Jump to content



Κρυφες ρυθμισεις για LG TFT


Bill17

Recommended Posts

Κλειστε την οθονη σσς και πατηστε πατημενο το μενου και πατηστε να ανοιξει, λογικα θα σας βγαλει στο μενου brigttness/contrast.Καντε μια πανω και θα σας βγαλει τις εξτρα επιλογες.

Το βρηκα τυχαια καθως προσπαθουσα να φτιαξω την εικονα και ξερωντας απο τηλεορασης τις philips οτι εχουν κρυφες επιλογες στα μενου. Ετσι καταφερα να την ρυθμισω πολυ καλυτερα.

Τα ρυθμιστικα στην δικια μου L1515s

MODULE (Δεν εχω καταλαβει τι κανει)

NYRAM INIT (επαναφερει τις εργοστασιακες ρυθμισεις)

ADC OFFSET (αυτοματη ρυθμιση)

ADC GAIN (αυτοματη ρυθμιση)

ADC CAL (αυτοματη ρυθμιση)

ELAPSED CLEAR ( reset στον μετρητη χρονου)

Καντε το και πειτε εντυπωσεις καθως και το μοντελο

Αυτο το κολπο ισως πιανει και σε PHILIPS καθως η δυο εταιριες συνεργαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από forwardS [Σήμερα, στις 08:25]

και στη δικιά μου 1715s βγαίνουν αλλά τι εννοείς ότι έτσι κατάφερες να τη ρυθμίσεις πολύ καλύτερα?

Πριν μια εβδομαδα μου ηρθε καινουργια μετα απο αντικατασταση λογο καμενου πιχελ και ειχε πολυ μεγαλη φωτεινοτα και δεν μπορουσα να την ρυθμισω σωστα οπως την προηγουμενη,ετσι αυτο με βοηθησε να την φερω στα μετρα μου. Μπορει στην δικια μου να μην την ειχα ρυθμιση σωστα και να ειδα διαφορα.

Τα τρια ODC παιζουν βασικα σημασια,καθως πρεπει να ρυθμιζουν την οθονη βαση το σημα που περνουν απο την καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

μπορεί κανείς να πει τι ρυθμίσεις έχει για 1730S;

Δεν ξέρω αλλά δεν με ικανοποιεί κανένα σετάρισμα.

Ιδίως αυτό το Μαύρο στα 3d games και η μεταβολή των χρωμάτων όταν κουνάς το κεφάλι σου πάνω ή κατω από τον οριζόντιο άξονα της οθόνης μου την δίνουν...όχι τίποτα αλλά μου την λέει και ένας φίλος με μια SONY για το "ΜΑΥΡΟ" του.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

μπορεί κανείς να πει τι ρυθμίσεις έχει για 1730S;

Δεν ξέρω αλλά δεν με ικανοποιεί κανένα σετάρισμα.

Ιδίως αυτό το Μαύρο στα 3d games και η μεταβολή των χρωμάτων όταν κουνάς το κεφάλι σου πάνω ή κατω από τον οριζόντιο άξονα της οθόνης μου την δίνουν...όχι τίποτα αλλά μου την λέει και ένας φίλος με μια SONY για το "ΜΑΥΡΟ" του.....

Σαμε ηερε.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαστε προσεχτικα το 1 ποστ μου θα δειτε οτι η δευτερη επιλογη κανει default.

Παντως σε καμια περιπτωση δεν χαλαει την οθονη,ακριβως το αντιθετο κανει καθως την ρυθμιζει αναλογα με το σημα που περνει απο την καρτα γραφικων.

Και για να γινω πιο συγκεκριμενος.Εμενα η οθονη μου ηρθε με εντονο brightness-gamma που σε καμια περιπτωση δεν μπορουσα να το διορθωσω απο τις κανονικες ρυθμισης.Στην προηγουμενη οθονη τετοιο προβλημα δεν υπηρχε.

LordOfRings γινε πιο συγκεκριμενος για το τι σου κανει fault.

Αν πειραξατε την πρωτη επιλογη ειναι πολυ πιθανων να μην την αναγνωριζουν η drivers τις καρτας γραφικων.Τσεκαρετε το NYRAM INIT και η οθονη θα παει στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d0t [06-01-2005 15:24]

το ιδιο προβλημα εχω και εγω αφου εβαλα το ATI Control Panel.

τελικα δεν εφταιγε το panel, αλλα οι drivers (catalyst 4.11 kai tc optimized 1.18). Με τους τελευταιους omega λυθηκε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.