη,γραφειο για να ξαναβγαλω ολα τα καλωδια να τα ντυσω με αλουμινοχαρτο. Αμα παρω μια τετοια πριζα ασφαλειας (http://www.e-shop.gr/apc-p1-gr-essential-surge-arrest-black-p-PER.701173) θα κανει καμια δουλεια? Ξερουμε οτι ειναι καθαρα θεμα συνδεσμολογιας στα ηχεια? Η μπορει να ειναι και η πριζα που συνδεονται τα ηχεια γιατι διπλα απο την πριζα αυτη υπαρχει πριζα Radio/Tv χωρις να ειναι κατι επανω κουμπωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι κάνουν, φιλτράρουν τα παράσιτα ακόμα και απο RFI.

https://www.google.com/search?q=rf+interferance&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&gws_rd=ssl#newwindow=1&q=rfi+interference+in+speakers

 

Όπως σωστά λες και συ, τα μακρυά ευθεία καλώδια γίνονται δίπολα (κεραίες ποιο απλά).

Και αν είσαι κ κοντά σε κανένα σημείο εκπομπής, τα πιάνεις εύκολα.
Μία ακόμη ποιο προχειρη λύση θα ήταν να τα μαζέψεις και να τα πιάσεις σε μικρά μασούρια, αν περισσεύουν δλδ.... 

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι κάνουν, φιλτράρουν τα παράσιτα ακόμα και απο RFI.

https://www.google.com/search?q=rf+interferance&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&gws_rd=ssl#newwindow=1&q=rfi+interference+in+speakers

 

Όπως σωστά λες και συ, τα μακρυά ευθεία καλώδια γίνονται δίπολα (κεραίες ποιο απλά).

Και αν είσαι κ κοντά σε κανένα σημείο εκπομπής, τα πιάνεις εύκολα.

Μία ακόμη ποιο προχειρη λύση θα ήταν να τα μαζέψεις και να τα πιάσεις σε μικρά μασούρια, αν περισσεύουν δλδ.... 

Δηλαδη αν καταλαβα καλα εχουμε και λεμε 5 δορυφοροι, 1 coaxial cable θα πρεπει να παρω 12 φεριτες? Ενα να μεσολαβει πριν την συνδεση του ηχειου και ενα πριν το subwoofer γιατι εκει συνδεονται. Αν καταλαβα καλα καπως ετσι θα πρεπει να τα συνδεσω? http://jimmyauw.com/wp-datajim/audio/85_cable.jpg

Link to comment
Share on other sites

+1 καλώδιο του ρεύματος.

Το coaxial μικρό δεν είναι? Το έχεις απλωμένο? Δύσκολο να έχεις παρεμβολές απο κεί.

Τα RCA(ή απλα ηχείων αν έχεις την ποιο καινούρια έκδοση των 5500) των ηχείων μπορείς να τα πιάσεις κ μαζί αν δεν έχεις χοντρές παρεμβολές, αλλά είναι τόσο φτηνοί οι φερίτες που καλύτερα πάρε 5-6 και κάνε τις δοκιμές σου.

Μπορεί ένα μόνο απ τα καλώδια να σου φέρνει τις παρεμβολές πχ.

Link to comment
Share on other sites

+1 καλώδιο του ρεύματος.

Το coaxial μικρό δεν είναι? Το έχεις απλωμένο? Δύσκολο να έχεις παρεμβολές απο κεί.

Τα RCA(ή απλα ηχείων αν έχεις την ποιο καινούρια έκδοση των 5500) των ηχείων μπορείς να τα πιάσεις κ μαζί αν δεν έχεις χοντρές παρεμβολές, αλλά είναι τόσο φτηνοί οι φερίτες που καλύτερα πάρε 5-6 και κάνε τις δοκιμές σου.

Μπορεί ένα μόνο απ τα καλώδια να σου φέρνει τις παρεμβολές πχ.

To coaxial ειναι 10 μετρο γιατι αρχικα θα εβαζα αλλου το πανελ των ηχειων και μετα αλλαξα γνωμη και το εχω κουλουρα πισω απο το γραφειο. Την διαδικασια να την κανω οπως προανεφερα? Πριν το ηχειο και πριν το subwoofer να μπουνε οι φεριτες? Το οτι εχω διπλα πριζα με βυσμα για ραδιοφωνο δεν επηρεαζει?Μπορω καπως να απομονωσω την μπριζα? Δεν ξερω αν επηρεαζει

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ την ιστορία μου! Το είχα πάθει το 2007 μια φορά και το ξαναπαθα φέτος 2014 με κάτι 7.1 για PC. Το 2007 μιλούσαν κάτι γερμανοί και φέτος επαιζε ανατολίτικα τραγούδια. Δεν βρήκα λύση ποτέ, αφού ηταν της βραδιάς και την αλλη μέρα ηταν όλα κομπλε. Είχα φανταστεί οτι κάποιο κινητό ή ασύρματο τηλέφωνο που ήταν κοντά βοηθούσε την κατάσταση και ότι έφταιγε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ την ιστορία μου! Το είχα πάθει το 2007 μια φορά και το ξαναπαθα φέτος 2014 με κάτι 7.1 για PC. Το 2007 μιλούσαν κάτι γερμανοί και φέτος επαιζε ανατολίτικα τραγούδια. Δεν βρήκα λύση ποτέ, αφού ηταν της βραδιάς και την αλλη μέρα ηταν όλα κομπλε. Είχα φανταστεί οτι κάποιο κινητό ή ασύρματο τηλέφωνο που ήταν κοντά βοηθούσε την κατάσταση και ότι έφταιγε αυτό.

Εγω σου λεω εβαλα προχτες να δω μια ταινια με το που ξεκινησε η ταινια πριν καν αρχισουν οι διαλογοι λες και ειχα ραδιοφωνικη εκπομπη μεσα στο σπιτι μου. Ηταν γυρω στις 23:15 καπου εκει. Χτες δεν το εκανε το βραδυ πχ.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια των ηχείων είναι λίγο δύσκολο να επηρεαστούν από παρεμβολές και να σου δημιουργήσουν τέτοιο πρόβλημα.

Πιο πιθανό είναι να δημιουργεί το πρόβλημα το coaxial.Δοκίμασε ένα πιο μικρού μήκους.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια των ηχείων είναι λίγο δύσκολο να επηρεαστούν από παρεμβολές και να σου δημιουργήσουν τέτοιο πρόβλημα.

Πιο πιθανό είναι να δημιουργεί το πρόβλημα το coaxial.Δοκίμασε ένα πιο μικρού μήκους.

Και παλιοτερα που αναφερω οτι ειχα το συγκεκριμενο προβλημα τα ηχεια ητανε με οπτικη ινα 1.5 μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Στο coaxial μη δίνεις σημασία τότε, κουλουριασμένο δε παίζει να πιάσει κάτι.

Ναι όπως τα λες βάλτα, όχι δεν θα επηρεάζει το βύσμα που λες. 

Εχεις να μου προτεινεις καποιο ηλεκτρονικο καταστημα για την αγορα φερριτη? Παραπανω ρωτησα και αμα υπαρχουν διαφορες ποικιλιες/ποιοτητες για να ξερω τι να παρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.